آیا ممکن است قیمت تتر صفر شود؟

۲۳ فروردین ۱۴۰۲
آیا ممکن است قیمت تتر صفر شود؟

اگر پاسخ این سوال را از من بخواهید میگویم، در دنیای ارز های دیجیتال هر چیزی ممکن است! بار ها و بارها تاکنون اتفاقات عجیب و نشدنی در این چند سال تجربه کرده ایم که از بین رفت یک توکن یا پامپ فوق العاده یک ارز هم جزوی از آن است. اما قبل از پاسخ این سوال بیاید کمی در مورد تتر بیشتر بخوانیم.

تتر چیست؟

تتر درست مانند دیگر ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین و اتریوم، یک ارز دیجیتال است که سومین ارز دیجیتال بزرگ جهان از نظر ارزش بازار به شمار می رود. اما تتر یک تفاوت اساسی با دیگر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم و ترون دارد و آن اینکه تتر یک نوع استیبل کوین است. استیبل کوین ها، یک دسته از ارزهای دیجیتال هستند که بر خلاف دیگر ارزها نوسان شدید قیمتی ندارند. ارزش این ارزها به دارایی های دنیای واقعی، مثلاً دلار آمریکا وابسته است.

به چپ و راست بکشید.
نام ارز دیجیتال تتر (Tether USDt)
نام اختصاری USDT
قیمت تتر ۰.۹۹۹۹ دلار
رتبه در سایت کوین مارکت کپ ۳
حجم معاملات روزانه ۷۵,۴۷۱,۷۸۷,۹۰۷ دلار
عرضه ی کل ۱۱۵,۰۸۶,۵۵۰,۴۳۶ دلار
مقدار در گردش ۱۱۱,۷۵۵,۶۲۶,۵۱۰ دلار
وب سایت رسمی https://tether.to
وایت پیپر https://tether.to/wp-content/uploads/2016/06/TetherWhitePaper.pdf

پشتوانه تتر چیست؟

شرکت تتر لیمیتد (tether limited) از زمان انتشار تتر تاکنون ۱۱ گزارش را به وسیله شرکت‌های حسابرس مختلفی مثل FSS ،DeltecT و Board of Directors منتشر کرده است. در این بین شرکت تتر به فاصله دو سالی که درگیر اتهامات تبانی بود، اقدام به انتشار هیچ صورت مالی از دارایی‌های خود نکرده است. نکته مهم درباره این گزارش‌ها شفافیت آن‌هاست، گزارش‌های تتر شفاف هستند ولی همانقدر شفاف که یک شیشه مشجر شفافیت دارد!

این گزارشات آن قدر غیر شفاف بودند که بعد از بحران لونا در بازار نتوانستند در جامعه ارزهای دیجیتال ایجاد اطمینان کنند.

بعد از سقوط دردناک اکوسیستم لونا، تتر برای مدتی در بعضی از صرافی‌های دیپگ شد -که البته به سرعت آن را جبران کرد- همین دیپگ شدن و البته تجربه لونا همه چشم‌ها را بار دیگر به سمت تتر چرخاند.

نکته‌ای که در رابطه با استیبل کوین ترا (لونا) وجود داشت و برای تتر وجود ندارد این است که ترا یک استیبل کوین الگوریتمی بود و با ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌شد اما تتر با دارایی‌های نقدی و قانونی پشتیبانی می‌شود.

ارز دیجیتال تتر (USDT) چیست؟ بهترین جایگزین دلار کاغذی

آخرین وضعیت ذخایر دلار پشتوانه تتر

بزرگترین سوالی که در حال حاضر مطرح‌است، این است که «چه چیزی از تتر پشتیبانی می کند» در سال ۲۰۱۴، تتر در ابتدا Realcoin نام داشت و ایده این بود که توسط دلار آمریکا به صورت یک به یک پشتیبانی شود. برای مدتی، این وب‌سایت چنین توصیف می‌کرد: «هر تتر همیشه ۱ به ۱ توسط ارز سنتی موجود در ذخایر ما پشتیبانی می‌شود.»

در فوریه ۲۰۱۹، این متن به این شکل تغییر کرد: «هر تتر همیشه ۱۰۰% توسط ذخایر ما پشتیبانی می‌شود، که شامل ارز سنتی و معادل‌های نقدی است و هر از گاهی ممکن است شامل سایر دارایی‌ها و دریافتنی‌های وام‌های تتر به اشخاص ثالث باشد. که ممکن است شامل نهادهای وابسته باشد.»

اگر «نهادهای وابسته» شما را به شک انداخته‌اند، در این مسیر تنها نیستید؛ در سال ۲۰۱۴، تتر همچنین همکاری با صرافی ارزهای دیجیتال بیت فینکس را اعلام کرد. در سال ۲۰۱۷، افشای اسناد Paradise Papers نشان داد که همان افراد بیت فینکس و تتر را کنترل می کنند.

در سال ۲۰۱۹، لتیتیا جیمز، دادستان کل ایالت نیویورک، گفت:«تحقیقات ما مشخص کرده است که اپراتورهای پلتفرم معاملاتی «بیت فینکس» که ارز مجازی «تتر» را نیز کنترل می‌کنند، برای پنهان کردن ضرر ظاهری اقدام به پنهان‌کاری کرده‌اند.» و وکیل تتر اعتراف کرد که تنها ۷۴ درصد از تتر حمایت شده است.

به هر حال، تتر قضیه را با ایالت نیویورک حل و فصل کرد. در توافقنامه تسویه حساب، دفتر دادستان کل دریافت که تتر هیچ ذخایری برای پشتیبانی از استیبل کوین های در گردش برای دوره های زمانی مشخص ندارد. در ۱ نوامبر ۲۰۱۸، ذخیره نقدی خود را منتشر کرد و گفته‌شد که تتر به طور کامل توسط پول نقد پشتیبانی می شود. با این حال، روز بعد، این پول از حساب های تتر به بیت فینکس منتقل شد.

تتر از اظهار نظر در مورد اینکه چرا پول بین حساب های بیت فینکس و حساب های تتر جابجا می شود، خودداری کرد. به هر حال، قرارداد تسویه حساب، تتر را از تجارت با هر کسی در نیویورک منع می کند. بیت فینکس و تتر به اشتباه خود اعتراف نکردند اما ۱۸ میلیون دلار جریمه پرداخت کردند. تتر همچنین باید گزارش های فصلی ذخایر خود را برای دو سال آینده ارائه دهد.

جیمز دادستان کل آمریکا اینگونه بیان کرد: «ادعاهای تتر مبنی بر اینکه ارز مجازی آن همیشه به طور کامل توسط دلار آمریکا پشتیبانی می‌شد، دروغ بود.» در همین حال، در ۹ آگوست، تتر در توییتی نوشت: «تتر همیشه به طور کامل پشتیبانی می‌شود».

بهترین قیمت خرید و فروش تتر در صرافی های ایرانی

آیا تتر گزارش فصلی را که وعده داده بود ارائه کرده است؟

اولین حرکت نمودار دایره ای بود، از ۳۱ مارس، حدود ۷۶ درصد از تتر با پول نقد و معادل های نقدی، از جمله اوراق تجاری نامشخص، که نوعی بدهی کوتاه مدت منتشر شده توسط شرکت ها است، پشتیبانی می شد. “نقد و معادل های نقدی” از ۴ درصد وجه نقد تشکیل شده است. بیشتر بقیه آن اوراق تجاری است.

گواهی اخیر مفصل تر است. بر اساس آن، حدود نیمی از ۶۲.۸ میلیارد دلار دارایی در اوراق تجاری و گواهی سپرده نگهداری می شود. یک چهارم دارایی ها در اسناد خزانه داری هستند که نسبت به گزارش گذشته افزایش قابل توجهی داشته است، که ممکن است باعث اطمینان برخی افراد شود، زیرا اوراق تسه به عنوان دارایی های بسیار ایمن شهرت دارند. به گفته شرکت حسابداری Moore Cayman، تتر بیش از مقدار مورد نیاز برای بازخرید در ذخایر خود پول دارد.

ما نمی دانیم تتر اوراق تجاری چه کسی را در اختیار دارد و این کمی عجیب است. من مستقیماً از شرکت پرسیدم و پاسخ کتبی سخنگوی این بود: “ما یک شرکت فناوری هستیم و از اطلاعات خصوصی طرف مقابل خود به دقت محافظت می کنیم. در حال حاضر، ما ساختار دارایی های اوراق تجاری خود را فاش نمی کنیم.» این غیر معمول است.

گفتنی است که طبق گفته کارشناسان از ۱۰ استیبل کوین برتر، شفاف ترین آنها Gemini است. این استیبل‌کوین به طور کامل توسط دلار در حساب های بیمه FDIC پشتیبانی می شود. تتر هنوز کم و بیش یک دلار ارزش دارد؛ اکثر افرادی که تتر دارند آن را از شخص دیگری خریداری کرده‌اند و احتمالاً سعی نمی‌کنند آن را بازخرید کنند و در عوض فقط آن را می‌فروشند.

بهترین جایگزین تتر چیست؟ خطر مسدودی حساب تتر ایرانیان

اگر ارزش تتر به صفر برسد!

توکن Iron Titanium را می‌توان به عنوان یک نمونه از چشم‌انداز به صفر رسیدن ارزش تتر، توصیف کرد؛ یک استیبل کوین الگوریتمی که تا حدی تحت وثیقه قرار گرفت، در عرض یک روز از ۶۰ دلار به نزدیک صفر سقوط کرد.

به گفته تتر، جای نگرانی نیست. سخنگوی تتر گفت: “تتر هرگز بازخرید مشتری را رد نکرده است و تست استرس تتر فرضی نیست.” در مارس ۲۰۲۰، بیت کوین تنها در چند روز به نصف کاهش یافت. همین دو ماه پیش، یکی از بدترین روزهای تاریخ بیت کوین را داشتیم، با کاهش ۳۰ درصدی قیمت در چند روز در ماه می. در طول آن رویدادها، تتر ثابت ماند، همه بازخریدها رعایت شد، و قیمت در صرافی‌ها ثابت ماند. تتر چندین بار تحت آزمایش استرس قرار گرفته است.» تتر از اظهار نظر در مورد بازخریدهای غیر نقدی خودداری کرد.

با این وجود تتر بزرگ‌ترین استیبل کوین است و تمام استیبل کوین‌ها به جز شفاف‌ترین آنها را به خطر می‌اندازد. اگرچه Gemini احتمالاً از شکست تتر سود می برد اما اگر تتر به صفر برسد، به طور قطع وحشت بازار رمزارز را فرا می‌گیرد.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «آیا ممکن است قیمت تتر صفر شود؟» با ما درمیان بگذارید.

4 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *