روش های تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر

۲۰ آبان ۱۴۰۲
روش های تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر

اگر قصد شروع معامله در بازار رمزارزها را دارید لازم است روش های تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر را بدانید. به کمک این روش ها می توانید یک ارز دیجیتال موجود در کیف پول خود را به ارز دیجیتال دیگری تبدیل نمایید.  با ما همراه باشید تا شما را با این روش ها آشنا کنیم.

تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر

فعالان بازار رمزارزها به دو دسته شامل معامله گران کوتاه مدت و معامله گران بلندمدت تقسیم می شوند. معامله گران کوتاه مدت بیش از دیگران به تبدیل رمزارزها به یکدیگر نیاز دارند زیرا تنها بعد از چند ساعت یا چند روز یا نهایتاً چند ماه ارز دیجیتالی را که خریداری کرده اند به ارز دیجیتال دیگری تبدیل می کنند تا کسب سود نمایند. اما معامله گران بلندمدت بعد از چند سال برای تبدیل ارزهای دیجیتال خود به دیگر رمزارزها یا به ارزهای فیات اقدام می کنند. معمولاً به کمک صرافی های ارز دیجیتال می توان این نوع دارایی های مجازی را به یکدیگر تبدیل کرد.

اگر بخواهیم تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر را توصیف کنیم می توان گفت منظور از تبدیل، فروش یک ارز دیجیتال و خرید یک ارز دیجیتال دیگر به صورت همزمان است. بدین ترتیب دارایی شما از یک ارز به ارز دیگری تبدیل می شود. در واقع یکی از مهم ترین کارهای صرافی های ارز دیجیتال دقیقاً همین است. یعنی امکان خرید و فروش رمزارزها را در اختیار کاربران خود قرار می دهند.

البته نیازی نیست برای تبدیل رمزارزها به یکدیگر حتماً از صرافی استفاده کنید. شما می توانید از طریق همان کیف پول دیجیتالی که دارایی خود را در آن نگه می دارید نیز عملیات تبدیل را انجام دهید. البته هر کیف پولی این امکان را ندارد. در واقع کیف پول باید از یک صرافی درونی پشتیبانی کند تا شما بتوانید از طریق آن عمل خرید و فروش یا تبدیل رمزارزها به یکدیگر را انجام دهید.(مثل تراست والت)

تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر از طریق صرافی و کیف پول ارز دیجیتال

تفاوت چندانی بین روش استفاده از صرافی و روش استفاده از کیف پول برای تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر وجود ندارد و هر دو به ازای این فعالیت، از کاربران کارمزد دریافت می کنند. آنچه اهمیت دارد و بین دو روش موجود تفاوت ایجاد می کند بحث امنیت است. امنیت مهم ترین مسئله در ارتباط با بازار ارزهای دیجیتال است. اگر این مسئله نادیده گرفته شود سرمایه و دارایی شما به راحتی نیست و نابود می شود.

تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر از طریق صرافی

امنیت صرافی نسبت به کیف پول دیجیتالی کمتر است. در واقع احتمال هک شدن صرافی یا بلوکه شدن دارایی کاربران در آن وجود دارد. مخصوصاً اگر کاربران، ایرانی و صرافی مورداستفاده آنها خارجی باشد. پس پیشنهاد می شود به جز هنگام نیاز، سرمایه خود را از کیف پول به صرافی انتقال ندهید تا دچار مشکلاتی که ذکر شد نشوید. اما گاهی اوقات نیاز به صرافی و انتقال دارایی به آن واقعاً احساس می شود. پس استفاده از صرافی برای فعالان بازار ارزهای دیجیتال اجتناب ناپذیر است. در این میان تنها راهی که می توان امنیت دارایی خود را بالا برد و از آن محافظت کرد دقت در انتخاب صرافی است. شما باید بعد از تحقیق در مورد صرافی ها بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید؛ برای این منظور حتما مقاله صرافی ارز دیجیتال چیست و بهترین صرافی ایرانی و خارجی کدام است؟ را بخوانید.

تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر از طریق کیف پول

همان طور که اشاره شد تمام کیف پول ها امکان اتصال به یک صرافی داخلی و تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر را ندارند. پس در انتخاب کیف پول باید به این نکته توجه داشته باشید که آیا کیف پول موردنظر امکان اتصال به صرافی را دارد یا خیر. تنها در این صورت است که از طریق آن می توانید به خرید و فروش ارزهای دیجیتال و تبدیل آنها به یکدیگر بپردازید. در ادامه می توانید با چند مورد از کیف پول هایی که از صرافی داخلی پشتیبانی می کنند آشنا شوید.

در کل باید برخی نکات را رعایت کنید تا دچار مشکل نشوید. اول اینکه هرگز اطلاعات شخصی خود مانند رمز عبور حساب کاربری در صرافی را در اختیار دیگران قرار ندهید. زیرا در این صورت احتمال سوءاستفاده آنها از اطلاعات شما وجود دارد. دوم اینکه همواره تأیید هویت دومرحله ای در صرافی را انجام دهید و از کنار آن به سادگی نگذرید.

یک نمونه از تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر: بیت  کوین به اتریوم

بیت کوین و اتریوم دو مورد از محبوب ترین ارزهای دیجیتال هستند. برای همین ممکن است شما بخواهید این دو را به هم تبدیل کنید. در اینجا روش های تبدیل بیت کوین به اتریوم را به عنوان مثال مطرح می کنیم. برای تبدیل بیت  کوین به اتریوم می توان از سه طریق زیر اقدام کرد:

  • استفاده از صرافی ها
  • استفاده از پلتفرم های معاملاتی Deposit
  • استفاده از کیف پول هایی که امکان اتصال به یک صرافی داخلی را دارند

روش اول

در روش اول تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر، باید وارد سایت صرافی شوید و در آن یک حساب کاربری ایجاد کنید. معمولاً هر صرافی یک بخش تحت عنوان exchange برای تبدیل رمزارزها به یکدیگر دارد. در این بخش باید فیلدهای موردنظر برای تبدیل بیت کوین به اتریوم را پر کنید. سپس آدرس بیت  کوین ها در کیف پول دیجیتالی خود را وارد کرده و بیت کوین ها را به آن آدرس بفرستید. در ادامه تنها کافی است که موجودی کیف پول خود را چک کنید تا از انجام تبدیل مطمئن شوید.

روش دوم

در روش دوم باید از یک پلتفرم معاملاتی استفاده کنید. از طریق این پلتفرم باید بیت کوین های خود را بفروشید و به همان اندازه اتریوم بخرید یعنی دو معامله انجام دهید. کارمزد این روش تبدیل، نسبت به حالت مستقیم کمتر است. تنها اشکالی که این پلتفرم ها دارند محدودیت دسترسی برای کاربران ایرانی است. البته شما می توانید با یک نرم افزار تغییر آی پی این محدودیت را دور بزنید یا از پلتفرم های داخلی استفاده کنید. بهترین پلتفرم های خارجی برای تبدیل ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین به اتریوم پلتفرم کوینکس و مکس سی هستند.

روش سوم

در روش سوم با استفاده از کیف پول هایی که امکان اتصال به صرافی داخلی را دارند به راحتی می توانید ارز دیجیتال موردنظر خود را به ارز دیگری تبدیل کنید. برخی از محبوب ترین کیف پول های موجود که چنین امکانی را در اختیار کاربران قرار می دهند کیف پول تراست والت، کیف پول کوینومی، کیف پول  Jaxx، کیف پول Exodus و کیف پول Atomic wallet  هستند. در هر یک از این کیف پول ها به روش های مختلفی می توان عمل تبدیل را انجام داد. به عنوان نمونه روش های تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر از طریق کیف پول تراست والت را در زیر توضیح می دهیم.

 

تبدیل ارزهای دیجیتال از طریق کیف پول تراست والت

تراست والت ساده ترین کیف پول

تراست والت ساده ترین کیف پول

تراست والت به دو روش امکان تبدیل ارز دیجیتال را برای کاربران فراهم می کند. روش اول استفاده از بخش Swap و روش دوم استفاده از بخش Dapps است. بخش Swap شامل دو زیربخش SWAP  و Exchange  است. در بخش DApps نیز می توانید از طریق مرورگر تراست ولت مهم ترین صرافی های غیرمتمرکز را بیابید و از آنها استفاده کنید.

اگر با کیف پول تراست والت کار کرده باشید حتماً می دانید که این کیف پول دیجیتالی به احراز هویت نیازی ندارد. در واقع معامله گران در آن می توانند به صورت کاملاً ناشناس فعالیت کنند. به همین دلیل، تراست والت انتخاب مناسبی برای افرادی است که به هر دلیلی نمی توانند از صرافی های متمرکز مانند بایننس استفاده کنند.

تنها مشکلی که وجود دارد محدودیت آن در پشتیبانی از ارزهای دیجیتال است. در واقع این بخش فقط از اتریوم، بایننس کوین و توکن هایی که بر بستر این دو بلاک چین راه اندازی شده اند پشتیبانی می کند. بهت اطلاعات بیشتر توصیه میکنیم معرفی و راهنمای کامل کیف پول تراست والت برای مبتدیان + ویدئو را مشاهده کنید.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «روش های تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر» با ما درمیان بگذارید.

برای این مطلب رای ثبت نشده
اولین رای دهنده باش!
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

یک نظر

  • سلام وقت بخیر
    راهی وجود داره دای رو به تتر تبدیل کرد در کوکین ؟؟؟

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *