NFT چیست؟ چگونه دارایی خود را به ان اف تی تبدیل کنیم؟

۲۷ دی ۱۴۰۱
NFT چیست؟

آیا می توانید این واقعیت را بپذیرید که یکی از گران ترین NFTهای جهان به قیمت بیش از ۶۹.۳ میلیون دلار فروخته شده است؟ هم متخصصان ارز دیجیتال و هم هنرمندان سنتی که قبلاً هرگز در مورد فناوری بلاک چین چیزی نشنیده اند، در مورد اینکه NFT چیست و برای چه چیزی می توان از آن استفاده کرد، دیدگاه های کاملاً متفاوتی دارند.
امروزه همه باید حداقل درکی از NFT داشته باشند زیرا این نوع دارایی ها روز به روز محبوب تر می شوند. در این مقاله، ما قصد داریم مفهوم NFT را معرفی کنیم و به طور خاص به اینکه آنها چه هستند، از کجا آمده اند، چرا این قدر گران هستند و چگونه می توانید خودتان آنها را خریداری یا حتی ایجاد کنید بپردازیم. ما در اینجا از به کار بردن اصطلاحات فنی پرهیز کرده ایم و فقط زمانی از آنها استفاده می کنیم که کاملاً ضروری باشد.

ان اف تی (NFT) چیست؟

NFT یک “توکن غیر قابل تعویض” است. “غیر قابل تعویض” یعنی چیزی کاملاً منحصر به فرد است و نمی توان آن را با چیز دیگری جایگزین کرد. به عنوان مثال، ماشین شخصی خود را در نظر بگیرید که در کنار خیابان پارک شده است. مطمئناً، ماشین های دیگری نیز در آنجا وجود دارند که احتمالاً شبیه ماشین شما هستند، اما آنها مسافت پیموده شده متفاوت، لاستیک های مختلف، موتورها، ابزارهای داخلی شخصی و متنوع خواهند داشت. همه این موارد ماشین شما را منحصر به فرد می کند.

NFT یک "توکن غیر قابل تعویض"

NFT یک “توکن غیر قابل تعویض”

بنابراین، قبل از اینکه ادامه دهیم، اجازه دهید معنی تعویض پذیر را نیز بیان کنیم. نمونه ای از یک دارایی «تعویض پذیر» ارزش یک اسکناس ۱ دلاری است. این به این دلیل است که ارزش ۱ دلار شما همیشه با ارزش یک اسکناس ۱ دلاری دیگر برابر است و می توانید ۱ دلار خود را با هر اسکناس ۱ دلاری دیگری که وجود دارد معامله کنید؛ کاری که نمی توانید با ماشین خود انجام دهید.
در ادامه بحث NFT چیست لازم است بدانید در بازار NFT به جای اشیای دنیای واقعی با توکن ها سروکار داریم. یک توکن یک دارایی دیجیتال است. توکن ها برای نمایش انواع مختلف دارایی ها استفاده می شوند. بدیهی است که شما نمی توانید به صورت فیزیکی ماشین خود را بردارید و همان طور که آن را در گاراژ خود قرار می دهید آن را در اینترنت قرار دهید. به همین دلیل است که شما به نوعی ابزار نمایش دیجیتال نیاز دارید و اینجاست که توکن ها وارد عمل می شوند.
بنابراین، اگر یک ماشین دارید، می توانید یک توکن برای نشان دادن آن در اینترنت، به عنوان یک شی فیزیکی ایجاد کنید. شما می توانید NFT را به عنوان نسخه دیجیتالی یک آیتم فیزیکی در نظر بگیرید.

تبدیل یک دارایی واقعی به یک NFT

در ادامه، بیایید تصور کنیم که از ماشین خود عکس گرفته اید و یک توکن دیجیتال برای آن ایجاد کرده اید. این توکن دیجیتال همان NFT ماشین شما خواهد بود. این توکن، “غیر قابل تعویض” است زیرا منحصر به فرد است. از طرفی تنها یک توکن است و ماشین واقعی شما نیست بلکه یک نمایش دیجیتالی از آن است.

نحوه‌ی تبدیل یک دارایی واقعی به یک NFT

نحوه‌ی تبدیل یک دارایی واقعی به یک NFT

بیشتر مردم اصطلاح NFT را با کارت های تجاری، آثار هنری دیجیتال یا آیتم ها و شخصیت های درون بازی مرتبط می دانند. درک این نکته مهم است که NFT ها خود دارایی های واقعی نیستند، بلکه نمایانگر آن دارایی ها در بلاک چین هستند.
بلاک چین ها اساساً مکان های ذخیره سازی داده ها هستند و در واقع پایگاه های داده های مجازی به شمار می روند. اگر بخواهید یک توکن منحصر به فرد یعنی یک NFT در یک بلاک چین ایجاد کنید، این NFT یک کد ویژه دریافت می کند که در آینده برای شناسایی آن استفاده می شود. از آنجایی که بلاک چین ها عمومی هستند، همه می توانند ببینند که توکن توسط شما ایجاد شده و اصلی است نه یک نسخه کپی شده توسط دوست شما یا یک فرد تصادفی در اینترنت. پس همان طور که اشیای باارزش در دنیای واقعی مالک مشخصی دارند، مالک NFTها در دنیای مجازی نیز مشخص است.

نحوه‌ی استفاده‌ی NFT از بلاک چین

نحوه‌ی استفاده‌ی NFT از بلاک چین

NFT چیست و چگونه از بلاک چین استفاده می کند؟

اجازه دهید با ارجاع به توییت جک دورسی، مدیرعامل سابق توییتر، مثال دیگری بیاوریم. دورسی از اولین توییت خود یک NFT ایجاد کرد و آن را به قیمت بیش از ۲.۹ میلیون دلار به حراج گذاشت. آیا این توییت برای همه در دسترس است؟ بله. با این حال، نسخه NFT توییت امضا شده توسط سازنده، تنها متعلق به فردی است که برنده حراج شده است. اثبات این موضوع با کمک بلاک چین بسیار ساده است.
هنگا می که NFT ها در بلاک چین مشاهده می شوند، در اصل رشته ای از داده ها هستند. این داده های متنی به یک تصویر، یک GIF یا هر دارایی دیگری اشاره می کنند که می توان در پلتفرم های مبادله ای که NFT در آن قرار دارد، آنها را مشاهده کرد. بنابراین، هنگا می که یک NFT را می خرید، در واقع آن داده های ارجاعی را خریداری کرده اید.

درک این نکته بسیار مهم است که اگر شما یک NFT دارید، در واقع به این معنی است که شما فقط آن داده را دارید. نه یک تصویر، نه یک GIF و نه نوعی شخصیت مجازی. در عوض، شما مالک داده هایی هستید که به دارایی های فوق الذکر ارجاع می دهند. این داده ها روی بلاک چین کدگذاری می شوند و به مکانی که دارایی (تصویر، GIF و غیره) در آن قرار دارد (سرور) اشاره می کند.
NFT چیست؟ ان اف تی و بلاک چین

NFT چیست؟ ان اف تی و بلاک چین

معمولاً وقتی صحبت از NFT به میان می آید، درک آن برای برخی از افراد دشوار است. با این حال، وقتی متوجه می شوید که مالک تصویر واقعی نیستید، بلکه مالک داده های موجود در بلاک چین هستید، همه چیز بسیار منطقی تر می شود. در واقع از نظر تئوری، پلتفرم بازار NFT می تواند تصویر را به سادگی از سرور حذف کند در حالی که داده های شما در بلاک چین حذف نمی شوند.

NFT چیست و چرا مردم آن را می خرند؟

اکنون این سؤال مطرح می شود که چرا مردم NFT می خرند و چرا قیمت برخی از NFT ها این قدر بالاست؟ توییت جک دورسی و برخی از مجموعه های تصویری از سازندگان محبوب NFT مانند CryptoPunks یا Bored Ape مرجع خوبی در این مورد است.
خوب، در واقع چند چیز وجود دارد که منجر به محبوبیت NFT ها می شود. آنها در وهله اول یک نوآوری واقعی هستند و همچنین راهی آسان برای سرمایه گذاری و کسب سود به شمار می روند. NFTها اولین پدیده از این نوع هستند و مردم هنوز واقعاً نمی دانند که از آنها چه استفاده ای کنند. آیا آنها باید صرفاً به یک جنبه از هنر در آینده تبدیل شوند یا شاید صنعت بازی بتواند بیشترین سود را از آنها ببرد؟ آیا ابزاری برای NFT وجود دارد؟ این سؤالات نشان می دهد که NFT ها هنوز بسیار جدید هستند و مردم جذب نوآوری هایی می شوند که ممکن است به طور بالقوه سرمایه گذاری خوبی باشند.

NFT چیست و چرا مردم ان اف تی‌های گران می‌خرند؟

NFT چیست و چرا مردم ان اف تی‌های گران می‌خرند؟

این دومین دلیل عمده محبوبیت NFT هاست. برخی افراد NFT ها را با سهام فناوری در اواخر دهه ۹۰ و اوایل دهه ۲۰۰۰ مقایسه می کنند. زمانی که اینترنت هنوز خیلی جوان بود، مردم راهی نداشتند که بگویند سهام آمازون یا گوگل در چند دهه آینده چقدر ارزش دارد.
بعد از پاسخ به NFT چیست و اشاره به دلایل محبوبیت آن، لازم به ذکر است امروزه برخی از NFT ها با مبالغ هنگفتی فروخته می شوند. به عنوان مثال، یکی از گران ترین NFTهایی که تا به حال فروخته شده، «EVERYDAY: THE FIRST 5000 DAYS» متعلق به بیپل است که بیش از ۶۹.۳ میلیون دلار فروخته شد. پس از آن «One» بیپل است که به قیمت ۲۸.۹ میلیون دلار فروخته شد. برخی از کریپتوپانک ها نیز به قیمتی حدود ۸ میلیون دلار تا بیش از ۱۰ میلیون دلار فروخته شده اند.

چرا برخی از NFTها بسیار گران هستند؟

NFT ها هنوز یک مفهوم بسیار جدید هستند و بازاری پرنوسان دارند. بازار NFT در واقع مانند یک کارناوال است. همه چیز پر از زرق و برق و رنگارنگ است، شما واقعاً نمی دانید چه چیز جذاب و جالبی در گوشه و کنار آن نهفته است و هر چند وقت یکبار ممکن است خود را در یک ترن هوایی بیابید؛ به این معنا که شاهد افزایش قیمت یک NFT باشید.

دلیل اینکه چرا برخی از NFT ها این قدر گران هستند این است که خرید و فروش NFT یک نوع معامله عرضه و تقاضا است.
NFT چیست و چرا قیمت برخی این قدر بالا است؟

NFT چیست و چرا قیمت برخی این قدر بالا است؟

تصور کنید که یک نقاشی بسیار کمیاب دارید. شما تصمیم می گیرید آن را در eBay، بدون تعیین حداقل پیشنهاد، حراج کنید. ممکن است کسی بیاید و چند دلار برای خرید نقاشی پیشنهاد بدهد. با این حال، از آنجایی که آن نقاشی بسیار نادر است، به احتمال زیاد توجه بسیاری از طرفداران هنر را به خود جلب می کند. این منجر به تقاضای زیادی برای داشتن چیزی می شود که بسیار کمیاب است. به عبارت دیگر، چیزی که عرضه محدودی دارد با ارزش است. این باعث می شود که قیمت دارایی شما به طور تصاعدی افزایش یابد.
همین امر در مورد بسیاری از NFT ها نیز صادق است. واقعاً یک NFT چیست؟! اگر توکن بخشی از یک مجموعه انحصاری باشد و تنها ۱۰ NFT از آن وجود داشته باشد که در آن مجموعه ایجاد شده است، این امر آن را برای بسیاری از افراد خواستنی می کند؛ بنابراین، قیمت آن بالا می رود.
نفوذ اجتماعی و شهرت نیز اغلب عوامل بزرگی هستند. یک بار دیگر به توییت NFT جک دورسی که اشاره شد برگردیم. جک دورسی که یکی از بنیانگذاران توییتر است، یک چهره برجسته در دنیای تجارت است. طبیعتاً، فروش NFT از اولین توییت خود در پلتفرمی که او تأسیس کرده بود، توجه و علاقه زیادی را به خود جلب کرد.

NFT چیست و دقیقاً چه استفاده ای دارد؟

با برداشتن یک گام به عقب در می یابیم یکی دیگر از دلایلی که موجب محبوبیت زیاد NFT ها شده است، فاکتورهای سودمندی است. در حالی که اکثر مردم تصور می کنند که توکن های غیر قابل تعویض صرفاً برای اهداف کلکسیونی استفاده می شوند، اما این لزوماً درست نیست.
تصور کنید که فروشگاه لباس موردعلاقه شما مجموعه ای از NFT های محدود را صادر کند. علاوه بر این که می توانید تصاویر یا GIFهای جالبی را تهیه کنید، هر NFT به دارنده دسترسی مادام العمر برای تعیین تخفیف در هنگام خرید در فروشگاه ارائه می کند. این موردی برای جنبه سودمندی یک NFT است. به عبارت دیگر، ارزش ملموس و واقعی برای یک توکن غیر قابل تعویض ایجاد می کند. این را با این واقعیت ترکیب کنید که تعداد محدودی NFT در دسترس است و همه آنها به بالاترین قیمت پیشنهادی حراج می شوند و این می تواند منجر به تعیین قیمت بالا برای برخی از NFTها شود.
بنابراین، بیایید بحث NFT چیست را خلاصه کنیم. NFTها ارزشمند هستند و موردتوجه قرار می گیرند زیرا نادر هستند، ممکن است توسط یک فرد مشهور ایجاد شده یا متعلق به وی باشند، می توانند ارزش ملموس و واقعی داشته باشند و در کل اینکه یک نوآوری جذاب به شمار می روند. مجموع این ویژگی ها باعث می شود که همه درباره NFTها چیزی شنیده باشند، حتی اگر چیز دیگری در مورد فضای ارزهای دیجیتال ندانند.

وقتی به NFT های ارزشمند فکر می کنید، اولین نام هایی که احتمالاً به ذهن می رسد CryptoKitties، CryptoPunks، Decentraland، Bored Ape Yacht Club و Banksy هستند. بسیاری از این NFT ها کاتالیزورهایی بودند که این صنعت نسبتاً خاص را به سمت جریان اصلی سوق دادند. با این حال، اولین NFT که ایجاد شد چه بود و چه زمانی این اتفاق افتاد؟ با ما همراه باشید تا به این سؤال نیز پاسخ دهیم.

اولین NFT کدام است؟

با کمال تعجب، اولین NFT هیچ یک از نام هایی که قبلاً ذکر شد نیست. در عوض، نوعی است که امروز به آن عادت کرده ایم. اولین NFT در سال ۲۰۱۴ توسط شخصی به نام کوین مک کوی ساخته شد. این قطعه “کوانتوم” نام دارد و به قیمت بیش از ۷ میلیون دلار به فروش می رسد.
با اینکه توکن های غیر قابل تعویض مرتبط با فرهنگ پاپ به افزایش آگاهی جریان اصلی به بازار کمک کردند و این حوزه را به محبوبیت بی نظیری رساندند، هنرمندان مدت ها قبل از آن، این فناوری را تجربه کرده اند.
در نهایت، بیایید ببینیم چگونه شما، بله، شما می توانید یک NFT برای خودتان ایجاد کنید. اگرچه این ممکن است در ابتدا دشوار به نظر برسد اما ایجاد یک NFT در واقع بسیار ساده است.

چگونه می توان NFT ساخت؟

بعد از درک NFT چیست می توانید نحوه ایجاد و خرید آن را بیاموزید. ابتدا شما به یک کیف پول ارز دیجیتال نیاز دارید. این کیف پول به عنوان فضای ذخیره سازی برای NFT های شما عمل می کند و همچنین ارز دیجیتال موردنیاز برای پرداخت هزینه فرایند ایجاد توکن را در خود جای می دهد. اگر NFT شما مربوط به یک ماشین است، یک کیف پول ارز دیجیتال مانند یک گاراژ برای ماشین شما خواهد بود.
محبوب ترین و بهترین کیف پول MetaMask نام دارد. استفاده از آن رایگان است و می توانید آن را به عنوان افزونه مرورگر و یا نرم افزار تلفن همراه دانلود و نصب کنید. هنگا می که آن را راه اندازی کردید، می توانید تقریباً بلافاصله استفاده از کیف پول را شروع کنید.
در مرحله بعد، باید کیف پول را شارژ کنید. این را می توان با استفاده از پلتفرم یک صرافی و خرید مقداری ارز دیجیتال با پول های معمول انجام داد. ارزی که می خواهید بخرید به عنوان اتر شناخته می شود (که معمولاً به آن اتریوم گفته می شود).
قبل از اینکه ادامه دهیم، باید بدانید چرا اتر؟ خب، اکثر NFT ها بر روی بلاک چین اتریوم ایجاد می شوند. بنابراین، برای پرداخت هزینه فرایند ایجاد، باید از ارز بو می این بلاک چین خاص یعنی اتر استفاده کنید.

NFT چیست؟ چگونه می‌توان ان اف تی ساخت؟

NFT چیست؟ چگونه می‌توان ان اف تی ساخت؟

پس از خرید اتر و انتقال آن از صرافی به کیف پول MetaMask خود، آماده حرکت هستید! اکنون، باید از جایی که به عنوان بازار NFT شناخته می شود، بازدید کنید که در آن NFT ها حراج می شوند. درست مانند ای بی یا آمازون برای کالاهای سنتی، بازارهای NFT به شما امکان می دهند تا توکن های مختلف غیر قابل تعویض را مرور کنید و برای آن هایی که دوست دارید پیشنهاد خرید ثبت کنید، آنها را بخرید یا بفروشید. لازم است بدانید این بازارها همچنین به شما این امکان را می دهند که NFT ها را به روشی ساده و کارآمد بر روی آنها ایجاد کنید.

محبوب ترین بازارهای NFT دو بازار OpenSea و Rarible هستند.

ایجاد NFT در بازار OpenSea

اکنون باید کیف پول MetaMask خود را به بازار OpenSea متصل کنید. این مرحله معادل ایجاد یک حساب کاربری در بازار است. پس از انجام این کار، می توانید فرایند ایجاد NFT را شروع کنید. OpenSea یک آموزش بسیار دقیق دارد که شما را در تمام مراحل راهنمایی می کند و حتی اگر اولین بار باشد، نباید با هیچ مشکلی مواجه شوید.
هنگا می که تصویر یا GIF خود را آپلود کردید و همه ویژگی ها را مطابق میل خود تنظیم نمودید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که NFT را ایجاد کنید. پس از تکمیل، آدرس (شماره شناسایی منحصر به فرد) کیف پول شما برای همیشه به NFT گره خورده است و مهم نیست که مالک آن چه کسی باشد، شما همیشه خالق تأیید شده آن دارایی در گزارش بلاک چین باقی خواهید ماند.
در ادامه، اکنون که به دانش نحوه ایجاد NFT ها مجهز شده اید، خرید یک توکن، فرایندی فوق العاده ساده به نظر می رسد. برای خرید NFT، باید همان کیف پول MetaMask را به OpenSea متصل کنید و همچنین باید مقداری دارایی اتر در آن داشته باشید. خرید NFT با پول فیات امکان پذیر نیست، بنابراین باید با ارز دیجیتال مبادله را انجام دهید.
با اتصال کیف پول خود، اکنون می توانید NFT موردنظر خود را بخرید (اگر در حال فروش باشد) یا برای آن در یک حراج پیشنهاد دهید. در صورت برنده شدن، توکن به کیف پول شما منتقل می شود. به همین سادگی شما صاحب مفتخر یک توکن غیر قابل تعویض می شوید!

 

NFT چیست و چگونه می‌توانیم آن را به دست آوریم؟

NFT چیست و چگونه می‌توانیم آن را به دست آوریم؟

اکنون که متوجه شدید NFT چیست و آموختید که توکن های خود را ایجاد کنید باید مطمئن شوید که توکن های خود را ایمن نگه می دارید. شما می توانید آن ها را در کیف پول MetaMask خود ذخیره کنید، اما اگر امنیت بیشتری می خواهید، می توانید به خرید یک کیف پول سخت افزاری و اتصال آن به کیف پول خود بپردازید.

جمع بندی

ما در این مقاله به طور خلاصه، نگاهی خوب و غیرفنی به موارد ضروری راجع به NFTها انداختیم. ما به این موضوع پرداختیم که NFT چیست، در مورد ارزش پیشنهادی آنها صحبت کردیم و به سؤالات چگونگی ایجاد و خرید توکن های غیر قابل تعویض موردنظر خود پرداختیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «NFT چیست؟ چگونه دارایی خود را به ان اف تی تبدیل کنیم؟» با ما درمیان بگذارید.

4 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
فاطمه نوروزی

‫2 نظر

  • سلام وقت بخیر من میخوام ارز ترون بف روشم کارمزد شبکه که تی ار ایکس هست رو چندتا دونه کم دارم ونمیتونم تهیه کنم راهی هست که ارزم رو بفروشم

  • حداقل خرید رو از ۵۰ هزار تومان ۲۵۰ هزار تومان کردن بدون هیچ اطلاع قبلی و ناگهانی!

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *