پیش بینی قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۲ | در سال جدید قیمت میلگرد چقدر بالا می رود؟

۰۲ اسفند ۱۴۰۱
پیش بینی قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۲ | در سال جدید قیمت میلگرد چقدر بالا می رود؟

میلگرد، یکی از مهم‌ترین اعضای خانواده بزرگ مقاطع فولادی است که در بسیاری از صنایع به‌ویژه صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به اهمیت و کاربرد این کالای فولادی، پیش بینی قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۲، یکی از سوالات پرتکرار مشتریان خرید آن و ساختمان‌سازان است. چرا که قیمت این کالا بر هزینه‌های ساخت مسکن و در نتیجه پیش بینی قیمت مسکن نیز اثر می‌گذارد.

قیمت میلگرد، به عوامل زیادی بستگی دارد. بنابراین برای تخمین قیمت میلگرد باید عوامل مختلفی را در نظر گرفته و تحت بررسی قرار داد. البته، با وجود بررسی تمام این عوامل، رخ دادن یک اتفاق سیاسی یا اقتصادی ناگهانی می‌تواند تمام این پیش بینی‌ها را برهم زند. در این مقاله همراه ما باشید تا عوامل تعیین کننده پیش بینی قیمت میلگرد در ۱۴۰۲ را بررسی نماییم.

عوامل موثر بر پیش بینی قیمت میلگرد در ۱۴۰۲

تعیین قیمت مقاطع فولادی از جمله میلگرد، به عوامل مختلفی وابسته است. برای آن‌که بتوان پیش بینی قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۲ را به درستی انجام داد، باید ابتدا از عوامل موثر بر آن آگاه شد. با بررسی این عوامل می‌توان گفت که قیمت میلگرد ۱۶ امروز و سایر سایزها، چگونه تغییر خواهد کرد.

پیش بینی قیمت آهن و مقاطع مختلف، تحت تاثیر چندین عامل مختلف قابل انجام است که در این بخش از مقاله مورد بررسی قرار خواهیم داد.

قطعی گاز و برق و و اثر آن‌ها بر افزایش قیمت

قطعی گاز در زمستان و قطعی برق در تابستان، از مهم‌ترین عوامل در افزایش قیمت مقاطع فولادی به شمار می‌روند.

در زمستان و با قطعی گاز، تولید آهن اسفنجی به عنوان ماده اولیه بسیار مهم کارخانه‌های شمش، بیلت و بلوم کاهش می‌یابد. تولید آهن اسفنجی، ۷۵ درصد از مصرف کل گاز کارخانه‌های فولادی را به خود اختصاص می‌دهد.

با قطع گاز، تولید این ماده اولیه بسیار مهم، با مشکل روبه‌رو می‌شود در حالی که تقاضا برای خرید آن به قوت پیشین خود باقیست.

تولید آهن اسفنحی کاهش یافته است، از طرفی تولید شمش، بیلت و بلوم هم کاهش یافته و کارخانه‌های مقاطع طویل و تخت فولادی با مشکل تولید روبه‌رو می‌شوند. در حالی که هنوز هم تقاضا مانند قبل است. چه اتفاقی خواهد افتاد؟ افزایش قیمت میلگرد.

پیش بینی می‌شود که با وصل شدن دوباره گاز در ابتدای اسفند، تعادل قیمت‌ها در ابتدای سال آینده اتفاق خواهد افتاد.

تاثیر قیمت دلار بر نمودار قیمت میلگرد

قیمت دلار در سال ۱۴۰۲، به شکل مستقیم و غیرمستقیم بر قیمت مقاطع فولادی اثر می‌گذارد. در صورتی که نمودار قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۱ را بررسی کنید و در کنار آن، تغییرات نرخ دلار را نیز مشاهده فرمایید، متوجه خواهید شد که افزایش و کاهش دلار به صورت مستقیم بر قیمت میلگرد نیشابور امروز و سایر برندها اثر می‌گذارد.

نوسانات ارزی و افزایش قیمت دلار، هزینه واردات مواد اولیه و ارزش پول ملی را دچار تغییر می‌کند. در نتیجه قیمت میلگرد نیز تغییر خواهد کرد.

قیمت پایه عرضه در بورس کالا، مطابق با قیمت دلار نیمایی تعیین می‌شود. افزایش قیمت دلار نیمایی نیز منجر به افزایش قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۲ می‌شود.

با توجه به نرخ تورم در سال آینده، انتظار می‌رود که نرخ دلار از ۴۵ هزار تومان هم تجاوز کرده و به بیش از ۵۵ هزار تومان برسد. بنابراین به عنوان عاملی مهم، منجر به افزایش قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۲ خواهد شد.

قیمت میلگرد A3 سایز 22 تا 28 ذوب آهن اصفهان در سال 1401

قیمت میلگرد A3 سایز ۲۲ تا ۲۸ ذوب آهن اصفهان در سال ۱۴۰۱

قیمت میلگرد در بهمن ماه سال ۱۴۰۱، به ۱۸ هزار تومان نیز رسیده است. قطعی گاز کارخانه‌ها و افزایش ناگهانی قیمت دلار از اواخر پاییز سال جاری را می‌توان مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت آن دانست.

با فرض ثابت ماندن قیمت دلار در سال آینده و با توقف قطعی گاز کارخانه‌ها، انتظار می‌رود قیمت میلگرد نیز به تعادل برسد. بنابراین پیش بینی قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۲ و در ابتدای این سال را می‌توان با تعادل قیمت همراه نمود.

نرخ تورم

نرخ تورم، یکی از عوامل مهم موثر بر تخمین قیمت میلگرد و آهن است. در سال جاری، نرخ واقعی تورم در کشور، ۴۸ درصد بود که خود عامل بسیار مهمی بر افزایش قیمت‌ها محسوب می‌شود.

در صورتی که در سال آینده اصلاحات پولی و مالی رخ داده و تورم کشور به زیر ۲۰ درصد برسد، قیمت آهن نیز متناسب با این نرخ، با شیبی ملایم رشد خواهد داشت.

در غیر این صورت و در صورتی که نرخ واقعی تورم به همین شکل باقی‌ بماند، باید انتظار افزایش قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۲ با شیب زیاد را داشت.

که البته، با توجه به بودجه دولت برای سال آینده، تورم حتما عددی بیش از ۴۰ درصد خواهد داشت. بنابراین افزایش قیمت‌ها دور از ذهن نیست.

عرضه و تقاضا

برقراری تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار مقاطع فولادی، خود یکی از راه‌های کنترل قیمت است. در صورتی که عرضه در مقابل تقاضا کمتر باشد، قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۲ رشد خواهد داشت. بنابراین، تصور کنید که در نیمه اول سال آینده، با ثابت ماندن تولیدات و عرضه میلگرد، ساخت و سازها و تقاضا برای خرید میلگرد افزایش یابد. این اتفاق خود منجر به افزایش قیمت میلگرد می‌شود.

بورس کالا و شرایط آن

بورس کالا، در تعیین قیمت میلگرد اثر مستقیم و مهمی دارد. همانطور که پیش‌تر گفته شد، قیمت میلگرد در بورس کالا باتوجه به عرضه و تقاضا و بر اساس قیمت دلار نیمایی صورت می‌گیرد.

پس از انتشار قیمت مقاطع فولادی در بورس کالا، قیمت در بازار آزاد نیز تعیین می‌شود. البته بورس کالا تنها عاملی نیست که قیمت در بازار آزاد را تعیین می‌کند بلکه نرخ دلار نیز تاثیر مستقیم دارد.

قیمت نفت

نفت نیز، از عوامل مهم موثر بر تعیین قیمت میلگرد و سایر مقاطع فولادی به شمار می‌رود. جالب است بدانید که ۱۵ درصد از قیمت میلگرد به عنوان یکی از مقاطع آهنی، وابسته به قیمت نفت است. بنابراین برای پیش بینی قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۲ باید قیمت نفت را نیز مورد بررسی قرار داد.


محاسبه قیمت میلگرد در ۱۴۰۲

علاوه بر عوامل بسیار مهمی که گفته شد، عوامل دیگری نیز بر تعیین قیمت میلگرد موثرند. عواملی چون وزن میلگرد، سایز آن، برند تولیدکننده و نوع میلگرد از جمله عوامل مهم به شمار می‌روند.

rebar price forecast4

برند تولید کننده

برندهای تولیدکننده مختلف میلگرد، از مواد اولیه متفاوت و دستگاه‌های مختلف استفاده می‌کنند. در نتیجه قیمت میلگرد تولیدی هر یک از برندها ممکن است با یکدیگر متفاوت باید.

کارخانه های تولید کننده میلگرد در ایران بسیار زیادند و در جزئیات تولید و کیفیت با یکدیگر تفاوت دارند. بنابراین قیمت میلگرد ذوب آهن به روز را نمی‌توان با قیمت میلگرد ظفر بناب یکی دانست.

شما می‌توانید قیمت میلگرد هر یک از این برندها را در وبسایت آیرومارت به عنوان مرجعی برای فروش انواع مقاطع فولادی بررسی نمایید و متوجه تفاوت قیمت برندهای مختلف شوید.

نوع میلگرد

در پیش بینی قیمت میلگرد ۱۴۰۲ باید در نظر داشته باشید که عامل همیشه موثر، نوع میلگرد است. مسلما تکنولوژی که در ساخت میلگرد ساده استفاده می‌شود، با تکنولوژی ساخت میلگرد A2 متفاوت است.

در نتیجه قیمت این مقاطع نیز با هم متفاوت خواهد بود. نه تنها تکنولوژی ساخت، بلکه ترکیب شیمیایی انواع میلگرد نیز با هم متفاوت است.

جنس میلگرد

واضح و مبرهن است که قیمت میلگرد فولاد ساده کربنی با قیمت میلگرد استیل باید تفاوت داشته باشد. استیل، آلیاژی با خاصیت مقاومت به خوردگی است و قیمت بیشتری نسبت به قیمت میلگرد فولادی معمولی دارد.

برخی میلگردها نیز از فولاد آلیاژی ساخته می‌شوند. بنابراین، جنس میلگرد و نوع آلیاژی که در ساخت آن مورد استفاده قرار می‌گیرد از عوامل بسیار مهمی است که در تعیین قیمت اثر می‌گذارد.

سایز و وزن میلگرد

در محاسبه قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۲، وزن میلگرد نیز تاثیر مستقیم دارد. وزن هر شاخه میلگرد ۸ با میلگرد ۱۴ متفاوت است. بنابراین این دو کالا قیمت برابر نخواهند داشت.

قیمت میلگرد در سایزهای مختلف را نیز می‌توانید در وبسایت آیرومارت به نشانی iromart.com مشاهده نمایید.

همچنین پیشنهاد میکنیم پیش بینی قیمت آهن در ۱۴۰۲ | در سال جدید قیمت آهن چقدر بالا می رود؟ را بخوانید.


قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۲ چگونه تغییر خواهد کرد؟

باتوجه به مواردی که گفته شد، پیش بینی قیمت میلگرد فردا ساده نیست. چرا که عوامل بسیاری بر تعیین آن اثرگذارند.

با این‌حال با توجه به نرخ تورم سالانه که در حال حاضر ۴۸ درصد است و تغییراتی که قیمت دلار در پیش گرفته و در حال حاضر به ۴۵ هزار تومان رسیده است، می‌توان پیش بینی کرد که قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۲ نیز افزایشی خواهد بود.

در صورتی افزایش نرخ تورم و شدت یافتن افزایش قیمت دلار، تغییرات قیمت میلگرد نیز با شیب بالاتری انجام می‌شود و جهش خواهد داشت.

شما می‌توانید برای پیش بینی قیمت میلگرد فردا، نمودارهای قیمتی این کالا را در وبسایت آیرومارت بررسی نمایید. با توجه به افزایش قیمت کنونی میلگرد، می‌توان افزایش قیمت آن را در روزهای آینده نیز انتظار داشت.

rebar price forecast3


آیرومارت، مرجعی برای پیش بینی قیمت میلگرد و استعلام قیمت روز

از آن‌جایی که میلگرد کالایی بسیار مهم در صنایع و ساخت و سازها محسوب می‌شود، پیش بینی قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۲ از سوالات متداول مشتریان این کالا است.

مطالعه تحلیل بازار آهن، می‌تواند به این مشتریان کمک شایانی کند تا درک درستی از تغییرات قیمت میلگرد در بازار و پیش بینی قیمت میلگرد فردا، هفته بعد و حتی چند ماه بعد داشته باشند.

مجموعه آیرومارت به عنوان مرجعی برای عرضه انواع مقاطع فولادی در انواع برند و سایز، به بررسی روزانه و هفتگی قیمت میلگرد نیز می‌پردازد.

شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت آیرومارت به نشانی iromart.com مقالات این مجموعه در خصوص تحلیل بازار فولاد را مطالعه فرمایید یا اینکه ویدئوهای تحلیل هفتگی بازار آهن آلات را ببینید. همچنین می‌توانید با تماس با کارشناسان این مجموعه از طریق شماره تلفن ۰۲۱۴۵۳۰۶، ضمن استعلام قیمت روز، سفارش خرید خود را نیز ثبت نمایید.

2 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

یک نظر

  • در مورد قیمت میلگرد بایستی توجه داشت که قیمت آن به عوامل متعددی بستگی دارد. این عوامل شامل فلزات پایه، تغییرات بازار، تقاضا و عرضه، هزینه های تولید و حمل و نقل می‌شوند. برای رقابت امّا، با تحقیق و تفیصل در بازار می‌توان قیمت مناسب را بیابیم.چند محصول خوب دیگر هم معرفی میکنم:
    ***

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *