بهترین کیف پول های لایتنینگ بیت کوین (Bitcoin Lightning) کدامند؟

۳۰ شهریور ۱۴۰۱
معرفی بهترین کیف پول های لایتنینگ بیت کوین

اگر به عنوان فردی فعال در بازار ارزهای دیجیتال مشغول باشید، احتمالاً می دانید که یکی از اساسی ترین نقاط ضعف شبکه بیت کوین که از توسعه سریع آن جلوگیری می کند، کارمزد بالا و سرعت پایین در تراکنش ها است. در طی سال های گذشته، راه های مختلفی برای حل این مشکل پیشنهاد شده است. شبکه لایتنینگ به عنوان یک شبکه لایه دومی که روی شبکه اصلی بلاک چین بیت کوین قرار می گیرد، یکی از بهترین راه های حل این موضوع است.

برای استفاده از شبکه لایتنینگ و انجام تراکنش با سرعتی بالا و کارمزدی کم در این شبکه به کیف پول های مخصوص لایتنینگ نیاز دارید. ما در ادامه این مطلب به بررسی شبکه لایتنینگ و معرفی بهترین کیف پول های لایتنینگ بیت کوین می پردازیم.

شبکه لایتنینگ چیست؟

شبکه بیت کوین در دنیای ارزهای دیجیتال علاوه بر غیرمتمرکز بودن دارای مقیاس پذیری محدودی است. این شبکه در یک ثانیه، توانایی انجام ۷ تراکنش را دارد. با توجه به تقاضای زیادی که برای ارزدیجیتال و خرید بیت کوین در سطح جهان وجود دارد، بلاک چین بیت کوین نمی تواند پاسخگو باشد و به همین دلیل است که هزینه و سرعت انجام تراکنش ها بسیار بالا می رود. شبکه لایتنینگ (Lightning Network) به عنوان یک فناوری جدید و پیشرفته راه حلی برای این موضوع خواهد بود.

شبکه لایتنینگ به عنوان پروژه ای کم ریسک و کاربردی مشکل مقیاس پذیری شبکه بیت کوین را حل می کند. با کمک این شبکه لایه دوم که روی زنجیره اصلی بیت کوین قرار گرفته است، کاربران می توانند تراکنش های همتا به همتای خود را با کمترین کارمزد و در سریع ترین زمان انجام دهند. این شبکه در حال حاضر روی هر دو بلاک چین لایت کوین و بیت کوین قابل اجرا است.

نکته مهم دیگری که در شبکه لایتنینگ وجود دارد این است که در کنار اینکه با بلاک چین بیت کوین ارتباط برقرار می کند، می تواند به عنوان یک شبکه جداگانه با نرم افزارهای مخصوص خود فعالیت کند. در واقع تنها تراکنش هایی که مربوط به نقل و انتقالات بیت کوین در شبکه لایتنینگ باشد در فضای دفتر کل توزیع شده ثبت می شوند.

بهترین کیف پول های لایتنینگ بیت کوین

بهترین کیف پول های لایتنینگ بیت کوین

شما با استفاده از کیف پول لایتنینگ می توانید به این شبکه متصل شوید و از امکانات آن مثل ذخیره، دریافت و ارسال بیت کوین از طریق لایتنینگ استفاده کنید. نکته مهمی که وجود دارد این است که این شبکه بیشتر برای تراکنش های خرد یا به عبارتی کم ارزش طراحی شده است و برای تراکنش هایی که مقادیر زیادی دارند، بهتر است از زنجیره اصلی استفاده کنید.

برای اینکه با بهترین کیف پول های لایتنینگ بیت کوین آشنا شوید می توانید آن ها را بر اساس معیارهایی مثل تعداد سیستم عامل های پشتیبانی شده، امنیت، میزان محبوبیت و تعداد دنبال کنندگان آن در توییتر بسنجید. ما در این قسمت فهرستی از بهترین کیف پول های لایتنینگ در دسترس را برای شما فهرست کرده ایم.

۱. کیف پول بلو والت (Blue Wallet)

کیف پول بلو والت (Blue Wallet)

یکی از کیف پول های خوب لایتنینگ بیت کوین، بلو والت (Blue Wallet) است که در سال ۲۰۱۸ ارائه شد و در سال ۲۰۱۹ خدمات مربوط به لایتنینگ بیت کوین را به اپلیکیشن خود اضافه کرد. این کیف پول در حال حاضر سه سرویس جدا و متفاوت را ارائه می دهد که به شرح زیر است:

  • والت معمولی بیت کوین (Bitcoin Wallet)
  • والت چند امضایی مخصوص نگهداری مبالغ زیاد بیت کوین (Bitcoin Vault)
  • والت لایتنینگ (Lightnineg Wallet)

نکته مهمی که وجود دارد این است که دو سرویس اول این والت غیرامانی است و سرویس سوم یا لایتنینگ امانی است. البته در این قسمت کاربران می توانند با ذخیره لینک یا کد QR، کیف پول خود را بازیابی کنند اما باز هم کلیدهای خصوصی را در اختیار نخواهند داشت.

بلو والت در گوشی های با سیستم عامل اندروید و IOS پشتیبانی می شود. این کیف پول کاربری بسیار آسانی دارد و به همین دلیل است که از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است. یکی دیگر از قابلیت های بلو والت این است که از سرویس Tor پشتیبانی می کند و این امکان را دارد تا با اثر انگشت هویت خود را در والت خود تأیید کنید.

دانلود نسخه اندروید و ios بلو والت

۲. کیف پول فونیکس (Phoenix)

کیف پول فونیکس (Phoenix)

یکی از بهترین کیف پول های لایتنینگ بیت کوین کیف پول فونیکس (Phoenix) است که از سال۲۰۱۹ فعالیت خود را آغاز کرد. این کیف پول توسط هر دو سیستم عامل اندروید و IOS پشتیبانی می شود و به عنوان یک گره لایتنینگ مجزا و مستقل در گوشی های موبایل هوشمند فعالیت می کند. نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که کیف پول فونیکس اجازه ذخیره بیت کوین در زنجیره اصلی را به کاربران نمی دهد.

کیف پول لایتنینگ فونیکس، یک والت منبع باز و غیرامانی است. به عبارتی کلیدهای خصوصی به شکل مستقیم در اختیار کاربران قرار نمی گیرد و در قالب یک عبارت بازیابی عرضه می شود. امتیاز این کیف پول در BMJ 3.5 است. همچنین خوب است بدانید که در مقابل کاربری آسانی که دارد از سیستم های امنیتی پیشرفته ای برخوردار نیست.

دانلود نسخه اندروید و ios کیف پول فونیکس

۳. کیف پول اکلر (Éclair)

کیف پول اکلر (Éclair)

کیف پول اکلر (Éclair) یکی دیگر از بهترین کیف پول های لایتنینگ بیت کوین است. این والت از تراکنش های زنجیره اصلی پشتیبانی می کند. همچنین این قابلیت را دارد که مسیرهای پرداخت را در سیستم کاربر محاسبه کند. کیف پول Eclair توسط یک شرکت فرانسوی به نام Acinq طراحی و اجرا شده است.

یکی از مهم ترین ویژگی های این والت این است که کنترل کامل بیت کوین را در اختیار کاربران قرار می دهد. به عبارتی می توان گفت که هیچ شخص سومی به دارایی های شما نظارت و کنترل ندارد. همچنین بحث مهم امنیت در این کیف پول تا حدودی قابل اعتماد است. زیرا اپلیکیشن این والت در قسمتی از حافظه موبایل ذخیره می شود تا نسبت به بدافزارها ایزوله باشد.

نکته مهم دیگری که درباره والت Éclair وجود دارد این است که فقط برای سیستم عامل اندروید طراحی شده است. به همین دلیل است که با وجود ویژگی های مثبت زیادی که دارد امتیاز ۳.۵ را در BMJ کسب کرده است. علاوه بر این در کنار داشتن امکان لغو تراکنش در این اپلیکیشن، والت Éclair به شما کمک می کند تا هنگام انجام تراکنش، کمترین کارمزد را پرداخت کنید.

دانلود نسخه اندروید کیف پول اکلر

۴. کیف پول موون (Muun)

کیف پول موون (Muun)

کیف پول موون به عنوان یکی از بهترین کیف پول های لایتنینگ به شمار می رود که در گوشی هایی با سیستم عامل اندروید و IOS قابل نصب است. این کیف پول می تواند گزینه مناسبی در بین والت های لایتنینگ برای شما باشد زیرا امنیت بالا و کاربری آسان را در کنار هم در اختیار شما قرار خواهد داد. علاوه بر این شما می توانید هم در شبکه لایتنینگ و هم در زنجیره اصلی به بیت کوین دسترسی داشته باشید.

امکان بازیابی والت موون برای شما به عنوان یک کاربر به کمک کد بازیابی یا ترکیبی از ایمیل و رمز عبور فراهم است. شما می توانید از قابلیت های امنیتی پیشرفته ای در این والت استفاده کنید تا از به سرقت رفتن دارایی خود جلوگیری کنید. علاوه بر این یکی دیگر از ویژگی های مثبت والت موون به عنوان یکی از بهترین کیف پول های لایتنینگ بیت کوین، تخمین گر هزینه بر مبنای mempool Muun است. بر اساس این ویژگی امکان صرفه جویی ۳۰ درصدی در تراکنش ها به وجود خواهد آمد. این کیف پول در BMJ نمره ۴ را کسب کرده است.

دانلود نسخه اندروید و ios کیف پول موون

۵. کیف پول بریز (Breez)

کیف پول بریز (Breez)

یکی دیگر از بهترین کیف پول های لایتنینگ بیت کوین، والت بریز (Breez) است که به عنوان یک کیف پول غیرامانی و متن باز در حال فعالیت است. کاربری ساده ای که این کیف پول روی گوشی موبایل دارد باعث شده تا تبدیل به گزینه ای مناسب برای افراد تازه کار و مبتدی شود. برای بک آپ گرفتن در اپلیکیشن بریز می توانید از طریق گوگل درایو اقدام کنید. امتیاز این کیف پول در BMJ 4 است.

دانلود نسخه اندروید و ios کیف پول بریز

۶. کیف پول والت آف ساتوشی (Wallet of Satoshi)

کیف پول والت آف ساتوشی (Wallet of Satoshi)

کیف پول آف ساتوشی (Wallet of Satoshi) به عنوان والت اختصاصی شبکه لایتنینگ بیت کوین در سال ۲۰۱۸ ارائه شد. این کیف پول خود را این گونه معرفی می کند: “ساده ترین کیف پول شبکه لایتنینگ در جهان“. کاربری بسیار آسان و کاربرپسند اپلیکیشن این کیف پول می تواند این ادعا را تأیید کند. کیف پول والت آف ساتوشی از هر دو سیستم عامل اندروید و IOS پشتیبانی می کند.

علاوه بر این امکان خرید مستقیم بیت کوین در این والت وجود دارد که به دلیل تحریم ها و عدم دسترسی کاربران ایرانی به moonpay، این گزینه در ایران غیرفعال است. یکی دیگر از ویژگی های این والت این است که فروشگاه هایی که در اطراف از پرداخت با شبکه لایتنینگ بیت کوین پشتیبانی می کنند را به کاربران خود نشان می دهد. امتیازی که والت آف ساتوشی در BMJ دریافت کرده است برابر با ۳.۵ است.

دانلود نسخه اندروید و ios کیف پول آف ساتوشی

سخن پایانی

فراموش نکنید که شبکه لایتنینگ نسبت به بلاک چین اصلی بیت کوین، یک فناوری جدید است. در واقع ۶ سال بعد از ارائه بیت کوین از این شبکه رونمایی شد و هنوز در حال توسعه است. هر روز ویژگی ها و قابلیت های جدیدی به این شبکه اضافه می شود. ما در این مقاله سعی کردیم به شکل خلاصه به معرفی این فناوری و بهترین کیف پول های لایتنینگ بیت کوین بپردازیم. البته به غیراز والت هایی که نام بردیم، کیف پول های دیگری هم هستند که برای استفاده از این شبکه مناسب اند.

سؤالات متداول

شبکه لایتنینگ بیت کوین چیست؟

شبکه لایتنینگ بیت کوین که با هدف بالابردن سرعت و پایین آوردن هزینه تراکنش ها ایجاد شد، یک فناوری جدید است که روی زنجیره اصلی بلاک چین بیت کوین قرار می گیرد و روی تراکنش های آن تأثیر می گذارد.

ساده ترین کیف پول لایتنینگ بیت کوین چیست؟

کیف پول والت آف ساتوشی در بین کیف پول های لایتنینگ بیت کوین آسان ترین کاربری را دارد و به عنوان ساده ترین کیف پول اختصاصی این شبکه معروف است.

منابع:

https://www.bitcoinmarketjournal.com/lightning-network-wallets/#:~:text=Best%20Lightning%20Network%20Wallets%20%20%20%20Name,%20%20No%20%2011%20more%20rows%20

https://99bitcoins.com/bitcoin/lightning-network/wallets/

https://bitshills.com/best-bitcoin-lightning-network-wallets-ranked-by-readers/

نظرتان را درباره‌ی مقاله «بهترین کیف پول های لایتنینگ بیت کوین (Bitcoin Lightning) کدامند؟» با ما درمیان بگذارید.

1 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدیه اسلامی تبار
خوشحالم با تولید محتوای با کیفیت، سطح وب فارسی رو ارتقا می دهیم. امروز سردبیر میهن سیگنال هستم و این هنوز شروع رویاپردازی های منه ...
شارژ رایگان با ثبت نام
با ثبت نام و تکمیل احراز هویت در جشنواره کیوسک، بیست هزار تومان بیت کوین هدیه بگیرید!

دریافت جایزه

یک نظر

  • من استیکینگ در کیف پول های ارز دیجیتال ترجیح میدم نسبت به صرافی ها

  • نمایش کامنت بیشتر

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *