بهترین استراتژی‌ها در زمان بازار خرسی

۰۵ دی ۱۴۰۱
بهترین استراتژیها در زمان بازار خرسی

بازار خرسی به بازاری اشاره دارد که در آن قیمت­های بازار عموما کاهش پیدا می­کنند. بازار خرسی نشان دهنده نااطمینانی و عدم اعتماد سرمایه­گذاران به شرایط کلی بازار مورد نظر می­باشد و در چنین شرایطی انتخاب سهم و تصمیم­گیری سخت می­شود. هر چند این اتفاق به این معنی نیست که در چنین بازاری معامله­ای انجام بلکه بازار خرسی فرصت خوبی است تا افراد بتوانند سبد خود را اصلاح کنند و شاید فرصت خوبی برای سرمایه گذاری مجدد در این بازار باشد. البته در صورتی که سرمایه گذاران با انتخاب استراتژی های بازار خرسی بتوانند روند آتی بازار را با روش­های مناسب پیش بینی کنند. زیرا با توجه به اینکه در بازار خرسی شاخص ترس بر شاخص طمع غلبه خواهد کرد، اکثر سرمایه گذاران با احتیاط به معامله می­پردازند و احتمال زیان در چنین بازاری بالا است لذا سرمایه گذاران برای کسب سود در بازار خرسی نیازمند انتخاب استراتژی مناسب هستند. در ادامه سعی می­شود بهترین استراتژی­ها در زمان بازار خرسی معرفی شوند.

استراتژی میانگین‌ هزینه‌های دلاری(DCA)

مهمترین چیزی که در طول رکود اقتصادی در بازار ارزهای دیجیتال باید به خاطر داشت این است که بازار نزولی یک امر طبیعی در بازار سهام بوده و رکود بخشی از چرخه تجاری است. اگر یک سرمایه­گذار بلندمدت هستید می توانید مقدار کل سرمایه­ای که قرار است در ارزهای منتخب سرمایه گذاری کنید را در فواصل زمانی منظم سرمایه گذاری کنید. در واقع در این استراتژی زمانی که بازار خرسی است سهام را با قیمت پایین خریداری می­کنید و این استراتژی سبب می­شود که هزینه­های شما به طور متوسط ​​کاهش پیدا کند و قیمت ورودی کلی بهتری را برای ارزهای شما  به ارمغان می‌آورد. برای مثال شما قصد خرید بیت کوین دارید اما با توجه به نوسانات شدید این ارز سعی می کنید که در بازه­های زمانی مختلف که بازار خرسی است این ارز را خریداری کنید لذا هزینه­های شما به طور متوسط کاهش می­یابد. 

استراتژی کنترل ترس

یک ضرب المثل قدیمی در وال استریت وجود دارد که می­گوید: “داو از دیوار نگرانی بالا می­رود.” به عبارت دیگر، با گذشت زمان، داو علیرغم مشکلات اقتصادی، تروریسم و ​​بلایای بی‌شماری دیگر به رشد خود ادامه داده است. سرمایه گذاران کریپتو کارنسی در بازار خرسی باید سعی کنند همیشه احساسات خود را از فرآیند تصمیم گیری سرمایه گذاری جدا کنند. ترس احساسی است که می­تواند قضاوت منطقی یک موقعیت را مختل کند.

تنوع بخشیدن به سبد سرمایه گذاری

داشتن درصدی از پرتفوی بین دارایی­های مختلف از قبیل استیبل کوین، NFT ها، ارزهای دیجیتال در حوزه های مختلف و حتی شت کوین­ها ، هسته اصلی تنوع است. اینکه چگونه پرتفوی خود را ‌متنوع می­کنید به میزان  تحمل ریسک، افق زمانی، اهداف شما بستگی دارد. با توجه به اینکه وضعیت هر سرمایه گذار متفاوت است. بنابراین یک استراتژی تخصیص دارایی مناسب به شما این امکان را می­دهد که از اثرات منفی احتمالی ناشی از قرار دادن تمام تخم مرغ­های خود در یک سبد جلوگیری کنید. برای مثال اگر شما تمام سبد خود را سمت ارزهایی که به سفته بازی متمایل شده­اند و دارای رشد بالاتری تری هستند اختصاص دهید در بازار خرسی سرمایه زیادی را از دست خواهید داد لذا با تنوع بخشیدن به سبد سرمایه گذاری و انتخاب ارزهای با ریسک کمتر در بلندمدت بازدهی بالاتری ایجاد کنید. شما می­توانید در این سبد سرمایه­گذاری مقداری پول نقد نگهداری کنید و یا با توجه به وضعیت نوسانی دلار در بازار ایران مقداری از سرمایه خود را به خرید تتر اختصاص دهید.

استراتژی مرده بازی

بهترین استراتژیها در زمان بازار خرسی

در طول بازار خرسی، خرس ها حکومت می­کنند و گاوها شانسی ندارند. یک ضرب المثل قدیمی وجود دارد که می­گوید بهترین کار در بازار خرسی این است که مرده بازی کنید. این استراتژی پیشنهاد می­کند با حفظ آرامش و عدم انجام هیچ حرکت ناگهانی، خود را از تبدیل شدن به ناهار خرس نجات خواهید داد. مرده بازی از نظر مالی به این معنی است که بخش بزرگی از پرتفوی خود را استیک و یا به ، سایر ابزارهایی با نقدینگی بالا و سررسید کوتاه قرار دهید و یا به صورت پول نقد نگهداری کنید. برای استیک می­توانید دارایی­های خود را در یک صرافی یا کیف پول سپرده کنید و در نتیجه این امر سود سالانه دریافت کنید.  البته این نوع سرمایه گذاری برای هولدرها مناسب است و یک سود تضمینی ایجاد می­کند. هر چند در بازار ایران خرید تتر و استیک آن یک پیشنهاد  در بازار خرسی ارزهای دیجیتال است. زیرا علاوه بر سود کردن از رشد قیمت تتر در بلندمدت، سود ثابت از قبیل سود روزانه، ماهانه و سالانه دریافت می­کنید. پول نقد در شرایط خرسی بسیار نجات دهنده است و در کف قیمت می­توان با بررسی قیمت لحظه‌­ای ارزهای دیجیتال مقدار زیادی ارزهای دیجیتال خرید و در نهایت میانگین خرید سهم را کاهش دهید و در زمان کمتری به سود دست یابید. شما می توانید در صرافی تتر ایران، تتر و انواع ارزهای دیجیتال با بهترین قیمت و در سریع زمان، خرید و فروش کنید.

فقط آنچه را که می­توانید از دست بدهید سرمایه گذاری کنید

سرمایه گذاری مهم است، اما حفظ سرمایه مهم تر است. به عنوان یک قاعده کلی، سرمایه‌گذاران نباید وارد به دنیای مالی شوند مگر اینکه افق سرمایه‌گذاری حداقل پنج ساله، ترجیحاً بیشتر، داشته باشند و هرگز نباید پولی را که توانایی از دست دادن آن را ندارند، سرمایه‌گذاری کنند. به یاد داشته باشید، بازارهای نزولی، و حتی اصلاحات جزئی، می­توانند بسیار مخرب باشند و در کوتاه مدت سرمایه های زیادی را نابود کنند.

شناسایی بخش های در حال رشد بازار

به دلیل تنوعی که در بازار ارز دیجیتال وجود دارد در بازار خرسی تعدادی از ارزها ارزش خود را حفظ می­کنند. این ارزها اغلب مرتبط با پروژه های فناوری هستند که همبستگی زیادی با وضعیت بازار ندارند. تعدادی از ارزها تحت اخبار و عملکرد تیم پروژه پامپ می شوند و همبستگی زیادی با وضعیت کلی بازار ندارند به عنوان مثال ارز دوج شامل این دسته هستند. تعدادی از ارزها هم با تبانی گروه خاصی پامپ می­شوند و شت کوین هستند که توصیه این است که در اینگونه ارزها سرمایه گذاری نشود. گاهی اوقات ارزهای مرتبط با صنعت بازی یا پروتوکل های دیگر در شرایط کلی بازار نزولی رشد می کنند. این بخش در سال های اخیر مورد توجه سرمایه گذران بوده و در ریزش ها ارزش آن حفظ می شود که اغلب پلتفرم های Defi و  بازی های NFT می¬باشد.

به دنبال خرید ارزهای با پشتوانه بالا و آینده دار باشید

بازارهای نزولی می­توانند فرصت­های خوبی  برای سرمایه گذاران فراهم کنند. اغلب سرمایه گذاران بازارهای نزولی را به عنوان فرصت خرید تلقی می­کنند و اقدام به خرید ارزهای با ارزش می­کنند. ارزهایی که اهداف عالی و پشتوانه مالی و علمی قوی دارند و در بازار خرسی در پایین­ترین قیمت می­باشند و انتظار افزایش قیمت آنها در آینده زیاد است.

کنترل احساسات نسبت به اخبار

هر روزه اخبار و اطلاع رسانی­های متنوعی از بازارهای مالی ارائه می­شود که مستقیما بر احساسات افراد تاثیر می­گذارد و سبب انتخاب و تصمیم­گیری احساسی در بازار مالی توسط سرمایه گذاران می­شود. لذا بهتر است سرمایه گذاران از روی نگرانی و هیجان و شتاب زده عمل نکنند زیرا تصمیم­گیری شتاب زده در بازار خرسی می­تواند افراد را در شرایط نامطلوب قرار دهد و وضع را بدتر کند.

2 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

یک نظر

  • مفید بود مرسی

  • نمایش کامنت بیشتر

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *