صندوق درآمد ثابت بهتر است یا بانک؟

۰۴ مرداد ۱۴۰۲
صندوق درآمد ثابت بهتر است یا بانک؟

کسب سود ماهانه برای بسیاری از افراد جامعه اهمیت زیادی دارد. این افراد معمولا ریسک گریزند یا به درآمد ماهانه این پول نیاز دارند. به همین دلیل هم هست که برای دریافت سود کم ریسک و ماهانه به سرمایه گذاری در بانک روی می‌آورند. اما آیا سرمایه گذاری مطمئن و بهتری وجود دارد که سود بالاتری در مقایسه با بانک داشته باشد؟

در ادامه به بررسی این پرسش که برای سرمایه گذاری صندوق با درآمد ثابت بهتر است یا بانک می‌پردازیم.

سرمایه گذاری در بانک چقدر سود دارد؟

سرمایه گذاری در بانک برای افرادی که شخصیت سرمایه گذاری ریسک گریزی دارند، مناسب است. زیرا سرمایه گذاری در بانک به گونه‌ای است که سرمایه افراد متوجه ضرری نخواهد شد. علاوه بر این، بانک‌ها به سرمایه گذاران خود به صورت ماهانه سود ثابتی را پرداخت می‌کنند. در سال‌های گذشته و تا بهمن ماه سال ۱۴۰۱ بانک‌ها به سپرده‌های بلند مدت یک ساله ۱۸ درصد سود پرداخت می‌کردند. اما طبق مصوبه بانک مرکزی سود سالانه سپرده‌های بلندمدت یک ساله از بهمن ماه ۱۴۰۱ افزایش یافت و از ۱۸ درصد به ۲۰.۵ درصد رسید. با این حال، این سود در مقایسه با سایر سرمایه گذاری‌ها و حتی گزینه‌های کم ریسک، کمتر است. به همین دلیل هم بهتر است با گزینه‌های مشابه از نظر ریسک که بازدهی بالاتری دارند و جایگزین بانک به شمار می‌روند، آشنا شویم.

 

آشنایی با صندوق‌های درآمد ثابت

صندوق‌های درآمد ثابت به سرمایه گذاران کمک می‌کنند که بتوانند از وجوهی که در دست دارند، ماهانه کسب سود کنند. همچنین این صندوق‌ها نرخ سودی بالاتر از سپرده‌های بانکی به سرمایه گذاران ارائه می‌دهند. صندوق‌های معتبر ویژگی کم ریسک بودن و بازدهی بالاتر از بانک را دارند.

سرمایه گذاری در صندوق ندای ثابت کیان

سرمایه گذارانی که دارای شخصیت سرمایه گذاری ریسک گریز هستند، صرف نظر از بانک می‌توانند در صندوق‌های درآمد ثابت سرمایه گذاری کنند. برخی از این صندوق‌ها به صورت ماهانه سود سرمایه گذاری را به حساب سرمایه گذار واریز می‌کنند و برخی دیگر سود مرکب می‌دهند. صندوق ندای ثابت کیان از جمله صندوق‌های تقسیم سودی به شمار می‌‎آید اما به سرمایه گذاران خود اختیار می‌دهد که انتخاب کنند ماهانه سود دریافت نمایند یا این که سودشان به صورت مرکب حساب شود. اگر فرد سرمایه گذار بخواهد که ماهانه از این صندوق سود دریافت نماید سود ساده سالانه سرمایه گذاری آن حدود ۲۳ تا ۲۴ درصد می‌شود اما اگر تمایل داشته باشد که ماهانه سود دریافت نکند و سودش دوباره صرف سرمایه گذاری در همین صندوق شود، میزان سود مرکب سالانه ۲۶ درصد خواهد شد. در نتیجه در هر دو شرایط سود حاصل از سرمایه گذاری در صندوق ندای ثابت کیان بالاتر از سود سپرده بانک است.

سرمایه گذاری در صندوق درآمد ثابت کیان

صندوق درآمد ثابت کیان یکی دیگر از راه‌های سرمایه گذاری برای افراد ریسک گریز است. این صندوق تقسیم سود ماهانه ندارد و برای سرمایه گذارانی که تمایل دارند سود ثابت و بالاتر از بانک دریافت کنند اما نیاز یا تمایلی به دریافت سود ماهانه ندارند، مناسب است. این صندوق به سرمایه گذاران خود سود مرکب پرداخت می‌کند. صندوق درآمد ثابت کیان در سال ۱۴۰۲ حداقل ۲۷ درصد سود موثر سالانه پرداخت می‌کند. بازده این صندوق در بازه ۵ ساله نیز مناسب بوده است. اگر فردی سرمایه ۱۰۰ میلیون تومانی خود را در بازه زمانی ۵ ساله از ۲۷ تیر ماه سال ۱۳۹۷ در صندوق درآمد ثابت کیان سرمایه گذاری کرده بود در ۲۷ تیرماه سال ۱۴۰۲ سرمایه‌اش به ۳۲۲ میلیون تومان رسیده بود. در نتیجه در این بازه زمانی پنج ساله سرمایه فرد سرمایه گذار ۳.۲۲ برابر شده است که بالاتر از سود بانکی است.

صندوق درآمد ثابت کیان دارای ویژگی‌های بارزی است که برای برخی از فعالان بازار که پول خود را در بازه زمانی کوتاه مدت نیاز ندارند، مناسب است. به بیان ساده‌تر کسب‌وکارها یا مشاغلی که به مدت چند هفته یا چند روز وجوه نقد خود را نیاز ندارند، می‌توانند به صورت روزانه از این صندوق سود دریافت کنند، زیرا این صندوق به سرمایه گذاران خود بدون جریمه برداشت، به صورت روزانه سود پرداخت می‌کند. از سوی دیگر، فرد سرمایه گذار می‌تواند در یک روز کاری سرمایه خود را نقد کند و سود حاصل از سرمایه گذاری را نیز دریافت کند. در نهایت این که این صندوق برای کسانی که می‌خواهند ریسک پورتفوی سرمایه گذاری خود را کم کنند نیز مناسب است. هم چنین با کمک این صندوق شما می توانید با پول کم هم سرمایه گذاری کنید و به طور با ۵۰۰ هزار تومان وارد بازار مالی شوید.

جمع‌بندی

اشاره کردیم سرمایه گذارانی که شخصیت سرمایه گذاری ریسک گریزی دارند و می‌خواهند از سرمایه خود ماهانه کسب سود کنند و در عین حال سرمایه اولیه آن‌ها دچار ضرر نشود، در بانک‌ها سرمایه گذاری می‌کنند. اما نوع دیگری از سرمایه گذاری نیز وجود دارد که علاوه بر پرداخت سود ماهانه بالاتر از بانک، سرمایه اولیه افراد را دچار ضرر نمی‌کند. صندوق ندای ثابت کیان به صورت موثر سالانه به سرمایه گذاران خود ۲۶ درصد سود پرداخت می‌کند. این در حالی است که بانک‌ها به سپرده‌های بلند مدت ویژه یک ساله، بصورت سالانه تنها ۲۰.۵ درصد سود می‌پردازند.

3 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
تیم تولید محتوا میهن سیگنال
میکوشیم با تولید بهترین محتوای آموزشی در زمینه ارزهای دیجیتال، سطح محتوای وب فارسی را ارتقا دهیم و این راه ادامه دارد...

یک نظر

  • سلام
    این شیبا یک روزی کل خانواده رو میلیاردر خواهد کرد

    شیبا چندسال آینده نفردوم رمز ارزهابعد از بیت کوین خواهدشد

    ما با شیبا ثروتمندخواهیم شد آنهم بزودی

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *