درآمد ماینر | درآمد استخراج بیت کوین در ایران چقدر است؟

۲۷ بهمن ۱۴۰۱
درآمد ماینر | درآمد استخراج بیت کوین در ایران چقدر است؟

با اینکه امروزه قوانین و مقررات سختی برای استخراج بیت کوین در ایران وجود دارد اما عده زیادی هستند که همچنان برای انجام آن اقدام می کنند. یکی از مهم ترین مسائلی که در این باره وجود دارد درآمد ماینر است. با ما همراه باشید تا این مسئله را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم.

منظور از ماینر همان دستگاهی است که ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین را استخراج می کند. این دستگاه در مقابل قدرت محاسباتی که در اختیار شبکه بلاک چین بیت کوین قرار می دهد پاداش دریافت می کند زیرا با اهدای قدرت خود به شبکه، علاوه بر تأیید تراکنش ها، امنیت آن را نیز بالا می برد. استخراج بیت کوین در ابتدا به صورت تفریحی و تنها توسط عده خاصی انجام می شد اما امروزه به یک صنعت بزرگ تبدیل شده است که درآمدهای میلیارد دلاری دارد.

استخراج بیت کوین علاوه بر تهیه دستگاه ماینر، هزینه های دیگری نیز دارد که از جمله مهم ترین آنها می توان به هزینه برق مصرفی و تجهیزاتی که آن را تأمین می کنند اشاره کرد. در واقع انرژی موردنیاز برای فعالیت دستگاه ماینر، برق است. دستگاه ماینر برای انجام عملیات استخراج به مقدار زیادی از این انرژی نیاز دارد. علاوه بر این، تجهیزات صنعتی دیگری مانند دستگاه های تهویه برای خنک نگه داشتن دستگاه های اصلی استخراج نیز موردنیاز است که اگر در بعد بزرگی استفاده شود هزینه بالایی دارد.

بهترین و سودآورترین دستگاه استخراج بیت کوین کدام است؟

استخراج بیت کوین در زمان پیدایش آن بسیار ساده بود و تنها با یک کامپیوتر خانگی تعداد زیادی بیت کوین استخراج می شد. در آن زمان، قیمت بیت کوین زیر یک دلار بود. اما امروزه که شبکه بیت کوین بسیار گسترده شده، با هر دستگاهی نمی توان آن را استخراج کرد و سود به دست آورد. تنها دستگاهی که می تواند برای استخراج بیت کوین سودآور باشد ای سیک (ASIC) نام دارد. دستگاه های ای سیک در مقایسه با CPUها و کارت گرافیک ها، تجهیزات بسیار قدرتمندتری هستند و هزینه راه اندازی کمتری دارند پس درآمد استخراج را بیش از دیگر تجهیزات ماینینگ تضمین می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سودآورترین و بهترین دستگاههای ماینر به همراه لیست قیمت و مشخصات فنی اینجا کلیک کنید.

ماینینگ یا استخراج ارزدیجیتال چیست؟

قبل از پرداختن به بحث درآمد ماینر بیایید تعریف دقیقی از ماینینگ ارائه دهیم. ماینینگ یا استخراج فرایندی است که طی آن یک بلاک جدید به شبکه بلاک چین ارزدیجیتال موردنظر اضافه می شود. اضافه شدن بلاک جدید بعد از تأیید تراکنش صورت می گیرد. تأیید تراکنش در شبکه باید توسط دیگر اعضای شبکه انجام شود. ماینر همان دستگاهی است که تأییدیه ها را راستی آزمایی می کند تا از واقعی بودن آن ها مطمئن شود. بدین ترتیب امنیت شبکه نیز حفظ می شود.

در انجام فرایند ماینینگ افراد زیادی با هم رقابت می کنند و در نهایت پاداش به ماینری اهدا می شود که برنده این رقابت باشد. روش های مختلفی برای ماینینگ وجود دارد. دو مورد از این روش ها شامل استخراج انفرادی و شرکت در استخرهای نقدینگی است.

عوامل مؤثر بر درآمد ماینر کدامند؟

عوامل مؤثر بر درآمد ماینر کدامند؟

عوامل مختلفی بر درآمد ماینر تأثیر دارد. از جمله این عوامل می توان به نوع دستگاه ماینر و قیمت آن، مقدار برق مصرفی و هزینه آن، سختی عملیات استخراج، کارمزد استخر استخراج، قیمت بیت کوین در زمان استخراج و… اشاره کرد. در ادامه هر یک از این عوامل به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می گیرد.

۱. نوع دستگاه استخراج و قیمت آن

همان طور که اشاره شد در ابتدا که بیت کوین تازه متولد شده بود استخراج آن به کمک ساده ترین کامپیوترها و با استفاده از قطعاتی مانند CPU و کارت گرافیک (GPU) امکان پذیر بود اما امروزه تنها به کمک دستگاهی به نام ای سیک (ASIC) امکان پذیر است. قدرت محاسباتی ای سیک چندین برابر CPU و GPU است.

برای آشنایی با روش های استخراج ارزدیجیتال مقاله بهترین روش ماینینگ ارزدیجیتال | معرفی ۴تا از بهترین روش های استخراج ارزدیجیتال را مطالعه نمایید.

ای سیک ها توسط شرکت های مختلفی ساخته می شوند و قیمت های متفاوتی دارند. قدرت پردازش هر ای سیک که تحت عنوان هش ریت  (hash rate) هم شناخته می شود متفاوت از دیگر ای سیک ها است. بدون درنظرگرفتن دیگر عوامل مؤثر بر درآمد ماینر، هر چه قدرت محاسباتی یک دستگاه استخراج بیشتر باشد درآمد بالاتری دارد. واحد شمارش قدرت محاسباتی دستگاه های استخراج تراهش بر ثانیه است.

هرساله ای سیک های جدیدتری که هش ریت بالاتری دارند وارد بازار می شود و اگر یک ماینر بخواهد از قافله جا نماند باید تجهیزات خود را به روز کند. با روی کار آمدن دستگاه های جدید، تجهیزات قدیمی کارایی خود را از دست می دهند. دستگاه های قدیمی تنها در صورتی که هزینه برق پایین باشد، سودآور خواهند بود.

۲. مقدار برق مصرفی و هزینه  آن

یک دستگاه استخراج برای انجام عملیات ماینینگ به انرژی بسیار زیادی نیاز دارد. البته مقدار انرژی موردنیاز دستگاه های مختلف متفاوت است. در نتیجه، مقدار برق مصرفی و قیمت آن در یک منطقه، بر میزان سودآور بودن ماینینگ تأثیر زیادی دارد. پس در زمان تهیه یک دستگاه استخراج حتماً باید مقدار برق مصرفی دستگاه و اینکه در چه منطقه ای به کار گرفته می شود موردتوجه قرار بگیرد.

۳. سختی عملیات استخراج

هر ۱۰ دقیقه یک بار یک بلاک جدید به شبکه بلاک چین بیت کوین اضافه می شود. ایجاد این بلاک منجر به پاداشی می شود که درآمد ماینر را تأمین می کند. حال اگر یک دستگاه ماینر قدرت حل مسئله را در زمانی کمتر از ۱۰ دقیقه داشته باشد در کار شبکه بیت کوین اختلال ایجاد می کند. برای جلوگیری از بروز این اختلال چیزی به نام سختی عملیات استخراج مطرح می شود. این سختی در حدی است که ماینرها دقیقاً در ده دقیقه بتوانند پاسخ معما را بیابند.

هر بار که دستگاه های جدیدی وارد بازار می شود که قدرت محاسباتی بالاتری نسبت به قبلی ها دارد، سختی عملیات ماینینگ نیز افزایش می یابد. این سختی تقریباً هر دو هفته یکبار که حدود ۲۰۰۰ بلاک جدید به شبکه اضافه می شود مجدداً به طور خودکار تنظیم می شود.

افزایش سختی استخراج در صورت کاهش قیمت بیت کوین منجر به کاهش درآمد حاصل از استخراج می شود. در واقع روی کار آمدن دستگاه های ماینینگ جدید با هش ریت بالاتر، منجر به افزایش سختی استخراج و ناکارآمد شدن دستگاه های قدیمی می شوند.

۴. کارمزد استخر استخراج

امروزه با توجه به استقبالی که از بیت کوین و استخراج آن شده سختی شبکه به شدت افزایش یافته است. در نتیجه فعالیت به صورت انفرادی برای کسب درآمد بسیار دشوار است و کمتر کسی به صورت انفرادی برای انجام عملیات ماینینگ اقدام می کند. امروزه افرادی که قصد استخراج بیت کوین و کسب درآمد از طریق آن را دارند به یک مکان مجازی به نام استخر استخراج متصل می شوند و بدین ترتیب قدرت محاسباتی دستگاه خود را با دیگران به اشتراک می گذارند.

استفاده از این استخرها و برخورداری از خدمات آنها کارمزد دارد. از این کارمزد به عنوان یکی دیگر از هزینه هایی که ماینر برای استخراج بیت کوین باید بپردازد یاد می شود. میانگین کارمزد استخرهای استخراج چیزی بین ۲ تا ۴ درصد درآمد ماینر است که تقریباً منطقی به نظر می رسد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استخرهای استخراج ارزدیجیتال و کارمزدهای آنها به مقاله معرفی بهترین استخرهای استخراج ارزهای دیجیتال رجوع کنید.

۵. قیمت بیت کوین در زمان استخراج

از آنجا که ماینرها در ازای انجام عملیات ماینینگ، بیت کوین دریافت می کنند، پس قیمت این رمزارز یکی از عوامل سودآوری آنها خواهد بود. هر چه قیمت بیت کوین بیشتر باشد درآمد حاصل از استخراج بالاتر است. گاهی اوقات که قیمت بیت کوین افت شدیدی را شاهد می شود برخی از ماینرها برای جلوگیری از ضرر، دستگاه های خود را خاموش می کنند. زیرا در این صورت به جای به دست آوردن درآمد بایستی هزینه بالای برق مصرفی را بپردازند.

چگونه میزان درآمد دستگاه ماینر را حساب کنیم؟

با اینکه میزان سودآوری یک ماینر به صورت دستی نیز محاسبه می شود اما یک راه ساده تر، استفاده از ماشین حساب های ماینینگ است. تنها کافی است قدرت پردازش دستگاه  استخراج، میزان برق مصرفی دستگاه و هزینه برق در محل استقرار دستگاه را در ماشین حساب وارد کنید تا میزان سودآوری را به طور تقریبی به شما نشان دهد. در ادامه می توانید دیگر هزینه های جانبی مانند هزینه ای که بابت خرید دستگاه استخراج پرداخت کرده اید را در نظر بگیرید و زمان بازگشت سرمایه خود و رسیدن به سود را محاسبه کنید.

اگر میخواهید بدانید ماشین حساب ماینر چیست و چگونه می توانید بازدهی ماینینگ را با آنها حساب کنید اینجا کلیک کنید.

دقت کنید این ماشین حساب ها میزان سودآوری را با توجه به قیمت روز بیت کوین محاسبه می کنند. پس اگر در دو زمان متفاوت برای محاسبه سود اقدام کردید و مبالغ مختلفی را مشاهده نمودید تعجب نکنید. چون قیمت بیت کوین مدام در حال تغییر است.

درآمد ماینر از طریق ۵ دستگاه استخراج بیت کوین برتر

فرض کنید میزان برق مصرفی به ازای هر کیلووات ساعت چیزی حدود ۹۰ تومان و قیمت بیت کوین فرضا حدود ۹۰۰۰ دلار باشد. قیمت دلار را نیز حدود ۱۹ هزار تومان در نظر بگیرید. اگر سختی استخراج را نیز ۱۵.۵ تریلیون تصور کنیم می توانیم درآمد استخراج بیت کوین به ازای هر دستگاه را محاسبه کنیم. لازم به ذکر است درآمدها به صورت ماهیانه ذکر شده است.

  • درآمد Bitmain Antminer S Pro 19 با قدرت هش ۱۱۰ TH حدود ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان
  • درآمد MicroBT Whatsminer M330 S با قدرت هش ۸۶ TH حدود ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان
  • درآمد Bitmain Antminer S17+ با قدرت هش ۷۳ TH حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان
  • درآمد Bitmain Antminer S17 Pro با قدرت هش ۵۳ TH حدود ۲ میلیون تومان
  • درآمد MicroBT Whatsminer M31 S با قدرت هش ۷۰ TH حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان
محاسبات ارائه شده با نرخ دلار در گذشته و حداقل قیمت بیت کوین انجام شده است. با درنظرگرفتن نرخ فعلی دلار و قیمت بیت کوین درآمد استخراج بسیار بیشتر از مقدار ذکر شده خواهد بود.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی بهترین و سودآورترین دستگاه استخراج بیت کوین در ایران و همچنین عوامل موثر بر درآمد ماینرها پرداختیم، در ادامه درآمد ۵تا از بهترین دستگاههای ماینر را با نرخ دلار در گذشته را حساب کردیم. میهن سیگنال امیدوار است این مقاله برای شما کاربر گرامی مفید واقع شود.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «درآمد ماینر | درآمد استخراج بیت کوین در ایران چقدر است؟» با ما درمیان بگذارید.

4 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدیه اسلامی تبار
خوشحالم با تولید محتوای با کیفیت، سطح وب فارسی رو ارتقا می دهیم. امروز سردبیر میهن سیگنال هستم و این هنوز شروع رویاپردازی های منه ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *