بهترین روش برای کاهش کارمزدهای ارزدیجیتال

۰۷ فروردین ۱۴۰۱
decrease fees

یکی از مشکلاتی که کاربران ارزهای دیجیتال هر روز با آن روبرو می‌شوند کارمزد است. در برخی شرایط کارمزد آن‌قدر زیاد می‌شود که انجام معامله یا حتی انتقال به‌صرفه نیست. در این شرایط سرمایه‌ گذاران یا تریدرها از کار خود دست می‌کشند زیرا تقریباً سودی برای آن‌ها وجود ندارد. با این وجود روش‌هایی برای کاهش کارمزدهای ارزدیجیتال وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

بطورکلی دو نوع کارمزد وجود دارد: کارمزد صرافی و کارمزد تراکنش‌ها.کارمزد صرافی هزینه‌ای است که توسط صرافی به دلیل انجام خدمات از شما گرفته می‌شود که معمولا شامل درصد مشخصی از تراکنش است. کارمزد تراکنش‌ها عمدتاً شامل انتقال سرمایه است که کارمزد آن توسط خود شبکه ارزدیجیتال کسر می‌شود. هزینه دیگری هم وجود دارد که هنگام خرید اعمال می‌شود که این هزینه به دلیل تفاوت قیمت سفارش گذار یا میکر (Maker) و قیمت سفارش بردار یا تیکر (Taker) است. تا انتها این مطلب را دنبال کنید تا با روش‌های مناسب برای کاهش این هزینه‌ها آشنا شوید.

۱- استفاده از فناوری‌های جدید مانند سگویت(SegWit) و شبکه لایتنینگ(Lightning Network)

سگویت (SegWit) چیست؟

سگویت (SegWit) یکی از بروزرسانی‌های شبکه بیت کوین بود که ایده آن اولین‌بار در سال ۲۰۱۵ مطرح شد اما در سال ۲۰۱۷ اجرایی شد. این تغییر با هدف بهبود روی شبکه بیت کوین اجرا شد که نتیجه آن افزایش انعطاف‌پذیری و ظرفیت بلاک بود. نتیجه این بروزرسانی، کوچک‌شدن حجم تراکنش‌ها است که به این ترتیب هزینه تأیید تراکنش کمتر می‌شود. به‌عبارت‌دیگر برای انجام یک تراکنش هزینه انتقال کمتری پرداخت می‌کنید.برای استفاده از سگویت باید از کیف پول‌هایی که از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند استفاده کنید.

بهترین روش کاهش کارمزدهای ارزدیجیتال

سگویت چگونه مورد استفاده قرار می گیرد؟

 1. کیف پولی که قابلیت سگویت را دارد دانلود و نصب کنید( پیشنهاد ما به شما کیف پول تراست والت است).
 2. در این مرحله لازم است یک حساب جدید ایجاد کنید. زمانی که می‌خواهید یک حساب کاربری ایجاد کنید دو روش وجود دارد. روش اول این است که از حساب قدیمی یا Legacy account استفاده کنید. گزینه دوم نیز حساب سگویت یا SegWit account است که برای کاهش کارمزدهای ارزدیجیتال استفاده می‌شود. هنگام نصب باید این گزینه را انتخاب کنید (در همه کیف پول‌ها این‌طور نیست و همان ابتدا بدون انتخاب، کیف پول ساخته می‌شود).
 3. اکنون حساب کاربری ساخته شده اما در بعضی شرایط از شما خواسته می‌شود آدرس را فعال کنید. در مورد نحوه تولید یک آدرس، حتما دستورالعمل کیف پول خود را دنبال کنید. پس از اینکه ساخت یک حساب کاربری را تمام کردید، تنها کاری که باید انجام دهید کلیک بر روی آن و تایید صحت آن از طریق پیام ها و فعال کردن آدرس است. با این وجود ممکن است از شما خواسته شود تا قالب آدرس را انتخاب کنید.شما می توانید بر اساس قالب ها، نوع آنها را تشخیص دهید.به‌طورکلی سه نوع آدرس وجود دارد که شامل موارد زیر است:
 • آدرسLegacy که همان آدرس اصلی و قدیمی بیت کوین است و با ۱ شروع می‌شود. تمامی کیف پول‌ها از این نوع آدرس پشتیبانی می‌کنند. دقت داشته باشید که چنین آدرسی سگویت نیست پس اگر می‌خواهید از آن استفاده کنید باید همان هزینه‌های بالا را بپردازید.
 • آدرس Nested SegWit که با ۳ شروع می‌شود. این آدرس یک آدرس استاندارد سگویت نیست اما با آن سازگار است.
 • آدرس Native SegWit که با bc1 شروع می‌شود. این آدرس با نام bech32 هم شناخته می‌شود و تنها کیف پول ‌ها و صرافی‌ های محدودی از آن پشتیبانی می‌کنند. دقت داشته باشید که برای کارمزد کمتر از این آدرس استفاده کنید.

شبکه لایتنینگ (Lightning Network) چیست؟

بهترین روش کاهش کارمزدهای ارزدیجیتال

دومین فناوری که به شما در کاهش کارمزدهای ارزدیجیتال کمک می‌کند شبکه لایتنینگ (Lightning Network) است. این فناوری نیز در سال ۲۰۱۵ معرفی شد تا مشکلات مقیاس ‌پذیری بیت کوین را کاهش دهد. این فناوری به‌جای اینکه تراکنش را روی شبکه اصلی اجرا کند آن را به‌ صورت اختصاصی بین گیرنده و ارسال‌کننده برقرار می‌کند.
برای مثال تصور کنید به‌جای اینکه پول را به صندوق‌دار فروشگاه بدهید آن را مستقیم به حساب فروشگاه واریز کنید. با این کار در واقع یک کانال خصوصی بین گیرنده و ارسال‌کننده ایجاد شده است. برای استفاده از این فناوری نیز لازم است از کیف پول‌هایی که از این نوع استاندارد پشتیبانی می‌کنند استفاده کنید(کیف پول پیشنهادی ما به شما کیف پول سامورایی (Samourai Wallet) است).

روش کار ساده و مانند دریافت و ارسال به روش‌های عادی است.ابتدا وارد پلتفرمی که می‌خواهید برای آن ارزدیجیتال ارسال کنید شوید. سپس از میان گزینه‌های مختلف آدرسی که در بستر شبکه لایتنینگ است را انتخاب کنید. سپس از این آدرس در پلتفرم ارسال‌کننده استفاده کنید.

دو فناوری که درباره آن‌ها توضیح دادیم تنها توسط بیت کوین و شبکه آن استفاده می‌شود. با وجود این، درصورتی ‌که بتوانید از آن‌ها استفاده کنید کارمزدها به شدت کمتر می‌شود.

۲- استفاده از رپد توکن ها(Wrapped Token)

یکی از جالب‌ترین روش‌ها برای انتقال وجه، استفاده از توکن‌های Wrapped شده است. این توکن‌ها هم قیمت توکن اصلی هستند اما برای کاهش هزینه روی بلاک ‌چین دیگری صادر می‌شوند. هر زمان که یک توکن Wrapped شده روی بلاک چین دیگری صادر می‌شود یک توکن به همان ارزش در پلتفرمی که آن را صادر می‌کند قفل می‌شود. به این روش ارزش توکن‌های Wrapped شده همیشه برابر با توکن اصلی باقی می‌ماند و از طرفی نیز امکان تقلب در آن نیست.

بهترین روش کاهش کارمزدهای ارزدیجیتال
نمونه‌ای از این توکن‌ها WBTC است که روی شبکه اتریوم صادر شده اما در واقع نشان‌دهنده بیت کوین است. البته از آن جا که در حال حاضر تراکنش در شبکه اتریوم هزینه بالایی دارد استفاده از این توکن توصیه نمی‌شود. wbnb نیز یک گزینه دیگر است که ارزش آن برابر بایننس کوین (BNB) است اما روی پروتکل BEP20 (شبکه مربوط به زنجیره هوشمند بایننس یا BSC) صادر می‌شود.
توکن‌های دیگری نیز وجود دارد که ارزش آن‌ها بر اساس ارزش یک دارایی دیگر است اما روی شبکه ترون صادر می‌شود. این شبکه یکی از ارزان‌ترین و سریع‌ترین شبکه‌ها در حال حاضر است و استفاده از آن مزیت‌های زیادی دارد که کاهش هزینه، اولین مورد آن است.

مزایا

 • کاهش هزینه‌ها
 • استفاده از سرعت بالاتر درشبکه‌های دیگر
 •  امکان انجام معاملات آربیتراژی
 • بازشدن دست تریدرها در انجام معاملات

معایب

 • توکن‌هایی که روی شبکه BSC باشند فقط در آن شبکه خریدوفروش می‌شوند.
 • به‌این‌ترتیب هرجایی امکان فروش این توکن‌ها نیست که باید قبل از استفاده به این نکته توجه کنید.

۳- کاهش کارمزدهای ارزدیجیتال به‌صورت دستی

یکی دیگر از روش‌های جالب این است که خودتان مقدار کارمزد را تعیین کنید. شاید در ابتدا این موضوع نشدنی به نظر برسد اما واقعیت دارد و می‌توانید خودتان این کار را برای کاهش کارمزدهای ارزدیجیتال انجام دهید.

نکته مهم: استفاده از کارمزدهای بیشتر برای ماینرها جذاب است بطوریکه اگر کارمزد تعیین شده  از سوی شما، از مقدار مشخصی کمتر باشد احتمال عدم انجام تراکنش وجود دارد.

برای استفاده از این قابلیت باید ابتدا مطمئن شوید که کیف پول شما از آن پشتیبانی می‌کند. تراست ولت و متامسک دو مورد از کیف پول‌های محبوب هستند که خوشبختانه در هر دو می‌توانید مقدار کارمزد را مشخص کنید.
برای مثال در کیف پول تراست، ابتدا وارد صفحه ارسال بیت کوین شوید و آدرس و مقدار را وارد کنید و سپس روی ادامه یا Continue بزنید. در قسمت بالا سمت راست روی علامت چرخ‌دنده کلیک کرده و وارد تنظیمات شوید.

بهترین روش کاهش کارمزدهای ارزدیجیتال

 

سپس گزینه Advanced را انتخاب کنید و یک فیلد با نام Network Fee مشاهده می‌کنید که در آن باید مقدار هزینه را مشخص کنید. تقریباً در همه موارد تعیین هزینه کمتر باعث می‌شود که فرایند پردازش تراکنش شما نیز طولانی‌تر شود.

بهترین روش کاهش کارمزدهای ارزدیجیتال

 

۴- استفاده از سرویس‌های رصد بلاک چین (اکسپلورر)

تا به حال به این فکر کرده‌اید که ممکن است انجام تراکنش در برخی از ساعات شبانه روز هزینه کمتری داشته باشد؟ برای مثال در ساعاتی که سر ماینرها شلوغ است هزینه بیشتری برای تراکنش باید بپردازید. بعضی از ساعات نیز شبکه خلوت و هزینه‌ها کمتر می‌شود و این بار ماینرها به دنبال شما هستند! در این شرایط یک فرصت مناسب برای انجام تراکنش وجود دارد زیرا هزینه شما به مقدار چشمگیری کمتر می‌شود.
یکی از راه‌های تعیین میزان مناسب کارمزد، استفاده از سرویس‌هایی است که مقدار هزینه را در شبکه مشخص یا آن را پیش‌بینی می‌کنند. برای مثال GasNow یکی از این سرویس‌ها است که توسط یکی از بزرگ‌ترین استخرهای استخراج اتریوم در چین راه‌اندازی شده است. با استفاده از آن می‌توانید مقدار گس فی (GasFee) در شبکه اتریوم را بررسی کنید و در ساعات خلوت‌تر تراکنش خود را انجام دهید. سرویس‌های دیگری هم وجود دارند که از میان آن‌ها می‌توان به swerve.fi اشاره کرد.

سخن پایانی

از آن جا که همیشه انجام تراکنش هزینه‌های اضافی به همراه دارد بسیاری از فعالان در حوزه ارزهای دیجیتال به دنبال روش‌های مختلف برای کاهش این هزینه‌ها هستند. در این مقاله ۴ مورد از بهترین روش‌های کاهش کارمزدهای ارزدیجیتال بررسی شدند.
در هر روش نکاتی وجود دارد که روی آن‌ها تاکید کردیم پس مجدد توصیه می‌کنیم که این نکات را جدی بگیرید. استفاده از این روش‌ها باعث می‌شود تا حد زیادی هزینه‌های شما کاهش پیدا کند.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «بهترین روش برای کاهش کارمزدهای ارزدیجیتال» با ما درمیان بگذارید.

4 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدیه اسلامی تبار
خوشحالم با تولید محتوای با کیفیت، سطح وب فارسی رو ارتقا می دهیم. امروز سردبیر میهن سیگنال هستم و این هنوز شروع رویاپردازی های منه ...
شیبا اینو رایگان

بعد از تکمیل احراز هویت در جشنواره آبان تتر، شیبا اینوی رایگان هدیه بگیر!

دریافت هدیه

‫2 نظر

 • صرافی نوبیتکس با حجم معاملات بالا و کارمزد پایین هست .بهترین صرافی ایرانی هست
  با لینک رفرال ثبت نام کنید و کارمزد شما تا ۳۰ درصد کاهش پیدا می‌کنه

 • نفیسه خانوم من که میگم یک سال دیگه کم کمش قیمتش ۱۰ دلار هست نظر شما چیه؟

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *