ارزدیجیتال هلیوم (helium) چیست؟

۰۴ خرداد ۱۴۰۱
آشنايي با ارزديجيتال هليوم

امروزه هزاران ارز دیجیتال در دنیا وجود دارد که طیف گسترده‌ای از موارد استفاده را شامل می‌شوند. اما تنها تعداد کمی از آنها در حوزه اینترنت اشیا (Internet of Things) فعالیت می‌کنند. اگر طرفدار ارزهای دیجیتال باشید ممکن است نام آیوتا (MIOTA) را شنیده باشید. آیوتا یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های بدون بلوک است که دستگاه‌های مختلفی را به اینترنت اشیا متصل می‌کند. این در حالی است که ارزدیجیتال هلیوم (helium) به‌عنوان یک پروژه مبتنی بر بلاک چین با همان مورداستفاده و البته یک رویکرد متفاوت ظاهر می‌شود.
هلیوم به‌عنوان یک شبکه مبتنی بر بلاک چین برای دستگاه‌های اینترنت اشیاء (IoT) توصیف می‌شود که از گره‌ها به‌عنوان هات اسپات ها (Hotspot) برای اتصال دستگاه‌های بی‌سیم به شبکه استفاده می‌کند. ارز بومی شبکه هلیوم، HNT نام دارد. این رمزارز، شبکه را تقویت می‌کند و هر زمان که هات اسپات ها داده‌های مربوط به اتصال را در سراسر شبکه منتقل می‌کنند، به‌عنوان ابزار پرداخت استفاده می‌شود. با توجه به توسعه فناوری، نیاز به اینترنت اشیا همواره در حال افزایش است، در نتیجه استقبال از شبکه هلیوم نیز روز به روز بیشتر می‌شود.
با توجه به آنچه بیان شد اگر به ارزدیجیتال هلیوم (HNT) علاقه دارید، اما مطمئن نیستید که دقیقاً چیست و چگونه کار می‌کند، نگران نباشید. این مقاله تهیه شده تا اطلاعات مفیدی در مورد ارزدیجیتال هلیوم در اختیار شما قرار دهد و شما را برای استفاده از آن آماده کند. پس با ما همراه باشید.

ارزدیجیتال هلیوم (helium) چیست؟

ارزدیجیتال هلیوم

هلیوم یک شبکه مبتنی بر بلاک چین است که دستگاه‌های اینترنت اشیا را به هم متصل می‌کند. در واقع فناوری هلیوم ارتباط بین دستگاه‌های IoT را امکان‌پذیر می‌سازد.
این در حالی است که داده‌ها از طریق گره‌های شبکه ارسال می‌شوند. گره‌هایی که شبکه را تشکیل می‌دهند در سیستم هلیوم به‌عنوان هات اسپات شناخته می‌شوند. هات اسپات ها پوشش شبکه عمومی را ارائه می‌دهند و بر لورا (LoRaWAN) متکی هستند. LoRaWAN یک پروتکل لایه کنترل دسترسی رسانه است که دارای یک جزء ابری است که پلتفرم‌هایی مانند هلیوم می‌توانند به آن متصل شوند.
هلیوم یکی از بزرگترین شبکه‌های مبتنی بر LoRaWAN با بیش از ۲۵۰۰۰ هات اسپات است که به‌عنوان گره در شبکه عمل می‌کنند. هات اسپات‌ها قدرت LoRaWAN و دستگاه ماینینگ مبتنی بر فناوری بلاک چین را با هم ترکیب می‌کنند.
هلیوم به‌عنوان یک شبکه مردمی شناخته می‌شود و قصد دارد نوعی اینترنت اشیای کارآمد و کاربردی برای آینده آماده کند و در عین حال به همه مسائل و راه‌حل‌های ناکافی رسیدگی نماید.

یکی از مهم‌ترین مشکلات مربوط به استفاده از اینترنت اشیا، حفظ حریم خصوصی محبوب‌ترین هاب‌های موجود در آن یعنی مرورگر گوگل و سایت آمازون (Amazon) است. اما از آنجا که در ساخت شبکه هلیوم به ویژگی تمرکززدایی توجه شده و از فناوری بلاک چین بهره برده شده، این شبکه می‌تواند این مشکل را حل کند و کاربران، دیگر نگران حفظ حریم خصوصی دستگاه‌های متصل به اینترنت اشیا نباشند.

ارزدیجیتال هلیوم (helium) چگونه کار می‌کند؟

ارزدیجیتال هلیوم

هدف از ایجاد ارزدیجیتال هلیوم (HNT) ایجاد یک شبکه قابل اعتماد، غیرمتمرکز و جهانی برای دستگاه‌های IoT است. این شبکه از هات اسپات هایی تشکیل شده که توسط اپراتورهایی که در واقع دارندگان توکن هلیوم (HNT) هستند، اجرا می‌شوند. با میزبانی هات اسپات‌ها و مدیریت گره‌ها، کاربران برای مشارکت در عملکرد شبکه هلیوم تشویق خواهند شد.
WiFi در حال حاضر از دستگاه‌های IoT پشتیبانی می‌کند. با این حال، پشتیبانی از دستگاه‌های مختلف تا حد زیادی نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی را به همراه دارد. هلیوم این مشکل را با استفاده از یک معماری غیرمتمرکز و مکانیزم اجماع حل می‌کند که در مقایسه با اتصال WiFi به اینترنت اشیا، پوشش ۲۰۰ برابری شبکه را به همراه دارد.
مکانیزم اجماع که شبکه هلیوم بر روی آن اجرا می‌شود به‌عنوان اثبات پوشش (Proof-of-Coverage) شناخته می‌شود. این مکانیزم همچنین مسئول توزیع پاداش به دارندگان HNT و اپراتورهای گره است. کاربران برای راه‌اندازی هات اسپات‌ها باید یک دستگاه استخراج از وب سایت هلیوم خریداری کنند. ماینرها زمانی که به شبکه متصل می‌شوند به تولید فرکانس‌های رادیویی می‌پردازند. در این میان مکانیزم اثبات پوشش می‌تواند مکان هات اسپات‌ها را تأیید کند.
شرکت‌کنندگان در شبکه می‌توانند یکی از سه نقش چالشگر (Challenger)، فرستنده (Transmitter) و شاهد (Witness) را داشته باشند. لازم به ذکر است هر سه مورد از این نقش‌ها برای عملکرد شبکه هلیوم حیاتی است. البته مقدار جوایز توزیع‌شده از طریق سیستم، به نقش کاربر در شبکه بستگی دارد.

تیم توسعه ارزدیجیتال هلیوم (helium)

ارزدیجیتال هلیوم (HNT) در جولای ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد. این شبکه به دستگاه‌های بی‌سیم کم‌مصرف اجازه می‌دهد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و داده‌ها را در سراسر شبکه که شامل تعداد زیادی گره است انتقال دهند. این گره‌ها به‌عنوان هات اسپات شناخته شده و ترکیبی از یک دستگاه استخراج بلاک چین و یک دروازه بی‌سیم هستند.

تیم توسعه ارزدیجیتال هلیوم

امیر حلیم (Amir Haleem)، شاون فانینگ (Shawn Fanning) و سین کری (Sean Carey)، شرکت هلیوم را در سال ۲۰۱۳ بنیان‌گذاری کردند.
امیر حلیم، به‌عنوان یکی از بنیان‌گذاران هلیوم، سابقه فعالیت در صنعت بازی‌های الکترونیکی را دارد. این در حالی است که فانینگ در توسعه یک سرویس اشتراک‌گذاری موسیقی به نام نپستر (Napster) نقش کلیدی ایفا کرده است. کری نیز قبل از پیوستن به تیم هلیوم نقش‌های توسعه‌ای متعددی داشته است، به‌ویژه در شرکت Where که یک شرکت بهینه‌سازی تبلیغات است.
در کل می‌توان گفت تیم توسعه شبکه هلیوم متشکل از کارشناسان باتجربه در زمینه رادیو و سخت‌افزار، سیستم‌های توزیع‌شده، ساخت، فناوری‌های بلاک چین و فناوری‌های نظیر به نظیر است.

نحوه استخراج ارزدیجیتال هلیوم (helium)

ارزدیجیتال هلیوم

هلیوم بر مکانیزم سنتی اثبات کار (Proof of Work) یا PoW متکی نیست، بلکه برای تثبیت و ایمن‌سازی شبکه به ماینرها وابسته است. ارزدیجیتال هلیوم (HNT) از نسخه پیشرفته PoW مبتنی بر تحمل خطای بیزانس (BFT) استفاده می‌کند که ماینرها را ملزم می‌سازد تا پوشش بی‌سیم تولیدشده توسط هات اسپات‌ها (گره‌ها) را تأیید کنند.
اگرچه هلیوم بر عمل ماینینگ متکی است، اما سیستم آن با پلتفرم‌های سنتی مانند بیت کوین که به ماینرها وابسته هستند، متفاوت است. سیستم استخراج هلیوم به گروه‌هایی از ماینرها که به طور مستقل کار می‌کنند این امکان را می‌دهد که با قرارگیری در مجاورت یکدیگر سریع‌تر کار کنند. دستگاه‌های ماینینگ هنوز باید حداقل ۳۰۰ متر از هم فاصله داشته باشند تا بتوانند عمل ماینینگ را به‌درستی انجام دهند.

سیستم اثبات پوشش (Proof-of-Coverage) یا PoC چیست؟

همان‌طور که اشاره شد بلاک چین هلیوم از یک الگوریتم کاری جدید به نام “اثبات پوشش” (PoC) استفاده می‌کند تا قرارگیری هات اسپات ها در جایی که ادعا می‌کنند را تأیید کند. به عبارت دیگر، PoC سعی می‌کند تأیید کند که هات اسپات ها صادقانه مکان خود و پوشش شبکه بی‌سیمی را که از آن مکان ایجاد می‌کنند نشان می‌دهند.
در واقع شبکه هلیوم یک شبکه بی‌سیم فیزیکی است که موفقیت آن بر اساس میزان پوشش قابل اعتماد دستگاه‌های متصل به اینترنت اشیا تعیین می‌شود پس به یک الگوریتم کاری نیاز دارد. PoC از ویژگی‌های منحصربه‌فرد و غیرقابل‌انکار فرکانس رادیویی (RF) برای تولید شواهدی استفاده می‌کند که برای شبکه هلیوم و شرکت‌کنندگان آن معنادار باشد.
بلاک چین هلیوم به طور مداوم در حال بازجویی از هات اسپات‌ها با استفاده از مکانیزمی به نام «چالش PoC» است. قدرت نهایی PoC در این واقعیت نهفته است که داده‌های تولیدشده توسط اثبات‌های مداوم و ذخیره‌شده در بلاک چین هلیوم، تأیید قطعی پوشش بی‌سیم ارائه‌شده توسط هات اسپات‌ها در شبکه است.

آینده ارزدیجیتال هلیوم (helium) چه می‌شود؟

ارزدیجیتال هلیوم

قیمت ارزدیجیتال هلیوم (HNT) همواره در نوسان و مستعد تغییرات مکرر در بازار ارزهای دیجیتال است. علاوه بر عوامل سنتی مانند احساسات بازار، جریان دارایی‌ها در مبادلات و اقتصاد، قیمت HNT تحت تأثیر تقاضا برای اعتبار داده و تعداد افرادی که از بلاک چین هلیوم استفاده می‌کنند قرار دارد. با این حال با توجه به پیشرفت‌هایی که برای اینترنت اشیا پیش‌بینی می‌شود شاید بتوان آینده روشنی را برای هلیوم نیز تصور کرد.

چگونه از ارزدیجیتال هلیوم استفاده کنیم؟

هلیوم برای اتصال آسان دستگاه‌های اینترنت اشیا با توان کم و کارایی بالا استفاده می‌شود. هلیوم همچنین استخراج HNT و سهام داری را امکان‌پذیر می‌کند؛ بنابراین کاربران می‌توانند بر اساس مشارکت خود در شبکه سود ببرند.
برای شروع استفاده از هلیوم کاربران می‌توانند دستگاه‌های استخراج این رمزارز را از وب سایت رسمی هلیوم خریداری کنند و بر اساس مشارکت خود پاداش کسب کنند. این پاداش در قالب توکن‌های HNT توزیع می‌شود. HNT را می‌توان در بازار ارزهای دیجیتال فروخت و از آن برای تولید اعتبار غیرقابل مبادله داده استفاده کرد.

سوالات متداول:

بهترین برندهای ماینر ارزدیجیتال هلیوم کدامند؟

ماینرهای هلیوم بعلت استفاده از الگوریتم اجماع اثبات پوشش با ماینرهای شبکه هایی مانند بیت کوین و اتریوم متفاوت هستند. در حال حاضر برندهای Rac Wireless, Bobcat, Nebra, Milesight از جمله معتبرترین برندهای تولیدکننده ماینرهای هلیوم هستند که توسط تیم توسعه دهنده این رمز ارز نیز تایید شده اند.

بهترین کیف پول های ارزدیجیتال هلیوم کدامند؟

قبل از معرفی این کیف پول ها حتما به این نکته دقت کنید که این کیف پول ها را از سایت های معتبر و رسمی دانلود کنید.

کیف پول های نرم افزاری: Trust Wallet, Atomic, Safepal, Metamask, BRD wallet.

کیف پول های سخت افزاری: Ledger NanoS, Ledger NanoX, Trezor One, Trezor T

راه های ارتباطی رسمی پروژه هلیوم

سایت رسمی هلیوم

کانال تلگرام هلیوم

وایت پیپر هلیوم

سخن پایانی

هلیوم روش استفاده از بلاک چین برای تسهیل اتصال دستگاه‌های موجود در اینترنت اشیا را متحول می‌کند. این در حالی است که افراد را به استفاده از شبکه خود تشویق می‌کند. به لطف دستگاه‌های استخراجی که به کاربران اجازه می‌دهد تا با قدرت کمتری عمل ماینینگ را انجام دهند، کاربران می‌توانند برای پشتیبانی و ایمن کردن شبکه، پاداش‌هایی در قالب HNT دریافت کنند.
هم زمان که نیاز به اتصال دستگاه‌ها از طریق اینترنت اشیا اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، هلیوم ممکن است جایگاه بهتری در شبکه دستگاه‌های اینترنت اشیا بیابد. هلیوم به کاربران این امکان را می‌دهد که برای دستگاه‌های اینترنت اشیا که از اتصال بی‌سیم استفاده می‌کنند فرکانس رادیویی تولید کرده و آن را توزیع نمایند. این همان موردی است که نام «شبکه مردمی (The People’s Network)» را برای شبکه بلاک چین ارزدیجیتال هلیوم (HNT) توجیه می‌کند.

منابع:

https://kriptomat.io/cryptocurrencies/helium/what-is-helium/

https://www.coinspeaker.com/guides/what-is-helium-network-hnt-token/

https://docs.helium.com/blockchain/proof-of-coverage/

 

نظرتان را درباره‌ی مقاله «ارزدیجیتال هلیوم (helium) چیست؟» با ما درمیان بگذارید.

3 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدیه اسلامی تبار
خوشحالم با تولید محتوای با کیفیت، سطح وب فارسی رو ارتقا می دهیم. امروز سردبیر میهن سیگنال هستم و این هنوز شروع رویاپردازی های منه ...
شیبا اینو رایگان

بعد از تکمیل احراز هویت در جشنواره آبان تتر، شیبا اینوی رایگان هدیه بگیر!

دریافت هدیه

‫3 نظر

 • #ریپل
  #شیبا
  #فلوکی
  #گراف
  #دوج کوین
  #پیت بول
  #کاردانو
  #ای کش
  #لوناک
  #زلیکا
  #گالا
  #کیشو اینو
  #دوج ایلان مارس
  #پولکادات
  #لینک
  #فانتوم
  #سولانا
  🪜🪜💰💰💰💰💰💰💰💰💰

 • سلام ببخشید من هنرمند رشته منبت و معرق هستم کارهای زیبایی میسازم و گران قیمت ایا شخصی جهت همکاری و انجان ان اف تی هست ممنون.تلفنم هست ۰۹۳۶۱۹۰۱۳۴۰ علی

 • ارز اینده دارتم دیدن 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *