چین لینک (Chain Link) چیست؟

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹
چین لینک (Chain Link) چیست؟

چین لینک چیست؟ چرا پیشرفت این ارزجدید از بقیه ارز ها سریعتر است؟ اهداف و مشارکت کنندگان چین لینک چه شرکت هایی هستند؟

حتما تاکنون اسم چین لینک را شنیده اید. این ارز دیجیتال موفق که به تازگی رواج پیدا کرده توانسته طرفداران پروپاقرصی پیدا کند. به همین بهانه قصد داریم در این مقاله به مفهوم چین لینک ، اهداف و مشارکت کنندگانش بپردازیم تا شما را با این ارز جدید خوشنام بیشتر آشنا کنیم. لطفا تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

چین لینک( Chain Link) چیست؟

چین لینک یک ارز‌دیجیتال است که سعی دارد با تقلید رفتار بیت کوین جای پای خود را استوار کند.
در ماه گذشته، چین‌لینک افزایش قیمت ۲۰۰ درصدی داشته است که این پیشرفت شگفت در هیچ‌یک از ۱۰۰کوین و توکن برتر مشاهده نشده و می تواند ریش‌خندی به یکنواختی بیت کوین خوانده شود.

افزایش قیمت همیشه دلیل منطقی ای ندارد

افزایش قیمت همیشه دلیل منطقی ای ندارد

دلیل رشد زیاد قیمت ناگهانی

اینگونه که به نظر می‌‌رسد دلیل رشد عجیب این است که یک تریدر بصورت اشتباه سفارش فروش خود را روی ۹,۹۹۹ دلار ثبت کرده و توانسته ۴۰ واحد ارز دیجیتال لینک خود را با قیمت ۳۹۹,۹۶۰ دلار به‌فروش برساند!

چین لینک پلتفرمی است که سعی دارد گپ بین قراردادهای هوشمند دربلاک‌چین و کاربردهای دنیای واقعی را که تمایل دارند بیرون از بلاک‌چین قرار گیرند را کاهش دهد ؛ از طرفی چین لینک ارز رمزنگاری شده ایست که از اوراکل ها استفاده می کند تا داده ها را از دنیای واقعی جمع آوری کند و آنها را وارد بلاک چین کند تا در قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار گیرد.

تیم سازنده

چین لینک در سال ۲۰۱۴ توسط کمپانی به نام Smart Contract ابداع شد. هسته مرکزی تیم Sergey Nazarov و Steve Ellis بودند.‌

سرگی از سال 2011 همواره در حال اخراع است!

سرگی از سال ۲۰۱۱ همواره در حال اختراع است!

استیو هم به عنوان مهندس نرم افزار فعالیت میکند و همچنین در پروژه سرگی نیز همکاری داشت. تیم مشاوره ای ارز چین لینک از افراد خبره ای در این زمینه مانند Ari Juels که در زمینه دانش کامپیوتر فرد شناخته شده ای محسوب می شود، تشکیل شده است.

مزایای چین لینک

طراحی این توکن بر اساس پوشش دهی گپ بین بلاک چین و قراردادهای هوشمند است و به همین منظور دارای دو ساختار می‌باشد: زیرساخت روی زنجیره و بیرون از زنجیره.
به زیر ساخت روی زنجیره که از قراردادهای بلاک چین اتریوم ایجاد شده‌اند، اوراکل می‌گویند، و داده‌های خارجی کاربران را پردازش می‌کنند.

چرا چین لینک متفاوت است؟

 1.  فضای خالی بین قراردادهای هوشمند بلاک چین و دنیای واقعی را پر می‌کند.
 2.  چین لینک قراردادهای هوشمند را برای کسب و کارهای خارج از بلاک چین در دسترس قرار می‌دهد.
 3.  اوراکل های موجود در شبکه چین لینک که متمرکز هستند و بر خلاف هدف بلاک چین هستند را غیر متمرکز می‌کند.
 4.  ارتباط بین کاربران و قراردادهای اوراکل را با اجازه دادن به کاربرانی که درخواست داده‌های خارجی دارند را برقرار می‌کند.
چین لینک ارتباط ما با بلاکچین را متحول کرده

این توکن ارتباط ما با بلاکچین را متحول کرده

انواع قراردادها

 1. قرارداد شناسایی : تایید درستی تامین کننده‌های اوراکل را بررسی می‌کند.
 2. قرارداد هماهنگی سفارش: بین درخواست کننده و تامین کننده اوراکل ارتباط برقرار می‌کند.
 3. قرارداد مجموع : پاسخ‌های تامین کننده اوراکل را برای بدست آوردن نتیجه دقیق جمع آوری می‌کند.
 4. این قراردادها در سه مرحله  انجام می‌شوند:
 • انتخاب اوراکل : شبکه چین لینک دارای یک موتور جستجو اتوماتیک مچینگ است که SLA (service level agreement) نام دارد، وقتی کاربران قادر به جستجوی دستی برای پیدا کردن داده و منبع مورد نیاز خود نیستند SLA برای جستجو به آن‌ها کمک می‌کند.
 •  گزارش داده‌ها : اوراکل‌های خارجی انتخاب شده توسط SLA را به بلاک چین منتقل می‌کند.
 •  جمع آوری داده‌ها : اطلاعات جمع آوری شده توسط اوراکل‌ها را جمع آوری و بررسی می‌کند تا برای کاربر دقیق و دارای صحت باشند.
  کاربران اوراکل خارجی به عنوان پاداش توکن Chain Link دریافت می‌کنند.

حقیقت ها

در عرضه ی اولیه ی این ارز دیجیتال که در سپتامبر سال ۲۰۱۷ انجام شد ۳۵۰ میلیون توکن به ارزش ۳۲ میلیون دلار توزیع شد که این رقم حدود ۳۵ درصد از کل عرضه ی توکنِ Chain Link بود.
روند توزیع این توکن بدین شرح بود:
• ۳۵۰ میلیون از ۱ میلیارد توکن از طریق روش Crowd Sale به فروش رسید.
• برای بهینه سازی و افزایش کارایی اکوسیستم Chain Link  سیصد و پنجاه میلیون توکن وارد Node operator (یک دستگاه در سیستم بلاک چین که به اعتبار سنجی بلاک ها و تراکنش ها کمک میکند) می شود.

 300 میلیون توکن باقی مانده در جهت توسعه ی رمز ارزها استفاده می شود.

۳۰۰ میلیون توکن باقی مانده در جهت توسعه ی رمز ارزها استفاده می شود.

 

آینده چین لینک کجاست؟

با وجود روند ثابت رشد توکن چین لینک از ابتدای عرضه آن تا کنون، پیش بینی ادامه روند آن کمی دشوار است. حداقل قیمت این توکن یک ماه پس از عرضه اولیه ۰.۱۳ دلار بوده که در جولای ۲۰۱۸ به ۱.۴ دلار رسیده است. پیشرفت این توکن از زمان معرفی تا به حال کاملا واضح است.

رتبه 120 در بین تمام ارزهای دیجیتال هم گواه دیگری بر این پیشرفت است. 

رتبه ۱۲۰ در بین تمام ارزهای دیجیتال هم گواه دیگری بر این پیشرفت است.

بنابراین با بررسی روند پیشرفت آن در گذشته می توان پیش بینی کرد که در آینده نیز این روند ادامه خواهد داشت. تمرکز بر معاملات هوشمند، تلاش برای کسب تکنولوژی خارج از بلاک چین و پیشرو بودن در این حوزه هم عوامل دیگر پیشرفت این توکن هستند.

مشارکت کنندگان

این توکن پارتنر های فراوانی دارد. مثلا SWIFT یکی از مهمترین پارتنر های این ارز خوشنام است که در سراسر دنیا فعالیت میکند. اگر نمیدانید سوئیفت چیست، باید بدانید در واقع یک شبکه مالی است که از طریق آن بنگاه های مالی پیام های دریافت و پرداخت را بهم هم مخابره میکنند. این شبکه به قدری گسترده است که حدود یازده هزار شعبه فعال در سراسر جهان دارد.

در عکس زیر لوگوی برخی از پارتنر های مشهورتر را مشاهده می نمایید:

 

چین لینک پروژه ای گسترده با اهداف بزرگ

پروژه ای گسترده با اهداف بزرگ

دلایل تمایز

چین لینک فاصله بین معاملات هوشمند و دنیای واقعی را کم کرده. قراردادهای هوشمند، برای آن دسته از تجارت هایی که به سرویس بلاکچین نیازی نداشتند، راهکاری میدهد. در حال حاضر این توکن از اوراکل هایی استفاده میکند که همه آنها به صورت متمرکز هستند و این بر خلاف اهداف اصلی قرارداد های هوشمند است.

همچنین بخوانید |  قرارداد هوشمند چیست؟

یک فرصت سرمایه گذاری مناسب

بدست اوردن جایگاه مناسب و قیمت پایین ارز چین لینک همه از مواردی هستند که این ارز را به هدف مناسبی برای سرمایه گذاری تبدیل می کنند.
ورود تکنولوژی قرارداد هوشمند به کارکرد های دنیای واقعی یک ایده انقلابی است. و با افزایش محبوبیت این تکنولوژی بین مصرف کنندگان ، قطعا در آینده بیشتر به اهمیت و نقش آن پی برده خواهد شد. و این نکته که چرا مصرف کنندگان چین لینک این ارز را به دیگر رقیبان ترجیح می دهند سوالی است که از طریق یافتن تفاوت های آن با دیگر رقبا به جواب خواهید رسید.
توکن چین لینک برای راه اندازی شبکه چین لینک مورد استفاده قرار می گیرد، و به عنوان یک ارز در پلتفرم مدعی است که با افزایش محبوبیت ، توکن چین لینک هم افزایش خواهد داشت.
درباره ی سرمایه گذاری های بلندمدت ، سرمایه گذاری روی این توکن بسیار جذاب بنظر می رسد. همچنین بنطر می رسد بدلیل هزینه پایین از لحاظ روانشناسی هم در بازار موفق عمل کند.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «چین لینک (Chain Link) چیست؟» با ما درمیان بگذارید.

منبع:وبسایت رسمی چین لینک
2 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

‫2 نظر

 • کدام صرافی از ارز دیجیتال لیکوئیتی پشتیبانی می کند؟

 • سلام
  من شنیدم که ارز لینک کارمزد زیادی داره درسته؟
  و اینکه ارز لینک برای هولد بهتره یا کیک؟

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *