استیک اتریوم چیست؟ بهترین روش استیک اتریوم برای کسب درآمد!

۰۳ مهر ۱۴۰۲
Staking

استیکینگ (Staking) به معنای سهام گذاری است. به این معنی که فرد در اعتبارسنجی تراکنش‌های بلاک چین مشارکت فعالی خواهد داشت. به این مکانیسم اثبات سهام (PoS) می‌گویند و با اتریوم هم انجام می‌شود. این اصطلاح میان سهام داران استیک اتریوم نام دارد و روشی محبوب برای کسب درآمد به حساب می‌آید. در این مطلب توضیح می‌دهیم که این اصطلاح دقیقاً به چه معناست و چگونه می‌توان با کمک آن درآمد کسب کرد.

استیک اتریوم چیست؟

این موضوع برای افرادی متخصص در حوزه بلاک چین یا فعال در خرید ارز دیجیتال اتریوم آشناست که اتریوم بلاک چینی با قابلیت برنامه ریزی شدن است. افرادی که قراردادهای هوشمند در این بلاک چین منعقد می‌کنند، به بازی‌ها و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز دسترسی داشته و از خدمات مالی مختلف بهره مند می‌شوند. اما استیک اتریوم فرآیند قفل کردن ارز در شبکه اتریوم و افزایش توانایی اعتبارسنجی (Validity) شبکه است. جالب است بدانید شانسی که سهام داران در تبدیل شدن به یک اعتبارسنج دارند، به میزان رمز ارز اتری (Ether) بستگی دارد که برای استیک کردن اتریوم کنار نهاده است. با افزایش توانایی اعتبارسنجی، توانایی در ترتیب دادن به تراکنش‌ها و ساخت بلوک‌های جدید برای به توافق رسیدن همه نودها (Nodes) در شبکه افزایش می‌یابد.

نحوه انجام استیک اتریوم برای کسب درآمد چگونه است؟

با توجه به اینکه استیکینگ اتریوم باعث افزایش امنیت شبکه و کسب پاداش و البته کاهش اثرات زیست محیطی می‌شود، بهتر است با بهترین روش استیکینگ اتریوم برای کسب درآمد آشنایی داشته باشید.

نحوه انجام استیک اتریوم برای کسب درآمد چگونه است؟

شما با ۵ روش اصلی می‌توانید به استیکینگ اتریوم بپردازید که شامل به کار بردن پلتفرم‌های غیرمتمرکز، ورود به استخرهای استیکینگ اتریوم، استفاده از صرافی‌های متمرکز، در نظر داشتن استیکینگ به عنوان سرویس و به کار بردن استیک انفرادی هستند.  نمی‌توانیم دقیقاً بگوییم کدام یک از این ۵ روش، بهترین روش استیکینگ اتریوم به شمار می‌آیند. زیرا میزان سرمایه گذاری و معامله اتریوم فرد سرمایه گذار و استراتژی منتخب او در خرید و فروش اتریوم در موفقیت آمیز بودن هر کدام از روش‌ها اثرگذار هستند.

با این حال به توضیح هر روش می‌پردازیم و انتخاب بهترین روش را به عهده خودتان می‌گذاریم. شما با توجه به سود و ریسک های استیکینگ اتریوم، قیمت ارز دیجیتال، اعتماد به شرکت‌های سرویس دهنده برای انجام استیک اتریوم و موارد دیگر بهترین روش کسب درآمد را با استیکینگ اتریوم انتخاب کنید.

۱- به کار بردن خدمات صرافی متمرکز

در حال حاضر استیکینگ در صرافی‌های متمرکز به عنوان آسان ترین روش انجام استیکینگ اتریوم به حساب می‌آید. شما با استفاده از خدمات صرافی متمرکز می‌توانید به خرید اتریوم، بررسی قیمت لحظه ای اتریوم و مزایا و معایب سرمایه گذاری روی آن بپردازید. اما باید توجه داشته باشید که در این روش شما می‌توانید بدون هیچ محدودیتی به استیکینگ اقدام کنید. هرچند گاهی به دلیل (liquid staking)، با این روش نمی‌توان استیکینگ اتریوم را انجام داد. در نهایت استفاده از صرافی‌های معتبر، مطمئن ترین راه برای سرمایه گذاری موفق است.

۲- استیکینگ اتریوم در پلتفرم‌های غیرمتمرکز

خرید ارز دیجیتال اتریوم در صرافی تنها راهی نیست که بتوان وارد حیطه استیکینگ اتریوم شد. پلتفرم‌هایی مانند لیدو به عنوان بسترهای غیرمتمرکز شناخته شده اند که به پشتیبانی از مرحله‌های استیک اتریوم دست می‌زنند. بنابراین شما با انتخاب این پلتفرم‌ها می‌توانید از یکی از بهترین روش‌‌های کسب درآمد از استیکینگ اتریوم استفاده کنید.

۳- استیکینگ انفرادی

سرمایه گذاری انفرادی و بدون واسط فرصتی فراهم می‌کند که شما بتوانید مراحل استیکینگ اتریوم را در خانه و بدون سپردن سرمایه به دست شخص یا شرکتی دیگر انجام دهید. با توجه به اینکه پاداش کامل حاصل از مشارکت کردن در استیکینگ به شما داده می‌شود، این شیوه به عنوان روش کسب درآمد مناسبی برای افراد حرفه ای از استیک اتریوم شناخته شده است. البته این روش خطر از دست رفتن سرمایۀ بیشتری نسبت به استفاده از صرافی‌ها دارد.

۴- استیکینگ به عنوان سرویس

شما می‌توانید برای تسهیل کار خود، استیکینگ اتریوم را به فرد یا شرکتی بسپارید که در این حیطه تخصص دارد. البته شما باید به فرد یا شرکتی که سرمایه خود را به آن می‌سپارید، تا حد کافی اعتماد داشته باشید. جالب است بدانید که کلید برداشت (ETH) در اختیار شما خواهد بود تا سود و ریسک های استیک اتریوم تحت کنترل شما باشند.

۵- استخر استیکینگ

یکی از بهترین روش های استیکینگ اتریوم، استفاده از  استخر استیکینگ (Staking pool) است که به یک نفر اختصاص ندارد. بلکه مجموعه ای از افراد می‌توانند در این استخر دور هم جمع شوند. سپس برای اینکه تراکنش‌های مربوط به استیکینگ اتریوم را تأیید کنند، با هم مشارکت خواهند کرد.

مزایا و معایب استیک اتریوم چیست؟

استیک اتریوم مانند فرآیند سرمایه گذاری و معامله اتریوم یا سایر ارزهای دیجیتالی دیگر با مزایا و معایبی همراه است که به صورت خلاصه به آنها می‌پردازیم.

Staking

مزایای استیکینگ اتریوم

مهم ترین مزیت استیکینگ اتریوم، کسب درآمد با انجام آن است. به این معنی که شما می‌توانید سرمایه رمز ارز خود را به مدت طولانی نگهداری کنید تا سود بیشتری به دست آورید. البته در هر کدام از روش‌های استیکینگ قوانینی وجود دارند که شما را در این امر هدایت می‌کنند.

ایجاد فضا برای فعالیت درون شبکه ای کاربران

فضای امن بلاک چین اتریوم این امکان را به وجود آورده تا افراد بتوانند برای تأیید فعالیت‌های درون شبکه ای نقش ایفا کنند. این حضور برای ارتقای بلاک چین اتریوم اهمیت بسیاری دارد.

معایب استیکینگ اتریوم

در میان عیب‌های اتریوم می‌توانیم به غیر قابل پیش بینی بودن شرایط سرمایه گذاران با انجام فرآیند استیک اتریوم اشاره کنیم. به خصوص که با کاهش آنی قیمت ارز، حتی به مقداری ناچیز، احتمال از بین رفتن تمام سود کاربران وجود دارد. حضور شخص سوم در فرآیند استیکینگ اتریوم، به ویژه در زمان انتخاب استخر استیکینگ، باعث کم شدن میزان سود دریافتی و درآمد خواهد شد.

جمع بندی

استیک اتریوم فرآیند قفل کردن ارز در شبکه اتریوم و افزایش توانایی اعتبارسنجی (Validity) شبکه است. روش‌های استیک اتریوم شامل به کار بردن پلتفرم‌های غیرمتمرکز، ورود به استخرهای استیکینگ اتریوم، استفاده از صرافی‌های متمرکز، در نظر داشتن استیکینگ به عنوان سرویس و به کار بردن استیک انفرادی می‌شوند. مهم ترین مزیت استیکینگ اتریوم، کسب درآمد از این طریق است. انتخاب بهترین روش کسب درآمد از استیکینگ اتریوم، به سرمایه شما و انتخاب استراتژی برای این فرآیند بستگی دارد.

برای این مطلب رای ثبت نشده
اولین رای دهنده باش!
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *