آلت کوین چیست؟ معرفی انواع آلت کوین های ارزدیجیتال

۲۰ دی ۱۴۰۰
آلت کوین چیست؟ + معرفی انواع آلت کوین های ارزدیجیتال

آلت کوین ها ارزهای دیجیتالی هستند که بعد از موفقیت آمیز بودن بیت کوین ایجاد شده‌اند و به طور کلی ادعا می کنند از بیت کوین بهتر هستند. واژه آلت کوین به همه ارزهای دیجیتال به جز بیت کوین اشاره می کند. تا اوایل سال ۲۰۲۰ بیش از ۵۰۰۰ آلتکوین به وجود آمده است. طبق داده های کوین مارکت کپ آلت کوین ها ۳۴ درصد از بازار ارزهای دیجیتال را در فوریه ۲۰۲۰ در اختیار داشته اند.

واژه آلت کوین از ترکیب دو واژه آلت (Alt) به معنی جایگزین و کوین (Coin) به معنای سکه تشکیل شده و به سکه های جایگزین بیت کوین اطلاق می شود. موفقیت بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال همتا به همتا مسیر را برای ایجاد آلت کوین ها هموار ساخت. بسیاری از آلت کوین ها در جهت تلاش برای رفع محدودیت های بیت کوین به وجود آمده اند و برای رقابت با بیت کوین باید مزیت‌های رقابتی خاصی داشته باشد.

بسیاری از آلت کوین ها بر چهارچوب بیت کوین ساخته شده اند پس بسیاری از آنها همتا به همتا هستند. آنها سعی می‌کنند خدماتی با قیمت مناسب و موثر در انجام تراکنش ها در اینترنت ارائه دهند. با اینکه آلت کوین ها دارای ویژگی های مشترک بسیاری هستند، با یکدیگر تفاوت های بسیاری نیز دارند.

آشنایی با انواع دسته بندی آلت کوین ها

با تکامل آلت کوین ها، دسته بندی های مختلفی به وجود آمده است. انواع اصلی آلت کوین ها، ارزهای دیجیتال مبتنی بر ماینینگ، استیبل کوین ها، توکن های امنیتی و توکن های کاربردی هستند. همچنین تلاش هایی برای جداسازی برخی از این مفاهیم از آلت کوین ها صورت گرفته است. اگر این اقدامات ادامه یابد، در آینده تنها به ارزهای دیجیتال مبتنی بر ماینینگ به جز بیت کوین، آلت کوین گفته خواهد شد. نکته مهم این است که یک آلت کوین ممکن است در بیش از یکی از این دسته ها قرار بگیرد. پس به طور کلی:

 1. ارزهای مبتنی بر ماینینگ
 2. استیبل کوین ها
 3. توکن های امنیتی و پرایویسی کوین ها
 4. توکن های کاربردی و توکن صرافی ها
 5. میم کوین ها و توکن های شوخی
 6. توکن های وب ۳ و متاورس ها
 7. توکن های غیر قابل تعویض و ان اف تی ها
 8. توکن های بازی های بلاک چینی

آلت کوین های مبتنی بر ماینینگ

معرفی آلت کوین ها

این آلت کوین ها یک فرایند استخراج دارند که در آن سکه های جدید با حل کردن مسائل ریاضی ایجاد می شود. این آلت کوین ها بیشتر از انواع دیگر به بیت کوین شباهت دارند. اکثر آلت کوین های برتر در اوایل سال ۲۰۲۰ در این دسته قرار می گیرند. اتریوم مشهورترین آلت کوین مبتنی بر ماینینگ تا فوریه ۲۰۲۰ است.

بخشی از شهرت اتریوم به دلیل شهرت بنیانگذار آن است. تا سال ۲۰۱۳ ویتالیک بوترین از طرفداران بیت کوین بود اما در این زمان احساس کرد فناوری آن دچار نقص هایی است و قابلیت عملکرد بهتر را ندارد. او و چند برنامه‌نویس دیگر تیمی را تشکیل دادند که یک زیان برنامه نویسی جدید را طراحی کرده‌اند تا برنامه‌ها و قردادهای هوشمند پیچیده‌تری روی شبکه بلاک چین قابل اجرا باشند. بعد ازا ین تلاش ها سرانجام اتریوم در سال ۲۰۱۵ رونمایی شد. یکی از از مهمترین ویژگی های اتریوم ایجاد برنامه های غیر متمرکز یا Dapp است که نسل بعدی برنامه ها می باشند. این برنامه ها به جای سرور های متمرکز روی شبکه های غیر متمرکز کار می‌کنند و زمان خرابی و امکان هک شدن را کاهش می دهند.

استیبل کوین ها

استیبل کوین ها تلاش می‌کنند با کاهش نوسان، از بیت کوین پیشی بگیرند. در عمل این کار با پیوند دادن ارزش سکه ها به ارزهای موجود انجام می شود. نمونه‌های رایج به عنوان پشتیبان برای آلت کوین ها دلار آمریکا، یورو و طلا هستند. لیبرای فیسبوک با اینکه تا ژانویه ۲۰۲۰ هنوز رونمایی نشده بود، به عنوان مشهورترین استیبل کوین تا کنون شناخته می شود.

توکن های امنیتی و پرایویسی کوین ها

توکن های رمزنگاری مثل مونرو(XLM) از قدیم به پرایویسی کوین معروف بوده است. استفاده از این توکن ها با توجه به نوع غیر قابل ردیابی بودنش برای انتقال دارایی به صرافی های غیر مجاز و انتقال سرمایه در حجم زیاد توصیه می شود.

توکن های کاربردی

معرفی آلت کوین ها

توکن های کاربردی خدمات ارائه می‌دهند و گاهی به عنوان بخشی از یک عرضه ی اولیه سکه فروخته می شوند. فایل کوین مثال خوبی از یک توکن کاربردی ارائه شده در یک عرضه اولیه سکه است. فایل کوین طوری طراحی شده که در ازای فضای غیر متمرکز ذخیره سازی فایل ها قابل مبادله باشد.

نمونه های اولیه آلت کوین ها

اولین آلت کوین قابل توجه نیم کوین بر اساس کد های بیت کوین و با استفاده از همان الگوریتم اثبات کار ایجاد شد. نیم کوین هم مانند بیت کوین محدود به تعداد ۲۱ میلیون سکه بود. پس از آن، در اکتبر ۲۰۱۱ لایت کوین معرفی شد. با اینکه لایت کوین از نظر بنیادی در کدها و کارکرد شباهت زیادی به بیت کوین دارد از چند لحاظ با آن متفاوت است. لایت کوین امکان تایید سریعتر تراکنشهای مایننینگ را ایجاد کرده است. همچنین محدودیت تولید آن ۸۴ میلیون سکه یعنی دقیقا ۴ برابر تعداد سکه های بیت کوین می باشد.

یکی از شناخته‌شده‌ترین آلت کوین ها اتریوم است که با هدف ایجاد توافق ها در خود بلاک چین ایجاد شده است. این توافق ها اکنون به صورت ویژگی قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار می گیرند. اتریوم تنها یک ارز دیجیتال نیست بلکه یک پلتفرم بلاک چین است که با ارز دیجیتال اتر طراحی شده است. از مشهورترین آلت کون های دیگر می توان به ریپل، اتریوم کلاسیک، مونرو، زی کش، دش و نم اشاره کرد.

آلت کوین ها چگونه کار می کنند؟

آلت کوین ها مانند بیت کوین عمل می‌کنند.. با استفاده از یک کلید خصوصی شما می توانید از کیف پول دیجیتالی خود به کیف پول کاربر دیگری پرداخت ارز دیجیتال را انجام دهید. در این گونه موارد یک بلاک چین به عنوان یک دفتر کل ثبت دائمی و عمومی تراکنش ها وجود دارد. بنابراین پس از انجام تراکنش امکان تغییر و دستکاری آن وجود ندارد.

 

مزایای آلت کوین ها

 • بهبود نقص های بیت کوین
 • ایجاد فضای رقابتی
 • نرخ کارمزد پایین تراکنش‌ها

معایب آلت کوین ها

 • ارزش آن ها نوسان زیادی دارد.
 • احتمال کلاهبرداری و تقلب در آن وجود دارد.
 • به راحتی در همه صرافی ها قابل دسترس نیستند

آلت کوین هایی که به عنوان توکن های دیجیتالی عمل می کند با یک پلتفرم بلاک چین زیربنایی پشتیبانی می شوند. به عنوان مثال تتر را می‌توان به عنوان یک توکن دیجیتال معرفی کرد زیرا بر روی بلاک چین اتریوم و سایر بلاک‌چین ها ساخته شده است.

سرمایه گذاری روی آلت کوین های پر پتانسیل

آلت کوین های پر پتانسیل

برخی از سرمایه گذاران به دنبال کسب سود از تبادل آلت کوین ها با یکدیگر می باشند. برخی آنها را به عنوان یک دارایی برای سرمایه گذاری های بلندمدت نگهداری می کنند. توجه داشته باشید که در صورت نگهداری ارزهای مجازی و انجام معاملات در صرافی‌های غیرمجاز امکان دستکاری قیمت ها، تقلب، کلاهبرداری و مشکلات دیگر از جمله از دست دادن کل سرمایه را به وجود می آورد.

انتخاب یک آلت کوین برای سرمایه گذاری به عوامل مختلف از جمله سلیقه شخصی افراد بستگی دارد. برخی افراد ترجیح می‌دهند با ارزهای شناخته شده تر جهانی مانند بیت کوین سرمایه گذاری کنند. در حالیکه سایرین اهمیت آلت کوین ها را در زندگی روزانه درک کرده و از میان تعداد زیاد آنها، یک یا چد مورد را با توجه به ویژگی‌های خاص آن انتخاب می کنند. اینکه آینده یک آلت کوین چطور پیش برود برای هیچ کس قابل پیش بینی نیست. بهتر است با توجه به ویژگی های بنیادی هر آلت کوین و شرایط لحظه ای بازار آن، درباره سرمایه گذاری با استفاده از آن تصمیم‌گیری نمود. برای این منظور حتما مقاله چگونه یک ارزدیجیتال ارزشمند را شناسایی کنیم؟ را مطالعه نمایید.

توجه داشته باشید که معامله در ارزهای مجازی به طور کلی کاری پر ریسک است زیرا ممکن است برخی از ارزهای مجازی در چند سال آینده از بین بروند. فهرست هایی که توسط افراد و گروه‌های مختلف به عنوان برترین آلت کوین ها اعلام می شود توصیه به خرید آنها نمی کند بلکه تنها فهرستی از نام ها برای در نظر گرفتن چندین گزینه و سپس انتخاب آگاهانه از میان آنها بر اساس اهداف شخصی و ویژگی های بنیادی می باشد.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «آلت کوین چیست؟ معرفی انواع آلت کوین های ارزدیجیتال» با ما درمیان بگذارید.

منبع:اینوستوپدیا
1 نفر این مطلب را پسندید.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

‫4 نظر

 • کل ارز دیجیتال کلاه برداریه چطور میشه یک ارز درحال رشد را خرید می‌کنی بعداز خرید اینکار ترموزدستی راکشیدی رشد نمیکنه که هیچ عقبگرد میکنه

 • سلام و درود
  مطالب تون خیلی خوب و عالی بود خدا خیرتون بده استفاده بردیم
  سلامت و پایدار باشید .

 • سلام و درود
  اگه الت کوین ها اومدن ک معایب بیت کوین رو برطرف کنن چرا بیت گرونتره؟و الت کوین ها قیمتشون پایین؟

  • سلام خب گرون بودن یک کوین دلیل برتریش نیست
   کوین هایی وجود دارن که از بیت هم گرون ترن ولی هیچ مزیتی ندارن

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *