ان اف تی و ارزدیجیتال چه فرقی باهم دارند؟ | مقایسه کامل NFT و ارزدیجیتال

۱۳ تیر ۱۴۰۲
ان اف تی و ارزدیجیتال چه فرقی باهم دارند؟ | مقایسه کامل NFT و ارزدیجیتال

دارایی های مجازی به دو دسته اصلی تقسیم می شوند. دسته اول ارزهای دیجیتال و دسته دوم توکن های غیرقابل تعویض یا ان اف تی (NFT) هستند. این دو دسته مزایا و معایب منحصر به فرد خود را دارند. برای درک بهتر آنها، باید یک مقایسه بر اساس پارامترهای مختلف انجام دهیم. شما می توانید در این مقاله نتیجه این مقایسه را با هم ببینید و تفاوت ان اف تی و ارزدیجیتال را متوجه شوید. در همین  ابتدا لازم است بدانید یکی از تفاوت های اصلی بین NFT و ارزهای دیجیتال این است که NFTها دارایی های دیجیتالی منحصربه فردی هستند که قابلیت تکرار شدن ندارند، در حالی که ارزهای دیجیتال می توانند تکرار شوند.

اکنون این سوال مطرح می شود که کدام یک بهتر است؟ پاسخ به این سوال بستگی به این دارد که فرد به دنبال چه چیزی است. اگر کسی علاقه مند به سرمایه گذاری یا تجارت در حوزه دارایی های دیجیتالی است و به دنبال چیزی منحصر به فرد است که قابل تکرار نباشد، ان اف تی یک انتخاب عالی است.

تفاوت بین NFT و ارزدیجیتال چیست؟

در این بخش از مقاله NFT و ارزدیجیتال را از زوایای مختلف با هم مقایسه می کنیم.

۱. تعریف

ارزدیجیتال چیست؟

ارزهای دیجیتال نوعی دارایی مجازی هستند که برای جلوگیری از جعل از عملیات رمزگذاری استفاده می کنند. فناوری ایجاد یک ارزدیجیتال غیرمتمرکز، بلاک‌چین نام دارد. بلاک چین یک دفترکل توزیع شده است که شامل تعداد زیادی رایانه از سراسر جهان می شود. این رایانه ها در ارتباط با هم یک شبکه را تشکیل می دهند که از آن تحت عنوان شبکه ارزدیجیتال یاد می شود. ارزهای دیجیتال اغلب توسط هیچ شخص یا مقام مرکزی کنترل و نظارت نمی شوند، به همین خاطر معمولا از دستکاری دولت مصون هستند.

ان اف تی چیست؟

ان اف تی ها توکن های غیر قابل تعویض هستند پس نمی توان یکی را با دیگری مبادله کرد. در واقع هر ان اف تی، متمایز از دیگر NFTها است. به کمک NFTها می توان موجودیت های دیجیتالی در حوزه موسیقی، هنر و… را به تصویر کشید. از آنجا که به راحتی می توان این دارایی ها را در پلتفرم های غیرمتمرکز خرید و فروش کرد همواره محبوب هستند.

۲. تجارت

با توجه به آنچه در بخش تعریف ذکر شد می توان گفت یک تفاوت ان اف تی و ارزدیجیتال این است که NFTها دارایی های دیجیتالی منحصر به فرد و غیرقابل تعویض هستند، یعنی هر NFT یک دارایی منحصر به فرد است که نمی توان آن را با NFT دیگری جایگزین شود. در حالی که ارزهای دیجیتال درست مانند ارز رایج یک کشور به راحتی با هم تعویض می شوند. یعنی هر ارزدیجیتال را می توان با ارزدیجیتال دیگری که به همان اندازه ارزش دارد عوض کرد.

زمانی که شما یک NFT را معامله می کنید در واقع خود دارایی را معامله خواهید کرد، اما زمانی که به معامله ارزهای دیجیتال می پردازید، ارزش آن ارزدیجیتال را معامله می کنید. برای درک بهتر موضوع می توانید ان اف تی را مانند یک اثر هنری خاص و ارزدیجیتال را مانند یک ارز رایج مانند دلار در نظر بگیرید. OpenSea محبوب ترین بازار برای معامله ان اف تی است.

۳. هدف

هدف از ساخت NFT اثبات مالکیت برای دارایی های دیجیتالی است. در واقع هر دارایی دیجیتالی مانند فیلم ، عکس ، صوت و… را می توان به صورت ان اف تی درآورد و در بازار معامله کرد. NFTها حتی می توانند برای به تصویر کشیدن اشیای فیزیکی مانند آثار هنری، کلکسیونی و املاک و مستغلات دیجیتالی استفاده شوند. ویژگی غیر قابل تکرار شدن به عنوان یک تفاوت ان اف تی و ارزدیجیتال، NFTها را به یک مورد مناسب برای ایجاد مالکیت تبدیل می‌کند. NFTها نیز مانند ارزهای دیجیتال مبتنی بر فناوری بلاک چین هستند، به این معنی که هر ان اف تی در یک پایگاه داده توزیع شده ذخیره می شود پس امنیت بالایی دارد زیرا احتمال دستکاری شدن آن تقریبا صفر است.

در مقابل، ارزهای دیجیتال مانند ارزهای معمولی مثل دلار، یورو، پوند و… ابزاری برای مبادله به شمار می روند که ماهیت مجازی دارند. این دارایی ها را می‌توان خرید و فروش کرد و از نوسان قیمت آنها سود برد. از طرفی می توان از آنها به عنوان ابزاری برای پرداخت قیمت محصولات و خدمات استفاده نمود. تراکنش هایی که با ارزدیجیتال انجام می شود نسبت به ارزهای معمولی سریع، ایمن و غیرمتمرکز است.

۴. نوسان قیمت

یکی از ویژگی های اصلی ارزهای دیجیتال نوسان در قیمت است. ویژگی نوسان می تواند برای افرادی که در حوزه معامله ارزهای دیجیتال تجربه و مهارت کافی دارند یک فرصت محسوب شود زیرا می توان یک ارزدیجیتال را در قیمت پایین خرید و در قیمت بالاتر فروخت و در این میان سود خوبی به جیب زد. اما اگر فرد در انجام معامله اشتباه کند ممکن است بخش زیادی از دارایی خود را از دست بدهد. با این اوصاف برخی از افراد ویژگی نوسان قیمت را یک مزیت و برخی دیگر آن را یک عیب تلقی می کنند. این در حالی است که NFTها از لحاظ قیمت کاملا پایدار هستند. هر ان اف تی به عنوان یک دارایی دیجیتالی منحصر به فرد مقداری ارزش دارد که تحت شرایط بازار تغییر نمی کند. در واقع قیمت هر NFT بر اساس ارزش واقعی آن قیمت گذاری می شود و نسبت به نوسان بازار عکس العمل نشان نمی دهد.

۵. موارد استفاده و بازار

یک تفاوت دیگر ان اف تی و ارزدیجیتال این است که NFTها موارد استفاده مختلفی از جمله به تصویر کشیدن هنر دیجیتالی، استفاده در یک بازی بلاک چینی و نمایش یک دارایی کلکسیونی دارند، در حالی که ارزهای دیجیتال معمولا ابزار پرداخت یا سرمایه  گذاری هستند. NFTها را می توان در بازارهای خاصی مانند اوپن سی خرید و فروش کرد، در حالی که خرید و فروش ارزهای دیجیتال از طریق صرافی های ارزدیجیتال مانند بایننس انجام می شود.

ویژگی‎‌های منحصربه فرد NFTها کدامند؟

از آنجا که نمی توان یک ان اف تی را به واحدهای کوچکتر تقسیم کرد پس هر ان اف تی یک دارایی منحصر به فرد است. این در حالی است که می توان ارزهای دیجیتال را به واحدهای کوچکتر تقسیم و معامله کرد. ویژگی عدم تقسیم شدن NFTها را شبیه دارایی های فیزیکی مانند دارایی های هنری، کلکسیونی یا املاک و مستغلات می کند که هر یک واحد کاملی هستند و قابلیت تقسیم شدن ندارند. هر NFT بر روی یک بلاک چین ذخیره می شود اما ارزهای دیجیتال را می توان روی پلتفرم های مختلف ذخیره کرد. ارزهای دیجیتال قابلیت حمل بالاتری نسبت به ان اف تی دارند. ارزهای دیجیتال را می توان برای خرید کالاها و خدمات مورداستفاده قرار داد، در حالی که از NFT نمی توان برای این منظور استفاده کرد. محدودیتی در عرضه ارزهای دیجیتال وجود ندارد، اما عرضه NFTها محدود است.

ان اف تی یک دارایی غیرقابل تعویض است یعنی نمی توان آن را به ان اف تی دیگری عوض کرد اما ارزدیجیتال یک دارایی است که فقط ارزش اقتصادی دارد.

مزایا و معایب ان اف تی (NFT) چیست؟

مزایا

 • ایجاد دارایی های دیجیتالی منحصر به فرد
 • ردیابی مالک اصلی
 • امکان معامله آسان

معایب

 • می توان از NFT ها برای پولشویی یا شرکت در فعالیت های غیرقانونی استفاده کرد
 • تروریست ها می توانند از NFT ها برای تامین مالی فعالیت های خود استفاده کنند مثلا می توانند سلاح یا دیگر موارد را خریداری کنند.

ایجاد دارایی های دیجیتالی منحصر به فرد: NFTها برخلاف دارایی های دیجیتال سنتی که در قالب JPEG یا MP3 عرضه می شوند می توانند برای ایجاد دارایی های دیجیتالی منحصر به فرد استفاده شوند. در واقع این پتانسیل را دارند که ارزش بیشتری نسبت به دارایی های دیجیتالی سنتی داشته باشند.

ردیابی مالک اصلی: NFTها، امکان ردیابی کسی که دارایی را ایجاد کرده و مالک اصلی آن است را فراهم می کنند. این ویژگی یک مزیت بزرگ برای این دسته از دارایی های مجازی به شمار می رود. از آنجا که هر NFT تنها روی یک شبکه بلاک چین ذخیره می شود، افراد مختلف می توانند متوجه شوند که ان اف تی موردنظر از کجا آمده و توسط چه کسی ایجاد شده است. این ویژگی شفافیت در حوزه دارایی های مجازی را افزایش می دهد و با کاهش تقلب در این حوزه اعتماد کاربران را افزایش می دهد.

امکان معامله آسان: با توجه به وجود بازار بزرگی مانند اوپن سی، هر ان اف تی را می توان به راحتی معامله کرد. بازار دیگری که بدین منظور وجود دارد Rarible است. البته بازارهای دیگری نیز برای خرید و فروش ان اف تی راه اندازی شده اند اما این دو مورد محبوب تر از سایرین هستند.

مزایا و معایب ارزهای دیجیتال چیست؟

 • مهم ترین مزیت ارزهای دیجیتال، غیرمتمرکز بودن آنها است؛ به این معنا که هیچ موسسه واسطی مانند بانک در زمان انجام معامله بین خریدار و فروشنده وجود ندارد. در واقع امنیت معامله به کمک فناوری بلاک چین تامین می شود. بلاک چین تنها زمانی آسیب پذیر است که بیش از نیمی از اعضای شبکه دست به دست هم داده و قصد انجام یک خرابکاری در شبکه را داشته باشند که احتمال چنین هماهنگی نزدیک به صفر است.
 • مزیت مهم بعدی ارزهای دیجیتال، انتقال سریع و نسبتا ارزان بین طرفین معامله است. از آنجا که هیچ واسطه ای بین خریدار و فروشنده وجود ندارد، انتقال به صورت سریع و کارآمد انجام می شود. البته سرعت انتقال به ازدحام شبکه بستگی دارد.
 • ارزهای دیجیتال فرصت های مناسبی را برای اقتصاد فراهم می کنند. این دارایی ها امکان نقل و انتقال پول در سراسر دنیا را ممکن می سازند. به این صورت که یک ارز فیات مانند دلار می تواند به یک ارزدیجیتال مانند بیت کوین تبدیل شود و به راحتی به هر نقطه از سراسر دنیا انتقال یابد.
 • ارزهای دیجیتال فرصت خوبی برای سرمایه گذاری در کوتاه مدت هستند. البته این نوع افزایش ثروت خطرات زیادی دارد.

در کنار این مزایا که درک تفاوت ان اف تی و ارزدیجیتال را آسان تر می کند می توان به بی ثبات بودن ارزهای دیجیتال اشاره کرد. ارزهای دیجیتال یکی از بی ثبات ترین ابزارهای معاملاتی در سراسر جهان هستند؛ به این معنا که ارزش آنها ممکن است در لحظه تغییر کند. در این میان اگر دانش کافی نداشته باشید ممکن است به شدت ضرر کنید. با این حال، این بی ثباتی برای برخی از سرمایه گذاران باتجربه بسیار جذاب است.

معایب ارزهای دیجیتال

 • با اینکه برخی تصور می کنند می توانند به صورت کاملا ناشناس ارزهای دیجیتال را مورد معامله قرار دهند اما در حقیقت این گونه نیست. از آنجا که هر تراکنش یک اثر روی بلاک چین باقی می گذارد آژانس هایی مانند اداره تحقیقات فدرال می تواند آن را رمزگشایی کند و به ماهیت معامله کننده پی ببرد. بدین ترتیب دولت ها می توانند تراکنش های مالی شهروندان در بلاک چین را ردیابی کنند. البته باید آدرس حساب آنها را بدانند.
 • عیب دیگری که در مورد ارزهای دیجیتال وجود دارد این است که برخی از محبوب ترین آنها عمدتاً در اختیار افراد نسبتا کمی هستند. این مورد با ویژگی غیرمتمرکز بودن در تضاد است. ارزهای دیجیتال باید امکان توزیع منصفانه بین اعضای بلاک چین را داشته باشند اما در واقعیت این گونه نیست.
 • ارزهای دیجیتال باید بتوانند توسط هر کسی و با هر رایانه ای استخراج شوند. اما این امر تنها در روزهای اولیه پیدایش رمزارزها میسر بود. امروزه دیگر این اقدام نیازمند تجهیزات بسیار گران قیمت و صرف انرژی بسیار بالا است. به همین خاطر هر کسی از عهده انجام آن برنمی آید.
 • با اینکه فناوری بلاک چین ذاتا امن است اما کیف پول ها و صرافی هایی که برای نگهداری و مبادله ارزهای دیجیتال استفاده می شوند ممکن است هک شوند و مورد سرقت قرار بگیرند. اما این مورد نمی تواند به عنوان تفاوت ان اف تی و ارز دیجیتال مطرح شود. زیرا ان اف تی ها نیز مبتنی بر بلاک چین هستند و در معرض خطر هک شدن قرار دارند.

اگر به دنبال کسب درآمد سریع هستید، ارزهای دیجیتال می توانند گزینه مناسبی باشند اما تنها در صورتی که دانش و مهارت و تجربه داشته باشید. در غیر این صورت به راحتی سرمایه شما در معرض خطر قرار می گیرد.

جمع بندی

NFTها در حال حاضر به دلیل افزایش علاقه به ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین، از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. NFTها نسبت به ارزهای دیجیتال مزایای بیشتری دارند و یک فناوری در حال رشد محسوب می شوند. NFTها هنوز به طور گسترده توسط کسب و کارها و موسسات پذیرفته نشده اند و به اندازه ارزهای دیجیتال نقد نیستند و تبدیل آنها به پول نقد تقریبا دشوار است. از آنجا که NFTها در بلاک چین ذخیره می شوند، در معرض خطرات امنیتی مشابهی مانند سایر دارایی های مبتنی بر بلاک چین قرار دارند.

به طور کلی، NFTها پتانسیل زیادی برای رشد دارند. آنها مزایای منحصر به فردی را نسبت به ارزهای دیجیتال سنتی ارائه می دهند، اما خطرات بالقوه ای نیز دارند. NFTها جدید هستند و ابهامات زیادی پیرامون آنها وجود دارد. قبل از سرمایه گذاری در هر NFT باید به خوبی تحقیق کنید و خطرات موجود را درک کنید.

اکنون که تفاوت ان اف تی و ارزدیجیتال را متوجه شدید آسان تر می توانید در مورد معامله هر یک تصمیم بگیرید. تنها کافی است بدانید به دنبال چه نوع دارایی مجازی هستید و هدف شما از خرید و فروش آن دقیقا چیست.

منابع:

https://www.knowledgehut.com/blog/blockchain/nft-vs-crypto

https://interestingengineering.com/innovation/difference-nft-cryptocurrency

نظرتان را درباره‌ی مقاله «ان اف تی و ارزدیجیتال چه فرقی باهم دارند؟ | مقایسه کامل NFT و ارزدیجیتال» با ما درمیان بگذارید.

5 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدیه اسلامی تبار
خوشحالم با تولید محتوای با کیفیت، سطح وب فارسی رو ارتقا می دهیم. امروز سردبیر میهن سیگنال هستم و این هنوز شروع رویاپردازی های منه ...

یک نظر

 • متاسفانه بازار کریپتو دستکاری میشه و خیلی واضح مشخصه هر ارزی که بخواد رشد کنه سرکوب میکنن

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *