۱۷ سرقت بزرگ تاریخ ارزهای دیجیتال

۳۰ تیر ۱۴۰۲
17 سرقت بزرگ تاریخ ارزهای دیجیتال

پس از بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸، بیت کوین ایجاد شد تا از بحران های مالی آینده پیشگیری کند اما در سال های گذشته اتفاقاتی افتاده که نشان می دهد ارزهای دیجیتال هم امنیت کافی را برای کاربران خود ارائه نمی کنند.

به دلیل ماهیت دیجیتالی سرمایه ها، هکرها به سادگی می توانند به آنها دسترسی پیدا کنند. همچنین قابلیت انباشتن مقادیر زیاد این ارزها و انتقال آنها به صورت ناشناس کار سارقان را راحت تر کرده است. بیایید با هم نگاهی به بزرگترین سرقت های تاریخ ارز دیجیتال بیندازیم. در انتهای مقاله نیز راهکارهایی برای پیشگیری از سرقت ارزهای دیجیتال ارائه شده است. تا پایان با ما همراه باشید.

چگونه از به سرقت رفتن دارایی هایمان جلوگیری کنیم؟

در این بخش راه حل هایی برای پیشگیری از سرقت ارزهای دیجیتال ارائه می شود:

  1. یکی از بهترین راه حل ها برای حفظ سرمایه های دیجیتالی، استفاده از کیف پول های امن و پروژه های ایمن در سرمایه گذاری است.
  2. بسیاری از صرافی ها اقدام های ایمنی برای جلوگیری از سرقت انجام می دهند اما نمی توان به طور کامل از آنها مطمئن بود. به دلیل ماهیت غیرقابل بازگشت بلاک چین، پس از دزدیده شدن کلیدهای خصوصی، دیگر نمی توان اقدامات زیادی برای جلوگیری از سرقت انجام داد.
  3. همیشه باید در مورد ادعاهایی که درباره سرمایه گذاری در ارز دیجیتال می شنوید هوشیار باشید. مخصوصا زمانی که این ادعاها بیش از حد خوب هستند نباید به آنها اعتماد کرد.
  4. هرگز به کسانی که شخصا با شما ارتباط برقرار می کند تا شما را به یک سرمایه گذاری ارز دیجیتال دعوت کنند اعتماد نکنید.
  5. علاوه بر این، فعال سازی احراز هویت دومرحله ای برای کیف پول ها و حساب های صرافی می تواند بر ایمنی دارایی هایتان بیفزاید.
  6. هرگز کلیدهای خصوصی و کلمات رمز کیف پول هایتان را با کسی به اشتراک نگذارید و سعی کنید این اطلاعات را به صورت آفلاین نگهداری کنید.
  7. وقتی قصد کار با یک پروژه را دارید چندین بار آدرس وبسایت آن را کنترل کنید.
  8. اگر در ابتدای کار درخواست پرداخت هرگونه هزینه ای کردند حتما آن را رد کنید مخصوصا اگر درخواست پرداخت ارز دیجیتال داشتند.

امنیت - هک - سرقت

معرفی بزرگترین سرقت ارز های دیجیتال

سرقت از صرافی MT Gox

بزرگترین سرقت تاریخ ارزهای دیجیتال در صرافی MT Gox به وقوع پیوسته است. در این سرقت بیش از ۸۵۰ هزار بیت کوین بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ به سرقت رفته است. اگرچه MT Gox ادعا کرده اتفاقی که باعث این آسیب شده به دلیل یک نقص در خود بیت کوین صورت گرفته، در سپتامبر ۲۰۱۱ مشخص شد کلیدهای خصوصی این صرافی به خطر افتاده و این شرکت هیچ کاری برای یافتن مشکل نکرده است.

چون از این آدرس ها برای انتقال بیت کوین به صورت مداوم استفاده می شد، این امکان برای سارقان فراهم شده بود که در بازه های زمانی مختلف به سپرده های بیت کوین دسترسی پیدا کنند.

هک صرافی کوکوین

KuCoin در سپتامبر ۲۰۲۰ اعلام کرد که هکرها کلیدهای خصوصی کیف پول های گرم این صرافی را به دست آورده اند و مقادیر زیادی از ارزهای دیجیتال مختلف از جمله اتریوم، بیت کوین، لایت کوین، استلار لومن، ترون و تتر به ارزش ۲۷۵ میلیون دلار را سرقت نموده اند. البته این صرافی با اقدام به موقع توانست حدود ۲۴۰ میلیون دلار از این خسارت را جبران کند.

سرقت صرافی بیت فنیکس

صرافی بیت فینکس به دلیل استفاده نکردن از کیف پول های سرد که به خاطر کسب معافیت از قانون صرافی ها انجام داده بود مورد حمله سارقان قرار گرفت. در این سرقت ۱۱۹۷۵۶ بیت کوین دزدیده شد.

هک صرافی Bitmart

در دسامبر ۲۰۲۱، هک شدن کیف پول گرم بیت مارت موجب سرقت ۲۰۰ میلیون دلاری شد. در این سرقت چند نوع آلت کوین از شبکه های اتریوم و بایننس اسمارت چین مانند فلوکی اینو، بایننس کوین، سیف مون و بیبی دوج دزدیده شد.

هک صرافی اف تی ایکس

در حمله هکرها به صرافی غیرمتمرکز بزرگ FTX در نوامبر ۲۰۲۲، ۳۲۳ میلیون دلار از دارایی های FTX.com، ۲ میلیون دلار از دارایی Alameda Research و ۹۰ میلیون دلار از سرمایه پلتفرم آمریکایی آن دزدیده شد. FTX ادعا کرده ۱.۷ میلیارد دلار وجه نقد، ۳.۵ میلیارد دلار ارزهای دیجیتال نقد شده و ۳۰۰ میلیون دلار سهام نقد شده را بازیابی کرده است.

سرقت 660 هزاردلاری ارز دیجیتال توسط هکر کره ای

سرقت صرافی Bitgrail

بیت گریل یک صرافی کوچک ایتالیایی بود که ارزهای گمنام را معامله می کرد. در فوریه ۲۰۱۸، ۱۴۶ میلیون دلار از این صرافی سرقت شد زیرا صرافی های کوچک معمولا از اقدامات امنیتی پیشرفته  و کیف پول های سرد استفاده نمی کنند. بعدا مشخص شد مدیرعامل این صرافی هم در این اتفاق مقصر بوده است.

سرقت شرکت Coincheck

در ژانویه ۲۰۱۸، ۵۳۰ میلیون دلار ارز دیجیتال نم (XEM) از شرکت ژاپنی Coincheck دزدیده شد. هکرها با سوءاستفاده از نبود کارمندان به سیستم ها دسترسی پیدا کرده و وجوه ذخیره شده در کیف پول های گرم را سرقت کردند.

PancakeBunny

با حمله فلش لون (وام فلش)  به پلتفرم PancakeBunny که در می ۲۰۲۱ صورت گرفت، هکر مقادیر زیادی BNB را وام گرفت و سپس با دستکاری قیمت آن را بازگرداند. در این فرایند از مابه التفاوت قیمت ارزهای BUNNY  وBNB که توسط هکر دستکاری شده بود، ۲۰۰ میلیون دلار از این پلتفرم به سرقت رفت.

همچنین بخوانید: کربلا کوین ، اولین کلاهبرداری رمزارزی مذهبی ایران!

هک شبکه Poly Network

در آگوست ۲۰۲۱ یک هکر در یکی از بزرگترین سرقت ها حدود ۶۰۰ میلیون دلار توکن دیجیتال را با استفاده از یک ضعف موجود در شبکه پالی که یک پلتفرم دیفای است سرقت کرد. این هکر کلاه سفید روز بعد از سرقت با این شبکه ارتباط برقرار کرد و تمام وجوه سرقتی به جز ۳۳ میلیون دلار تتر که فریز شده بود را برگرداند.

به دلیل این اقدام، ۵۰۰ هزار دلار پاداش و پیشنهاد کار به عنوان افسر ارشد امنیتی این شبکه به او داده شد.

هک شرکت Cream Finance

در سرقت از Cream Finance، در اکتبر ۲۰۲۱، یک هکر ۱۳۰ میلیون دلار دزدید. این سومین سرقت از این شرکت در سال بود که پیش از این در ماه فوریه ۳۷ میلیون دلار و ۱۹ میلیون دلار در ماه اگوست سرقت شده بود.

این سرقت با یک حمله وام فلش پیچیده و استفاده از ارز دای انجام گرفت. در نهایت در شبکه اتریوم، کل دارایی Cream Finance به ارزش ۱۳۰ میلیون دلار بازگرفته شد.

کریم فایننس برای سومین بار هک شد

هک شبکه BadgerDAO

یک هکر در دسامبر ۲۰۲۱ از کیف پول های شبکه دیفای BadgerDAO حدود ۱۳۰ میلیون دلار سرقت کرده است. هکر با وارد کردن یک اسکریپت خرابکارانه به رابط کاربری و سایت از طریق کلودفلر توانسته این اقدام را انجام دهد. تنها حدود ۹ میلیون دلار از این دارایی ها بازیابی شد.

Wormhole

با حمله به Wormhole، از طریق بریج اتریوم و سولانا، کاربران ۳۲۸ میلیون دلار از سرمایه خود را از دست دادند. این چهارمین سرقت بزرگ در تاریخ دیفای بود که در آن فرد حمله کننده با سوءاستفاده از توکن های ایجاد شده در هر دو سمت بریج ۱۲۰۰۰۰ رپد اتریوم را برای خودش ایجاد کرد.

Ronin Network (Axie Infinity)

شبکه Ronin که روی صنعت بازی تمرکز دارد در ۲۹ مارس ۲۰۲۲ اعلام کرد هک شده و ۶۲۰ میلیون دلار از دست داده است. فرد حمله کننده با استفاده از کلیدهای خصوصی هک شده در دو تراکنش از بریج Ronin برداشت کرده است. ناشران بازی محبوب اکسی اینفینیتی از جمله زیان دیدگان در این سرقت بوده اند.

Beanstalk

پروتکل حاکمیتی Beanstalk که یک استیبل کوین مبتنی بر اتریوم است در آوریل ۲۰۲۲ مورد حمله قرار گرفت. این حمله که از طریق وام فلش صورت گرفت در نهایت سود ۷۶ میلیون دلاری نصیب سارقان کرد.

Horizon Bridge (Harmony)

در ژوئن ۲۰۲۲ هکرها با حمله به پروتکل هارمونی ۱۰۰ میلیون دلار ارز دیجیتال شامل اتریوم، بایننس کوین، تتر، یو اس دی کوین و دای را سرقت کردند.

سرقت شرکت Linode

Linode یک شرکت هاستینگ وب بود که صرافی ها و نهنگ ها از خدمات آن برای ذخیره کیف پول های گرم خود استفاده می کردند. با هک لیندو در ژوئن ۲۰۱۱ بیش از ۴۶ هزار بیت کوین به سرقت رفت. تنها بیت کوینیا بیش از ۴۳ هزار بیت کوین را در این اتفاق از دست داد.

سرقت صرافی BitFloor

BitFloor در می ۲۰۱۲ هکرها با دسترسی به نسخه پشتیبان کلیدهای کیف پول  توانستند ۲۴ هزار بیت کوین را از BitFloor سرقت کنند. در نتیجه این اتفاق، صرافی بیت فلور تعطیل شد.

سخن پایانی

امیدواریم هرگز اینگونه سرقت ها در ارز دیجیتال پیش نیاید. برای این منظور حتما مقالهلیست سایت های کلاهبرداری ارز دیجیتال و اسکم را بخوانید و همیشه سطح دانشتان را افزایش دهید.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «۱۷ سرقت بزرگ تاریخ ارزهای دیجیتال» با ما درمیان بگذارید.

منبع:cointelegraph
5 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
فاطمه عباس زاده
سردبیر بخش تحلیلی میهن سیگنال، مترجم و تحلیلگر در حوزه های مالی، اقتصادی و ارزهای دیجیتال
شیبا اینو رایگان

بعد از تکمیل احراز هویت در جشنواره آبان تتر، شیبا اینوی رایگان هدیه بگیر!

دریافت هدیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *