پیش بینی قیمت آهن در ۱۴۰۲ | در سال جدید قیمت آهن چقدر بالا می رود؟

۳۰ بهمن ۱۴۰۱
پیش بینی قیمت آهن در ۱۴۰۲

مقاطع فولادی و آهن آلات، از مهم‌ترین محصولات در صنایع مختلف به شمار می‌روند و کاربردهای بسیار گسترده‌ای دارند. با توجه به استفاده از این محصولات در صنعت، قیمت آهن برای بسیاری از صنایع از جمله خودروسازی و ساختمان سازی بسیار مهم است. در حال حاضر و در شرایط کنونی اقتصادی و سیاسی کشور و افزایش شدید نرخ دلار، بسیاری از مشتریان خرید مقاطع فولادی می‌خواهند بدانند که بهترین زمان برای خرید چه زمانی است؟ پیش بینی قیمت آهن در سال ۱۴۰۲ چگونه است و آیا آهن به شدت گران‌تر خواهد شد یا خیر؟

در این مقاله، قصد داریم که ضمن بررسی روند تغییرات قیمت آهن در سال ۱۴۰۱، پیش بینی قیمت آن در سال آینده را نیز مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

نمودار قیمت آهن در سال ۱۴۰۱

در ابتدای بحث بیایید به نمودار قیمت آهن در سال ۱۴۰۱ نگاهی بندازیم:

نمودار قیمت آهن در سال ۱۴۰۱

نمودار قیمت آهن در سال ۱۴۰۱

عوامل موثر بر پیش بینی قیمت آهن در سال ۱۴۰۲

بازار آهن بازاری گسترده و تحت تاثیر عوامل متعددی است که همگی بر قیمت آهن آلات و مقاطع فولادی اثر می‌گذارند.

هر یک از این عوامل، به تنهایی بر قیمت آهن در سال ۱۴۰۲ تاثیر می‌گذارند. در این بخش از مقاله، عوامل موثر بر پیش بینی قیمت آهن در سال ۱۴۰۲ را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا شما بتوانید تحلیل بازار آهن را با آگاهی بیشتری مطالعه فرمایید.

قیمت مواد اولیه

سنگ آهن، ماده اولیه تولید فولاد و مقاطع آهنی است که قیمت آن به صورت جهانی اعلام می‌شود. بنابراین در پیش بینی قیمت آهن در روزهای آینده، باید بدانیم که قیمت سنگ آهن چگونه دستخوش تغییر می‌شود.

از سوی دیگر، قیمت کک، نیکل، قراضه آهنی و کروم به عنوان مواد اولیه پرکاربرد در ساخت فولاد باید مورد بررسی قرار گیرند.

پیش بینی قیمت آهن در سال ۱۴۰۲، به پیش بینی قیمت این مواد اولیه که خود از شرایط بازار جهانی و اوضاع سیاسی در جهان اثر می‌پذیرند، وابسته است.

قیمت دلار

دلار، یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر پیش بینی قیمت آهن در سال ۱۴۰۲ است. هرگونه تغییر در قیمت دلار، به صورت مستقیم و غیر مستقیم، قیمت آهن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

نمودار قیمت دلار در 1401

نمودار قیمت دلار در ۱۴۰۱

با توجه به وارداتی بودن برخی مواد اولیه، با بالارفتن دلار، قیمت آن‌ها نیز افزایش یافته و مسلما قیمت آهن آلات تولیدی نیز افزایش خواهد یافت.

از طرف دیگر، تمام مقاطع استیل وارداتی هستند. بنابراین قیمت ورق استیل مستقیما تحت تاثیر قیمت دلار تغییر می‌کند.

از سوی دیگر با بالارفتن دلار، جو روانی بازار مردم را به سمت خرید بیشتر سوق می‌دهد. افزایش تقاضا و کمبود عرضه در چنین شرایطی منجر به بالاتر رفتن قیمت‌ها خواهد شد.

عرضه و تقاضا

در تعیین قیمت آهن امروز، عرضه و تقاضا به عنوان عاملی بسیار مهم شناخته می‌شود. در صورتی که میان عرضه و تقاضا در بازار تعادل وجود نداشته باشد، قیمت‌ها دستخوش تغییر می‌شوند. به عنوان مثال، بالاتر بودن تقاضا از عرضه، موجب می‌شود که قیمت خرید آهن افزایش یابد و نرخ آن صعودی شود.

شرایط آب و هوایی، یکی از عواملی است که بر عرضه و تقاضا اثر می‌گذارد. به‌عنوان مثال در روزهای بارانی و سرد سال تقاضا برای خرید آهن کمتر است و همین موجب می‌شود که قیمت آهن روند نزولی داشته باشد.

این در حالی است که روزهای بهاری و گرم سال، ساخت و سازها افزایش یافته و بر تقاضا اثر مثبت می‌گذارند. البته این عامل به منطقه و آب و هوای آن بستگی دارد.

تولیدکننده مقاطع فولادی

برندهای مختلف تولیدکننده مقاطع فولادی در سراسر کشور، از مواد اولیه متفاوت و دستگاه‌های ویژه خود به تولید این آهن آلات مشغولند.

تفاوت در استانداردهای مورد استفاده، دستگاه‌ها و مواد اولیه منجر به تفاوت در کیفیت مقاطع می‌شود. در نتیجه هر برند، کیفیت ویژه خود را دارد که بر قیمت محصولات آن اثر می‌گذارد.

بنابراین، همانطور که قیمت تیرآهن اصفهان با قیمت تیرآهن اهواز متفاوت است، این تفاوت قیمت در برندهای مختلف نیز دیده می‌شود.

هزینه‌های حمل و نقل

هزینه حمل و نقل و بابری، بر قیمت کل خرید شما تاثیر می‌گذارد. بنابراین مهم است که از کدام مبدا خرید خود را انجام دهید.

قیمت سوخت نیز عامل مهمی است که بر هزینه نهایی باربری اثر می‌گذارد. بنابراین قیمت نفت و انرژی را می‌توان دو عامل مهم موثر برشمرد.

قیمت نفت

قیمت نفت، تا ۱۵ درصد بر تعیین قیمت آهن آلات موثر است. بنابراین قیمت نفت را می‌توان یکی از عوامل موثر دانست که پیش بینی قیمت آن بر پیش بینی قیمت آهن آلات در سال ۱۴۰۲ اثر می‌گذارد. بنابراین تحریم‌ها و قیمت نفت را می‌توان از عوامل مهم موثر دانست.


قیمت آهن در سال ۱۴۰۲ چگونه تغییر خواهد کرد؟

قیمت آهن در سال ۱۴۰۱، نوسانات بسیاری را تجربه کرد. چند ماهی در تابستان و پاییز، قیمت اغلب مقاطع تقریبا نزولی و برای برخی از مقاطع ثابت بود.

با افزایش قیمت دلار و رسیدن آن به ۴۵ هزار تومان و همچنین قطعی گاز در زمستان و کاهش عرضه کارخانه‌ها، قیمت‌ها نیز روند صعودی شدید به خود گرفت.

به طور کلی، پیش بینی قیمت آهن در سال ۱۴۰۲ تحت تاثیر چند عامل از جمله نرخ شمش، قیمت سنگ آهن جهانی، شمش cis، نرخ دلار نیمایی و دلار آزاد است. از سویی، شرایط سیاسی و اقتصادی به هر سمت و سویی که حرکت کند، خود عاملی بر تغییرات قیمت‌ها خواهد بود.

 

پیش بینی قیمت آهن در ۱۴۰۲

قطعی گاز و اثرات آن بر قیمت آهن آلات

در پیش بینی قیمت آهن در روزهای آینده باید گفت، در حال حاضر و در فصل زمستان ۱۴۰۱، با قطع شدن گاز، در زنجیره تولید فولاد مشکل ایجاد می‌شود.

به طوری که تولید در تمام مراحل از گندله و آهن اسفنجی گرفته تا مقاطع طویل و تخت، با مشکل روبه‌رو می‌شود. ۷۵ درصد از گاز مورد استفاده در صنعت فولاد، در تولید آهن اسفنجی مصرف می‌شود.

با قطعی گاز و یا کم کردن سهمیه گاز این کارخانه‌ها، عرضه آهن اسفنجی به عنوان ماده اولیه بسیار مهم کارخانه‌های تولیدکننده کاهش می‌یابد. این درحالیست که تولیدات سایر مقاطع همچنان در سهمیه خود برقرار است.

قیمت آهن اسفنجی، ماده اولیه تولید شمش، بیلت و بلوم افزایش یافته است. با کاهش تولید آهن اسفنجی و همچنین کاهش تولید شمش، چه انتظاری می‌رود؟ مسلما افزایش قیمت این مقاطع در عین کاهش عرضه! در نهایت، با کاهش عرضه و ثابت بودن تقاضا، انتظار افزایش قیمت مقاطع فولادی را خواهیم داشت.

این افزایش قیمت تا کی ادامه خواهد داشت؟

مطابق با ادعای وزارت صمت، ورودی گاز کارخانه‌ها از ابتدای اسفند به روال قبل خود بازمی‌گردد. تولیدکنندگان آهن اسفنجی، شمش و سایر مقاطع به عرضه پیشین خود بازمی‌گردند و رقابت به قوه قبل باقی نخواهد ماند.


دلار و تاثیر آن بر قیمت آهن ۱۴۰۲

با این تفاسیر و با بازگشت اوضاع گاز به حالت قبل، آیا کاهش شدید قیمت را خواهیم داشت؟ خیر!

دلار، خود عاملی بسیار مهم در قیمت‌گذاری مقاطع فولادی است که به شدت اوج گرفته است. بنابراین نمی‌توان انتظار کاهش قیمت شدید را داشت اما می‌تواند پیش بینی کرد که در سال آینده، تعادل در قیمت اتفاق خواهد افتاد.

همان اتفاقی که برای صنعت فولاد در زمستان می‌افتد، در فصل تابستان و با قطعی برق نیز رخ می‌دهد. بنابراین با بررسی قیمت‌ها در تابستان و زمستان می‌توانیم افزایش قیمت را مشاهده نماییم. پیش بینی می‌شود که در بهار ۱۴۰۲ قیمت‌ها متعادل شوند اما در تابستان و زمستان سال آینده، افزایش قیمت آهن را مشاهده کنیم. این پیش‌بینی‌ها برای بهار سال ۱۴۰۲، با فرض این است که دلار افزایش قیمت نجومی نداشته باشد.

تاثیر بودجه دولت و تورم بر قیمت فولاد در سال ۱۴۰۲

بودجه دولت، در تعیین قیمت‌ها نیز اهمیت بسیاری دارد. دولت، خود تورم سال ۱۴۰۲ را در حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد پیش‌بینی می‌کند.

با درنظرگرفتن اثر تورم بر قیمت دلار، می‌توانیم انتظار دلار بالای ۵۵ هزارتومان را در سال آینده داشته باشیم. بنابراین در دید کلان، تورم به عنوان عاملی مهم و موثر، قیمت‌ها را افزایش خواهد داد. افزایش نقدینگی نیز خود عاملی تایید کننده برای افزایش تورم و قیمت‌ها در سال آینده است.


قیمت مقاطع فولادی در سال ۱۴۰۲

در این بخش از مقاله، پیش بینی خود از قیمت مقاطع را به شما عرضه خواهیم کرد:

قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۲

قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۲، وابسته به تقاضا برای خرید و میزان ساخت و ساز در کشور است. از سوی دیگر، با توجه به تغییرات قیمت میلگرد با وابستگی به نرخ دلار در سال ۱۴۰۱، نمی‌توان پیش بینی کاهشی برای این کالا داشت. پیش بینی قیمت میلگرد فردا خود عاملی موثر در پیش بینی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۲ است که باید مورد بررسی قرارگیرد. برای اطلاعات بیشتر مقاله  پیش بینی قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۲ | در سال جدید قیمت میلگرد چقدر بالا می رود؟ را بخوانید.

قیمت تیرآهن

درباره پیش بینی قیمت تیرآهن نیز باید بگوییم که مسلما با افزایش قیمت آهن، قیمت تیرآهن نیز افزایشی خواهد بود. از سویی، در بسیاری از موارد با اینکه قیمت سایر مقاطع فولادی کاهشی است اما کمبود عرضه برای تیرآهن در سایزهای خاص، منجر به افزایش قیمت این کالا می‌شود. به طور کلی می‌توان قیمت تیرآهن را در روزهای آینده صعودی دانست که با شیب ملایم افزایش می‌یابد.

قیمت ورق

ورق فولادی به ویژه ورق سیاه، کالایی استراتژیک و بسیار مهم در صنایع به شمار می‌رود. قیمت روز ورق سیاه به عنوان کالایی بسیار مهم، تعیین‌کننده در قیمت بسیاری صنایع از جمله خودروسازی است. با پیش بینی قیمت آهن در سال ۱۴۰۲ می‌توانیم قیمت این کالا را هم مورد بررسی قرار دهیم.

قیمت استیل

استیل، کالایی بسیار مهم در صنایع غذایی، پتروشیمی و پزشکی است که تمام کالاهای آن وارداتی هستند. بنابراین، قیمت دلار در تعیین قیمت میلگرد استیل، ورق استیل و … بسیار اثرگذار است. بنابراین می‌توان قیمت استیل را متاثر از بازار جهانی این کالا و نرخ ارز دانست. در صورتی که واردات استیل به کشور کاهش یابد، با کمبود عرضه و افزایش تقاضا و درنتیجه افزایش قیمت نیز مواجه خواهیم شد.


چرا پیش بینی قیمت آهن مهم است؟

هر یک از مقاطع فولادی و آهن آلات، در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حقیقت، کافیست به اطراف خود بنگرید، حتما اثری از آهن را در اطراف خود مشاهده می‌کنید. آهن و فولاد به تمام جوانب زندگی انسان وارد شده‌اند و صنایع را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

پیش بینی قیمت آهن در ۱۴۰۲

بنابراین پیش بینی قیمت اهن ۱۴۰۲ مهم تلقی می‌شود. به عنوان مثال، قیمت تیرآهن و قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۲ بر قیمت مسکن و ساخت و سازهای مختلفی چون ساخت پل‌ها مهم است.

از سویی، قیمت ورق در اشکال مختلف سیاه، گالوانیزه و روغنی در پیش بینی قیمت خودرو در سال ۱۴۰۲ مهم هستند.

تمامی کالاهای استیل نیز برای صنایعی چون صنعت پتروشیمی، مواد شیمیایی، مواد غذایی و وسایل پزشکی مهم تلقی می‌شوند.

بنابراین، در این مقاله، عوامل مهمی که در پیش بینی قیمت آهن در سال ۱۴۰۲ اثرگذارند را مورد بررسی قرار دادیم.


پیش بینی قیمت آهن در سال ۱۴۰۲ با آیرومارت

پیگیری روزانه و هفتگی تحلیل بازار آهن می‌تواند به شما در پیش بینی قیمت آهن در سال ۱۴۰۲ کمک کند. شما می‌توانید به وبسایت مجموعه آیرومارت به نشانی iromart.com مراجعه نمایید و تحلیل کارشناسان این مجموعه در خصوص بازار آهن را مشاهده فرمایید.

مجموعه بازرگانی فولاد آیرومارت ضمن بررسی بازار، شما را در خرید مقاطع فولادی در بهترین زمان، ممکن خواهد کرد.

شما می‌توانید جهت استعلام قیمت روز مقاطع فولادی، کسب مشاوره‌های خرید و همچنین ثبت سفارش خود و دریافت بار در کمترین زمان ممکن از طریق شماره تلفن ۰۲۱۴۵۳۰۶ با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل نمایید.

2 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *