از چه روش هایی می توان ارز دیجیتال خرید و فروش کرد؟

۲۰ دی ۱۴۰۲
از چه روش هایی می توان ارز دیجیتال خرید و فروش کرد؟

برای خرید و فروش ارز دیجیتال در بازار کریپتوکارنسی باید به‌سراغ صرافی رمز ارز بروید. صرافی ارز دیجیتال بستر مناسب برای ترید رمزارزها را فراهم می‌کند. البته باید توجه داشته باشید که صرافی‌های ارز دیجیتال به چند دسته تقسیم می‌شوند. برخی از آن‌ها از مدل معاملات فروشگاهی پشتیبانی می‌کنند. در مقابل بعضی دیگر دفترچه سفارش معاملات رمزارزها را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند. اگر کنجکاو هستید که با روش‌های خرید ارز دیجیتال در صرافی‌ها آشنا شوید، حتما این مطلب را تا پایان دنبال کنید.

انواع صرافی‌های ارز دیجیتال

مدل‌های خرید و فروش ارز دیجیتال در صرافی‌ها معمولا به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از:

۱. صرافی ارز دیجیتال فروشگاهی (OTC)

ساده‌ترین مدل خرید ارز دیجیتال، استفاده از یک صرافی فروشگاهی است. در این صرافی دیجیتال، طرف معامله تریدرها به‌صورت مستقیم خود صرافی است. در واقع وقتی ارز دیجیتال خریداری می‌کنید، این صرافی است که دارایی خود را به شما می‌فروشد. در صرافی‌های OTC باید نسبت به قیمت واقعی ارزهای دیجیتال در لحظه حساس باشید؛ چراکه ممکن است برخی از صرافی‌ها با هدف کسب سود، قیمت رمزارزها را دستکاری کنند.

مثلا قیمت خرید اتریوم و قیمت فروش اتریوم در صرافی های ارز دییجتال مختلف، متفاوت است. گرچه تمامی این قیمت‌ها در محدوده مشخصی قرار دارند و با بازار جهانی تنظیم می‌شوند، اما باز هم تفاوت‌هایی بین قیمت اتریوم در صرافی‌های مختلف به چشم می‌خورد. این تفاوت‌ها می‌تواند روی میزان سود و زیان شما از خرید اتریوم و فروش اتریوم تاثیر بگذارد. بنابراین باید صرافی ارز دیجیتالی را برای خرید و فروش اتریوم انتخاب کنید که بهترین قیمت معاملات را به شما ارائه دهد.

۲. صرافی ارز دیجیتال همتابه‌همتا (P2P)

در صرافی ارز دیجیتال همتابه‌همتا، تریدرها با یکدیگر وارد معامله می‌شوند و صرافی تنها نقش واسطه برای متصل کردن معامله‌گران به یکدیگر را ایفا می‌کند. معمولا از مدل دفترچه سفارش در این صرافی‌ها استفاده می‌شود. به‌این ترتیب که سفارش هر کاربر در صرافی آنلاین ارز دیجیتال در دفترچه سفارش ثبت می‌شود. سپس سفارش‌هایی که در قیمت یکسان قرار دارند، به‌صورت خودکار با یکدیگر متصل و اجرا می‌شوند.

از چه روش هایی می توان ارز دیجیتال خرید و فروش کرد؟

در این صرافی‌ها معمولا شائبه دستکاری قیمت معاملات از سوی پلتفرم معاملاتی کمتر پیش می‌آید. ضمن اینکه محل درآمد صرافی همتابه‌همتا از کارمزد معاملات است. حتما باید کارمزد معاملات صرافی‌های مختلف را با هم مقایسه کنید. هر چه حجم معاملات یک صرافی بیشتر باشد، گزینه بهتری برای خرید و فروش ارز دیجیتال است.

از کدام صرافی ارز دیجیتال بخریم؟

تا اینجا با دو مدل اصلی فعالیت صرافی‌های ارز دیجیتال آشنا شدیم. در بین صرافی‌های داخلی و خارجی، پلتفرم‌های همتابه‌همتا و فروشگاهی به‌چشم می‌خورند. در اینجا نیم‌نگاهی به وضعیت صرافی‌های داخلی و خارجی می‌اندازیم تا مشخص شود که انتخاب کدامیک از آن‌ها برای تریدرهای ایرانی منطقی است.

صرافی ارز دیجیتال متمرکز خارجی

بیشترین حجم معاملات بازار کریپتوکارنسی در صرافی‌های متمرکز انجام می‌شود. این صرافی‌ها ۷۵ درصد خرید و فروش ارز دیجیتال در شبانه‌روز را مدیریت می‌کنند. این صرافی‌ها توسط یک مجموعه متمرکز اداره می‌شوند. متاسفانه بسیاری از صرافی‌های برتر ارز دیجیتال به‌دلیل محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها به کاربران خدمات ارائه نمی‌کنند. ریسک خرید ارز دیجیتال بدون احراز هویت در این صرافی‌ها هم بسیار زیاد است. به‌همین دلیل باید نهایت احتیاط را در کار کردن با سایت ارز دیجیتال خارجی رعایت کنید.

صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز خارجی

پلتفرم‌ غیرمتمرکز خرید و فروش ارز دیجیتال تحت عنوان صرافی بدون احراز هویت نیز شناخته می‌شود. این صرافی‌ها در بستر شبکه‌های بلاک‌چین راه‌اندازی شده و معاملات را به‌صورت خودکار با استفاده از قراردادهای هوشمند پردازش می‌کنند. کافیست کیف پول خود را به صرافی متصل کنید و سفارش خرید و فروش رمزارز را به ثبت برسانید.

یکی از محدودیت‌های بسیاری از صرافی‌های غیرمتمرکز این است که امکان سفارش‌گذاری در قیمت مد نظر را به کاربران نمی‌دهند. بلکه در لحظه سفارش‌ها را با بهترین قیمت بازار اجرا می‌کنند. ضمن اینکه تنها چند گزینه معدود هستند که از نظر نقدینگی در وضعین مناسبی برای معاملات ارز دیجیتال قرار دارند. ناگفته نماند که برای دسترسی به بسیاری از این صرافی‌ها هم مجبور به تغییر آی‌پی سیستم رایانه‌ای خود خواهید بود.

از چه روش هایی می توان ارز دیجیتال خرید و فروش کرد؟

صرافی ارز دیجیتال ایرانی

انتخاب صرافی ارز دیجیتال ایرانی برای معامله رمزارزها بهترین گزینه پیش روی تریدرهای ایرانی است. کار کردن با یک صرافی آنلاین معتبر ایرانی ریسک مسدود شدن حساب کاربری را به‌صفر می‌رساند. به‌همین دلیل امنیت سرمایه شما تا حد زیادی تضمین می‌شود.

صرافی‌های ایرانی همگی متمرکز هستند. در عین حال از مدل‌های مختلف فروشگاهی و همتابه‌همتا نیز برای خرید ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند. تعداد صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی در سال‌های اخیر افزایش یافته است. به‌همین دلیل بسیاری از معامله‌گران در انتخاب بهترین گزینه تا حدی دچار مشکل شده‌اند. کمی جلوتر با یک صرافی معتبر ارز دیجیتال ایرانی آشنا خواهید شد.

بیت ایمن، بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی

صرافی ارز دیجیتال بیت ایمن ، بهترین گزینه برای خرید ارز دیجیتال پیش روی تریدرهای ایرانی است. این صرافی از سال ۱۳۹۸ تا به امروز میزبان معاملات بیش از ۲۵۰ هزار معامله‌گر ایرانی است. تاکنون بیش از ۹ میلیون تراکنش خرید و فروش ارز دیجیتال در این صرافی به ثبت رسیده است.

بر اساس دسته‌بندی که بالاتر ذکر کردیم، بیت ایمن یک صرافی متمرکز همتابه‌همتا (P2P) است. این صرافی از مدل دفترچه سفارش برای پردازش معاملات کاربران استفاده می‌کند. امنیت بالا و نقدشوندگی مطلوب دو ویژگی اصلی بیت ایمن هستند که آن را از هر پلتفرم ایرانی دیگری متمایز می‌کنند.

جفت ارزهای معاملاتی در این صرافی در قالب دو بازار تومان و تتر تعریف شده‌اند. به‌عبارت دیگر شما می‌توانید بدون نیاز به تبدیل ریال به تتر، به‌صورت مستقیم نسبت به خرید و فروش ارز دیجیتال با تومان اقدام کنید. کارمزد رقابتی در معاملات بیت ایمن هم باعث می‌شود تا هزینه‌های تریدرها مدیریت شود. نرخ کارمزدها به‌صورت شناور بر اساس حجم معاملات محاسبه می‌شود. خدمات پشتیبانی بیت ایمن نیز ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته به تریدرها ارائه می‌شود. مجموعه این ویژگی‌ها، صرافی ارز دیجیتال بیت ایمن را به بهترین گزینه برای معامله رمزارزها تبدیل می‌کنند.

برای این مطلب رای ثبت نشده
اولین رای دهنده باش!
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *