ورود / ثبت نام از کجا شروع کنم؟
قیمت ارزهای دیجیتال مقایسه قیمت صرافی ها مقایسه صرافی های ایرانی مقایسه صرافی های خارجی
خداحافظی چین با بانکداری سنتی و راه اندازی ارز دیجیتال ملی

اطلاعات کمی در مورد ارز دیجیتال ملی چین موجود است اما گفته می شود که کشور چین حدودا ۵ سال است که بر روی آن کار می کند. این ارز قرار است یک بلاک چین خصوصی و یک شبکه همتا به همتا برای اشتراک اطلاعات و اعتبار سنجی تراکنش ها باشد. این ارز جایگزین پول فیزیکی می شود و قرار است که سیستم بانکداری سنتی را متحول کند. بانک مرکزی چین نیز بر مشارکت کنندگان در این پروژه نظارت خواهد داشت.
بیت کوین
به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک ، آیا چین برای بیرون دادن بیت کوین خود آماده است؟ این تصور را از خود دور کنید زیرا ارز دیجیتال ملی چین (China National Crypto) بسیار عظیم تر از بیت کوین خواهد بود. دومین اقتصاد بزرگ جهان از این ارز حمایت خواهد کرد و کشور چین با استفاده از این ارز به گرفتن مالیات اقدام خواهد کرد. مقامات ملی چین همگی مجبور به پذیرش این ایده قدرتمند هستند. ممکن است چین این ایده را در سال ۲۰۲۰ پیاده سازی کند.ارز دیجیتال ملی چین ممکن است در ابتدا شروعی آهسته داشته باشد اما به تدریج جایگزین بانکداری سنتی و سیستم نرخ های مبادله شناور جهانی خواهد شد. بلاکچین و ارز یوان دیجیتال یک اولویت استراتژیک برای چین است.

اطلاعات کمی در مورد ارز دیجیتال ملی چین موجود است اما گفته می شود که کشور چین حدودا ۵ سال است که بر روی آن کار می کند. این ارز قرار است یک بلاک چین خصوصی و یک شبکه همتا به همتا برای اشتراک اطلاعات و اعتبار سنجی تراکنش ها باشد. این ارز جایگزین پول فیزیکی می شود و قرار است که سیستم بانکداری سنتی را متحول کند. بانک مرکزی چین نیز بر مشارکت کنندگان در این پروژه نظارت خواهد داشت.

بانکداری حال حاضر در قرن هفدهم و در لندن ظاهر شد. مشکل این بانکداری نداشتن یک دفتر کل است و در نتیجه فرضا اگر علی بخواهد از ایران به انگلیس مقداری پول حواله کند، با سلسله ای از واسطه ها مواجه خواهد شد. بلاک چین یک پایگاه داده تغییر ناپذیر است و نیاز به این واسطه ها و نیاز به اعتماد را از میان برمی دارد.

ارز دیجیتال ملی چین تنها نیست

چین تنها کشوری نیست که در حال آزمایش کردن چنین پروژه ای باشد. کشورهای دیگری مانند سنگاپور نیز چنین پروژه هایی را در دست دارند. اگر فناوری بلاکچین بتواند از عهده پردازش تراکنش های زیاد به طور همزمان برآید، ارز های دیجیتال نه تنها جایگزین پول نقد می شوند، بلکه بانکداری را نیز متحول خواهند کرد.

بدین ترتیب، افراد می توانند در بانک های مرکزی سپرده گذاری کنند و حکومت تبدیل به تامین‌کننده پول برای مشتریان خرد خواهد شد. در این حالت، معادلات به کلی تغییر خواهد کرد و بانک‌ها می توانند به همگان وام بدهند. اما چرا بانک‌ها باید سیستم بانکداری خود را رها کنند؟ جواب این است که در جاهایی مانند اروپا و ژاپن می‌بینیم که نرخ سود منفی تبدیل به معضل شده است و وام دهندگان برای کسب سود با مشکل مواجه هستند. اگر اقتصاد جهانی در دراز مدت دچار رکود شود، ارزهای دیجیتال رسمی روشی کارآمد برای بیرون آمدن از بحران خواهند بود.

حکومت‌ها نمی‌توانند در برابر پیشرفت فناوری مقاومت کنند و مجبورند که دیر یا زود به این کاروان بپیوندند. کشوری مانند چین وقتی که فیسبوک و پروژه لیبرای (Libra) آن را می بیند، دیگر نمی‌تواند دست روی دست بگذارد. تقاضا برای توکن های بین مرزی روز به روز در حال افزایش است و از این توکن ها می توان برای ترید و سرمایه گذاری استفاده کرد.

این تغییرات تنها منحصر به بانکداری و مسائل پولی نخواهد بود. تراکنش‌های توکن ی ناشناس خواهند بود و دیگر بانک های مرکزی از نقل و انتقال پول توسط افراد خبر نخواهند داشت. این امر ممکن است کار را برای پول شویی و اقدامات تروریستی راحت کند اما از طرف دیگر، کار را برای فعالان حقوق بشر و دموکراسی در رژیم های دیکتاتوری نیز آسان خواهد کرد. پیشرفت بلاکچین و فناوری های دیگر باعث کاهش قدرت ایالات متحده در استفاده از ارز خود برای دسترسی به منافع خود در عرصه بین الملل خواهد شد.

دهه پر فراز و نشیبی را نه تنها در زمینه بانکداری و پول، بلکه در زمینه حریم خصوصی و سیاست نیز در پیش داریم. این رویداد ها تنها شروع این دهه هستند و باید منتظر چیز های بیشتری باشیم. نظر شما چیست؟ آیا ارز دیجیتال ملی چین می تواند تحول ایجاد کند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

بر اساس رای 0 نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.