ارزدیجیتال کاسپا (Kaspa) چیست؟ | بررسی آینده و پیش بینی قیمت ارز KAS

۲۶ فروردین ۱۴۰۲
ارزدیجیتال کاسپا (Kaspa) چیست؟ | بررسی آینده و پیش بینی قیمت ارز KAS

ارز Kaspa یک شبکه بلاک چین است که در آن ماینرها می‌توانند به سرعت درخواست‌های تراکنش را در بلاک چین بگنجانند و از به‌روزرسانی‌های مختلف پشتیبانی کنند. Kaspa از پروتکل PHANTOM استفاده می‌کند. این پروتکل یک ساده سازی مقیاس پذیر از الگوریتم اجماع بیت کوین است. Kaspa همچنین از مکانیزم Proof-of-Work (PoW) بیت کوین که سیاستی برای کاهش تورم است استفاده می‌کند.

آنچه Kaspa را از دیگر پروژه‌های ارزدیجیتال متمایز خواهد کرد، ظرفیت آن برای افزایش نرخ تولید بلاک در عین حفظ سطح امنیت ارائه شده توسط سایر محیط‌های PoW است. در حال حاضر، این پروتکل امکان تولید یک بلوک در ثانیه را دارد، اما توسعه دهندگان آن قصد دارند ظرفیت را به ۱۰ یا حتی ۱۰۰ بلوک در ثانیه افزایش دهند.

به چپ و راست بکشید.
نام ارز دیجیتال Kaspa (Kaspa)
نام اختصاری KAS
قیمت Kaspa ۰.۱۳۹۳ دلار
رتبه در سایت کوین مارکت کپ ۳۳
حجم معاملات روزانه ۲۷,۵۷۴,۵۶۲ دلار
عرضه ی کل ۲۳,۷۷۸,۹۱۹,۲۰۶ دلار
مقدار در گردش ۲۳,۷۷۸,۹۱۹,۲۰۶ دلار
وب سایت رسمی https://www.kaspa.org
وایت پیپر https://eprint.iacr.org/2018/104.pdf

ارزدیجیتال کاسپا (Kaspa) چیست؟

Kaspa خود را به عنوان سریع‌ترین و مقیاس پذیرترین لایه تراکنش اعتبارسنجی فوری سطح ۱ توصیف می‌کند. این پروتکل از مکانیزم اجماع PoW بهره می‌برد و مبتنی بر پروتکل GHOSTDAG/PHANTOM راه اندازی شده است. کاسپا در واقع یک تعمیم مقیاس پذیر از الگوریتم اجماع بیت کوین است. یعنی از نظر تئوری به اندازه بیت کوین ایمن است. به جای کنار گذاشتن بلوک‌های موازی مانند بلاک چین‌های قدیمی، PHANTOM به بلاک‌ها اجازه می‌دهد تا به صورت همزمان وجود داشته باشند و با الگوریتم اجماع مرتب شوند. به طور کلی، Kaspa شکل بسیار ساده‌ای از مکانیزم اجماع بیت کوین است. برای دستیابی به تمرکززدایی کامل، ارز Kaspa مبتنی بر جامعه و منبع باز طراحی شده است.

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در مورد مکانیزم اجماع بیت ‌کوین وجود دارد و Kaspa برای حل آن تلاش می‌کند، این است که یک حمله ۵۱ درصدی اساساً به کمتر از ۵۱ درصد توان محاسباتی نیاز دارد. پس بین یک مهاجم ۵۰.۱٪ و ۴۹.۹٪ تفاوت بسیار کمی وجود دارد. مشکل زمانی به وجود می‌آید که توسعه دهندگان با بهبود نرخ تولید بلوک یا اندازه آن، توان عملیاتی شبکه را افزایش دهند. آنها به ناچار نرخ انزوا را افزایش داده و در نتیجه امنیت شبکه را تضعیف می‌کنند.

Kaspa پروژه‌ای برای حل کابوس مقیاس پذیری بلاک چین‌های PoW است. علاوه بر این Kaspa با بهره‌مندی از سرعت تسویه سریع‌تر و زمان بلوک انعطاف‌پذیرتر، ایمنی را تضمین می‌کند.

چند نکته جذاب درمورد ارزدیجیتال کاسپا

 • ارز کاسپا (Kaspa) یکی از سریع‌ترین بلاکچین‌های لایه ۱ منبع باز، مقیاس‌پذیر و غیرمتمرکز است که مبتنی بر BlockDAG است و از الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) پیروی می‌کند.
 • ارز کاسپا بر اساس پروتکل PHANTOM ایجاد شده که یک تعمیم مقیاس‌پذیر از اجماع ناکاماتو است و طراحی آن مطابق با اصولی است که ساتوشی ناکاماتو در استخراج اثبات‌ کار بیت‌کوین به کار برده است.
 • ارز کاسپا به گونه‌ای طراحی شده که از DAG استفاده می‌کند. این امر به شبکه اجازه می‌دهد تا چندین بلاک را به صورت همزمان پردازش کند و در عین حال سطح امنیت ارائه شده توسط مکانیزم‌های اجماع اثبات کار را حفظ نماید.
 • در شبکه کاسپا هیچ بلاک یتیمی وجود ندارد و تمام بلاک‌ها در دفتر کل ثبت می‌شوند. این ویژگی باعث مقابله با حملات دوبار خرج کردن و دستکاری سفارش و تراکنش‌ها می‌شود.

تیم توسعه ارز کاسپا (Kaspa) چه کسانی هستند؟

Kaspa توسط شرکت R&D DAGLabs و با سرمایه گذاری PolyChain اجرا شد. با این وجود، Kaspa یک پروژه رمزنگاری متن باز است که هیچ گونه عامل مرکزی بر آن حاکمیت ندارد و هیچ مدل تجاری را پیاده سازی نمی‌کند.

بنیانگذار اصلی آن Yonatan Sompolinsky، پسادکتر CS در دانشگاه‌ هاروارد و عضو تیم تحقیقاتی MEV است. به مقاله Yonatan که ایده کاسپا در آن مطرح شد در سال ۲۰۱۳ در وایت پیپر اتریوم اشاره شده است. توسعه دهندگان اصلی Kaspa عبارتند از شای ویبورسکی دانشجوی دکترای رمزنگاری، مایکل ساتون، مایک زاک و اوری نیومن که همگی در پیاده سازی و تثبیت شبکه کمک زیادی کردند.

کاسپا

ویژگی های منحصربه فرد ارز کاسپا (Kaspa) کدامند؟

 • تأیید فوری: تأیید فوری دفتر کل برای داشتن یک تجربه کاربری خوب، ادغام با سایر برنامه‌های وب و تسویه سریع تراکنش‌ها حیاتی است. ارز Kaspa با به حداقل رساندن تأخیر موتور اجماع در جریان تراکنش به آن دست می‌یابد.
 • گره‌های محیطی: گره‌های محیطی به کاهش تهدیدات جدی پیشروی و MEV کمک می‌کنند. بنابراین، لازم نیست نگران ماینرها و ربات‌های معامله‌گری باشیم که سعی در دستکاری تراکنش‌ها و کسب مزیت غیرمنصفانه نسبت به کاربران عادی دارند. کاسپا امکان داشتن حریم خصوصی و تراکنش‌های مخفیانه قبل از معامله را فراهم می‌کند که از کاربران در برابر چنین دستکاری‌هایی محافظت می‌کند.
 • توالی تراکنش سریع و مقیاس پذیر: لایه پایه Kaspa بر توسعه یک موتور توالی تراکنش سریع و مقیاس پذیر متمرکز است. بنابراین، اجماع پایه فقط وضعیت پرداخت‌ها را پیگیری می‌کند.
 • امنیت: Kaspa از همان اصول امنیتی و روش‌شناسی بیت ‌کوین با جایگزینی رمزگذاری SHA-256 PoW با kHeavyHash استفاده می‌کند. kHeavyHash که تمام ویژگی‌های امنیتی را از SHA-256 به ارث می‌برد، اصلاحی از الگوریتم هش SHA-256 است که شامل یک تابع وزنی نیز می‌شود. بنابراین، blockDAG توسط یک شبکه قوی از داوطلبان غیرمتمرکز (ماینرها) محافظت می‌شود که تراکنش‌ها را تایید و امضا می‌کنند. درست مانند بیت کوین، kaspa نیز کاملاً غیرمتمرکز و بدون مجوز است. هر کسی می‌تواند در ایمن سازی شبکه کمک کند.
 رمز ارز KAS صدها برابر سریعتر از بیت کوین

رمز ارز KAS صدها برابر سریعتر از بیت کوین. منبع: کوینکس

بهترین کیف پول های ارز کاسپا (Kaspa) کدامند؟

با اینکه ارز کاسپا را می‌توان در هر نوع کیف پولی از جمله نرم افزاری و سخت افزاری نگهداری کرد اما این پروژه دارای یک کیف پول مخصوص به خود است. کیف پول ارز Kaspa بسیار کاربر پسند و ایمن است. این برنامه در شبکه Bitcore اجرا می‌شود و دارای چندین لایه امنیتی مانند multi-sig است. این کیف پول همچنین به دلیل رابط کاربری بدون اصطکاک خود که آن را حتی برای مبتدیان ایده آل می‌کند محبوب شده است. علاوه بر این، یک کیف پول تمام عیار است که به کاربران امکان می‌دهد به طور ایمن تراکنش‌ها را مدیریت کنند. در حال حاضر، سه نوع کیف پول کاسپا وجود دارد:

 • کیف پول وب کاسپا
 • کیف پول دسکتاپ
 • کیف پول خط فرمان Kaspa

هر سه این کیف پول‌ها ویژگی‌های خاصی دارند که آنها را از سایر کیف پول‌ها متمایز می‌کند:

 • یک رابط کاربر پسند که حتی افراد مبتدی را قادر می‌سازد به راحتی از آن استفاده کنند.
 • قابلیت ترکیب خودکار که انجام تراکنش‌های خودکار را تسهیل می‌کند.
 • عبارت Backup seed به کاربران این امکان را می‌دهد که با وارد کردن رمز عبور به عبارت پشتیبان ۱۲ کلمه‌ای خود دسترسی پیدا کنند.
 • قابلیت Recover from seed برای بازیابی کیف پول و وجوه، البته برای انجام این کار، باید عبارت پشتیبان ۱۲ کلمه‌ای درست را ارائه کنید.

ارز کاسپا (Kaspa) را از کدام صرافی ها بخریم؟

ارز کاسپا (Kaspa) را از کدام صرافی ها بخریم؟

صرافی های ارز کاسپا – عکس از سایت کوین مارکت کپ

توکن KAS در تعدادی از صرافی‌های ارزدیجیتال فهرست شده است اما برخلاف دیگر ارزهای دیجیتال اصلی، نمی‌توان آن را مستقیماً با پول فیات خریداری کرد. با این حال، شما هنوز هم می توانید با خرید بیت کوین از هر صرافی فیات به کریپتو و سپس انتقال به صرافی که پیشنهاد معامله این سکه را می دهد، هنوز هم می توانید به راحتی این سکه را خریداری کنید.

صرافی های خارجی که ارز kaspa را دارند عبارتند از:

آیا ارز کاسپا (Kaspa) برای سرمایه گذاری خوب است؟

آیا ارز کاسپا (Kaspa) برای سرمایه گذاری خوب است؟

روند قیمتی ارز کاسپا – عکس از سایت کوین مارکت کپ

بازار کریپتو یک محیط پرنوسان است، پیش ‌بینی قیمت هر رمز ارزی از جمله ارز kaspa کار دشواری است. زیرا عوامل زیادی بر قیمت آن تأثیر می‌گذارند. در نتیجه، پیش ‌بینی‌های موجود فقط باید به عنوان یک راهنما تلقی شود و کاربرانی که قصد سرمایه‌ گذاری در آن را دارند باید تحقیقات خود را انجام دهند. با این حال بر اساس مسیری که برای حرکت Kaspa پیش بینی شده، می‌توان گفت این ارزدیجیتال در حال حاضر یک سرمایه گذاری خوب است.

پیش بینی قیمت ارز کاسپا (Kaspa)

با توجه به قابلیت سرعت و امنیت بلاک چین آن و پیشرفت های اخیر از جمله ارائه کیف پول اختصاصی می توان به آینده خوشبین بود.

از سوی دیگر، جوان بودن این پروژه باعث شده جلب توجه کردن آن برای سرمایه گذارانی که بر شبکه ها و ارزهای قوی باسابقه متمرکز هستند دشوار باشد. به هر حال هر گزینه ای نقاط قوت و ضعفی دارد که هر سرمایه گذار باید با توجه به استراتژی های شخصی اش آن ها را بررسی کرده و درباره سرمایه گذاری تصمیم بگیرد.

سال پیش بینی قیمت
۲۰۲۳ حداقل قیمت ۰.۰۴۰۸۲۹ دلار، بطور میانگین ۰.۰۵۱۰۳۷ دلار، حداکثر قیمت ۰.۰۶۱۲۴۴ دلار
۲۰۲۵ حداقل قیمت ۰.۱۰۸۸۷۸ دلار، بطور میانگین ۰.۱۱۹۰۸۵دلار، حداکثر قیمت ۰.۱۲۹۲۹۳ دلار
۲۰۲۷ حداقل قیمت ۰.۱۷۶۹۲۷  دلار، بطور میانگین ۰.۱۸۷۱۳۴ دلار، حداکثر قیمت ۰.۱۹۷۳۴۱ دلار
۲۰۳۰ حداقل قیمت ۰.۲۷۹ دلار، بطور میانگین ۰.۲۸۹۲۰۷ دلار، حداکثر قیمت ۰.۲۹۹۴۱۴ دلار

همچنین توصیه میکنیم پیش بینی قیمت کاسپا در سال ۲۰۲۵ و چشم انداز آن در آینده دور را بخوانید.

منابع:

https://www.coingecko.com/learn/what-is-kaspa-kas#:~:text=Kaspa%20(KAS)%20Price%20Trend,market%20cap%20of%20%24658.2%20million.

https://coinmarketcap.com/currencies/kaspa/

https://blog.mexc.com/what-is-kaspa-kas/

https://bitnation.co/forecast/kaspa-price-prediction/

13 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدیه اسلامی تبار
خوشحالم با تولید محتوای با کیفیت، سطح وب فارسی رو ارتقا می دهیم. امروز سردبیر میهن سیگنال هستم و این هنوز شروع رویاپردازی های منه ...

‫2 نظر

 • کاسپا همین الان قیمتش ۰.۱۱۲۵۶ دلار هست/
  ینی تا ۲۰۲۵ قیمت افت میکنه و تا ۲۰۳۰ صبر کنیم که مثلا چقد سود کنیم؟؟؟؟؟
  میشه راهنمایی کنین؟
  عالی هستین
  موفق باشید

  • ببینید ما پیشگو نیستیم، طبق تجلیل و بررسی قیمت گذشته، آینده قیمت این ارز رو مشخص کردیم. ولی ریسک قطعا وجود داره

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *