بهترین زمان برای انجام تراکنش های اتریوم

۲۰ آذر ۱۴۰۲
بهترین زمان برای انجام تراکنش های اتریوم

در این راهنما، نکات کلیدی را فاش می‌کنیم که چگونه زمان‌های مختلف روز و هفته می‌توانند تأثیر قابل توجهی روی هزینه‌های تراکنش‌تان داشته باشند. با ما همراه باشید تا به شما نشان دهیم چطور با زیرکی و هوشمندی، هزینه‌های گاز را به نفع خود کاهش دهید و از تراکنش‌هایتان در بلاک چین اتریوم نهایت بهره را ببرید.

گس فی اتریوم چیست؟

هزینه‌های اتریوم به طور اساسی هزینه‌ها یا کارمزدهایی هستند که برای انجام تراکنش‌ها روی بلاک چین اتریوم پرداخت می‌شوند. این هزینه‌ها توسط ماشین مجازی اتریوم (EVM) مورد استفاده قرار می‌گیرند به گونه‌ای که برنامه‌های غیرمتمرکز بتوانند به اجرای خودکار قراردادهای هوشمند در یک محیط امن و غیرمتمرکز بپردازند. این هزینه‌ها راهی هستند برای جبران زحمات افرادی که تراکنش‌های شما را تأیید می‌کنند.

هر واحد از این هزینه‌ها دارای قیمتی است که با واحد گیگاوی (گوئی) بیان می‌شود. یک گوئی معادل یک میلیارد وی است که کوچکترین واحد پایه اتر می‌باشد. برای درک بهتر تبدیل به اتریوم، یک وی برابر با ۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۱ اتر است.

چرا هزینه‌های اتریوم اینقدر بالا است؟

یکی از مواردی که محاسبه هزینه‌های اتریوم را پیچیده می‌کند این است که هیچ‌گاه قیمت ثابتی نداشته است. میزان هزینه‌ای که شما باید پرداخت کنید بستگی به اندازه یا پیچیدگی تراکنش شما دارد. به عنوان مثال، یک تراکنش پیچیده به راحتی می‌تواند شما را ۱,۰۰۰,۰۰۰ گاز بپردازد در حالی که یک انتقال ساده فقط حدود ۲۱,۰۰۰ هزینه خواهد داشت.

عامل دیگری که در بالا بودن هزینه‌های اتریوم نقش دارد، زمان روز برای انجام تراکنش است. هرچه تعداد افرادی که تراکنش انجام می‌دهند بیشتر باشد، شبکه شلوغ‌تر می‌شود و این امر منجر به افزایش هزینه‌های گاز می‌گردد.

چرا هزینه‌های اتریوم نوسان دارند؟

در بیشتر موارد، هزینه‌ها و گاز اتریوم عمدتاً توسط عرضه و تقاضا بین تاییدکنندگان شبکه تعیین می‌شوند. این به آن معناست که اگر قیمت گاز استانداردهای آن‌ها را برآورده نکند، می‌توانند یک تراکنش را رد کنند. همچنین به این معناست که هزینه گاز با عرضه و تقاضا برای قدرت پردازش نوسان دارد.

اینجاست که “محدودیت گاز اتریوم” به کار می‌آید. “محدودیت گاز” به مقداری اشاره دارد که شما حاضرید برای یک تراکنش هزینه کنید. تعیین یک محدودیت گاز بالاتر به شما این امکان را می‌دهد که به تاییدکنندگان اتریوم اعلام کنید که کار بیشتری برای انجام یک تراکنش وجود دارد. در عین حال، تاییدکنندگان می‌توانند تراکنش شما را نادیده بگیرند اگر شما محدودیت گاز را خیلی پایین تعیین کنید. به همین دلیل است که هزینه‌های گاز در یک روز و زمان خاص بسیار بالا هستند.

یک دلیل دیگر برای نوسان قیمت‌های گاز اتریوم به خاطر “نهنگ‌ها” است – کیف پول‌هایی که بیش از ۲۰ اتریوم (حدود ۶۵,۰۰۰ دلار در زمان نوشتن) نگهداری می‌کنند.

هزینه گس اتریوم در ساعات مختلف

هزینه گس اتریوم در ساعات مختلف

 

چه زمانی هزینه‌های اتریوم پایین‌ترین هستند؟

در صدد صرفه‌جویی در هزینه تراکنش‌های اتریوم خود هستید؟ خوشبختانه، شما خوش شانس هستید. ما نمودارهای گاز اتریوم را مطالعه کردیم و بهترین زمان‌ها برای انجام تراکنش را پیدا کردیم.

چه زمانی هزینه‌های اتریوم پایین‌ترین هستند؟

Source: ethereumprice.org/gas

شلوغ‌ترین زمان‌ها و گران‌ترین زمان‌ها در برخی روزهای هفته مثل سه شنبه و پنج شنبه از ساعت ۴:۳۰ عصر تا ۵:۳۰ عصر (به وقت تهران) است. این موضوع تعجب‌آور نیست زیرا اروپا و آمریکا در آن دوره زمانی همه بیدار و در محل کار خود هستند. در روزهای هفته، کمترین قیمت گاز اتریوم از نیمه شب تا ۱۲:۳۰ صبح است – زمانی که بیشتر آمریکا خواب هستند، اروپا تازه روز خود را شروع می‌کنند و آسیا در حال به پایان بردن روز کاری خود است.

بهترین زمان برای انجام یک تراکنش اتریوم در روزهای شنبه یا یکشنبه از ۲ تا ۳ صبح (به وقت تهران) است – زمانی که قیمت‌های گاز اتریوم در پایین‌ترین سطح خود هستند. از طرف دیگر، بدترین زمان‌ها در روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه هستند، زمانی که شبکه در شلوغ‌ترین حالت خود است و قیمت‌های گاز در بالاترین سطح خود قرار دارند.

روز زمانی که هزینه‌های گاز اتریوم در پایین‌ترین است
یکشنبه ۱۰:۲۲ تا ۱۱:۲۲
دوشنبه ۰۹:۲۲ تا ۱۰:۲۲
سه‌شنبه ۱۴:۲۲ تا ۱۶:۲۲
چهارشنبه ۰۷:۲۲ تا ۱۵:۲۲
پنج‌شنبه ۰۹:۲۲ تا ۱۱:۲۲
جمعه ۰۶:۲۲ تا ۱۶:۲۲
شنبه ۱۰:۲۲ تا ۱۱:۲۲

برای کاهش هزینه‌های گاز اتریوم چه کاری می‌توان انجام داد؟

حال که می‌دانید چرا هزینه‌های گاز به این اندازه بالا هستند، می‌توانید با برنامه‌ریزی درست، حداکثر استفاده را از تراکنش‌های خود ببرید. عمدتاً سه راه حل برای صرفه‌جویی در هزینه‌های بالا رونده گاز اتریوم وجود دارد:

برنامه‌ریزی از قبل

یکی از اولین کارهایی که باید برای کاهش هزینه‌های گاز اتریوم انجام دهید، برنامه‌ریزی تراکنش‌های خود به گونه‌ای است که با زمان‌هایی که شبکه کم‌تراکنش است، هم‌زمان شود. همان‌طور که قبلاً ذکر شد، بهترین زمان برای انجام یک تراکنش اتریوم در روزهای شنبه یا یکشنبه از ۲ تا ۳ صبح (به وقت تهران) است.

استفاده از راه‌حل‌های لایه دوم

همان‌طور که بیت‌کوین شبکه لایتنینگ را دارد، اتریوم نیز راه‌حل‌های لایه دوم ارائه می‌دهد – شبکه‌هایی که بر روی یک بلاک چین ساخته می‌شوند تا قابلیت‌ها را افزایش دهند، کار را از دوش لایه اصلی بردارند، تراکنش‌ها را کاهش دهند و از نقاط شکست جلوگیری کنند – که به شما امکان می‌دهند کمترین هزینه‌های گاز اتریوم را پرداخت کنید. در دنیای اتریوم، به این‌ها رول‌آپ‌ها می‌گویند. اگر می‌خواهید این نوع راه‌حل‌ها را پیدا کنید، می‌توانید Arbitrum، Optimism، Polygon، یا Loopring را بررسی کنید.

استفاده از ابزارها برای محاسبه هزینه‌های گاز

یکی دیگر از موارد پیچیده در مورد هزینه‌های گاز این است که شما نمی‌دانید هزینه واقعی گاز تا زمانی که تراکنش خود را انجام ندهید، چقدر است. در بیشتر مواقع، مردم فقط حدس می‌زنند و نگران هزینه‌های گاز بعداً می‌شوند. برای دیدن اینکه قبل از انجام تراکنش خود چقدر پرداخت خواهید کرد، برنامه‌هایی وجود دارند که به شما ایده‌ ای از اینکه هزینه‌های گاز چگونه خواهند بود، می‌دهند. برنامه‌هایی مانند DeFi Saver به شما امکان می‌دهند تراکنش خود را شبیه‌سازی کرده و هزینه‌های گاز را به صورت زنده نشان دهند. با شبیه‌سازی آن قبل از انجام تراکنش واقعی، شما ایده بهتری از هزینه‌های خود خواهید داشت.

برای این منظور توصیه میکنم از مقاله ربات شناسایی پرداخت کمترین کارمزد اتریوم را بخوانید.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «بهترین زمان برای انجام تراکنش های اتریوم» با ما درمیان بگذارید.

منبع:paxful
برای این مطلب رای ثبت نشده
اولین رای دهنده باش!
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *