ورود / ثبت نام از کجا شروع کنم؟
قیمت ارزهای دیجیتال مقایسه قیمت صرافی ها مقایسه صرافی های ایرانی مقایسه صرافی های خارجی
رقابت اپل با بیت کوین

پس انداز کردن کار آسانی نیست، اما حفظ آن در برابر هزینه‌های زیاد زندگی و تورم، سخت‌تر است. برای همین افراد به دنبال سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلفی می‌روند تا بتوانند از پس‌انداز خود محافظت کنند. بازار بورس و بازار ارزهای دیجیتال دو مقصد مهم سرمایه‌گذاری برای افراد مختلف است. در ادامه مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در هر بازار توضیح خواهیم داد.

بازار بورس کجاست؟

بازار بورس و اوراق بهادار، یکی از قدیمی‌ترین بازارهای مالی در دنیای مدرن امروز است. آنچه در بازار بورس معامله می‌شود ارزش سهام شرکت‌ها و کارخانه‌های مختلف و اوراق بهادار است. بزرگترین بازار بورس دنیا، بورس نیویورک با ارزشی بیش از ۲۴.۴ تریلیون دلار آمریکا (در ماه می ۲۰۲۱) است ( منبع).

در سال ۲۰۱۳ روزانه در بورس نیویورک حدود ۱۶۹ میلیون دلار آمریکا معامله شده است. این حجم از معاملات نشان‌دهنده اهمیت بازار بورس نیویورک و به طور کلی بازار بورس در دنیا است. بازار بورس تهران با حجم معاملات این بازار حدود ۲۷ میلیارد تومان و ارز این بازار بیش از ۲۲۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ است.

بازار کریپتوکارنسی کجاست؟

بیت کوین، اولین رمزارز دنیا در سال ۲۰۰۹ شروع به فعالیت کرد. در حال حاضر بیش از ۳۶ هزار رمزارز مختلف در دنیا فعال هستند. مارکت کپ کل بازار رمزارزها در ابتدای آگوست ۲۰۲۱،۱.۸۷ تریلیون دلار ارزش دارد.

بازار رمزارزها، بازاری گسترده در سراسر دنیا است. هر کاربری از سراسر دنیا بدون محدودیت از سمت بازار می‌تواند وارد بازار رمزارزها شود و در آن معامله کند.

تفاوت بازار بورس و بازار ارز دیجیتال

بین بازارهای مالی تفاوت‌ها و شباهت‌های بسیاری وجود دارد. در ادامه سه تفاوت مهم بازار بورس و ارز دیجیتال را بررسی خواهیم کرد:

  1. ساعت کاری

ساعت کاری در بازار ارز دیجیتال ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته است. هیچ تعطیلی رسمی و غیررسمی بر فعالیت بازار ارز دیجیتال تاثیرگذار نیست. اما برای مثال بازار بورس ایران از شنبه تا چهارشنبه و فقط تا ساعت ۱۲:۳۰ ظهر فعال است.

  1. شرایط ثبت نام

فعالیت در بازار ارز دیجیتال محدودیت سنی یا ملیتی ندارد. هرچند برای ثبت نام در صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید اما این محدودیت جهانی نیست. در مقابل برای ثبت نام در بازار بورس باید حداقل ۱۸ ساله باشید.

  1. قانونی بودن

بازار بورس ایران، کاملاً تحت نظر قوانین کشور فعالیت می‌کند و زیرنظر دولت و بانک مرکزی است. اما بازار ارزهای دیجیتال نه در ایران و نه در هیچ کشور دیگری، مستقیم زیر نظر دولت نیست. هرچند قانون‌گذاری‌ها در هر کشور می‌تواند بازار ارز دیجیتال در آن کشور را وسعت دهد یا محدود کند، اما این بازار توسط هیچ کشور یا دولتی اداره نمی‌شود.


شباهت بازار بورس و بازار ارز دیجیتال

بین بازار بورس و بازار ارزهای دیجیتال سه شباهت عمده وجود دارد که در ادامه به آن‌ها نیز اشاره می‌کنیم.

۱.فعالیت بر اساس قانون عرضه و تقاضا

یکی از شباهت‌های مهم همه‌ی بازارهای مالی، عملکرد آن‌ها بر اساس قانون عرضه و تقاضاست. هر دو بازار بورس و ارز دیجیتال نیز از همین قانون پیروی می‌کنند. افزایش قیمت در این بازارها زمانی اتفاق می‌افتد که خریداران بیشتری برای حاضر باشند برای سهام خاص پول بپردازند.

۲.قیمت‌گذاری بر اساس عملکرد و ایده

همان‌طور که در بازار بورس، ارزش سهام یک شرکت بر اساس ارزش محصولات و اهمیت آن تعیین می‌شود، در بازار ارز دیجیتال نیز کاربردی بودن ارز و ایده پنهان در آن ارزش ارز را مشخص می‌کند. برای مثال ارز دیجیتال اتریوم با توجه به بلاکچین منعطف آن برای قرارداهای هوشمند و ساخت توکن‌های کاربردی و سابقه طولانی فعالیتش ارزشمند است و به همین دلیل خرید اتریوم می‌تواند یک سرمایه گذاری هوشمندانه باشد. پیشنهاد ما برای معامله اتریوم بازدید از صفحه خرید و فروش اتریوم در سایت والکس است.

قیمت بر اساس ارزهای رایج

سهام شرکت‌های مختلف و ارزهای دیجیتال هر دو بر اساس ارزهای رایج قیمت‌گذاری می‌شوند. البته قیمت ارزهای دیجیتال به قیمت دلار آمریکا در سراسر دنیا محاسبه می‌شوند اما قیمت سهام بورس به ارز رایج ملی هر کشور.

کدام بازار برای سرمایه‌گذاری مناسب‌تر است؟

بازار کریپتوکارنسی و بازار بورس هر دو برای رشد سرمایه گزینه‌هایی مهم و خوب هستند. اما نحوه انتخاب و سرمایه‌گذاری در بازار بستگی به روحیه فرد سرمایه گذار، هدف او از سرمایه‌گذاری و برنامه کوتاه مدت یا بلند مدت برداشت سرمایه او دارد. ما در ادامه چند سوال را مطرح می‌کنیم که با پاسخ به آن می‌توانید بازار مناسب خود را پیدا کنید.

۱.میزان ریسک پذیری شما چقدر است؟

سرمایه‌گذاری در بازار بورس میزان هیجان و ریسک کمتری دارد. در بیشترین حالت در طول روز حداکثر ۱۰ درصد از سرمایه شما تحت تاثیر نوسان‌های بازار بورس قرار می‌گیرد. اما این بازه برای بازار ارزهای دیجیتال محدود نیست. ممکن است در یک روز میزان نوسان یک ارز دیجیتال یا حتی کل بازار بیش از ۳۰ درصد باشد یا یک ارز به ۱۰۰ درصد رشد کند یا ارزش خود را از دست بدهد. بنابراین اگر چندان ریسک از دست دادن سرمایه خود را نمی‌توانید تحمل کنید، بازار کریپتو جای مناسبی برای شما نیست.

اما رمزارزها می‌توانند شما را شگفت زده‌ کنند. فرصت‌های فراوان برای کسب سود به شرط این که با آگاهی و دانش به بازار در آن فعالیت کنید. امروزه خرید بیت کوین و دیگر رمزارزها، به یک فرصت بی‌نهایت برای کسب سود تبدیل شده‌اند.

۲.چشم انداز سرمایه‌گذاری شما چیست؟

سرمایه‌گذاری در بورس به عنوان یه سرمایه‌گذاری بلندمدت شناخته می‌شود. بسیاری از افراد توانسته‌اند با حضور طولانی مدت در بازار بورس، ارزش سرمایه خود را بالاتر ببرند. اما عمر بازار کریپتوکارنسی کوتاه است و خرید ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری بلندمدت و چندساله همچنان شناخته شده نیست.

هرچند تجربه ۱۱ ساله بازار کریپتوکارنسی نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری طولانی مدت در این بازار کسی را ناامید نمی‌کند. اما همانطور که گفتیم، بخش مهم تصمیم‌گیری را ریسک‌پذیری شما شکل می‌دهد.

مجبور به انتخاب نیستید

لازم نیست برای این که سرمایه‌گذاری موفقی داشته باشید، لزوماً فقط در یک بازار خاص تمرکز کنید. شما با انتخاب آگاهانه و داشتن دانش کافی می‌توانید در هر دو بازار فعالیت کنید. فقط در نظر داشته باشید که هیچ سرمایه‌گذاری بدون دانشی امن نیست حتی اگر بر دارایی مطمئنی انجام شود.

اگر قصد سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال را دارید، صرافی ایرانی والکس، یکی از بزرگترین و امن‌ترین صرافی‌های داخلی ارز دیجیتال است که با ارائه مهم‌ترین و معتبرترین ارزهای دیجیتال دنیا، بازاری بزرگ برای سرمایه‌گذاری و معامله در این حوزه فراهم کرده است.

بر اساس رای 0 نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
تیم تولید محتوا میهن سیگنال
میکوشیم با تولید بهترین محتوای آموزشی در زمینه ارزهای دیجیتال، سطح محتوای وب فارسی را ارتقا دهیم و این راه ادامه دارد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.