ارزدیجیتال اپتیمیسم (optimism) چیست؟ | معرفی و بررسی آینده توکن OP

۲۷ اسفند ۱۴۰۱
ارزدیجیتال اپتیمیسم (optimism) چیست؟ | معرفی و بررسی آینده توکن OP

اتریوم به لطف پشتیبانی از قراردادهای هوشمند که زیربنای اکوسیستم برنامه‌های غیرمتمرکز (dapp) و پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) است، رشد کرده و تبدیل به دومین ارزدیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار شده است. اما استفاده از آن کند و پرهزینه است. در حالی که انجمن اتریوم منتظر به‌روزرسانی‌های برنامه‌ریزی‌شده برای رفع این مشکلات است، راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری برای سریع‌تر و ارزان‌تر کردن تراکنش‌های اتریوم ظاهر شده‌اند. از جمله این راه‌حل‌ها می‌توان به بلاک چین ارزدیجیتال optimism اشاره کرد. پس اگر به دنبال یک گزینه خوب برای سرمایه گذاری هستید، Optimism را در نظر بگیرید.

ارزدیجیتال اپتیمیسم (optimism) چیست؟

ارزدیجیتال optimism چیست؟

رتبه فعلی ارز اپتیمیسم – عکس از سایت کوین مارکت کپ (coinmarketcap)

Optimism یک راه حل لایه ۲ برای اتریوم به عنوان محبوب‌ترین بلاک چین لایه ۱ است. بلاک چین Optimism یک بلاک چین جداگانه است که در بالای بلاک چین اتریوم اجرا می‌شود. ماموریت optimism کمک به کاربران نهایی برای دسترسی به برنامه‌های غیرمتمرکز اتریوم با انجام تراکنش‌های ارزان‌تر و تجربه کاربری روان‌تر است.

با توجه به آنچه در DefiLlama آمده، Optimism در حال حاضر رتبه هشتم را در بین محبوب‌ترین زنجیره‌ها از لحاظ TVL با تقریباً ۸۵۰ میلیون دلار دارایی قفل شده دارد. این شبکه به عنوان یک مجموعه عمل می‌کند گروه optimism با داشتن هدفی بلندپروازانه، قصد دارد انگیزه رسیدن به سود بیشتر را با انگیزه ایجاد تأثیر مثبت بر شبکه هماهنگ کند.

بنیانگذاران ارزدیجیتال اپتیمیسم (optimism) چه کسانی هستند؟

Optimism توسط بنیاد optimism رهبری می‌شود. این بنیاد یک سازمان غیرانتفاعی است که به رشد اکوسیستم Optimism اختصاص دارد. مشابه اتریوم، هدف Optimism تبدیل شدن به یک کالای عمومی‌ کاملاً غیرمتمرکز است که سود محور نیست. ارزدیجیتال Optimism از طریق کمک‌های مالی تأمین می‌شود و متعهد به تولید زیرساخت‌هایی است که باعث رشد و پایداری کالاهای عمومی خواهد شد.

حل مشکل مقیاس پذیری اتریوم با اپتیمیسم (optimism)

اتریوم در ابتدا به عنوان شبکه‌ای که مقیاس پذیری، امنیت و عدم تمرکز را یکجا دارد متولد شد. در وایت پیپر اتریوم، بنیانگذار ویتالیک بوترین، این سه ویژگی را به عنوان سه گانه بلاک چین توصیف می‌کند. با این حال بیان می‌کند شما می‌توانید مقیاس ‌پذیری، امنیت و تمرکززدایی را داشته باشید، اما نه هر سه را در یک زمان.

بنابراین اتریوم در همان ابتدا با یک نقص راه اندازی شد. این نقص مجموعه مشکلات خاص خود را به دنبال داشت. برجسته‌ترین این مشکلات شامل تراکم شبکه و به دنبال آن افزایش تقاضای کاربران بود. چنین جهش‌هایی به جنگ‌های پیشنهادی بین کاربرانی دامن می‌زند که می‌خواهند تراکنش‌های خود را بر تراکنش‌های دیگران اجرا کنند.

با گذشت زمان، راه‌حل‌های لایه ۲ وارد عمل شدند تا مشکل مقیاس پذیری اتریوم را حل کنند. در اینجاست که optimism وارد عمل عمل می‌شود.

Optimism یک راه حل مقیاس پذیر برای شبکه اتریوم ارائه می‌دهد که منجر به به افزایش سرعت تراکنش‌ها در اتریوم بدون قربانی کردن تمرکززدایی و امنیت می‌شود.  optimism تراکنش‌های خارج از بلاک چین اتریوم را انجام می‌دهد و در عین حال از زیرساخت‌های اتریوم بهره می‌برد. در طول یک تراکنش، Optimism به برقراری ارتباط با لایه ۱ اتریوم ادامه می‌دهد و اطمینان حاصل می‌کند که همچنان تضمین‌های امنیتی و غیرمتمرکز مشابهی را ارائه خواهد داد. لایه ۱ اتریوم امنیت، تمرکز زدایی و در دسترس بودن داده‌ها را مدیریت می‌کند، در حالی که لایه ۲ که همان ارزدیجیتال Optimism است مقیاس بندی را مدیریت خواهد کرد.

در طی این فرآیند، هیچ تغییری در لایه ۱ ایجاد نمی‌شود. به نوعی، Optimism بار تراکنش‌های مالی را از دوش اتریوم برمی‌دارد. حذف این بار از بلاک چین اتریوم تراکم شبکه را از بین می‌برد و مشکل مقیاس پذیری آن را حل می‌کند.

راه حل‌های مقیاس پذیری لایه ۲ اتریوم کدامند؟

صرف نظر از اندازه آنها، شبکه‌های کامپیوتری تنها می‌توانند حجم محدودی از ترافیک را مدیریت کنند. به محض اینکه یک شبکه محبوب شود، حتماً شلوغ می‌شود. شبکه اتریوم می‌تواند به کمک شبکه‌های لایه ۲ مقیاس پذیری بیشتری داشته باشد. این شبکه‌های لایه ۲ خود را به هسته اتریوم یعنی زنجیره لایه ۱ متصل می‌کنند. ارزدیجیتال optimism یکی از این راه حل‌های مقیاس بندی است، اما تنها راه حل نیست.

برخی از این راه حل‌ها زنجیره‌های جانبی نامیده می‌شوند، زیرا مانند جاده‌های متصل به شبکه اصلی اتریوم عمل می‌کنند. در زیر مروری بر سه راه حل رایج مقیاس بندی لایه ۲ اتریوم ارائه شده است.

۱. مقایسه optimism با Arbitrum

Arbitrum یک فناوری شبیه به Optimism است. اغلب گفته می‌شود که Arbitrum کد منبع Optimism را بهینه کرد تا یک راه حل مقیاس پذیری لایه ۲ متمایز ایجاد کند. تفاوت عمده بین Optimism و Arbitrum در نحوه مدیریت اثبات تقلب است. در حالی که رمز ارز Optimism از یک دور ضد تقلب استفاده می‌کند، Arbitrum از چندین دور بهره می‌برد.

با استفاده از اثبات تک دور، Optimism تأیید فوری را فراهم می‌کند، زیرا برای تکمیل تراکنش به لایه ۱ اتریوم متکی است. معامله تقریباً آنی است، اما این رویکرد از هزینه گس بالاتر رنج می‌برد. در مقابل، Arbitrum یک رویکرد دقیق برای انجام تراکنش‌ها عمدتاً در لایه ۲ ارائه می‌دهد. به دلیل اجرای چند دور ضد تقلب، اعتبارسنجی زمان می‌برد، اما به کاهش هزینه گس کمک می‌کند.

۲. مقایسه optimism با Polygon

Polygon یک راه حل مقیاس پذیری DeFi است. برخلاف Optimism، پلیگان یک زنجیره جانبی است، نه یک راه حل لایه ۲. زنجیره‌های جانبی به موازات لایه ۱ اجرا می‌شوند و یک چارچوب امنیتی داخلی دارند که به اتریوم متکی نیست. این شبکه کاملاً متفاوت از ارزدیجیتال optimism است که برای امنیت تراکنش‌ها به لایه ۱ اتریوم متکی است.

Polygon از همان ماشین مجازی مورد استفاده اتریوم استفاده می‌کند، بنابراین به راحتی می‌توان قراردادهای هوشمند را به Polygon برون سپاری کرد. مدل Polygon برای ایمن سازی شبکه Polygon و پرداخت هزینه تراکنش، به توکن‌های MATIC متکی است. بنابراین، کاربران باید اتر را با توکن MATIC بومی ‌پروتکل پلیگان تعویض کنند.

در حالی که مدل Polygon توجه قابل توجهی را از سوی جامعه رمزنگاری به خود جلب کرده است، برخی از کاربران از زمان‌های طولانی انتقال و حفظ امنیت بلاک چین توسط تعداد کمی ‌از بازیگران شکایت دارند.

۳. مقایسه optimism با zkSync

zkSync یک نوع ZK-Rollup است. حروف zk مخفف دانش صفر است، به این معنی که یک طرف می‌تواند به طرف دیگر ثابت کند که دارای اطلاعات خاصی است، بدون اینکه آن اطلاعات را فاش کند. برای اثبات اعتبار، هر دسته از تراکنش‌ها به یک اثبات‌کننده خارج از زنجیره ارسال می‌شود که یک اثبات رمزنگاری، معروف به SNARK که مخفف Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge است تولید می‌کند.

اگرچه zkSync و Optimism تا حدودی شبیه هم هستند، zkSync از روشی پیچیده‌تر برای اعتبارسنجی دسته‌ای از تراکنش‌ها استفاده می‌کند. این مدل برای ساخت DApps مناسب نیست و برنامه‌های مختلف ZK-Rollup نمی‌توانند با یکدیگر در لایه ۲ تعامل داشته باشند. لازم به ذکر است zkSync بدون به خطر انداختن امنیت، خروجی بسیار بالاتر و هزینه کمتری را نسبت به ارزدیجیتال optimism تضمین می‌کند.

مهم‌ترین ویژگی‌های ارزدیجیتال اپتیمیسم (optimism) کدامند؟

در اینجا فقط چند مورد از مهم‌ترین ویژگی‌های Optimism آورده شده است:

 • مقیاس پذیری: optimism می‌تواند تا حد بسیار زیادی مقیاس پذیری را افزایش دهد که بستگی به ماهیت تراکنش دارد.
 • کاهش کارمزد: optimism می‌تواند تا حد زیادی هزینه انجام معامله را کاهش دهد. فناوری رولینگ آن تراکنش‌های متعدد را در یک تراکنش واحد ترکیب می‌کند که منجر به کاهش هزینه تراکنش می‌شود.
 • امنیت: همان طور که Optimism در بالای اتریوم ایجاد می‌شود، تراکنش‌ها در شبکه اصلی اتریوم تسویه می‌شوند و به کاربران اجازه می‌دهند از امنیت و محیط غیرمتمرکز بلاک چین اتریوم بهره‌مند شوند.
 • تجربه کاربری پیشرفته: پروژه‌های جدید با استفاده از راه حل‌های مقیاس بندی لایه ۲ Optimism از هزینه کمتر، تراکنش‌های سریع‌تر و تجربه کلی کاربری بهتر بهره‌مند می‌شوند.

ارزدیجیتال اپتیمیسم (optimism) چگونه کار می‌کند؟

optimism با استفاده از مجموعه‌های optimistic کار می‌کند. این مجموعه‌ها به این دلیل نام‌گذاری شدند که همه تراکنش‌ها را جمع می‌کنند و آنها را در یک تراکنش قرار می‌دهند تا در لایه ۱ اجرا شوند. به این ترتیب، بلاک چین لایه ۲ ارز دیجیتال Optimism تمام ویژگی‌های امنیتی را از اتریوم به ارث می‌برد.

در کل به دلایل مختلفی به آنها مجموعه‌های optimistic به معنای “خوش بینانه” می‌گویند. آنها کاملاً خوش بینانه فرض می‌کنند که همه تراکنش‌ها تا زمانی که خلاف آن ثابت شود معتبر هستند. این رویکرد فلسفی نشان می‌دهد که Optimism چگونه می‌تواند تراکنش‌های فوق‌العاده سریعی را برای کاربران خود فراهم کند.

بنابراین وقتی یک تراکنش مشکوک رخ می‌دهد چه اتفاقی می‌افتد؟ این سیستم یک پنجره چالش ۱ هفته‌ای دارد که در آن می‌توان با اجرای یک اثبات خطا، چنین تراکنش‌هایی را به چالش کشید. این سیستم که قبلاً به عنوان اثبات تقلب شناخته می‌شد، شامل اجرای انتقال حالت رقابتی در برابر لایه‌های پایه است. اگر اثبات خطا تایید شود، دسته‌ای از تراکنش‌ها دوباره اجرا می‌شود. این یک طرح منظم و ساده است و هیچ چالش عمده‌ای تا کنون ارائه نشده است.

ایردراپ ارزدیجیتال اپتیمیسم (optimism)

Airdrop یک تکنیک بازاریابی است که توسط تیم مدیریت پروژه برای افزایش آگاهی در مورد یک ارزدیجیتال نسبتا جدید استفاده می‌شود. در نتیجه اجرای این تکنیک، دارندگان توکن و مشارکت‌کنندگان بالقوه، توکن‌های رایگانی را دریافت می‌کنند که به کیف پول‌هایشان ریخته می‌شود.

در آوریل ۲۰۰۲، optimism اعلام کرد که ۲۱۵ میلیون توکن OP را به کیف پول‌های مختلف می‌ریزد. با توجه به Dune Analytics، ۲۴۸۶۹۹ کیف پول واجد شرایط بودند. پذیرندگان اولیه توکن بر دیگران اولویت داشتند. کاربران عادی اتریوم نیز از ایردراپ بهره‌مند شدند. این کاربران شامل رأی دهندگان DAO، امضاکنندگان چند توکن و کاربران بریج بودند.

اولین ایردراپ منجر به تقاضای بسیار زیاد و کاهش عملکرد برای بیش از سه ساعت و نیم شد. در حالی که کاربران برای دریافت جوایز خود رقابت می‌کردند، بسیاری از آنها از تسویه حساب‌های تاخیری، تراکنش‌های ناموفق و توکن‌های غیر قابل دسترسی شکایت داشتند.

جنجال‌ها همچنان باعث فلج شدن مرحله اول ایردراپ ارز Optimism شد، زیرا مدیر کانال Discord پروژه ادعا کرد که برخی از کاربران قبل از راه اندازی رسمی ‌موفق به دسترسی به توکن‌های OP شده‌اند. این کاربران به طور مستقیم با قرارداد هوشمند برای ادعای توکن‌های OP خود تعامل داشتند. بسیاری از این کاربران در زمان راه اندازی توکن OP را حذف کردند و در نتیجه قیمت بیش از ۵۰ درصد کاهش یافت.

دو ماه پس از اولین ایردراپ، کاربران انجمن پیشنهادی را ارائه کردند تا هرکسی که توکن‌های OP خود را برای کسب سود از ایردراپ بعدی خارج می‌کند، حذف شود. این استدلال بر این فرض استوار است که دامپینگ توکن‌های OP یک استراتژی سودآور است که با فلسفه Optimism Collective و تصویر عمومی ‌آن در تضاد است. در حالی که هیچ اطلاعیه رسمی ‌در مورد مرحله بعدی ایردراپ ارزدیجیتال optimism وجود ندارد، کاربران در حال پیش بینی رویداد ایردراپ بعدی هستند.

ارزدیجیتال اپتیمیسم (optimism) را از کدام صرافی‌ها بخریم؟

ارزدیجیتال optimism را از کدام صرافی‌ها بخریم؟

صرافی های ارز اپتیمیسم – عکس از سایت کوین مارکت کپ

بهترین کیف پول‌های ارزدیجیتال اپتیمیسم (optimism) کدامند؟

کیف پول‌های مختلفی از optimism پشتیبانی می‌کنند. یکی از بهترین آنها متامسک است. جالب اینکه اگر از قبل مقداری ETH در Metamask خود داشته باشید می‌توانید ETH خود را مستقیماً از داخل Metamask به حساب شبکه Optimism خود متصل کنید. از آنجا، می‌توانید آن را مستقیماً با توکن‌های OP تعویض نمایید.

آینده ارزدیجیتال اپتیمیسم (optimism) چگونه است؟

optimism بودجه زیادی برای پیشبرد کار خود دارد. در مارس ۲۰۲۲، دور سرمایه گذاری ۱۵۰ میلیون دلاری سری B به رهبری آندریسن هوروویتز و پارادایم را بست و ارزش این استارت آپ را ۱.۶۵ میلیارد دلار دید. نقشه راه آن شامل به‌روزرسانی‌هایی مانند اثبات خطای نسل بعدی، جمع‌آوری‌های خرد شده و ترتیب‌دهنده غیرمتمرکز است. optimism متمرکزتر از اتریوم است و توسعه‌ دهندگان آن توانایی توقف بلاک چین یا لیست سفید برخی از اعتبار سنجی‌ها را ندارند.

با این حال، Optimism در آوریل ۲۰۲۲ گام بزرگی به سمت تمرکززدایی برداشت و یک DAO به نام Optimism Collective را راه ‌اندازی کرد تا بودجه کالاهای عمومی ‌را تأمین کند و پروتکل خود را اداره نماید. همچنین شروع به ارسال توکن‌های جدید OP به کاربران ارزدیجیتال optimism و دیگر کاربرانی که می‌توانند به پیشبرد DAO و آینده غیرمتمرکز Optimism کمک کنند نمود.

آیا سرمایه گذاری بر روی ارزدیجیتال اپتیمیسم (optimism) خوب است یا خیر؟

آیا سرمایه گذاری بر روی ارزدیجیتال optimism خوب است یا خیر؟

روند قیمتی ارز اپتیمیسم – عکس از سایت کوین مارکت کپ

Optimism یک راه حل نسبتاً جدید لایه ۲ برای اتریوم است. با این حال، این پتانسیل را دارد که نقش مهمی‌ در توسعه بلاک چین اتریوم در آینده ایفا کند. پروژه Optimism برجسته است. زیرا مشکل مقیاس پذیری را که مانع از پیشرفت محبوب‌ترین بلاک چین شده است، برطرف می‌کند.

با استفاده از فناوری نوآورانه جمع آوری، Optimism به “بهینه سازی” سرعت تراکنش‌ها کمک می‌کند و هزینه‌های تراکنش را کاهش می‌دهد. برخلاف سایر فناوری‌های جمع‌آوری و زنجیره‌های جانبی، راه‌حل مطلوبی را برای توسعه‌دهندگان ارائه می‌دهد تا برنامه‌های خود را با استفاده از ماشین مجازی آن (OVM) به کار گیرند. با استفاده از OVM، توسعه‌دهندگان فقط باید قبل از اینکه برنامه‌هایشان به راحتی اجرا شود، تغییرات جزئی در کد قراردادهای هوشمند ایجاد کنند.

فلسفه پشت این پروژه حفظ ارزش‌های اتریوم با تولید زیرساخت‌هایی است که باعث رشد و پایداری کالاهای عمومی ‌می‌شود. این ابتکار همچنین دارای یک تیم باتجربه، جامعه بزرگی از پیروان، سرمایه گذاران معروف و نقشه راه روشن است.

پیش بینی قیمت ارزدیجیتال اپتیمیسم (optimism) از سال ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۵

اگر یک سرمایه گذار مشتاق برای معامله در بازار ارزهای دیجیتال هستید، OP دارایی خوبی است که باید آن را برای بلندمدت در نظر بگیرید. در حالی که بازار از فناوری‌های مشابه، راه‌حل‌های لایه ۲ و زنجیره‌های جانبی اشباع شده است، رمز ارز Optimism راه‌حلی نوآورانه ارائه می‌کند که قبلاً توسط شرکت‌های بزرگ مورد استقبال قرار گرفته است.

هم کارشناسان و هم سیستم‌های فنی یک مسیر صعودی را برای ارزدیجیتال optimism در آینده پیش بینی می‌کنند. برآوردهای محافظه کارانه نشان می‌دهد که قیمت OP تا سال ۲۰۲۳ به ۱ دلار خواهد رسید. بر اساس ۳۰ درصد از الگوی رشد متوسط قبلی بیت کوین، قیمت احتمالاً در عرض سه سال چهار برابر می‌شود. اگر قرار باشد شاهد افزایش دیگری در ارزهای دیجیتال باشیم، قیمت توکن‌های OP تا سال ۲۰۲۵ حتی می‌تواند به ۷۷ دلار برسد.

سخن پایانی

Optimism یک پروژه منحصر به فرد است که از حمایت یک تیم خوب، یک جامعه بزرگ و مجموعه ای از سرمایه گذاران اختصاصی برخوردار است. شکی وجود ندارد که خیلی زودتر از حد انتظار OP به هدف خود برای تبدیل شدن به راه حل واقعی برای مشکل مقیاس پذیری اتریوم می‌رسد.

منابع:

https://www.coingecko.com/learn/what-is-optimism-op

https://learn.bybit.com/altcoins/what-is-optimism-op/

https://decrypt.co/resources/what-is-optimism-using-rollups-to-help-scale-ethereum

نظرتان را درباره‌ی مقاله «ارزدیجیتال اپتیمیسم (optimism) چیست؟ | معرفی و بررسی آینده توکن OP» با ما درمیان بگذارید.

6 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدیه اسلامی تبار
خوشحالم با تولید محتوای با کیفیت، سطح وب فارسی رو ارتقا می دهیم. امروز سردبیر میهن سیگنال هستم و این هنوز شروع رویاپردازی های منه ...

یک نظر

 • سایت خوبیه، من هر موقع زنگ زدم راهنماییم کردن سر حوصله
  تبدیلشون هم خیلی کاربردیه کارمزدی نداشت تقریبا

  کلا خوب بود مرسی

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *