آیا تتر (Tether) امن است؟ | همه چیز درباره امنیت تتر یا USDT

۱۱ اسفند ۱۴۰۱
آیا تتر ایمن است؟

تتر یکی از بزرگترین ارزهای دیجیتال موجود در دنیا و بزرگترین استیبل کوین از نظر ارزش بازار است. در ماه نوامبر ۲۰۲۱ تسلط تتر در بازار استیبل کوین ها مشهود بود. با وجود این، بسیاری از سرمایه گذاران بر این باور بودند که سرمایه گذاری در Tether ممکن است عاقلانه ترین تصمیم نباشد. در حالی که برخی از متخصصان اعتقاد داشتند که مسئله ایمن بودن تتر ممکن است نه تنها بر آینده این رمزارز، بلکه بر آینده کل بازار ارزهای دیجیتال تأثیر بگذارد. برخی دیگر اصرار داشتند که تتر یک ارز باثبات به معنای واقعی است.

ارزدیجیتال تتر (Tether) یا USDT چیست؟

به چپ و راست بکشید.
نام ارز دیجیتال تتر (Tether USDt)
نام اختصاری USDT
قیمت فعلی ۱.۰۰ دلار
رتبه در سایت کوین مارکت کپ ۳
حجم معاملات روزانه ۲۴,۷۹۶,۰۳۴,۰۲۴ دلار
عرضه ی کل ۸۶,۴۲۵,۷۱۱,۸۳۴ دلار
مقدار در گردش ۸۳,۲۵۵,۰۴۷,۹۷۲ دلار
وب سایت رسمی https://tether.to
وایت پیپر https://tether.to/wp-content/uploads/2016/06/TetherWhitePaper.pdf

تتر درست مانند بیت کوین و اتریوم یک ارزدیجیتال است اما تفاوت بسیار زیادی با ارزهای دیجیتال معمولی دارد. تتر یک استیبل کوین است و قیمت آن با قیمت دلار آمریکا مرتبط است. یک تتر تقریباً ۱ دلار ارزش دارد. این در حالی است که ارزهای دیجیتال معمولی که استیبل کوین نیستند ثبات ندارند. به این معنی که قیمت آنها در دوره های زمانی کوتاه به شدت تغییر می کند.

اکنون این سوال مطرح می شود که تتر چگونه می تواند قیمت خود را ثابت نگه دارد؟ هر توکن تتر توسط یک دلار آمریکا در یک حساب بانکی ویژه پشتیبانی می شود. تنها زمانی می توان یک تتر جدید ایجاد کرد که ۱ دلار به این حساب اضافه شود.

با اینکه همه چیز ساده و واضح به نظر می رسد اما مشکلات اخیر تتر نشان می دهد که در وضعیت مطلوبی قرار ندارد. در حالی که این استیبل کوین برای تسهیل تجارت، اعطای وام و نقل و انتقال پول ایجاد شده است، عدم شفافیت پیرامون آن تردیدهایی را ایجاد کرده است. در حالی که همواره تلاش می شود به نگرانی ها رسیدگی شود، اما برخی مسائل وجود دارد.

آیا پشتوانه‌های تتر قابل اعتماد هستند؟

مسئله دیگری که برای پاسخ به سوال آیا تتر ایمن است باید مورد بررسی قرار بگیرد پشتیبانی از این استیبل کوین است. ایده پشت تتر این بود که ۱۰۰% توسط USD پشتیبانی شود. اما ظاهراً فقط ۳.۹٪ از تترهای موجود توسط پول نقد پشتیبانی می شود و ۶۴.۴ درصد آن به پشتوانه اسناد تجاری ایجاد شده است. اوراق تجاری نشان دهنده نوعی وام کوتاه مدت است که به شرکت ها داده می شود. تتر هیچ اطلاعاتی در مورد نوع وام یا وام گیرندگان به اشتراک نمی گذارد. همچنین مشخص نیست که آیا دسترسی Tether به آن پول آسان است یا خیر.

نگرانی دیگر مربوط به خود حسابرسی است. حسابرسی تتر توسط شرکت حسابداری مور کیمن انجام شد اما یک حسابرسی مستقل کامل نبود. تتر، در حالی که تأیید می کند که هر کوین پشتوانه دارد، چندان اصرار ندارد که این پشتیبانی با دلار صورت می گیرد.

مشکلات قانونی تتر

BitFinex، شرکت مادر تتر، مشکلاتی با دفتر دادستان کل نیویورک دارد. پس از یک تفحص طولانی، BitFinex به مبلغ ۱۸.۵ میلیون دلار جریمه شد و از انجام عملیات در نیویورک منع گردید. BitFinex هرگونه نقض مقررات را رد می کند اما از آن زمان، اعتماد سرمایه گذاران به تتر کاهش یافته است.

نظر مدیران شرکت تتر در مورد امنیت تتر چیست؟

برای اطلاع از ایمن بودن تتر یک راه سوال کردن از افرادی است که در این شرکت فعالیت دارند.

بنابراین، در اینجا نکات مهم مصاحبه با پائولو آردوینو، مدیر ارشد فناوری تتر و استوارت هوگنر، مشاور عمومی Tether ذکر شده است:

  • آنها هیچ اطلاعاتی در مورد اوراق تجاری که به عنوان پشتیبان از آن یاد می کنند به اشتراک نمی گذارد.
  • آنها چینی بودن اوراق تجاری را انکار نمی کنند.
  • Tether در حال انجام ممیزی های مالی است.

تاثیر تتر بر بازار چگونه است؟

برای تکمیل پاسخ به سوال آیا تتر ایمن است به تاثیر این استیبل کوین بر بازار می پردازیم. بسیاری از متخصصان، از جمله تحلیلگران JPMorgan، معتقدند که تتر آن طور که باید ضامن ثبات نیست. برعکس، یک تهدید بالقوه برای ثبات مالی در نظر گرفته می شود. تتر توسط معامله گران برای ایمن نگه داشتن وجوه دیجیتالی خود در طول دوره های پرنوسان در بازار ارزدیجیتال استفاده می شود. استیبل کوین امکان ایمن نگه داشتن وجوه بدون تعویض آنها را به فیات می دهد. بنابراین، در بین معامله گران، دارندگان Tether زیادی وجود دارد.

اگر اعتماد به تتر کاهش یابد، دارندگان USDT ممکن است شروع به فروش استیبل کوین کنند. اگر تتر توسط USD پشتیبانی می شد مشکلی ایجاد نمی شد. اما تتر با اسناد تجاری پشتیبانی می شود. به همین دلیل است که متخصصان شک دارند که شبکه Tether بتواند در صورت تمایل دارندگان تتر به فروش ارز های خود به آنها دلار پرداخت کند.

همچنین، تتر مانند هر بانک یا موسسه مالی عمل می کند با این تفاوت که الزامات مالی آنها را ندارد و همان تضمینی را که یک بانک یا یک موسسه مالی ارائه می دهد ارائه نخواهد داد. این یکی دیگر از نگرانی هایی است که توسط تحلیل گران بازار مطرح می شود. اکنون، استیبل کوین ها به ویژه تتر، بخش بزرگی از دنیای ارزهای دیجیتال را تشکیل می دهند. اگر استیبل کوین ها سقوط کنند، کل اکوسیستم ممکن است سقوط کند یا به شدت آسیب ببیند.

تتر تنها استیبل کوین موجود در بازار ارزهای دیجیتال نیست

اگر بخواهیم پاسخ به سوال آیا تتر ایمن است را دقیق تر بیان کنیم لازم است به وجود دیگر استیبل  کوین ها نیز اشاره داشته باشیم. USDT بزرگترین استیبل کوین بر اساس ارزش بازار است. این استیبل کوین در بیش از نیمی از معاملات بیت کوین در سراسر جهان نقش دارد. با این حال، USDT تنها استیبل کوین موجود در دنیا نیست. اگر تتر شکست بخورد، شکست آن بر کل بازار تأثیر خواهد گذاشت. اما برای استیبل کوین هایی که ۱۰۰% توسط USD پشتیبانی می شوند مفید خواهد بود. Gemini USD و GTBC قطعاً رهبران بعدی خواهند شد.

آینده تتر چگونه است؟

این به عوامل مختلفی بستگی دارد. احتمال تغییر مقررات بسیار زیاد است. نحوه تغییر موقعیت Tether به مقررات بستگی دارد. یکی از راه های ممکن برای حذف تتر و سایر استیبل کوین ها از بازار، ایجاد دلار دیجیتال است. دلار دیجیتال استفاده از استیبل کوین ها را غیرضروری می کند. دلار دیجیتال خطر اصلی برای آینده Tether است، حتی اگر سازندگان Tether با آن موافق نباشند. آنها اصرار دارند که حتی اگر دلار دیجیتال ایجاد شود، فضای کافی برای حضور همه استیبل کوین ها وجود خواهد داشت. در حالی که تتر در تلاش است تا موقعیت  خود را بازیابی کند و اعتماد کاربران را دوباره به دست آورد، استیبل کوین ها توجه روزافزون مقامات را به خود جلب می کنند.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «آیا تتر (Tether) امن است؟ | همه چیز درباره امنیت تتر یا USDT» با ما درمیان بگذارید.

منبع:letsexchange.io
8 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدیه اسلامی تبار
خوشحالم با تولید محتوای با کیفیت، سطح وب فارسی رو ارتقا می دهیم. امروز سردبیر میهن سیگنال هستم و این هنوز شروع رویاپردازی های منه ...
شارژ رایگان با ثبت نام
با ثبت نام و تکمیل احراز هویت در جشنواره کیوسک، بیست هزار تومان بیت کوین هدیه بگیرید!

دریافت جایزه

‫2 نظر

  • من دونه اى ۱$ میفروشم خریدار باشه؟

  • ۲ملیون پانصدهزار دلارچقدرمیشود به پول ایران

  • نمایش کامنت بیشتر

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *