۶ تفاوت معامله گری و سرمایه گذاری در ارز دیجیتال و رویکرد آن‌ها

۱۱ شهریور ۱۴۰۲
trading vs investing

در دنیای اقتصاد مدرن، سرمایه‌گذاری و معامله‌گری ارز‌های دیجیتال به عنوان دو روش متفاوت برای بهره‌برداری از این بازار، مطرح هستند. دانستن تفاوت معامله گری و سرمایه گذاری در ارز دیجیتال می‌تواند به انتخاب رویکرد مناسب برای ورود به این بازار کمک کند.

سرمایه‌گذاری بر رویکرد طولانی‌مدت اشاره دارد که از طریق سودهای پایدار سعی می‌کند، کسب درآمد داشته باشد. از طرف دیگر، معامله‌گری ارز‌های دیجیتال، تاکید بر کوتاه‌مدت بودن دارد و سود با خرید و فروش مکرر ارزها بدست می‌آید، یعنی از نوسانات بازار بهره می‌برد.

در این مقاله، در ابتدا دو مفهوم سرمایه گذاری و معامله گری را به همراه مزایای و معایب آن‌ها معرفی کرده و به سراغ بررسی تفاوت‌های این دو رویکرد در دنیای ارزهای دیجیتال می‌رویم.

مفهوم معامله‌گری در ارزهای دیجیتال

trading vs investing

معامله‌گری ارزهای دیجیتال به معنای خرید و فروش ارزهای اینترنتی مانند بیت کوین، اتریوم و سایر ارزهای رمزارزی شده است. معامله گران از نوسانات بازار سود کسب می کنند و البته احتمال زیان دیدن هم وجود دارد. معامله‌گران ارزهای دیجیتال معمولاً تحلیل‌های بازار، نمودارهای قیمتی و فاکتورهای اقتصادی را در نظر می‌گیرند تا تصمیم‌گیری مناسبی در خصوص خرید یا فروش ارزهای دیجیتال داشته باشند.

مزایای معامله‌گری در ارزهای دیجیتال

با دانستن مزایا می‌توانید راحت‌تر به تفاوت معامله گری و سرمایه گذاری پی ببرید. در ادامه آن‌ها را لیست کرده‌ایم:

 • شفافیت و امنیتیکی از جنبه‌های کلیدی هر تراکنش مالی، شفافیت آن است. در مورد ارز دیجیتال، اطلاعات شخصی معامله‌گران خصوصی باقی می‌ماند و به‌طور امن در فناوری بلاک چین ذخیره می‌شود. یعنی امنیت سطح بالایی برای معاملات ارزهای دیجیتال ارائه می‌شود.
 • کارمزد کم و آزادی پرداخت: انجام تراکنش‌ها با کریپتوها یا کارمزد ندارد یا خیلی پایین است. علاوه بر آن، دارندگان دارایی‌های دیجیتال این آزادی را دارند که پس از ورود به بازار، با کوین های‌ خود، پرداخت انجام دهند.
 • بازار ۲۴ ساعته: بازار ارزهای دیجیتال برای تجارت ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته در دسترس است. چون که هیچ حاکمیت متمرکزی بر بازار وجود ندارد. تمام تراکنش‌های ارز دیجیتال مستقیماً بین افراد، از طریق صرافی‌ها انجام می‌شود.
 • سریع و کارآمد: سریعتر می‌توان دارایی را با کارمزد کم به هر جایی که می‌خواهید، منتقل کنید.
 • زمان پردازش کوتاه: پس از انتقال پول، سریعا به مقصد ارسال می‌شود و دیگر نیازی به منتظر ماندن برای تکمیل فرایند انتقال دارایی توسط مرکز خاصی ندارید.

معایب معامله‌گری در ارزهای دیجیتال

 • عدم رشد مناسب زیرساخت‌های رمزارز: میزان افزایش ناگهانی ارزش رمزارز به نسبت مدت معرفی آن، نشان می‌دهد که زیرساخت‌های آن هنوز نتوانستند به درستی رشد کنند. یعنی امکان تقلب و کلاهبرداری وجود دارد. بنابراین، حتما باید دانش کافی داشت تا از دارایی در برابر کاهش ارزش یا کلاهبرداری محافظت کرد.
 • نوسانات بالای قیمت: روند تغییر قیمت، سریع است. دلیل آن، میزان عرضه و تقاضا و توسعه اقتصادی است. اگر دانش کافی نداشته باشید، سریع تحت تاثیر اخبار مربوط به روند قیمت و امنیت آن قرار می‌گیرید و همیشه در ترس و نگرانی خواهید بود.
 • خطر حملات سایبری: به دلیل آنلاین بودن این دسته از دارایی، ممکن است حملاتی به کیف پول و وب سایتی ترید صورت گیرد.

اگر به دنبال راهی برای ورود به بازار رمزارز هستید و می‌خواهید در مورد تفاوت معامله گری و سرمایه گذاری در ارز دیجیتال بیشتر بدانید، در مسیر درستی هستید. چون، بدون دانش کافی ممکن است خرید و فروش‌هایی انجام دهید که اشتباه است و دارایی خود را از دست بدهید. مانند زمانی است که شما هیچ اطلاعاتی در مورد خرید و فروش زمین ندارید و زمینی را می‌خرید که به چند نفر فروخته شده است. پس باید دانش خود را با مرجعی معتبر افزایش دهید. نگران نباشید، شما با شرکت در دورهای آموزش ارز دیجیتال آکادمی پارسیان بورس به آخرین دانش و کامل‌ترین راهنماهای ترید و سرمایه گذاری ارزدیجیتال دسترسی خواهید داشت.

 مفهوم سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال

trading vs investing

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال به معنای خرید و نگه‌داشتن ارزهای دیجیتال به منظور بهره‌برداری از افزایش قیمت و ارزش آن‌ها در آینده است. این رویکرد، بلند مدت است و هدف اصلی آن افزایش سرمایه و بهره‌وری در طول زمان است.

جهت سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، افراد یا شرکت‌ها به خرید ارزهای دیجیتال مانند بیتکوین، اتریوم و دیگر ارزهای مشابه می‌پردازند و سپس آن‌ها را در کیف‌پول‌های امن نگه‌داری می‌کنند. هدف اصلی این روش، افزایش ارزش سرمایه‌گذاری به مرور زمان و بهره‌برداری از رشد ارزهای دیجیتال است. در این روش، نوسانات قیمت‌ها در کوتاه مدت معمولاً مهم نیستند و تمرکز بیشتر بر روی تغییرات بلندمدت قیمت‌ها و رشد کلی بازار است.

مزایای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال

 • مقایسه رمزارزهای خاصی مانند بیت کوین با طلا: هر دو قابل تعویض و بادوام هستند، به دلیل عرضه محدود، کمیاب هستند و قدرت خرید آن‌ها توسط هیچ مرجع مرکزی تعریف نشده است.
 • امنیت بالا: به لطف تمرکز زدایی و شفافیت دفتر کل توزیع شده، کار به خطر انداختن یکپارچگی شبکه در پشت ارزهای دیجیتال دشوار خواهد بود.
 • امکان بهره مندی از سوددهی بالا: بازار رمز ارز رشد زیادی دارد. بنابراین، احتمال بیشتری دارد که بتوان سود بالایی کسب کرد. به عنوان مثال، بیت کوین و اتریوم توانستند به ترتیب، ۱۰۰۰% و ۵۰۰% رشد را طی ۵ سال تجربه کنند.
 • دسترسی به بازار جهانی: بازار کریپتو مربوط به مکان با موقعیت خاص جغرافیایی نیست، بلکه به کل جهان معرفی شد.
 • عدم کاهش قیمت: رمزارز، تورم ندارد. یعنی مانند پول‌های معمولی که در طول زمان ارزششان را ازدست نمی‌دهند. از طرفی، برخی تورم معکوس دارند و در طول زمان، افزایش ارزش را تجربه خواهند کرد.
 • خرید و فروش آسان: چندین پلتفرم برای خرید و فروش ارزدیجیتال معرفی شده‌اند که کار سرمایه گذاری را راحت کرده‌اند. فقط با چند کلیک می‌توان رمزارز مورد نظر خود را خرید.
 • دسترسی به دارایی بدون محدودیت زمانی: دیگر نیازی نیست منتظر باز شدن بازار بمانید.

معایب سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال

 • کریپتوکارنسی نرخ بازدهی اثبات نشده‌ای دارد.
 • از آنجایی که رمزارز مقررات بسیار کمی دارد، هیچ الگوی افزایش و کاهش ارزشی برای آن وجود ندارد.
 • شاید در آن دزدی و کلاهبرداری ساده‌تر باشد، اگر دانش کافی نسبت به آن نداشته باشیم.
 • بازار ارزهای دیجیتال، بسیار نوسان دارند. پیش‌بینی اینکه چه زمانی افزایش یا کاهش می‌یابند، دشوار است و محرک‌های نوسانات بزرگ ممکن است، همیشه روشن نباشند.
 • اگرچه هک کردن بلاک چین‌های کریپتو بسیار دشوار است، اما بازهم امکان هک شدن در زان فالیت آنلاین وجود دارد.

بررسی تفاوت میان معامله‌ گری و سرمایه ‌گذاری در ارز دیجیتال

trading vs investing

در ادامه تمامی تفاوت میان معامله گری و سرمایه گذاری در ارزدیجیتال را بررسی کردیم.

۱.      تفاوت معامله گری و سرمایه گذاری در ارز دیجیتال از نظر تعداد معاملات

سرمایه‌گذاران نسبت به تریدرها، تعداد معاملات کمتری انجام می‌دهند. چون آن‌ها ارز دیجیتال را به عنوان ذخیره‌ای از ارزش برای کسب منافع بلندمدت استفاده می‌کنند. از سوی دیگر، تریدرها به طور منظم برای کسب سود، معامله می‌کنند و از تغییرات بازار سود می‌برند.

۲.      تفاوت معامله گری و سرمایه گذاری در ارز دیجیتال از نظر ریسک

ریسک سرمایه گذاری نسبت به ترید کمتر است. سرمایه گذاران، دارایی‌ها را تا زمان بلوغ نگه می‌دارند و در نتیجه از زمان و صبر، سود می‌برند. اما معامله گران تمام تلاش خود را می‌کنند تا سود کسب کنند، بدون توجه به اثرات نوسانات.

۳.      تفاوت معامله گری و سرمایه گذاری در ارز دیجیتال از نظر بررسی بازار

سرمایه گذاران از تحلیل بنیادی استفاده می‌کنند. اما معامله گران از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند. تحلیل بنیادی ارز دیجیتال، شامل درک تعامل بین تقاضا و عرضه کریپتو است. از آنجایی که سرمایه گذاران نیازی به درک سختی‌های بازار ندارند، از تحلیل بنیادی استفاده می‌کنند. اما، این مورد برای معامله گرانی که در معاملات روزانه شرکت می‌کنند، صدق نمی‌کند. معامله گران برای درک حرکات، روندها و الگوهای کریپتو به تحلیل تکنیکال نیاز دارند. این مورد به تفاوت معامله گری و سرمایه گذاری در ارز دیجیتال از نظر نحوه بررسی بازار اشاره دارد.

۴.      تریدرهای تاثیر بیشتری بر بازار دارند

تفاوت معامله گری و سرمایه گذاری در ارز دیجیتال این است که سرمایه گذاران بر بازار، کمتر از معامله گران تاثیر می‌گذارند. ماهیت سرمایه گذاری، ذخیره ثروت و کسب درآمد از بازده نهایی است. بنابراین، نقش فعال کمتری در بازار دارند و تصمیمات تاثیرگذار کمتری می‌گیرند. از سوی دیگر، معامله گران به دلیل آنکه معاملات منظمی را انجام می‌دهند، تصمیمات زیادی می‌گیرند که بر بازار تأثیر می‌گذارند.

۵.      تفاوت معامله گری و سرمایه گذاری در ارز دیجیتال در بهره مندی از مدت زمان سرمایه

دیگر تفاوت معامله گری و سرمایه گذاری در ارز دیجیتال از نظر ریسک این است که سرمایه گذاران به سرمایه بلندمدت نیاز دارند ولی معامله گران از کوتاه مدت بهره می‌برند. از آنجایی که سرمایه گذاران، چشم انداز بلندمدت دارند، بنابراین، مدتی طول می‌کشد تا بازدهی داشته باشد.

روانشناسی سرمایه گذاران، منتظر ماندن است، آن‌ها به ندرت در مورد مدت بازدهی، حساب و کتاب می‌کنند. اما تریدرها به این روش کار نمی‌کنند. معامله گران سرمایه کوتاه مدت را مصرف می‌کنند و مشتاقانه منتظر بازگشت فوری هستند.

۶.      تفاوت معامله گری و سرمایه گذاری در ارز دیجیتال در مدیریت دارایی

مدیریت سرمایه توسط سرمایه گذران، بهتر است. یعنی تفاوت معامله گری و سرمایه گذاری در ارز دیجیتال این است که سرمایه گذار، تصمیم گیری در مورد کسب سود را در طول زمان انجام می‌دهد. اما تریدرها، تصمیم‌گیری‌های عجولانه و پرهزینه‌ای براساس روندها و الگوهای بازار می‌گیرند.

جمع بندی

معامله‌گری و سرمایه‌گذاری ارز‌های دیجیتال دو مفهوم مختلف در جهان ارزهای دیجیتال هستند. در این مقاله به بررسی مزیت‌ها و معایب هر کدام و تفاوت‌ معامله گری و سرمایه گذاری ارز دیجیتال از نظر رویکرد مدیریتی، تحلیلی و بسیاری از جنبه‌های دیگر پرداختیم. اما نباید فراموش کنید که برای در امان ماندن سرمایه و کسب سود از هر دو رویکرد، باید دانش کافی داشته باشید. بهترین، ساده ترین و کوتاه ترین راه برای افزایش دانش، شرکت در دوره‌های موسسه پارسیان بورس است. این موسسه با سال‌ها تجربه در زمینه آموزش ارز دیجیتال می‌تواند شما را از کوتاه‌ترین مسیر به مقصد برساند. پس برای اطلاع از دوره‌ها وب سایت این موسسه، سری به وب سایت آن بزنید و با مشاورین تماس بگیرید.

سوالات متداول

 • چه تفاوت‌هایی بین سرمایه‌گذاری و ترید در ارزهای دیجیتال وجود دارد؟
  سرمایه‌گذاری معمولاً بلندمدت و بهره‌برداری از رشد ارزهاست، در حالی که ترید به معاملات کوتاه‌مدت و بهره‌برداری از نوسانات قیمت متمرکز است.
 • کدام روش نیاز به تحلیل فنی دقیق‌تری دارد؟
  ترید نیاز به تحلیل فنی دقیق‌تری دارد تا از نوسانات کوتاه‌مدت قیمت بهره‌برداری کند، در حالی که سرمایه‌گذاری نیاز به تحلیل فنی کمتری دارد.
 • از نظر ریسک، چه تفاوت معامله گری و سرمایه گذاری در ارز دیجیتال وجود دارد؟
  سرمایه‌گذاری، ریسک کمتری از نظر نوسانات قیمت دارد، اما ممکن است بازدهی کمتری نیز داشته باشد. در ترید، ریسک‌های بیشتری به دلیل نوسانات قیمت وجود دارد، اما بازدهی بالاتری هم ممکن است داشته باشد.

منبع

برای این مطلب رای ثبت نشده
اولین رای دهنده باش!
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *