لایت کوین یا اتریوم، کدام بهتر است؟ بررسی دقیق ویژگی های دو ارز

۰۷ مرداد ۱۴۰۲
لایت کوین یا اتریوم

آیا در دنیای ارز دیجیتال دچار سردرگمی شده‌اید و دارید با سوال “لایتکوین در مقابل اتریوم: تفاوتشان چیست؟” کلنجار می روید؟ اگر اینطور است پس تنها نیستید! بسیاری از دوستداران ارز دیجیتال نسبت به این دو ارز سرشناس در عرصه ارزهای دیجیتال کنجکاو هستند. این ارزهای دیجیتال که همواره در حال تکامل هستند، نه تنها تریدر ها را به سمت خود جذب می‌کنند بلکه ضرورت درک تفاوت‌های بین انواع مختلف ارزهای دیجیتال را نیز بیشتر می‌کنند. در ادامه، ما قصد داریم تفاوت‌های لایتکوین و اتریوم را روشن‌تر کنیم. پس آماده شوید، چرا که ما در حال آغاز یک سفر شگفت‌انگیز در دنیای لایتکوین و اتریوم هستیم!

مقایسه لایت کوین و اتریوم

لایتکوین و اتریوم در برخی امکانات با هم مشترک هستند اما در بسیاری از موارد با یکدیگر تفاوت دارند. هر دو این ارزهای دیجیتال از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند و تراکنش‌ها بین کاربران را امکان‌پذیر می‌سازند. در بلاک چین اتریوم، کاربران می‌توانند برنامه‌های خود را توسعه دهند تا بدون وابستگی به سازمان مرکزی اجرا شوند. از سوی دیگر، لایتکوین (LTC) یک شاخه از بیت‌کوین است و به عنوان یک گزینه با هزینه کم به نسبت ارز اصلی دیجیتال و بلاک چین عمل می‌کند. لایتکوین از توابع مشابه بیت‌کوین برای انتقال داده به سرعت استفاده می‌کند. این صفحه لایتکوین در مقابل اتریوم را بررسی می‌کند که چگونه این دو شبکه با یکدیگر تفاوت دارند.

لایت کوین چیست؟

لایتکوین یک ارزدیجیتال است که مثل یک سکه دیجیتال کار می‌کند و می‌تواند برای انجام تراکنش‌های الکترونیکی استفاده شود. این ارز توسط چارلی لی، که قبلاً در گوگل کار می‌کرد، ساخته شده است. لایتکوین در سال ۲۰۱۱ راه‌اندازی شد و از همان ابتدا به عنوان یک گزینه “نقره‌ای” در مقابل بیتکوین که “طلا” نامیده می‌شود، معرفی شده است.

تفاوت‌ها اتریوم لایتکوین
مکانیزم اثبات سهم (PoS) اثبات کار (PoW)
زبان برنامه‌نویسی Solidity و Yul C++
ماشین مجازی دارد (EVM) ندارد
میزان آزادی و مرکزیت بیشتر متمرکز غیرمتمرکز
هزینه تراکنش متغییر حدود ۰.۰۳ یا ۰.۴ دلار
سرعت تراکنش زمان بلاک ۱۵ ثانیه زمان بلاک ۲.۵ دقیقه

یکی از مواردی که لایتکوین را از بیتکوین متمایز می‌کند، سرعت بیشتر آن در انجام تراکنش‌ها و استخراج سکه‌های بیشتر در یک بازه زمانی است. همچنین هزینه‌های تراکنش در لایتکوین کمتر از بیتکوین است. لایتکوین از یک الگوریتم خاص به نام Scrypt استفاده می‌کند که باعث می‌شود سخت‌افزارهای مخصوص استخراج ارز دیجیتال نتوانند امکان سنجش لایتکوین را داشته باشند. همچنین تعداد کل لایتکوین‌ها که می‌توان آن‌ها را استخراج کرد، ۸۴ میلیون سکه است. این مقدار باعث می‌شود زمان استخراج آخرین بیتکوین و لایتکوین به یکدیگر نزدیک باشد.

لایت کوین ( LiteCoin ) چیست؟

اتریوم چیست؟

اتریوم یک سیستم بلاک چین است که علاوه بر انتقال ارزدیجیتال، امکان ساخت برنامه‌ها روی خودش را فراهم کرده. این سیستم در سال ۲۰۱۵ توسط ویتالیک بوترین راه‌اندازی شد. اتریوم امکان ایجاد “قراردادهای هوشمند” را دارد. این قراردادها برنامه‌هایی هستند که وقتی شرایط خاصی برقرار می‌شود، خودکار فعال می‌شوند. برای مثال، می‌توان یک قرارداد هوشمند برای فروش یک خانه ایجاد کرد که هنگامی که پول به حساب فروشنده واریز می‌شود، سند مالکیت به خریدار منتقل می‌شود. “اتر” نام ارزدیجیتالی است که در شبکه اتریوم استفاده می‌شود. افراد می‌توانند اتر خود را برای خرید کالا و خدمات یا برای پرداخت هزینه‌های مرتبط با استفاده از برنامه‌های اتریوم استفاده کنند. با این حال، برخلاف سیستم‌های پرداخت معمولی، برای انجام معاملات در اتریوم به بانک یا شرکت کارت اعتباری نیازی نیست.

لایه دوم اتریوم چیست؟ | معرفی بهترین پروژه های لایه دوم اتریوم

در زمینه NFT، اتریوم با بیشترین ارزش بازار مجموعه NFT همچنان در صدر است، در حالی که لایتکوین نیز از فوریه ۲۰۲۳ از NFT پشتیبانی می‌کند.

 تفاوت های اتریوم و لایت کوین

اتریوم و لایتکوین دو ارزدیجیتال با تفاوت‌های اصلی هستند که می‌توان در این پنج زمینه بیان کرد:

  1. مکانیزم: اتریوم از مکانیزم اثبات سهم (PoS) استفاده می‌کند، که کاربران ارزدیجیتال خود را برای تأیید بلوک‌ها در بلاک چین “پیشکش” می‌کنند. این در مقابل لایتکوین است که از اثبات کار (PoW) به عنوان مکانیزم خود استفاده می‌کند و می‌طلبد که کاربران (ماینرها) قدرت محاسباتی خود را به حل مسائل ریاضی پیچیده اختصاص دهند.
  2. زبان برنامه‌نویسی و ماشین مجازی: اتریوم از Solidity به عنوان زبان برنامه‌نویسی خود استفاده می‌کند و برای اجرای برنامه‌ها از ماشین مجازی اتریوم (EVM) استفاده می‌کند. در مقابل، لایتکوین از C++ استفاده می‌کند و ماشین مجازی ندارد، که این به معنای محدودیت در پیچیدگی برنامه‌نویسی است.
  3. مرکزیت: اتریوم نسبتاً متمرکز‌تر از لایتکوین است. اتریوم به عنوان یک پلتفرم برای برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) ایجاد شده است، در حالی که شبکه لایتکوین بطور ذاتی غیرمتمرکز است و توسط ماینرها نگهداری می‌شود.
  4. هزینه تراکنش: هزینه‌های تراکنش در اتریوم بر اساس “گاز” محاسبه می‌شود، که اندازه‌گیری زحمت محاسباتی برای اجرای تراکنش‌ها است. در مقابل، کاربران لایتکوین می‌توانند انتظار داشته باشند که حدود ۰.۰۳ تا ۰.۴ دلار هزینه تراکنش پرداخت کنند.
  5. سرعت تراکنش: اتریوم دارای زمان بلوک ۱۵ ثانیه است، در حالی که لایتکوین دارای زمان بلوک ۲.۵ دقیقه است. در نتیجه، تعداد تراکنش‌هایی که می‌توان در لایتکوین تأیید کرد بیشتر است.

اتریوم برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) پشتیبانی می کند و اکثر توسعه‌دهندگان را برای ساخت DApp جذب می‌کند. لایتکوین بیشتر به عنوان ارز پرداختی شناخته می‌شود و کاربرد آن در پرداخت‌های روزمره است.

لایت کوین یا اتریوم

سوالات متداول

کدام ارز دیجیتال بهتر است، لایتکوین یا اتریوم؟

شبکه‌های لایتکوین و اتریوم متفاوت هستند. لایتکوین بیشتر برای پرداخت‌های نفر به نفر توسعه یافته است. اما اتریوم برای معاملات پیچیده‌تر مانند وام‌ها و پشتیبانی از طیف گسترده‌ای از برنامه‌های غیر متمرکز (DApps) طراحی شده است. اگر قصد خرید و نگهداری (HODL) دارید، هر دو ارز لایتکوین و اتریوم ممکن است بازده خوبی ارائه دهند، اگرچه این موضوع در دنیای ناپایدار ارزهای دیجیتال هیچگاه تضمینی ندارد.

آیا لایتکوین بیشتر از اتریوم DApps دارد؟

اتریوم نسبت به لایتکوین بیشتر DApps دارد و بیش از ۱۶۰۰ برنامه غیرمتمرکز را روی بلاک چین خود ارائه می‌دهد. اتریوم همچنین نرم‌افزاری مخصوص برای ساخت DApps و یک زبان  برنامه‌نویسی مخصوص به نام Solidity ارائه می‌دهد.

سخن پایانی

اتریوم و لایتکوین دو ارز دیجیتال برجسته، اما با ویژگی‌های کاملاً متفاوت. لایتکوین، پرداخت‌های نفر به نفر را با قیمتی مناسب به ارمغان می‌آورد. در حالی که اتریوم، با بلاکچینی پیچیده و قدرتمند، دنیایی از برنامه‌های غیرمتمرکز را به شما می‌دهد. اما برای تشخیص اینکه لایت کوین بهتر است یا اتریوم باید ببینید شما به چه نیاز دارید؟ یک ارز دیجیتال برای پرداخت‌های روزمره یا یک اکوسیستم برای برنامه‌های غیرمتمرکز؟ این انتخاب پاسخ شما خواهد بود!

نظرتان را درباره‌ی مقاله «لایت کوین یا اتریوم، کدام بهتر است؟ بررسی دقیق ویژگی های دو ارز» با ما درمیان بگذارید.

1 نفر این مطلب را پسندید.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.
شیبا اینو رایگان

بعد از تکمیل احراز هویت در جشنواره آبان تتر، شیبا اینوی رایگان هدیه بگیر!

دریافت هدیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *