افت 3 درصدی بیتکوین و بازارهای سنتی پس از شیوع کرونا در ایتالیا

صبح دوشنبه بازارهای آمریکا و اروپا به علت ترس از ویروس کرونا افت شدیدی پیدا کرد. در این روز دولت ایتالیا اعلام کرد ۱۰ شهر این کشور را که ۱۵۲ نفر در آن به این عفونت مبتلا شده اند و ۷ نفر فوت کرده اند را قرنطینه کرده است.

اکنون کرونا در ۳۰ کشور دیده شده و شیوع آن در ایتالیا، ایران، کره جنوبی و کویت در روزهای اخیر سرمایه گذاران و حکومت ها را وادار کرده بدترین شرایط را هم درنظر بگیرند.

در این روز، شاخص داو جونز با ۱۰۳۱ واحد کاهش به ۲۷۹۶۰.۸۰ رسید. افت ۳.۵۶ درصدی این بازار بدترین اصلاح بازار از دسامبر و فوریه ۲۰۱۸ بوده است. این افت تمام سودی که داو در سال ۲۰۲۰ کسب کرده بود را خنثی کرد.

شاخص نزدک هم با ۳.۷ درصد کاهش به۹۲۲۱ واحد رسید. بازارهای اروپا هم اصلاح سنگینی را تجربه کردند. برخی تحلیل ها نشان می دهد این سقوط می تواند شروع اصلاح ۱۰ تا ۱۵ درصدی بازار در صورت ادامه قرنطینه در چین و سایر کشورها باشد.

قیمت بیتکوین هم با وجود ثبات در طول روز در نهایت ۳.۲۸ درصد پولبک داشت و به ۹۴۷۳ دلار رسید. برخی از تحلیل گران اعتقاد دارند دارایی های دیجیتال نسبت به بازارهای سنتی عملکرد معکوس دارند و در صورت ادامه افت در بازارهای سنتی، سرمایه گذاران به این دارایی ها روی خواهند آورد که البته در این مورد هنوز رخ نداده است.

همچنین در این روز نرخ طلا با ۲ درصد افزایش به رکورد ۷ ساله خود در ۱۶۷۶.۶۰ دلار رسید و نقره هم روند مشابهی را تجربه کرد. تحلیل گران در حال بررسی هستد که چرا بیتکوین که به عنوان طلای دیجیتال شناخته می شود از روند رشد طلا پیروی نکرده است.

منبع

فاطمه عباس زاده
سردبیر بخش خبری میهن سیگنال، مترجم و تحلیلگر در حوزه های مالی، اقتصادی و ارزهای دیجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *