رقابت طلا و بیت کوین: آیا بیت کوین طلا را خواهد خورد؟

۱۳ خرداد ۱۴۰۳
رقابت طلا و بیت کوین آیا بیت کوین طلا را خواهد خورد؟

ارزهای دیجیتال به‌قدری به موضوعی داغ و گزینه‌ای جذاب برای سرمایه‌گذاری تبدیل شده‌اند که امروزه توجه همه رو به خود جلب کرده‌اند. در این بین، مخالفان و موافقان این دارایی‌های جذاب نیز بسیار زیاد هستند و هر کدام دلایل خاص خود را دارند. اما چیزی که بیشتر از همه جالب به نظر می‌رسد این ادعا است که بیت کوین روزی جای طلا را به‌عنوان ارزشمندترین ذخیره ارزش، خواهد گرفت. پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این نوشتار از صرافی ارز دیجیتال اینوکس، با ما همراه باشید تا رقابت طلا و بیت کوین را با شما بررسی کنیم.

رقابت طلا و بیت کوین آیا بیت کوین طلا را خواهد خورد؟

آیا بیت کوین طلا را خواهد خورد؟

«مایکل سیلور» رئیس هیئت مدیره شرکت مایکرو استراتژی در تاریخ ۱۲ مارس در گفتگو با CNBC اعلام کرد که شرکت او اقدام به خرید ۱۲ هزار بیت کوین کرده است. او همچنین گفت که ارزهای دیجیتال در آینده‌ای نزدیک به دارایی ارزشمندتر از طلا، تبدیل خواهند شد. شما می‌توانید برای مشاهده لیست قیمت ارزهای دیجیتال و مقایسه آن با قیمت طلا به صرافی ارز دیجیتال اینوکس مراجعه کنید.

به گفته سیلور، بیت کوین بدون تردید بهترین طلای دیجیتال است و طلا را خواهد خورد. این ارز دیجیتال تمام مزایای طلا را دارد و در عین حال، معایب طلا را رفع می‌کند. وی همچنین انتظار دارد که بیت کوین توجه سرمایه‌گذاران سایر دارایی‌های خطرپذیر را به خود جلب کند؛ از جمله ۵۰۰ سهام برتر در بازار بورس سهام نیویورک و نزدک که ارزش بازار بالایی دارند.

خرید بیت کوین در سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز جای خود را پیدا خواهد کرد، شبیه به برنامه‌ای که شرکت بلک‌راک برای به‌دست آوردن جایگاهی برای صندوق ETF بیت کوین در صندوق تخصیص جهانی (Global Allocation Fund) خود دارد. این موضوع به‌ویژه با مقایسه پیش‌ بینی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۴ با پیش بینی قیمت طلا در سال ۱۴۰۳ مشخص است.

سیلور یادآوری کرد که هاوینگ پیش روی بیت کوین در ماه آوریل ۲۰۲۴ سال، پاداش بلاک این ارز دیجیتال را ۵۰درصد کاهش می‌دهد. به‌عبارت دیگر هر روز تنها ۴۵۰ بیت کوین جدید وارد بازار خواهد شد، درحالی‌که مقدار فعلی آن ۹۰۰ بیت کوین است؛ بنابراین برای برآورده کردن سطح تقاضای سرمایه‌گذاران، قیمت بیت کوین به‌اجبار تغییر خواهد کرد. از طرفی نباید فراموش کنیم بسیاری از معامله‌گران بیت کوین را بهترین ارز دیجیتال برای سود روزانه معرفی می‌کنند، چون حجم معاملاتش بسیار بالا است و با تحلیل درست، می‌توان از آن سود خوبی به‌دست آورد.

مایکل سیلور در ۱۱ نوامبر ۲۰۲۳ گفته بود که سطح تقاضا برای بیت کوین ممکن است تا انتهای سال ۲۰۲۴ ده برابر افزایش پیدا کند. وی گفت «من فکر می‌کنم که ۱۲ ماه آینده، بازه زمانی بسیار مهمی باشند چون سطح تقاضای ماهیانه بیت کوین باید دو، سه یا حتی ۱۰ برابر شود. اما سطح عرضه موجود برای فروش بیت کوین در ماه آوریل نصف خواهد شد. بنابراین، ماینرها دیگر ماهیانه ۱ میلیارد دلار بیت کوین دریافت نخواهند کرد و مقدار آن ۵۰۰ میلیون دلار خواهد بود.»

رقابت طلا و بیت کوین آیا بیت کوین طلا را خواهد خورد؟

خرید حجم بالای بیت کوین توسط شرکت مایکرو استراتژی

شرکت مایکرو استراتژی در ۱۱ مارس اقدام به خرید بیت کوین به تعداد ۱۲ هزار بیت کوین و به ارزش ۸۲۱.۷ میلیون دلار کرد. گزارش کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) نشان می‌دهد که بین ۲۶ فوریه ۲۰۲۴ و ۱۰ مارس ۲۰۲۴، این شرکت ۷۸۱.۱ میلیون دلار از طریق عرضه خصوصی اوراق ‌قرضه قابل‌ تبدیل و بدون وثیقه به‌دست آورده است و به‌همراه ۴۰.۶ میلیون پول نقد، تقریبا ۱۲ هزار بیت کوین به ارزش تقریبا ۸۲۱.۷ میلیون دلار خریده است.

میانگین قیمت خرید هر بیت کوین شامل کارمزدها و مخارج تقریباً ۶۸۴۷۷ دلار است. مایکرو استراتژی تا ۱۰ مارس ۲۰۲۴ حدود ۲۰۵ هزار بیت کوین در اختیار دارد که آن‌ها را مجموعاً به قیمت ۶.۹۱ میلیارد دلار خریده است و میانگین خرید هر بیت کوین با توجه به کارمزدها و مخارج، تقریباً ۳۳۷۰۶ دلار است.

داده‌های بازار نشان می‌دهند از زمانی که مایکرو استراتژی شروع به خرید بیت کوین کرده، قیمت سهام این شرکت بیش از ۱۰۰۰درصد افزایش یافته و ارزش بازار این شرکت تقریباً ۲۵.۷ میلیارد دلار بیشتر شده است.

ثروت شخصی مایکل سیلور در ۲۹ فوریه پس از آنکه سهام شرکت او و قیمت بیت کوین برای سه روز متوالی افزایش یافت، به تقریبا ۷۰۰ میلیون دلار رسید. اکثر ارزش این شرکت به علت بیت کوین‌هایی است که در اختیار دارد. سیلور بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار مایکرو استراتژی است و ۱۲درصد سهام این شرکت را در اختیار دارد. او همچنین با طرفداری جدی از آینده بیت کوین، آن را یکی از مطمئن‌ترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری می‌داند.

بیت کوین نقره را پشت سر گذاشت

به‌ گزارش سایت مارکت کپ در ۱۱ مارس ۲۰۲۴، ارزش بازار بیت کوین به ۱.۳۹۸ تریلیون دلار افزایش یافت تا از ارزش بازار نقره (۱.۳۷۹ تریلیون دلار) عبور کند و به هشتمین دارایی بزرگ دنیا بر اساس ارزش بازار تبدیل شود. چند روز قبل از آن، شرکت گری اسکیل، گزارشی را با این باور منتشر کرد که بیت کوین دارایی کلانی است که با دلار آمریکا و طلای فیزیکی، دو دارایی سنتی که ذخیره ارزش محسوب می‌شوند، رقابت می‌کند.

رقابت طلا و بیت کوین آیا بیت کوین طلا را خواهد خورد؟

گری اسکیل گفت که بیت کوین از نظر برخی سرمایه‌گذاران در مقایسه با طلا ممکن است مزایایی داشته باشد. مثلا حمل آن ساده‌تر است. از بیت کوین در هر جای جهان می‌توان استفاده کرد، تا زمانی که دارنده آن به اینترنت و یک کلید خصوصی دسترسی داشته باشد. از نظر این شرکت، افزایش تقاضا برای بیت کوین به‌طورکلی ریشه در نگرانی سرمایه‌گذاران به آینده میان‌مدت دلار آمریکا دارد و آن‌ها دنبال یک دارایی جایگزین «ذخیره ارزش» می‌گردند.

افزایش تقاضا برای این رمزارز به حدی بالا است که در سال‌های اخیر برنامه استخراج بیت کوین نیز به طور گسترده‌ای در میان کاربران محبوبیت یافته است. اگرچه کار با این نرم‌افزارها به سیستم‌های پردازنده قوی احتیاج دارد، اما سود حاصل از استخراج بیت کوین به حدی بالا است که بسیاری از کاربران در سراسر جهان ترجیح می‌دهند، از این شیوه برای کسب درآمد استفاده کنند. 

علاوه بر این، مهم است اشاره کنیم ازآنجایی‌که صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و قابل معامله اسپات طلا که در آمریکا لیست شده‌اند از زمان راه‌اندازی EFT بیت کوین شاهد جریان خالص خروجی بوده‌اند، احتمالاً خبر از تغییر سیاست سرمایه‌گذاران برای ترجیح به خرید یک دارایی ذخیره ارزش نسبت به دیگری می‌دهد.

سخن پایانی

باتوجه‌به سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ مانند مایکرو استراتژی و سرمایه‌گذاران کوچک‌تر، مشخص است که جایگاه بیت کوین روزبه‌روز محکم‌تر می‌شود و ظاهراً رقابت آن با طلا طی سال‌های آینده تنگاتنگ‌تر خواهد شد. ارز دیجیتالی که از زمان شکل‌گیری خود از نظر ارزش و قیمت رشد بسیار زیادی داشته است و همه افراد، آن را سلطان بازار کریپتوکارنسی می‌دانند.

پس اگر شما هم قصد سرمایه‌گذاری در این بازار را دارید، بسیار مهم است که در جریان آخرین اخبار بازار کریپتوکارنسی قرار گیرید. صرافی ارز دیجیتال اینوکس به‌عنوان یکی از معتبرترین صرافی‌های رمزارز در کشور، مهم‌ترین و موثق‌ترین خبرها و روندها در بازار جهانی ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار خواهد داد. به کمک این سایت می‌توانید به مطالب تحلیلی مختلف و پیش بینی قیمت رمزارزها دسترسی داشته باشید و برای سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال مختلف بهترین تصمیم را بگیرید.

منبع : صرافی ارز دیجیتال اینوکس

برای این مطلب رای ثبت نشده
اولین رای دهنده باش!
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *