استخراج بیت کوین چیست؟ | همه چیز درمورد ماینینگ بیت کوین

۰۱ تیر ۱۴۰۱
استخراج بیت کوین چیست؟

این روزها در هر جمعی که صحبت از درآمدزایی به روشی به جز ریال باشد، استخراج بیت کوین جزء موارد پر طرفدار است. این صنعت که شیوه‌ای جدید از کسب درآمد را ایجاد کرده است، هنوز برای افراد تازه وارد، پر از راز و رمز است. مثلا اینکه طی فرآیند استخراج چه اتفاقی می‌افتد که منجر به سوددهی می‌شود؟ آیا استخراج بیت کوین به هزینه خرید تجهیزاتش می‌ارزد؟ در این مقاله، شما از سیر تا پیاز استخراج بیت کوین را خواهید آموخت. سپس با چالش های اصلی حوزه ماینینگ در ایران و مجوز های لازم آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

ویدئو آموزشی استخراج بیت کوین

استخراج کنندگان بیت کوین چه کسانی هستند؟

به طور خلاصه، بیت کوین یک ارز الکترونیکی است که بر روی یک شبکه غیر متمرکز بنا شده است. این شبکه به هیچ کشوری وابسته نبوده و هیچ فرد یا شرکت خاصی آن را کنترل نمی کند. به این طریق هیچکس به تنهایی به صورت خاص مالکیت بیت کوین را به عهده ندارد. اگر کسی قصد تاثیرگذاری روی شبکه بیت کوین را دارد، باید جزئی از آن شود. مهم نیست در کجای دنیا زندگی می کند فقط کافیست با اتصال به شبکه بیت کوین بخشی از ان شود. به بیان دیگر مالکیت شبکه بیت کوین فقط به کاربرانش بستگی دارد و تحت کنترل مردم است.
حال سوال اساسی‌ای پیش می آید که چه کسانی بیت کوین را استخراج می‌کنند؟ با توجه به توضیح بالا، افرادی به نام ماینر یا استخراج کننده هستند که به طور داوطلبانه به شبکه بیت کوین پیوسته‌اند و وظیفه استخراج بیت کوین را به عهده گرفته‌اند. البته این افراد این کار را بدون مزد انجام نمی‌دهند. شبکه بیت کوین در ازاء تجهیزاتی که این افراد در اختیار شبکه قرار می‌دهند و کاری که انجام می‌شود، به آن‌ها پاداش می‌دهد.

وظیفه استخراج کنندگان چیست؟

ماینرها اشخاصی هستند که تجهیزات استخراج بیت کوین را به شبکه متصل کرده‌اند. با این کار ضمن کمک به انجام تراکنش‌های بیت کوین، امنیت شبکه را نیز ارتقا داده‌اند. به دستگاه‌های استخراج هم به اصطلاح ماینر گفته می‌شود. دستگاه‌های ماینر در روند پروسه استخراج، بر سر حل معادلات ریاضی با هم رقابت می‌کنند و هر ماینری که زودتر پاسخ را بیابد، بیت کوین ساخته می‌شود و به پاداش می‌رسد. لازمه این رقابت سخت‌افزارهای قدرتمندی است که بتوانند به پاسخ درست در زمان معین دست پیدا کنند. ذکر این نکته هم حائز اهمیت است که بخشی از امنیت بیت کوین هم به سبب همین قدرت پردازش بالای دستگاه‌های ماینر تأمین می‌شود.
پس در نتیجه، افزون بر وظیفه استخراج بیت کوین که به صورتی منحصر به فرد و بر اساس یک برنامه زمان‌بندی شده انجام می‌شود، تأیید تراکنش‌ها را هم ماینرها انجام می‌دهند. برعکس ارزهای متداول که چاپ آن‌ها محدود به بانک‌ها می‌باشد، هر فردی می‌تواند در استخراج بیت کوین نقشی ایفا کند.

چرا استخراج بیت کوین فرآیندی زمان بر است؟

برای اینکه حالت پایدار شبکه از دست نرود و همه واحدهای بیت کوین به یکباره استخراج نشوند، فاکتوری به نام «سختی استخراج» تعریف شده است. هر ده دقیقه یک بلاک از بلاک چین بیت کوین تولید می‌شود. اگر دستگاه‌های استخراج کننده بیت کوین قوی باشند، به عبارت دیگر بتوانند در مدت زمانی کمتر از ده دقیقه یک بلاک را بسازند، سختی استخراج بیشتر می‌شود تا این زمان را به همان ده دقیقه برساند. از طرف مقابل اگر ماینرها قدرت پردازش کمی داشته باشند، امکان دارد به زمانی بیشتر از ده دقیقه نیاز داشته باشند تا یک بلاک بیت کوین بسازند، در نتیجه سختی استخراج کاهش یافته و زمان ساخت یک بلاک به همان ده دقیقه برسد.
علاوه بر این‌ها، رخداد دیگری هم وجود دارد که هر چهار سال یکبار به وقوع می‌پیوندد. در نتیجه این رویداد که «هاوینگ (Halving)» نام دارد، میزان بیت کوین‌های تولیدشده به صورت ناگهانی به نصف می‌رسد. این فرآیند، سبب کمیاب شدن بیت کوین هم می‌شود.

ناگفته نماند که نمی‌توان بیشتر از ۲۱ میلیون واحد بیت کوین استخراج کرد. در ابتدای سال شمسی جاری در هر ده دقیقه ۱۲.۵ بیت کوین ساخته می‌شد. اما بعد از می ۲۰۲۰، وقتی رویداد هاوینگ اتفاق افتاد؛ این مقدار به ۶.۲۵ بیت کوین در هر ده دقیقه کاهش پیدا کرد.

تا الآن حدودا بیشتر از 18 میلیون واحد بیت کوین استخراج شده است که پیش بینی می‌شود تا سال ۲۱۴۰، استخراج تمام ۲۱ میلیون واحد به اتمام برسد.

تا الآن حدودا بیشتر از ۱۸ میلیون واحد بیت کوین استخراج شده است که پیش بینی می‌شود تا سال ۲۱۴۰، استخراج تمام ۲۱ میلیون واحد به اتمام برسد.

وسایل مورد نیاز برای استخراج بیت کوین

برای استخراج به این موارد نیاز دارید:

 •  دستگاه ای‌سیک (ASIC)، دستگاهی مخصوص استخراج
 •  وسایل خنک‌کننده
 •  اینترنت پایدار
 •  کیف پول بیت کوین
 •  برق و لوازم برقی

دستگاه ای‌سیک (ASIC) چیست؟

ASIC  در واقع پردازنده ای به منظور استخراج ارزهای دیجیتال است که به نسبت به روش های دیگر سرعت بالاتر و مصرف کمتری دارد. این پردازنده بسیار کم حجم است و در ارتباط با اجزاء دیگر سیستم مثل مین بورد، پاور و خنک کننده قرار دارد. هر دستگاه ASIC معمولا برای استخراج یک یا چند ارز دیجیتال مخصوص ساخته شده و نمیتواند کار استخراج همه ارز ها را انجام دهد.

وسایل خنک‌کننده

جدای از سر و صدای بالایی که دستگاه‌های استخراج بیت کوین تولید می‌کنند، گرمای زیادی هم حین انجام فعالیت تولید می‌شود. اگر اقدامی برای این مسئله انجام نگیرد، در آینده مشکل ایجاد خواهد کرد. برای بالا بردن کارایی دستگاه‌ها و افزایش طول عمر آن‌ها، وسایل خنک‌کننده الزامی هستند.

اینترنت پایدار

در ایران چیزی به نام اینترنت پایدار معنی خاصی ندارد! شما می توانید از سایت سنجش پلان میزان رضایت اطرافیان خود را از سرویس های مختلف را ببینید و تصمیم مناسب تری بگیرید.

کیف پول بیت کوین

برای نگهداری و انتقال بیتکوین از کیف پول های بیتکوین استفاده میشود. این کیف پول ها خیلی شبیه به حساب های بانکی هستند که هر روز باآنها سرو کار داریم. معمولا اجزای خیلی ساده ای دارند: یک آدرس عمومی که مثل شماره کارت عمل میکند و یک آدرس خصوصی که عملا مثل رمز دوم عمل میکند. این کیف پول ها تنوع بسیار زیادی دارند مثلا: سرد و گرم ، کاغذی ، سخت افزاری ، وب ، دسکتاپ ، موبایلی. برای آشنایی بیشتر مقاله معرفی انواع کیف پول‌ بیت کوین را بخوانید.

برق و وسایل برقی

برق یکی از اصلی‌ترین عوامل در استخراج بیت کوین است. از آنجایی که دستگاه‌های ماینینگ برق زیادی مصرف می‌کنند، باید برق و تجهیزات برقی مناسب داشت تا هم عمل ماینینگ با اختلال ایجاد نشود و هم ایمنی دستگاه‌ها و محل کار تأمین شود. بر اساس قوانین ایران، برای ماینینگ نمی‌توان از برق خانگی و یارانه‌ای استفاده کرد. در ادامه این مقاله، بیشتر به این موضوع پرداخته خواهد شد.

قبل از تهیه یک دستگاه ماینر به این موارد توجه کنید:

 • ارز های دیجیتال قابل ساپورت – دستگاه چه ارز هایی را می تواند ماین کند؟
 • میزان هش – میزان هش دستگاه با مقدار استخراج رابطه مستقیم دارد. معمولا دستگاه هایی که هش ریت بالاتر دارند قیمت بالایی هم دارند.
 • برق مصرفی – گاهی مصرف برق ماینر ها به قدری بالاست که توجیه اقتصادی ندارد.
 • صدای تولیدی – یکی از بزرگترین مواردی که باعث پپشیمانی مبتدی ها می شود صدای تولیدی دستگاه است.
 • امکان تعمیر و گارانتی – با توجه به تحریم ها عملا دستگاه های ماینر فرسوده غیر قابل استفاده هستند.
 • قیمت ماینر – قبل از خرید دستگاه ماینینگ با استفاده از ماشین حساب های ماینینگ برگشت سرمایه خود را به دقت بررسی کنید.

توصیه میکنیم برای مشاهده جزئیات بیشتر انتخاب یک دستگاه ماینر مناسب را بخوانید.

 قبل از خرید دستگاه ماینر حتما به بازگشت سرمایه خود توجه نمایید.

قبل از خرید دستگاه ماینر حتما به بازگشت سرمایه خود توجه نمایید.

با تمام این‌ها اگر دستگاهی را با بازدهی بالا پیدا کردید که تمام موارد بالا در آن رعایت شده بود، باید به کیفیت ساخت دستگاه و شرکت تولید کننده آن هم توجه کرد. چون ممکن است خود دستگاه زیاد عمر نکند و زود از کار بیفتد. به همین دلیل اغلب تلاش کنید از برندهایی دستگاه تهیه کنید که کیفیتشان را در تجربه ثابت کرده‌اند و اعتبار کافی را دارند. همچنین مارک‌هایی که در صنعت ماینینگ به صورت انبوه استفاده می‌شوند.

معروف‌ترین برندهای ساخت دستگاه‌های ماینر چیست؟

در حال حاضر بهترین برند های تولید کننده دستگاه‌های ماینینر از نظر اعتبار، محبوبیت و کیفیت ساخت به ترتیب زیر هستند:

 •  بیت مین (Bitmain) سازنده ماینرهای انت‌ماینر (Antminer)
 •  کنان (Cannan) سازنده ماینرهای آوالون (Avalon)
 •  میکرو بی‌تی (MicroBT) سازنده ماینرهای واتس‌ماینر (Whatsminer)
 • ای‌بنگ (Ebang) سازنده ماینرهای ای‌بیت (Ebit)

چطور زمان بازگشت سرمایه یک دستگاه ماینینگ را تعیین کنیم؟

زمان بازگشت سرمایه یک ماینر با سود حاصل از فعالیت آن ارتباط مستقیم دارد. زمان بازگشت سرمایه عبارت است از مدت زمانی که دستگاه ماینر پول سرمایه گذاری شده برای تجهیزات و وسایل را به شما بر می‌گرداند. بعد از آن، دستگاه به سوددهی واقعی می‌رسد. این کار را می توانید با کمک ماشین حساب بازدهی ماینینگ انجام دهید.از این ماشین حساب می‌توانید با توجه به قدرت پردازش دستگاه، میزان برق مصرفی و تعرفه برق مصرفی، بازدهی دستگاه استخراج بیت کوین را بدست آورید. برای ورود به ماشین حساب ماینینگ اینجا کلیک کنید. سه عامل اصلی در محاسب

چگونه استخراج بیت کوین را شروع کنیم؟

جهت شروع عملیات ماینینگ، بعد از تهیه تجهیزات ماینینگ و کیف پول، باید یک استخر استخراج انتخاب کنید. همه ماینرها به صورت مجازی قدرت پردازش خود را برای استخراج تنها یک بلاک بیت کوین متمرکز کرده تا عملیات استخراج سریع‌تر انجام شود. در فرآیندی گروهی از ماینرها به یکدیگر میپیوندند که به آن استخر استخراج  می گویند. وقتی ماینرها به یک استخر استخراج می‌پیوندند، قدرت پردازش خود را برای تولید هش‌های بیشتر استفاده می‌کنند. نهایتا وقتی بلاک توسط استخر استخراج تولید شد، به هر ماینر به نسبت توان تولید هش آن، پاداش تعلق خواهد گرفت.

چندین استخر استخراج وجود دارد و بین آن‌ها رقابت شدیدی وجود دارد. برای پیوستن به استخر استخراج مکان جغرافیایی اصلا مطرح نیست و از هر کجای کره زمین می‌توان به یک استخر استخراج متصل شد. به صورت منفرد و مجزا از استخر استخراج نیز می‌توان به ماینینگ پرداخت ولی با توجه به قدرت بالای استخرهای استخراج، احتمال برنده شدن در استخراج یک بلاک، بسیار پایین است.  مگر اینکه مزرعه‌ای با بیشتر از ده هزار ماینر داشت که به صورت خصوصی نوعی استخر استخراج محسوب می‌شود.

معروف ترین استخر های استخراج بیت کوین در دنیا

معروف ترین استخر های استخراج بیت کوین در دنیا

بدون دستگاه ماینر، بیت کوین استخراج کنید!

این امکان وجود دارد که بدون خرید یک دستگاه ماینر، به استخراج بیت کوین بپردازید. برای انجام این کار دو راه وجود دارد. راه اول استفاده از کامپیوتر یا لپتاپ است. به این روش از کامپیوتر خود به عنوان یک دستگاه ماینر استفاده می‌کنید. این روش اصلا توصیه نمی شود و سودآوری ندارد. راه دوم که کم زحمت‌تر ولی ریسکی‌تر است، استخراج ابری نام دارد. در ادامه بیشتر با این روش استخراج آشنا خواهید شد.

استخراج ابری چیست؟

استخراج ابری یا ‌Cloud Mining به این صورت است که شما دستگاه‌های ماینر یک شرکت را برای یک مدت محدود، اجاره می‌کنید. در این روش می‌توانید قدرت پردازش سخت‌افزارهای آن شرکت‌ها و هزینه حفظ و نگهداری تجهیزات را خریداری کرده و به استخراج بپردازید. در این روش شما فقط به اینترنت نیاز دارید تا از وضعیت دستگاه‌ها و میزان کارکرد آن‌ها به صورت آنلاین و از راه دور مطلع شوید. این شیوه مزایا و معایب پر چالشی دارد که عبارتند از:

مزایای استخراج ابری

 •  مکان برای استخراج لازم ندارید
 •  هزینه مصرف برق نمی‌پردازید
 •  دستگاه ماینر نمی‌خرید

معایب استخراج ابری

 •  خطر کلاه برداری
 •  عدم شفافیت در فرآیند استخراج
 •  بهره کم (با توجه به اینکه شرکت ارائه دهنده خدمات، هزینه‌های خود را بر می‌دارد)
 •  نوسانات قیمت بیت کوین که گاهی منجر به ضررده شدن استخراج می‌شود

 

به دلیل اینکه در استخراج ابری شما هیچ کنترلی بر روی نحوه استخراج و ماینرها ندارید، ممکن است در واقعیت هیچ عملیات استخراجی اتفاق نیفتد و فقط صرفا با استفاده از میزان سرمایه شما کلاهبراردی پانزی اتفاق بی افتد.

آیا استخراج بیت کوین در ایران قانونی است؟

بلی، با داشتن مجوز استخراج ارزهای دیجیتال از وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌توان در ایران به استخراج هر ارز دیجیتالی پرداخت. هنگام تهیه دستگاه‌های ماینر به قاچاقی نبودن آن‌ها بسیار دقت کنید. چون دستگاه‌های ماینر وارد شده به ایران تا قبل از سال ۹۸ که واردات دستگاه‌های ماینر با مجوز امکان پذیر شد، قاچاق محسوب می‌شوند و مراجع قانونی حق ضبط و توقیف آن‌ها را دارند.

در ایران فقط با داشتن مجوز می‌توان بیت کوین استخراج کرد، در غیر این صورت حتی وزارت نیرو نیز حق قطع برق مصرفی واحد ماینینگ را دارد و نیروی انتظامی نیز می‌تواند دستگاه ماینر شما را ضبط کند.

در ایران فقط با داشتن مجوز می‌توان بیت کوین استخراج کرد، در غیر این صورت حتی وزارت نیرو نیز حق قطع برق مصرفی واحد ماینینگ را دارد و نیروی انتظامی نیز می‌تواند دستگاه ماینر شما را ضبط کند.

کلام پایانی

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که برای استخراج آن باید پردازنده‌های قوی رمزنگاری داشت. این دستگاه‌ها طی یک عملیات رقابتی با دیگر دستگاه‌های استخراج کننده، یک بلاک بیت کوین را تولید می‌کنند و پاداش دریافت می‌کنند که سود استخراج را تعیین می‌کند.
اما امروزه استخراج بیت کوین از طریق تهیه تجهیزات ماینینگ، هزینه‌های بالایی دارد. هزینه‌هایی از قبیل قیمت ماینرها، هزینه مصرف برق، تجهیزات خنک کننده، سختی استخراج بالا و خیلی موارد ریز و درشت دیگر که در سوددهی استخراج بیت کوین عوامل مهم و تأثیرگذاری هستند. لذا قبل از هر اقدامی باید یک ماشین حساب برداشت و سود به زیان و همچنین زمان بازگشت سرمایه را به دقت محاسبه کرد. سپس اگر استخراج بیت کوین معقول به نظر رسید، می‌توان به خرید تجهیزات و بقیه موارد پرداخت.
استخراج بیت کوین مسیری پر زحمت و پر خطر است. اما اگر تحلیل درستی از وضعیت قیمت بیت کوین همزمان با دیگر هزینه‌ها و پاداش‌های استخراج داشت، می‌توان از آن بیشترین بهره را برد. در این مقاله سعی شد تا به صورت دقیق مرحله به مرحله استخراج بیت کوین را شرح دهیم. جهت انجام این کار علاوه بر آموزش‌های هدفمند، هشدارهای لازم نیز داده شد تا جلوی هر گونه کلاه برداری یا خطا گرفته شود.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «استخراج بیت کوین چیست؟ | همه چیز درمورد ماینینگ بیت کوین» با ما درمیان بگذارید.

4 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

یک نظر

 • سلام من کیف پول درست کردم و توی سایت یا برنامه open sea ثبت نام کردم چگونه‌ میشه کیف پول به برنامه open sea اضافه کنیم

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *