آیا ارز ترون (Tron) کلاهبرداری است؟

۱۵ مرداد ۱۴۰۱
آیا ارز ترون (Tron) کلاهبرداری است؟

ساخت توکن بر بستر شبکه Tron آسان است. در نتیجه پروژه های مختلفی از نام ترون سوءاستفاده می کنند؛ پروژه هایی که کلاهبرداری هستند و افراد شرکت کننده را متحمل ضرر و زیان می کنند. در این مطلب به چند مورد از این پروژه ها اشاره می کنیم. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

Tron یکی از پلتفرم های بلاک چین است. این بلاک چین طوری طراحی شده است که محتوای دیجیتالی را برای فروش آسان تر و برای مصرف ارزان تر می کند. در تئوری، این هدف با قراردادن محتوا در یک زنجیره بلوکی و قراردادن سازندگان و مصرف کنندگان در شبکه ای از همکاران و حذف واسطه ها محقق می شود.

بررسی شبکه ترون

Tron یک پلتفرم غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین است که هدف آن ایجاد یک سیستم رایگان و جهانی برای تولید محتوای دیجیتالی با فناوری ذخیره سازی توزیع شده و امکان تبادل آسان و ارزان بین کاربران است. این پروژه در سپتامبر ۲۰۱۷ توسط یک مؤسسه غیرانتفاعی مستقر در سنگاپور به نام بنیاد ترون تأسیس شد.

این شرکت توسط مدیرعامل آن جاستین سان رهبری می شود و دارای یک تیم توسعه داخلی اختصاصی متشکل از کارشناسان مشهور فناوری است. سان تحت حمایت جک ما (Jack Ma)، مؤسس گروه علی بابا است.

می توانید Tron را به عنوان نسل بعدی رسانه های اجتماعی در نظر بگیرید، جایی که می توانید محتوا را در هر کجای دنیا ایجاد کرده و با هرکسی به اشتراک بگذارید. در این میان واحد پولی که برای محتوای خود پرداخت می کنید به عنوان Tronix شناخته می شود و دارای نماد “TRX” است. با Tron، نه تنها می توانید محتوا را با افراد دیگر به اشتراک بگذارید، بلکه به عنوان یک تولیدکننده محتوا، برای محتوا و داده هایی که ایجاد می کنید هزینه دریافت می کنید.

این مدل در تضاد مستقیم با نحوه کسب درآمد از داده های کاربران توسط شرکت های رسانه های اجتماعی سنتی مانند فیس بوک است. این کار اغلب بدون اطلاع کاربر انجام می شود اما هنگامی  که از ترون استفاده می کنید، کنترل داده های خود را در دست دارید.

مصرف کنندگان محتوا می توانند از Tronix برای پرداخت هزینه محتوایی که می خواهند به آن دسترسی داشته باشند استفاده کنند. سپس این سکه ها به حساب تولیدکنندگان محتوا منتقل می شوند، جایی که می توان آن ها را با ارزهای دیجیتال دیگر مبادله کرد یا برای پرداخت خدمات بلاک چین استفاده نمود. در فوریه ۲۰۱۸، TRX در فهرست بزرگترین ارزهای دیجیتال قرار گرفت.

مزیت استفاده از ترون چیست؟

هدف از ساخت ترون

بزرگترین مزیت استفاده از Tron این است که به هنرمندان و سازندگان محتوا در سراسر جهان این فرصت را می دهد که مالک محتوایی که ایجاد می کنند باشند. Tronرهبری شبکه وبی را بر عهده دارد که برخی از آن به عنوان شبکه وب سوم یاد می کنند. وب ۳ به مردم اجازه می دهد از اینترنت به عنوان یک شبکه غیرمتمرکز و باز استفاده کنند.

آیا Tron کلاهبرداری است؟

بسیاری از مردم می گویند ترون یک کلاهبرداری است. همه چیز در ژانویه ۲۰۱۸ شروع شد، زمانی که این پروژه به سرقت اسناد سفید پروتکل های دیگر به منظور نوشتن پروتکل های خود متهم شد. علی رغم همه بحث ها، شبکه TRON یک شبکه قانونی و قوی است. حقایق ثابت می کند که TRON یک تجارت واقعی است؛ احتمالاً واقعی تر از ۹۰٪ از بلاک چین های دنیای ارزهای دیجیتال! این پروژه در حال حاضر دارای ارزش بازاری بیش از ۸.۴ میلیارد دلار است.

اثبات کلاهبرداری نبودن ترون

با توجه به تیم توسعه و نحوه عملکرد ترون، با اطمینان می توان گفت که این پروژه کلاهبرداری نیست. ترون اهداف مشخصی را دنبال می کند که هیچ یک با اهداف پروژه های کلاهبرداری همخوانی ندارد. این در حالی است که تیم توسعه آن همواره در تلاش اند که این اهداف محقق شود. اینکه پروژه هایی روی کار آمده و از نام ترون برای پیش بردن اهداف نادرست خود استفاده می کنند هیچ دلیلی بر کلاهبرداری بودن ترون نخواهد بود.

ترون در واقع یک شبکه واسطه است که به کاربران اجازه ساخت توکن های خود را می دهد. حال اگر کاربری توکنی برای کلاهبرداری بسازد ربطی به پروژه ترون ندارد. این شما هستید که باید بتوانید با توجه به وعده های عجیبی که پروژه های کلاهبرداری می دهند آنها را شناسایی کرده و فریب نخورید. پس اگر بدون تحقیق در هر پروژه تازه ساختی شرکت کنید و سرمایه خود را به باد دهید مقصر اصلی خود شما هستید و نباید ترون را کلاهبرداری بدانید.

پروژه هایی که با استفاده از نام Tron کلاهبرداری کرده اند، کدامند؟

حتماً شما هم در تبلیغات برخی پروژه ها شاهد این بوده اید که خود را تحت پشتیبانی و حمایت شبکه ترون معرفی کرده و اعلام می کنند در آینده همراه با اکوسیستم ترون رشد و ترقی خواهند کرد. بسیاری از این پروژه ها ساختار مناسب برای فعالیت های طولانی مدت و نظام مند را ندارند و تنها از نام شبکه ترون سوء استفاده می کنند. در جدول زیر اسامی تعدادی از این پروژه ها لیست شده اند و همچنین در ادامه تعدادی از آنها معرفی شده اند.

نام پروژه آدرس وب سایت پروژه
اکو اسمارت ecosmartecs.com
بنک اف ترون Bank-of-tron.com
ویکینگ ترون waykingroup.com
ترون رویال tronroyal.live
ترون باکس TronBox.io
دابل ترون double-tron.com
ترون تاور TronTower.com

پروژه اکو اسمارت (Eco Smart):

برای ورود به این پروژه در همان ابتدا باید مبلغی معادل ۵۰۰۰ ترون پرداخت کنید. سپس باید به جمع آوری زیرمجموعه برای خود بپردازید. این روند اخذ زیرمجموعه ادامه می یابد و به ازای هر نفر یک پورسانت به نفرات بالاتر داده می شود تا اینکه فرد به سطح ۱۵ برسد. در اینجاست که نفر اول دیگر پورسانتی دریافت نمی کند؛ دقیقاً مانند شرکت های هرمی! این پروژه همچنان در حال فعالیت است اما احتمالاً زمانی به عنوان کلاهبرداری شناخته می شود. در آن زمان مردم چنین تصور می کنند که مورد کلاهبرداری شبکه Tron قرار گرفته اند اما لازم است بدانند چنین پروژه هایی هیچ ربطی به Tron ندارند و فقط از بستر آن برای راه اندازی قراردادهای هوشمند خود استفاده می کنند.

پروژه هایی که با نام ترون کلاهبرداری کردند

پروژه ترون سان، نمونه ای از پروژه های کلاهبرداری به نام ترون در کانالهای تلگرامی

پروژه بنک اف ترون (TronBank Of Tron):

پروژه بنک اف ترون نمونه دیگری از پروژه های کلاهبرداری است که با ایجاد قراردادهای هوشمند بر بستر ترون و دریافت ارز Tron از مردم فعالیت می کرد. این پروژه اکنون دیگر وجود ندارد و متأسفانه عده زیادی از جمله ایرانی ها را متحمل ضرر و زیان کرده است.

آنچه درباره کلاهبرداری ترون واضح است این است که شبکه ترون و ارزدیجیتال TRX کلاهبرداری نکرده اند اما ارزهای بی ارزش و پروژه های مختلفی در سرتاسر دنیا بر روی این بلاک چین ایجاد شده که ممکن است دارایی های کاربران را به خطر بیندازند. توصیه می شود پیش از سرمایه گذاری در پروژه های کمتر شناخته شده حتماً تحقیقات کافی را از منابع معتبر و افراد مطلع انجام دهید و هرگز فریب وعده های هوس انگیز سودهای چندبرابری در مدت معلوم را نخورید.

نمونه ای از پروژه هایی که با استفاده از نام ترون کلاهبرداری کردند

نمونه ای از پروژه هایی که با استفاده از نام ترون کلاهبرداری کردند

پروژه ویکینگ ترون (waykinTron) یا (waykingroup):

ویکینگ ترون نمونه دیگری از پروژه هایی است که از نام ترون برای راه اندازی طرح پانزی خود و کلاهبرداری از کاربران ناآگاه استفاده کرده است. این پروژه با وعده میلیاردر شدن با سرمایه کم، کاربران خود را فریب داده و از اعتبار نام ترون سوءاستفاده کرده است. البته این پروژه اکنون با نام ویکینگ گروپ شناخته می شود. با توجه به تبلیغاتی که ویکینگ گروپ انجام می دهد کاملاً مشخص است که از یک ساختار هرمی پیروی می کند.

این پروژه حتی به کاربران وعده دریافت سود ماهانه در مقابل واریز توکن های ترون را نیز می دهد. نکته مهمی که کلاهبرداری بودن این پروژه را تا حد زیادی اثبات می کند سقف برداشت سود از سرمایه اولیه است که چیزی معادل ۵۰ درصد است. عددی که بسیار نامعقول به نظر می رسد. اگر آنچه را که در وب سایت رسمی ویکینگ گروپ آمده بخوانید به وضوح متوجه کلاهبرداری بودن آن می شوید.

آنها پروژه خود را یک روش آسان برای کسب درآمد بالا با استفاده از سرمایه کم معرفی می کنند. در ادامه از کاربران می خواهد در ابتدا ۱۰۰ توکن ترون واریز کنند و با گرفتن زیرمجموعه، پاداش دریافت نمایند.

پروژه هایی که با نام ترون کلاهبرداری کردند

آیا وعده استخراج ترون کلاهبرداری است؟

شبکه های ارزهای دیجیتال روش های مختلفی برای اعتبارسنجی تراکنش ها دارند. موردی که توسط بیت کوین پیشگام شد، اثبات کار نامیده می شود. این روش برای انجام، به تجهیزات قوی نیاز دارد و پاداش آن سکه های جدید بیت کوین است.

اما Tron یک ارزدیجیتال متفاوت از بیت کوین است. در واقع ترون بر اساس ماینینگ (اثبات کار) عمل نمی کند! بلاک چین ترون از روش متفاوتی برای اعتبارسنجی تراکنش ها استفاده می کند که به آن اثبات سهام می گویند.

از آنجایی که Tron قابل استخراج نیست، هر سرویس Tron Mining یک کلاهبرداری است. تمام توکن های ترون قبلاً ضرب شده اند و هیچ مورد جدیدی از طریق استخراج ایجاد نمی شود. پس اگر سایتی وعده استخراج ترون را به شما داد بدانید که کلاهبرداری است.

پروژه هایی که با نام ترون کلاهبرداری کردند

نمونه ای از کلاهبرداری ها از طریق استخراج ترون در کانالهای تلگرامی

شما می توانید در شبکه ترون از طریق استیکینگ درآمد کسب کنید. فقط باید ترون های خود را سپرده گذاری نمایید. لازم به ذکر است APY واقعی در حال حاضر حدود ۵٪ است. این بدان معناست که شما می توانید ۵ درصد در سال درآمد داشته باشید. پس اگر پروژه ای وعده پاداش بیشتری داد بدانید کلاهبرداری است. حال اگر ارزش توکن های ترون در یک سال بیش از ۵ درصد کاهش یابد، عملاً ضرر می کنید. پس هر اپلیکیشن یا سرویس ابری که وعده استخراج Tron را می دهد یک کلاهبرداری است. زیرا ترون اصلاً قابل استخراج نیست. شما نمی توانید توکن های ترون جدید استخراج کنید، اما می توانید با آنها معامله کنید.

سخن پایانی

Tron همچنان به تسخیر تخیل و قلب کاربران رمزارز در سراسر جهان ادامه می دهد. چشم انداز بلندمدت ترون به خوبی تعریف شده است و نقاط عطف مشخص شده ای دارد. از طرفی افزایش محبوبیت محتوای دیجیتال با وعده هزینه های کمتر، آن را به یک تلاش امیدوارکننده در فضای بلاک چین تبدیل کرده است. پروژه های مختلفی در این چارچوب فعالیت خود را آغاز کرده اند که برخی از آنها بدون داشتن طرح های مولد، تنها به دنبال کلاهبرداری و جمع آوری سرمایه های افراد طمع کار هستند.

منابع:

https://worldscholarshipforum.com/wealth/tron-coin-reviews/#:~:text=Is%20Tron%20Coin%20Legit%20or,to%20be%20legitimate%20and%20strong.

https://tbbob.com/scams/every-tron-cloud-mining-is-a-scam-review

نظرتان را درباره‌ی مقاله «آیا ارز ترون (Tron) کلاهبرداری است؟» با ما درمیان بگذارید.

2 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدیه اسلامی تبار
خوشحالم با تولید محتوای با کیفیت، سطح وب فارسی رو ارتقا می دهیم. امروز سردبیر میهن سیگنال هستم و این هنوز شروع رویاپردازی های منه ...
بیت کوین رایگان

با ثبت نام و تکمیل احراز هویت در جشنواره نوبیتکس، بیت کوین هدیه بگیرید!

دریافت هدیه

‫2 نظر

  • سلام مسولین سایت ارزکده تترلند بجز تتر هیچ ارزی قابل واریز و برداشت وجود ندارد این همه درصد الکی نندازید فقط حذف کنید

  • سلام.وقت بخیر.آیا سایت Trx.Blueمعتبر است؟با تشکر

  • نمایش کامنت بیشتر

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *