هاوینگ (halving) بیت کوین چیست؟ + ویدئو

۱۱ فروردین ۱۳۹۹
پدیده هاوینگ بیت کوین(halving) چیست؟

هاوینگ یک رویداد با هدف کنترل تورم است که توسط ساتوشی ناکاموتو خالق بیتکوین در این شبکه قرار داده شده است. هاوینگ در انگلیسی به معنای نصف کردن است. در این رویداد که هر ۴ سال رخ می دهد پاداش ماینرها برای اضافه کردن یک بیتکوین به بلاکچین نصف می شود. این کاهش ۵۰ درصدی یعنی میزان تولید بیتکوین جدید نصف شده است.

با کاهش عرضه بیتکوین قیمت آن هم در طول زمان افزایش می یابد. خیلی ها انتظار دارند در سال آینده فرایند هاوینگ باعث افزایش قیمت بیتکوین شود. اما هاوینگ همچنین میتواند مشکلات زیادی را نیز به همراه داشته باشد.

ویدئو آموزشی پدیده هاوینگ (halving)

هاوینگ (halving) بیت کوین به چه معناست؟

در فرایند استخراج بیتکوین، ماینرها به عنوان پاداش برای تایید تراکنش های بیتکوین، حل معادلات پیچیده و نیز مصرف انرژی دستگاههای خود مقداری بیتکوین دریافت می کنند. به وسیله هاوینگ این پاداش استخراج کنندگان نصف می شود.

معرفی سری ریاضی هاوینگ

معرفی سری ریاضی هاوینگ

هاوینگ هر ۴ سال یکبار رخ می دهد. در ابتدای پیدایش بیتکوین پاداش استخراج آن ۵۰ واحد بیتکوین بود. در سال ۲۰۱۲ پس از اولین هاوینگ نرخ پاداش نصف شد و به ۲۵ بیتکوین رسید. پس از دومین هاوینگ در سال ۲۰۱۶ این پاداش به ۱۲.۵  واحد رسید. در هاوینگ بعدی که در اردیبهشت ۹۹ (می ۲۰۲۰) رخ خواهد داد پاداش استخراج به ۶.۲۵ بیتکوین می رسد.

همچنین بخوانید |  بیتکوین چیست

فلسفه رویداد هاوینگ

آیا تا به حال به این مسئله فکر کرده اید که علت طراحی این تغییر در پاداش ماینر چیست؟

هاوینگ برای این برنامه ریزی شده تا مقدار عرضه و تقاضا را در تعادل نگه دارد. ارزش بیت کوین کاملا به تعداد بیت کوین در گردش بستگی دارد، پس اگر بیت کوین ها به سرعت تولید شوند یا تعداد خاصی برای تولید نداشته باشد به زودی این مقدار بالای بیت کوین قیمت آن را پایین می آورد.

“ هاوینگ باعث تعادل عرضه و تقاضا میشود”

“ هاوینگ باعث تعادل عرضه و تقاضا میشود”

مثلا در استخراج طلا ، کل طلای موجود در کره زمین محدود است یا حداقل پروسه تولید آن هزاران سال طول میکشد و روند کندی دارد، پس این سخت بودن استخراج و محدود بودن آن است که طلا را در کل دنیا ارزشمند کرده.

ولی ارزهای فیات را دولتها هر مقدار که بخواهند چاپ میکنند و این چاپ پول بیش از اندازه باعث بی ارزش شدن آن و تورم در جامعه میشود.

به همین دلیل بیت کوین طوری طراحی شده است تا مراحل استخراج آن مانند طلا سخت شود و با کم شدن عرضه آن در بازار ارزشش بالاتر رود.

تاریخ هاوینگ بیت کوین بعدی

خیلی از تحلیل گران تخمین میزنند که ۱۴ می ۲۰۲۰ فرآیند هاوینگ شروع شود. در نتیجه این فرایند تورم بیتکوین کاهش خواهد یافت و در نتیجه کاهش تعداد بیتکوین های تولید شده میشود.

هنوز هم هستند افرادی که انتظار دارند قبل از این فرایند شاهد بالا رفتن قیمت بیتکوین باشند یعنی همان اتفاقی که برای لایت کوین اتفاق افتاد. هر چند که این افزایش قیمت شاید هیچوقت روی ندهد.

با بررسی گذشته بیتکوین به این نتیجه میرسیم که افزایش قیمت شش ماه بعد از هاوینگ بیتکوین روی داد و یک سال بعد هم این قیمت به بالاترین مقدار رسید و هیچ مدرکی هم موجود نیست که این فرآیند دلیل افزایش قیمت است.

 از دریچه نگاه سرمایه گذاران

اگر قیمت بیتکوین افزایش نیابد ، مشکلات زیادی گریبانگیر سرمایه گذاران بیتکوین خواهد شد .

همان طور که میدانید چین به تنهایی باعث افزایش هش ریت بیتکوین به اندازه دو سوم نرخ هش ریت جهان است ،همچنین سخت افزار های پیشرفته استخراج و گسترش استخراج در چین باعث افزایش هش ریت بیتکوین میشود.

اگر نرخ هش ریت همچنان افزایش یابد و قیمت بیتکوین بعد از هاوینگ افزایشی نداشته باشد ، قطعا مشکلات زیادی برای صنعت ماینینگ پیش می آید که باعث فشار بیشتر بر سازندگان سخت افزار های استخراج خواهد شد.

اگر پامپ بیتکوین بعد از نصف شدن پاداش ، امسال روی ندهد قطعا مشکلات جدی پیش روی صنعت اسخراج خواهد بود.

مشکلات جدی پیش روی صنعت اسخراج

آیا هاوینگ روی قیمت بیت کوین تاثیر می‌گذارد؟

این مهم‌ترین سؤالی است که افراد این روز ها درباره هاوینگ می پرسند و کسی جواب آن را نمی داند!

پس از رویداد هاوینگ در سال ۲۰۱۶ ، قیمت بیت کوین در حدود ۶۵۰ دلار بود و یک هفته بعد قیمت آن به ۶۷۵ دلار رسید یعنی با وجود این رویداد و گذشت یک هفته تغییر زیادی بر قیمت بیتکوین مشاهده نشد. اما بیش از یک سال بعد، قیمت بیت کوین به ۲۰,۰۰۰ دلار رسید که بالاترین رقم تاریخش بود.

اولین هاوینگ بیت کوین بعد از استخراج ۲۱۰ هزارمین بلاک درتاریخ ۲۸نوامبر ۲۰۱۲ اتفاق افتاد. قیمت بیت کوین در آن تاریخ ۱۳٫۴۲ دلار بود و به نظر می‌رسید که تأثیر چندانی روی قیمت نداشته است. با اینکه که قیمت بیت کوین بعد از مدت کوتاهی به ۲۳۰ دلار رسید، اما خیلی‌ها این افزایش را به بحران مالی کشور قبرس نسبت می‌دهند !

قیمت بیت کوین در زمان دو هاوینگ قبلی

با این حال، هنوز هم استدلال‌ها اینگونه است که یا قیمت افزایش می‌یابد و یا هیچ تغییری ایجاد نخواهد شد.

خیلی‌ها هم اعتقاد دارند که رویداد هاوینگ نمی تواند کسی را غافلگیر کند و یا باعث ایجاد تغییر چشمگیری در قیمت بیت کوین شود چون تنها برای اعضای جامعه بیت کوین شناخته شده است.

هیچ‌کس در این میان نیست که اعتقاد داشته باشد هاوینگ بتواند قیمت بیت کوین را کاهش دهد

آیا اعتقاد به کاهش قیمت بیتکوین ناشی از هاوینگ اشتباه است؟

آخرین بیت کوین در چه سالی استخراج می‌شود؟

سوال متداول دیگری که این روز های میپرسند این است که آیا تاریخ استخراج آخرین بیتکوین مشخص است؟

طبق برآوردهای مربوط به رویداد هاوینگ، تعداد نهایی بیت کوین‌ها در سال ۲۱۴۰ به حدود ۲۱ میلیون واحد خواهد رسید.

تا وقتی که بیت کوین وجود داشته باشد، استخراج آن‌ هم لزوماً ادامه خواهد داشت. هنگامی‌ که همه بیت کوین‌ها استخراج شدند، پاداش ماینرها از طریق کارمزد تراکنش‌ها تأمین خواهد شد.در هرروز به‌طور میانگین ۱۴۴ بلاک استخراج می‌شود که با این حساب میانگین تعداد بیت کوین‌های استخراج‌شده تا قبل از هاوینگ احتمالی بعدی ، هر روز ۱۸۰۰ واحد است.

جمع‌بندی

هاوینگ برای اعتدال قیمت بیتکوین و ارزشمند ماندن بیتکوین توسط ساتوشی ناکاموتو ساخته شد.اگر عاملی در جهت کنترل قیمت بیتکوین وجود نداشته باشد ، تورم حاصل از عرضه بیت کوین ها زیاد میشد.تعداد بیتکوین ها عددی مشخص است که با هاوینگ تورم حاصل از عرضه بیت کوین ها با کند کردن نرخ توزیع کنترل می‌شود.

آیا هاوینگ روی قیمت بیت کوین تاثیر خواهد گذاشت؟ آیا پامپ بیت کوین در سال ۲۰۲۰ روی خواهد داد؟

نظرتان را درباره‌ی مقاله «هاوینگ (halving) بیت کوین چیست؟ + ویدئو» با ما درمیان بگذارید.

منبع:99bitcoins
3 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

یک نظر

  • احتمالا حداکثر تا کانال ۲۴ هزار پایین بیاد که زمان مناسبیه برای خرید ولی بهرحال صعود اصلیش از پاییز ۴۰۳ شروع میشه

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *