شت کوین چیست؟ | بررسی ویژگی ها و اهداف آن

۲۴ فروردین ۱۴۰۱
شت كوين چيست؟

شت کوین اصطلاحی است که بسیاری از افراد فعال در حوزه ارزهای دیجیتال با آن روبرو شده‌اند. این اصطلاح نشان‌دهنده بخشی از ارزهای دیجیتال است که از نظر گروهی بی‌ارزش هستند. نمی‌توان به همین تعریف اکتفا کرد و بهتر است بیشتر درباره آن‌ها توضیح دهیم. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا توضیح دهیم شت کوین چیست و با چه هدفی ایجاد شده است.

شت کوین چیست؟

شت کوین یک اصطلاح عمومی است که به ارزهای دیجیتال بی‌ارزش گفته می‌شود که هدف خاصی ندارند. برخی نیز این اصطلاح را برای آلت کوین هایی که بعد از بیت کوین ایجاد شدند به کار بردند اما با درنظرگرفتن شرایط فعلی، تعریف درست همان مورد اول است. به دلیل ماهیت ارزهای دیجیتال و نبود قانون‌گذاری در این حوزه پروژه‌های زیادی در قالب شت کوین ارائه می‌شوند که هدف به خصوصی هم ندارند.

شت کوین چیست؟در حال حاضر ارزهایی مانند دوج کوین (DOGE)، شیبا اینو (shiba) و مانند آن شت کوین محسوب می‌شوند زیرا اولی یک میم کوین (Meme Coin) است که با هدف تمسخر بیت کوین به وجود آمد و مورد دوم نیز هدف مشخص و به خصوصی ندارد.

هدف ایجاد شت کوین

ارزهای دیجیتال تحول زیادی در زندگی ما ایجاد کرده‌اند که نمونه آن پروژه‌های موفق دیفای (Defi)، پروژه‌های لایه اول و نمونه‌های بسیار دیگر است. در حال حاضر می‌توان در بستر اتریوم و شبکه‌های دیگر هر ارزی که می‌خواهید ایجاد کنید و به‌این‌ترتیب راه برای شت کوین ها هموار است. شت کوین ها بی‌ارزش هستند و یا ارزش آن‌ها آن‌قدر کم است که نمی‌توان انتظار زیادی از آن‌ها داشت.
بیشتر شت کوین ها با هدف سود سریع ایجاد می‌شوند و توسعه دهندگان آن‌ها با ایجاد طرح‌های پامپ و دامپ به سود زیادی دست پیدا می‌کنند. بسیاری از افراد نمی‌دانند شت کوین چیست یا اگر می‌دانند قدرت تشخیص آن‌ها را ندارند و در دام این پروژه‌ها اسیر می‌شوند. از سمت دیگر افرادی که در اوج قیمت خرید می‌کنند متحمل ضررهای سنگین می‌شوند و سرمایه آنها بر باد می‌رود.
برخی شت کوین ها مانند شیبا اینو (shiba) ادعای راه‌اندازی بستری برای غیرمتمرکز کردن همه چیز دارند اما باتوجه‌به اینکه توسعه دهندگان سراغ این پروژه‌ها نمی‌روند عملاً این پروژه‌ها شکست‌خورده هستند حتی اگر وایت پیپر (نقشه راه) داشته باشند.
برخی دیگر نیز تنها با هدف شوخی یا از روی کنجکاوی ساخته می‌شوند. دوج کوین بارزترین نمونه یک شت کوین است که بسیاری با خرید آن به سودهای کلان هم دست پیدا کردند.

سرمایه گذاری در شت کوین درست است یا خیر؟

عموماً ارزش بازار بیشتر شت کوین ها پایین است به همین دلیل گاهی کسب سود از طریق آن‌ها راحت می‌شود. با رشد انفجاری برخی از شت کوین ها افراد زیادی به سودهای کلان می‌رسند. درصورتی‌که تحلیل درستی داشته باشید می‌توانید با استفاده از شت کوین ها سودهای مناسبی به دست بیاورید. ازآنجاکه ارزش بازار چنین ارزهایی پایین است و بیشتر توکن ها در اختیار گروه اندکی هستند با فروش و تخلیه ناگهانی امکان سقوط شدید قیمت وجود دارد.

 یکی از اساسی‌ترین اصول در هر بازار مالی این است که سود بیشتر در گرو ریسک بیشتر است.به این ترتیب خرید یا فروش شت کوین کاملاً به استراتژی‌های مالی شما بستگی دارد. در صورت تحلیل درست می‌توان از آن‌ها در ترید استفاده کرد اما برای سرمایه گذاری چندان توصیه نمی‌شوند.

شت کوین ها کجا فهرست می‌شوند؟

شت کوین چیست؟

تا اینجا توضیح دادیم که شت کوین چیست و چه هدفی دارد. اکنون باید درباره یک موضوع دیگر یعنی لیست شدن آن‌ها در صرافی‌ها توضیح دهیم.
معمولاً صرافی‌های بزرگ تا زمانی که یک پروژه توسط تعداد بالایی از سرمایه گذاران پذیرفته نشود آن را لیست نمی‌کنند. بایننس (Binance) و کوین بیس (Coinbase) دو نمونه از صرافی‌های بزرگ در بازار ارزهای دیجیتال هستند و کمتر می‌توانید در آن‌ها پروژه‌های کم‌ارزش مانند شت کوین پیدا کنید.
شت کوین ها بیشتر در صرافی‌هایی مانند کوکوین (kucoin)، هات بیت (hotbit) یا کوینکس (coinex) لیست می‌شوند و بعد از مدتی درصورتی‌که ارزش بازار یا معاملات آن‌ها زیاد باشد در صرافی‌های دیگر هم قرار می‌گیرند.
به عنوان مثال دوج کوین تا مدت‌ها پس از ایجاد و شروع روند رشد خود در صرافی های بزرگی مثل بایننس جایی نداشت.

نظر تحلیل‌گران و بزرگان درباره شت کوین

تقریباً همه تحلیل‌گران و بزرگان بازار درباره بی‌ارزش بودن شت کوین ها اتفاق‌نظر دارند. از نظر برخی از این افراد حتی بیت کوین نیز ضعف‌های بزرگی دارد بنابراین نباید انتظار داشت که نسبت به شت کوین ها واکنش خوبی داشته باشند.
در حال حاضر ایلان ماسک (Elon Reeve Musk)تنها کسی است که از دوج کوین حمایت می‌کند اما به نظر می‌رسد این کار او بیشتر برای سود شخصی است. هرچند که ممکن است برخی شت کوین ها توسط فروشگاه‌ها یا صرافی‌های بزرگ پذیرفته شده باشند اما این ماهیت آن‌ها را تغییر نمی‌دهد.
بن داونپورت (Ben Davenport) معتقد است نگهداری و استفاده از شت کوین ها خوشبختی نمی‌آورد و نگهداری آن‌ها بی‌فایده است. بسیاری از سایت‌های معروف خارجی و داخلی نیز نسبت به این پروژه‌های بی‌ارزش هشدار داده‌اند.

تفاوت بین کوین های با ارزش و شت کوین

تفاوت بین کوین های با ارزش و شت کوین

یک ارز دیجیتال برای اینکه ارزشمند باشد باید ابتدا یک تیم توسعه‌دهنده مشخص پشت آن وجود داشته باشد. این تیم باید هدف از ایجاد شبکه و خود ارز را به طور دقیق در وایت پیپر (White Paper)توضیح داده باشد.
ارز دیجیتال باید کاربرد خاصی داشته باشد تا ارزشمند شود. برای مثال توکن یونی (UNI) یک توکن حاکمیتی (Governance Token) در یونی سواپ (UniSwap) است که به دارندگان حق رأی می‌دهد. به‌این‌ترتیب هدف آن مشخص است.
ارزش بازار نیز می‌تواند یکی از معیارهای تشخیص شت کوین باشد. پروژه‌های ارزشمند توسط افرادی زیادی شناسایی و روی آن سرمایه گذاری می‌شود. طرح‌های پانزی (Ponzi scheme) مانند شت کوین ها با هدف سود به وجود آمده‌اند و توکن ها در اختیار گروه اندکی هستند. حتی اگر این‌طور نباشد حجم بازار پایین آن‌ها باعث می‌شود با خرید یا فروش اندک سریعاً نمودار قیمتی تغییر کند.

چقدر روی شت کوین ها سرمایه گذاری کنیم؟

شت کوین چیست؟

اگر هنوز هم قصد دارید روی این پروژه‌ها سرمایه گذاری کنید باید ابتدا به چند نکته توجه داشته باشید:

  1. همه دارایی خود را به یک ارز خاص اختصاص ندهید. سرمایه‌ای که برای ورود به ارزهای دیجیتال در نظر دارید را به دو قسمت تقسیم کنید، بخشی از آن برای ترید و بخشی دیگر برای نگهداری طولانی‌مدت (این نسبت می‌تواند تغییر کند).
  2. بهتر است حداکثر ۵ درصد بخشی که برای سرمایه گذاری در نظر دارید به شت کوین ها اختصاص دهید زیرا ریسک زیادی دارند. بااین‌حال بازهم توصیه می‌شود روی پروژه‌های ارزشمند سرمایه گذاری کنید زیرا تصمیم معقول‌تری است.

 

سوالات متداول:

صرافی هایی که از شت کوین ها پشتیبانی میکنند کدامند؟

شت کوین ها در بسیاری از صرافی های ارزدیجتال ارائه میشوند مانند:

Binance, BigOne, CoinOne,...

وب سایت هایی که در زمینه معرفی شت کوین ها فعالیت میکنند؟

کوین مارکت کپ (coinmarketcap)، پو کوین (poocoin) ،انجمن های گفتگوی ردیت (Reddit) و...

جمع بندی

در این مطلب توضیح دادیم که شت کوین چیست و اشاره کردیم که شامل ارزهای بی‌ارزش و بی‌هدف می‌شود که برای شوخی یا برای کسب سود ناگهانی ایجاد شده‌اند. همچنین توضیح دادیم که ورود به چنین پروژه‌هایی ریسک زیادی دارد اما می‌توان با رعایت اصول از آنها برای ترید کردن استفاده کرد.

منابع: 

https://www.cnbctv18.com/cryptocurrency/shitcoins-what-are-these-crypto-coins-and-should-you-invest-in-them-11915422.htm

https://www.investopedia.com/terms/s/shitcoin.asp#:~:text=A%20shitcoin%20is%20a%20cryptocurrency,developed%20after%20bitcoins%20became%20popular.

https://medium.datadriveninvestor.com/sorry-shitcoins-arent-going-to-make-you-rich-384b541fde09

نظرتان را درباره‌ی مقاله «شت کوین چیست؟ | بررسی ویژگی ها و اهداف آن» با ما درمیان بگذارید.

1 نفر این مطلب را پسندید.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدیه اسلامی تبار
خوشحالم با تولید محتوای با کیفیت، سطح وب فارسی رو ارتقا می دهیم. امروز سردبیر میهن سیگنال هستم و این هنوز شروع رویاپردازی های منه ...
شیبا اینو رایگان

بعد از تکمیل احراز هویت در جشنواره آبان تتر، شیبا اینوی رایگان هدیه بگیر!

دریافت هدیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *