اصطلاحات اقتصادی به زبان ساده

۰۵ بهمن ۱۴۰۱
اصطلاحات اقتصادی به زبان ساده

آشنایی با مفاهیم و اصطلاحات اقتصادی برای سرمایه گذاری در بازارهای مالی امری کاملا ضروری است. با این حال بسیاری از افرادِ علاقه‌مند به سرمایه گذاری در این بازارها از یادگیری این اصطلاحات اقتصادی به دلیل دشواریِ درکِ این مفاهیم سر باز می‌زنند. در این مطلب قصد داریم به زبان ساده این اصطلاحات اقتصادی را توضیح داده تا شما بتوانید از آنها در سرمایه گذاری و معاملات در بازارهای ارز دیجیتال، فارکس (بازار جفت‌ارزهای خارجی)، بورس و غیره به شکل کاربردی استفاده کنید.

۱- اقتصاد کلان

انتخاب نوع سرمایه گذاری و کسب سود از طریق آن، منوط به یادگیری مفهوم اقتصاد کلان است. اقتصاد کلان، دانشی است که بیشتر اصطلاحات اقتصادی مربوط به بازارهای مالی، زیرمجموعه آن به حساب می آیند و اگر بتوانید آن را به شکل کاربردی یاد بگیرید، درصد زیادی از مسیر موفقیت در بازارهای مالی را پیموده اید. در آموزش اقتصاد، مباحث مربوط به اقتصاد کلان بررسی شده و نحوه استفاده از آنها به شکلی عملی و کاملا ساده توضیح داده می شود. مفاهیمی همچون تورم، نرخ بهره، GNP و GDP، سیاست های انبساطی و انقباضی و … از جمله موضوعاتی هستند که در اقتصاد کلان آموزش داده می شوند. در واقع می توان گفت مبحث اقتصاد کلان، وضعیت کلی اقتصادی کشورها را بررسی می کند.

برای درک کاربرد مفاهیم اقتصادی در بازارهای مالی مانند کریپتوکارنسی‌ها از ریزش قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۲ استفاده می‌کنیم. یکی از دلایل اصلی شروع ریزش قیمت ارزهای دیجیتال در این سال، افزایش نرخ بهره آمریکا بود. همین موضوع بود که باعث شد ارزش دلار نسبت به بیت کوین، طلا و نفت بیشتر شده و در نتیجه این ابزارهای مالی با کاهش قیمت رو به رو شدند. از این مطلب می‌توان چنین نتیجه گرفت که اگر افراد با مفاهیم اقتصادی آشنایی داشته باشند می‌توانند با انتشار اخبار مربوط به شاخص‌های اقتصادی مثل میزان نرخ تورم و نرخ بهره، تصمیمات معاملاتی بهتری بگیرند.

۲- تورم

تورم به زبان ساده به معنای افزایش قیمت‌ها به شکل نامنظم و کاهش ثبات قیمت کالاها برای مصرف‌کنندگان است. تورم در جهان و ایران به شکل متفاوتی بر بازارهای مالی بین‌المللی و داخلی تاثیر می‌گذارد. برای مثال هر چه میزان تورم یک کشور بیشتر باشد، ارزش ارز آن در بازار فارکس کمتر می‌شود و همین یکی از موضوعات مهمی است که معامله‌گران فارکس از آن به نفعِ معاملات خود استفاده می‌کنند.

۳- رکود اقتصادی

به طور کلی زمانی که در دو دوره سه ماهه پیاپی، چهار فاکتور تولید، درآمد، اشتغال و تجارت با کاهش مواجه شوند، رکود به وجود می‌آید. رکود اقتصادی مفهومی است که در برابر رشد اقتصادی قرار می‌گیرد. زمانی که رکود اقتصادی در یک کشور شروع می‌شود، تولید ناخالص داخلی کاهش پیدا کرده و در نتیجه‌ی آن ارزش پول کاهش پیدا می‌کند.

۴- رکود تورمی

زمانی که در یک کشور رکود اقتصادی ایجاد شده و همزمان با آن تورم نیز افزایش پیدا می‌کند، مفهومی به نام رکود تورمی به وجود می‌آید. در چنین شرایطی، میزان تولید کاهش یافته، درصد اشتغال بسیار کم شده و افراد زیادی بیکار می‌شوند.

برای مثال می‌توان به زمان شیوع کرونا اشاره کرد. به طور کلی مردم جهان در زمان شیوع کرونا، روزهای بیشتری در خانه ماندند و پول کمتری هم خرج کردند. در نتیجه بسیاری از مشاغل از بین رفت و درصد بیکاری زیاد شد. در همین زمان بود که ارزش بیت کوین نیز با کاهش شدیدی مواجه شد.

estelahat2

۵- انتظارات تورمی

زمانی که رکود تورمی افزایش پیدا می‌کند، باید انتظارات تورمی را نیز در نظر گرفت. افزایش انتظارات تورمی بدین معنی است که مردم انتظار تورم بیشتری در آینده دارند. برای مثال می‌توان به قیمت دلار در ایران اشاره کرد. با این که میزان پیش‌بینی تورم در سال آینده بیشتر از ۴۰ درصد است اما قیمت دلار به دلیل انتظارات تورمی بالا، بیشتر از این میزان در حال افزایش است.

۶- تولید ناخالص داخلی

تولید ناخالص داخلی یا GDP یکی دیگر از اصطلاحات اقتصادی است که تاثیر بسیاری بر سرمایه‌گذاری شما خواهد گذاشت. این شاخص، جمع ارزش پولی کل کالاها و خدماتی را که در داخل یک کشور تولید و فروخته شده را یک دوره زمانی مشخص نشان می‌دهد. به طور کلی می‌توان گفت هر چه میزان تولید ناخالص داخلی بیشتر باشد، رشد اقتصادی بیشتر خواهد بود. البته باید به این نکته مهم دقت کنید که اگر قیمت کالاها و خدمات به خاطر افزایش تورم بیشتر شود، عدد مربوط به GDP هم بیشتر می‌شود. بنابراین برای داشتن یک تحلیل درست اقتصادی باید کل مبحث اقتصاد کلان را یاد گرفته و بر همین اساس در بازار ارزهای دیجیتال، فارکس و یا بورس سرمایه‌گذاری کنید.

۷- تولید ناخالص ملی

تولید ناخالص ملی یا GNP، از دیگر اصطلاحات اقتصادی است که میزان کل ارزش پولی کالاها و خدماتی که توسط شهروندان یک کشور در داخل مرزهای آن کشور و یا خارج از مرزها انجام می‌شوند را در یک دوره زمانی مشخص (فصلی یا سالانه) نشان می‌دهد. به عبارت دیگر در ایران، این شاخص تمام کالاها و خدمات تولید شده در داخل کشور (منهای واردات) و تولید کالاها و خدماتِ ایرانی‌ها در کشورهای خارجی را محاسبه می‌کند.

۸- رشد اقتصادی

رشد اقتصادی یکی از اصطلاحات اقتصادی است که احتمالا بسیار با آن مواجه شده‌اید. رشد اقتصادی شاخصی است که میزان افزایش ارزش کالاها و خدمات را با در نظر گرفتن تورم در یک دوره زمانی مشخص نشان می‌دهد. برای محاسبه رشد اقتصادی کشور از شاخص تولید ناخالص داخلی استفاده شده اما با محاسبات خاصی، اثرات تورم آن تعدیل می‌شود.

۹- نقدینگی

نقدینگی به پول و سایر دارایی‌های مالی که قابلیت تبدیل شدن به پول نقد را دارند، گفته می‌شود. فرض کنید شما ۱۰۰ میلیون پول نقد دارید؛

  • با ۳۰ میلیون، یک دست مبل
  • با ۳۰ میلیون، بیت کوین
  • با ۴۰ میلیون، طلا

می‌خرید. اگر شما پس از مدتی به ۱۰۰ میلیون خود نیاز پیدا کنید می‌توانید به سرعت بیت کوین و طلای خود را فروخته و به پول نقد تبدیل کنید اما فروش یک دست مبل شما به سرعت امکان‌پذیر نخواهد بود. بنابراین دارایی‌های مالی مانند طلا، سهام، ارزهای خارجی، کریپتو کارنسی‌ها و … که قابلیت تبدیل شدن به پول نقد در یک زمان کوتاه را دارند، دارایی‌هایی با نقدینگی بالا (شبه پول) به حساب می‌آیند.

از طرف دیگر، نقدینگی مفهومی است که با تورم رابطه دارد. از آنجایی که میزان نقدینگی باید با میزان کالاها و خدمات برابر باشد، زمانی که نقدینگی (یا پول نقد در جامعه) بیشتر می‌شود، میزان کالاها نسبت به این مقدار از نقدینگی کمتر شده و در نتیجه قیمت کالاها و خدمات افزایش پیدا کرده و به تبع تورم نیز افزایش پیدا می‌کند.

۱۰- تراز تجاری

یکی از اصطلاحات اقتصادی مهم، تراز تجاری است. تراز تجاری نسبت صادرات به واردات را اندازه‌گیری می‌کند. اگر واردات یک کشور افزایش پیدا کند، میزان ارزش ارز آن کشور کاهش پیدا می‌کند چون چنین کشوری باید ارز خود را فروخته و ارز کشور صادرکننده را خریداری کند. از طرف دیگر از آنجایی که میزان صادرات چنین کشوری کم است، میزان تقاضا برای خرید ارز آن کشور هم کاهش می‌یابد. در نتیجه میزان ارزش ارز آن کشور کم شده و پس از مدتی ممکن است آن کشور با توجه به میزان تورم، بیکاری، کاهش تولید ناخالص داخلی و … دچار رکود تورمی شود.

کیک اقتصادی، سیاست پولی، عرضه پول، انواع نرخ بهره و تفاوت آنها، عوامل موثر بر نرخ ارز و ده ها مورد دیگر از جمله عناوین مهم اقتصادی هستند که با مراجعه به وب سایت آموزش بورس به آدرس اینترنتی www.amoozesh-boors.com می‌توانید یاد بگیرید. آشنایی با اصطلاحات اقتصادی باعث می‌شود تا تحلیل درستی از وضعیت اقتصادی ایران و سایر کشورها به دست آورده و سرمایه‌گذاری‌های آینده خود را متناسب با آنها برنامه‌ریزی کنید. برای مثال بیشترین مبادلات در بازار ارزهای دیجیتال، بین یک ارز دیجیتال و ارز فیات دلار (و یا استیبل کوین تتر) صورت می‌گیرد. بنابراین کسانی که قصد انجام معاملات در این بازار را دارند باید بتوانند وضعیت اقتصادی کشور آمریکا و ارزش دلار را تحلیل کنند.

14 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

یک نظر

  • ارز pi را از کجا تهی کنیم؟

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *