معرفی کامل اصطلاحات لانگ و شورت

۲۸ آبان ۱۴۰۰
لانگ و شورت

همه چیز به حرکت نمودار قیمتی سهام بستگی دارد. معامله‌گران روزانه، در بازار سهام زبان خاص خود را دارند. به‌طوری که درک و استفاده صحیح از برخی اصطلاحات نقش مهمی دارد و یادگیری آنها به زمان نیاز دارد. بسیاری از معامله‌گران جدید معنی اصطلاحات لانگ و شرت در بازار را نمی‌دانند. برای روشن شدن این مفاهیم از مثال های بازار سهام استفاده شده تا برای خوانندگان مبتدی ملموس تر باشد.

هنگامی‌که یک دارایی را خریداری می‌کنید، یک معامله لانگ را آغاز خواهید کرد و انتظار دارید در آینده آن را با قیمت بالاتری بفروشید و کسب سود نمایید. در مقابل یک معامله شرت با قرض گرفتن یک دارایی برای فروش به منظور بازخرید آن با قیمت پایین‌تر و بازگرداندن آن به مالک آغاز می‌شود. در واقع یکی از راه‌های کسب درآمد در سهام و ارزهایی‌ که قیمت آنها در حال سقوط است، انجام معامله شرت است. معامله شرت یک مفهوم نسبتاً ساده است. یک سرمایه‌گذار سهامی‌ را قرض می‌گیرد، سهام را می‌فروشد و سپس همان سهام را با قیمت کمتر می‌خرد تا آن را به وام‌دهنده بازگرداند.

فروشندگان شرت بر سر کاهش قیمت سهامی‌ که می‌فروشند شرط می‌بندند. اگر قیمت سهام پس از فروش افت کرد، فروشنده شرت آن را با قیمت پایین‌تری خریداری می‌کند و به وام‌دهنده باز می‌گرداند. این تفاوت بین قیمت فروش و قیمت خرید است که منجر به سود معامله‌گر شرت می‌شود.

ویدئو چگونه از بازار نزولی و ریزشی سود کنیم؟

همچنین این ویدئو را از یوتیوب هم میتوانید ببینید.

نکات کلیدی در مورد معاملات لانگ و شرت

 • نوع معاملات روزانه (لانگ و شرت) با توجه به اینکه معامله با خرید آغاز شود یا فروش، تعیین می‌شود.
 • در یک معامله لانگ ، شما یک دارایی را خریداری می‌کنید و منتظر می‌مانید تا قیمت آن بالا برود. “خرید” و “لانگ ” به جای یکدیگر استفاده می‌شوند.
 • هنگامی‌که در معاملات شرت قرار دارید، یک دارایی را قرض می‌گیرید، می‌فروشید و امیدوارید با کاهش قیمت، آن را دوباره خریداری کنید. “فروش” و “شرت” به جای یکدیگر استفاده می‌شوند.
 • فروش یا شرت خطرناک‌تر از خرید یا لانگ است، زیرا از لحاظ تئوری، در فروش هیچ محدودیتی در میزان از دست دادن دارایی شما وجود ندارد.
 • فروش یا شرت، در صورت موفقیت، می‌تواند در کوتاه مدت سود خوبی را برای سرمایه‌گذار به همراه داشته باشد، زیرا سهام تمایل دارند ارزش خود را سریع‌تر از دست بدهند.

تفاوت بین معامله لانگ و شرت چیست؟

در معامله لانگ  شما دارایی را خریداری می‌کنید اما در معامله شرت دارایی را قرض می‌گیرید و می‌فروشید.

در لانگ شما دارایی را برای فروش بالاتر از قیمت خرید نگه می‌دارید اما در شرت، شما منتظر قیمت پایین‌تری برای خرید دارایی هستید.

در لانگ، شما دارایی را می‌فروشید و سود می‌برید اما در شرت دارایی را با قیمت کمتری می‌خرید، سود می‌کنید و آن را به وام‌دهنده پس می‌دهید.

معاملات لانگ چیست؟

هنگامی که یک معامله‌گر روزانه معامله لانگ انجام می‌دهد، وی یک دارایی را خریداری کرده و منتظر است تا قیمت آن بالا برود. معامله‌گران روزانه اغلب از واژه‌های “خرید” و “لانگ ” به جای یکدیگر استفاده می‌کنند. به طور مشابه، برخی از نرم‌افزارهای معامله‌گری دارای گزینه ورود با عنوان “خرید” هستند، در حالیکه برخی دیگر دارای گزینه ورود با عنوان “لانگ ” هستند. این اصطلاح اغلب یک موقعیت باز را توصیف می‌کند. مثلا عبارت “من در اپل لانگ هستم” نشان می‌دهد که شما سهام شرکت Apple Inc را دارید و می‌خواهید آنها را با قیمت بالاتری بفروشید.

با اینکه هر دو نوع معامله لانگ و شرت را پیش روی دارید شما ممکن است به عنوان یک معامله‌گر برای رسیدن به یک دارایی خاص وارد یک معامله لانگ شوید. در این صورت اگر به خرید ۱۰۰۰ سهم XYZ با قیمت ۱۰ دلار بپردازید، هزینه این معامله ۱۰ هزار دلار است. حال اگر بتوانید آن را با قیمت ۱۰.۲ دلار برای هر سهم بفروشید، ۱۰۲۰۰ دلار دریافت می‌کنید. اگر کارمزد معامله را نادیده بگیریم در این معامله ۲۰۰ دلار سود دریافت خواهید کرد. این همان چیزی است که شما با انجام معامله لانگ  برای رسیدن به آن امیدوار هستید.

دقت کنید وقتی معامله لانگ انجام می‌دهید، پتانسیل سود شما نامحدود است. این بدان معناست که قیمت دارایی می‌تواند به طور نامحدود افزایش یابد. یعنی اگر ۱۰۰ سهم را با ۱ دلار خریداری کنید، قیمت سهام ممکن است به ۲ دلار، ۵ دلار، ۵۰ دلار یا ۱۰۰ دلار برسد. البته معامله‌گران روزانه معمولاً موقعیت‌های لانگ  را به جای دلار با سنت اندازه‌گیری می‌کنند.

در مقابل افزایش قیمت، ممکن است کاهش قیمت هم داشته باشیم. اگر سهام خود را با قیمت ۹.۹۰ دلار بفروشید، ۹ هزار و ۹۰۰ دلار پس از معامله ۱۰ هزار دلاری دریافت می‌کنید. در این حالت شما ۱۰۰ دلار از دست می‌دهید و علاوه بر این باید هزینه کمیسیون را نیز بپردازید. بزرگترین ضرر احتمالی که می‌توانید در این مثال تجربه کنید این است که قیمت سهام به ۰ دلار کاهش یابد یعنی هر سهم ۱۰ دلار ضرر کند. معامله‌گران روزانه برای کنترل ریسک و سود خود از گزینه‌هایی به نام حد ضرر، اختیار خرید و اختیار فروش استفاده می‌کنند. این گزینه‌ها به شما امکان می‌دهد از چندین حرکت کوچک سود ببرید و از افت شدید قیمت جلوگیری کنید.

شما با خرید اختیار فروش، حق فروش یک سهام به دیگری را نصیب خود می‌کنید (معامله‌گر دیگری را مجبور می‌کنید سهامتان را بخرد). از طرفی با خرید اختیار خرید، حق خرید مجدد سهام را به دست می‌آورید (معامله‌گر دیگری را مجبور کنید سهام را به شما بفروشد). حد ضرر نیز گزینه‌ای است که برای جلوگیری از ضرر زیاد در معاملات در صورت حرکت قیمت بر خلاف نظر شما انجام می‌شود.

در یک معامله لانگ ، شما یک دارایی را خریداری می‌کنید و منتظر می‌مانید تا قیمت آن بالا برود.

معاملات شرت چیست؟

با اینکه درک معامله لانگ و شرت برای هر معامله‌گری ضروری است اما معمولا درک شرت از درک لانگ دشوارتر است. در دنیای واقعی، شما باید صاحب چیزی باشید تا آن را بفروشید. اما در دنیای مجازی شما می‌توانید معاملات شرت را انجام دهید (به این معنا که قبل از خرید دارایی را بفروشید) به این امید که قیمت پایین بیاید تا بتوانید آن را از معامله‌گر دیگری بخرید.

معمولا معامله‌گران از هر دو اصطلاح “فروش” و “شرت” برای اشاره به یک عمل استفاده می‌کنند. برخی از نرم‌افزارهای معامله‌گری دارای گزینه ورود معامله با عنوان “فروش” هستند، در حالی که برخی دیگر عنوان “شرت” دارند. شما از عبارت شرت برای توصیف یک موقعیت باز استفاده می‌کنید، مانند “من در SPY شرت هستم”. این عبارت نشان می‌دهد که شما (معمولاً از کارگزار خود)  در ۵۰۰ S&P (SPY) وام گرفته‌اید و آماده فروش آن هستید.

دقت کنید هنگامی‌که سهام را شرت می‌کنید، پتانسیل سود شما محدود به مبلغی است که پرداخت کرده اید، اما ریسک آن نامحدود می‌شود. زیرا قیمت می‌تواند به طور نامحدود افزایش یابد.

مشابه مثال لانگ ، اگر با ۱۰ دلار ۱۰۰۰ سهم از سهام XYZ را طی یک معامله شرت قرض بگیرید، ۱۰۰۰۰ دلار در حساب خود دریافت می‌کنید، اما این پول هنوز مال شما نیست. حساب شما نشان می‌دهد که ۱۰۰۰ سهم منفی دارید که باید جایگزین شوند. توجه داشته باشید که ۱۰۰۰ سهم “شرت” دارید، نه ۱۰۰۰۰ دلار.

اگر هر سهم را با قیمت ۹.۶۰ دلار بازخرید کنید، برای ۱۰۰۰ سهم ۹۶۰۰ دلار پرداخت خواهید کرد. وقتی آنها را فروختید ۱۰ هزار دلار دریافت می‌کنید. بنابراین با نادیده گرفتن هزینه کمیسیون ۴۰۰ دلار درآمد کسب کرده‌اید. اگر قیمت سهام افزایش یابد و سهام را با قیمت ۱۰.۲۰ دلار خریداری کنید، برای این ۱۰۰۰ سهم ۱۰۲۰۰ دلار پرداخت خواهید کرد. در اینجا، شما ۲۰۰ دلار از دست داده‌اید و هنوز باید هزینه کارمزد را نیز بپردازید.

لانگ  و شرت، به شما امکان می‌دهد در صورت حرکت بازار به سمت بالا یا پایین سود ببرید. شما می‌توانید در طول روز با تغییر قیمت‌ها بفروشید و خرید کنید، به همین دلیل است که بسیاری از معامله‌گران فقط به این فکر می‌کنند که قیمت‌ها در حال حرکت هستند، نه اینکه به کدام سمت حرکت می‌کنند.

فروش یا شرت خطرناک‌تر از خرید یا لانگ است، زیرا از لحاظ تئوری، در فروش هیچ محدودیتی در میزان از دست دادن دارایی شما وجود ندارد.

ملاحظات ویژه برای معامله شرت

معامله شرت موقعیت محبوب معامله‌گران حرفه‌ای است. در حالی که این روش معامله یک تاکتیک خوب برای کسب سود است، اما تمایل دارد قیمت سهام را در صورت انجام در مقیاس بزرگ به سرعت کاهش دهد. در سال ۲۰۱۰، کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC)، قانون افزایش جایگزین را وضع کرد. طی این قانون از کاهش زیاد سهم جلوگیری می‌شود. در واقع این زمانی اجرا می‌شود که قیمت ۱۰ درصد یا بیشتر از قیمت بسته شدن قبلی در یک روز کاهش یافته است.

دقت کنید SEC همچنین هشدارهایی در انجام معامله شرت بر اساس آنچه در رسانه‌های اجتماعی، رسانه‌های خبری یا وب سایت‌ها می‌شنوید، داده است تا شما و سایر سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی از دستکاری بازار استفاده نکنید. اگر قیمت سهام ۱۰ درصد کاهش یابد، معامله شرت محدود می‌شود. زیرا تنها در صورتی می‌تواند رخ دهد که قیمت سهام بالاتر از بهترین پیشنهاد فعلی یا بالاترین قیمتی باشد که خریدار مایل به پرداخت آن است.

نمونه‌ای از فروش شرت

اگر سرمایه‌گذار تصور کند که ارزش سهام تسلا (TSLA) به ازای هر سهم ۶۲۵ دلار است و قیمت آن کاهش می‌یابد، سرمایه‌گذار ممکن است ۱۰ سهم TSLA را از کارگزار خود “وام” بگیرد و سپس آن را در بازار فعلی بفروشد. حال اگر قیمت به ۵۰۰ دلار کاهش یابد، سرمایه‌گذار می‌تواند ۱۰ سهم را با این قیمت پس بگیرد، سهام را به کارگزار خود بازگرداند و سود خالص ۱۲۵۰ دلار (۶،۲۵۰ دلار – ۵،۰۰۰ دلار) داشته باشد. با این حال، اگر قیمت TSLA به ۷۰۰ دلار افزایش یابد، سرمایه‌گذار ۷۵۰ دلار (۶،۲۵۰ دلار – ۷۰۰۰ دلار) ضرر می‌کند.

خطر یا ریسک در معامله لانگ و شرت‌ چیست؟

با اینکه هر دو معامله لانگ و شرت ریسک‌های خاص خود را دارد اما شرت مستلزم افزایش ریسک است. هنگامی‌که سرمایه‌گذار سهامی ‌را خریداری می‌کند (یا معامله لانگ  انجام می‌دهد)، تنها پولی را که سرمایه‌گذاری کرده از دست می‌دهد. بنابراین، اگر سرمایه‌گذار یک سهم TSLA را با قیمت ۶۲۵ دلار خریداری کند، حداکثر مبلغی که می‌تواند از دست بدهد ۶۲۵ دلار است زیرا سهام نمی‌تواند به کمتر از ۰ دلار کاهش یابد. به عبارت دیگر، حداکثر ارزشی که هر سهم می‌تواند به آن سقوط کند ۰ دلار است.

با این حال، هنگامی که سرمایه‌گذاران معامله شرت را انجام می‌دهند، از نظر تئوری می‌توانند بی نهایت پول از دست بدهند زیرا قیمت سهام می‌تواند برای همیشه درحال افزایش باشد. مانند مثال بالا، اگر یک سرمایه‌گذار معامله شرتی را در TSLA انجام دهد و قیمت آن قبل از خروج سرمایه‌گذار به ۲۰۰۰ دلار افزایش یافت، سرمایه‌گذار ۱۳۲۵ دلار در هر سهم از دست می‌دهد.

اگر سرمایه‌گذار وارد یک معامله شرت شود، از نظر فنی هیچ محدودیتی برای مبلغی که می‌تواند از دست بدهد وجود ندارد زیرا سهام می‌تواند به طور نامحدود به رشد قیمت ادامه دهد. در برخی موارد، سرمایه‌گذاران حتی می‌توانند به کارگزاری خود بدهکار شوند.

چرا سرمایه‌گذاران وارد معامله شرت می‌شوند؟

معامله شرت می‌تواند برای کسانی که اهل حدس و گمان و شرط‌بندی هستند استفاده شود. سفته‌بازان از معامله شرت برای سرمایه‌گذاری در کاهش احتمالی اوراق بهادار خاص یا کل بازار استفاده می‌کنند. برخی از این استراتژی برای محافظت از سود یا کاهش ضرر در اوراق بهادار یا سبد سرمایه گذاری خود استفاده می‌کنند.

به طور خاص، سرمایه‌گذاران حقوقی و افراد باهوش اغلب در موقعیت‌های شرت برای سفته‌بازی و پوشش ریسک شرکت می‌کنند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری جزو فعال‌ترین فروشندگان شرت هستند و اغلب از موقعیت‌های شرت در سهام یا بخش‌های منتخب بهره می‌برند تا موقعیت‌های لانگ  خود را در سایر سهام تنظیم کنند.

معامله شرت می‌تواند برای کسانی که اهل حدس و گمان و شرط‌بندی هستند استفاده شود.

هر دو معامله لانگ  و شرت ممکن است سودآور باشد اما شرت به سرمایه‌گذاران این فرصت را می‌دهد تا در بازار رو به افول یا خنثی نیز سود کسب کنند، با این حال این نوع سرمایه‌گذاری تنها باید توسط سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و معامله‌گران پیشرفته به دلیل خطر ضررهای بی‌نهایتی که دارد انجام شود.

چه زمانی معامله شرت معنا پیدا می‌کند؟

معامله شرت روشی نیست که بسیاری از سرمایه‌گذاران از آن استفاده کنند زیرا انتظار می‌رود ارزش سهام افزایش یابد. بازارهای مالی در بلندمدت تمایل به صعود دارند گرچه مطمئناً دوره‌هایی را درحال سقوط قیمت ها تجربه می‌کند.

به‌ویژه برای سرمایه‌گذارانی که به افق بلندمدت نگاه می‌کنند، خرید لانگ نسبت به فروش شرت در بازار ریسک کمتری دارد. با این حال، اگر سرمایه‌گذار مطمئن باشد که سهام در کوتاه مدت سقوط می‌کند، فروش شرت منطقی است. به عنوان مثال، اگر شرکتی با مشکلات روبرو شده و ممکن است سهام آن کاهش یابد موقعیت خوبی برای انجام معامله شرت خواهد بود.

چه موقع از معامله لانگ و شرت استفاده کنیم؟

شما از معاملات لانگ در سهامی ‌استفاده می‌کنید که فکر می‌کنید قیمت آن افزایش می‌یابد. مدت یک معامله لانگ برای یک معامله‌گر روزانه، حداکثر یک روز معاملاتی است. اگر فرصتی برای ورود به یک معامله پیدا کردید و دانستید که قیمت سهام افزایش می‌یابد، مدت زیادی در آن سهام پیش می‌روید.

اگر بدانید قیمت درحال کاهش است، از معامله شرت استفاده خواهید کرد. کارگزار شما باید سهام را از صاحبش (احتمالاً کارگزار دیگری) وام بگیرد یا در صورت مالکیت به شما قرض بدهد. اگر کارگزار نتواند سهام را برای شما وام بگیرد، نمی‌توانید وارد معامله شرت شوید. سهامی ‌که به تازگی معاملات خود را در بورس آغاز کرده‌اند، موسوم به سهام عرضه اولیه عمومی ‌(IPOs)، قابلیت انجام معامله شرت را ندارند.

دقت کنید انجام معامله لانگ و شرت بستگی به میزان ریسکی که می‌توانید بپذیرید و استراتژی و ترجیحات تجاری شما دارد. ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که در یک سهم وارد معامله لانگ  شوید و در سهام دیگر در موقعیت شرت قرار بگیرید. حتی ممکن است فرصتی پیدا کنید که ابتدا وارد موقیعت شرت و سپس وارد موقعیت لانگ  شوید.

معامله‌گران می‌توانند در اکثر بازارهای مالی معامله شرت را انجام دهند. یک معامله‌گر همیشه می‌تواند در بازارهای آتی و فارکس و ارزهای دیجیتال معامله شرت انجام دهد. اکثر سهام در بازار سهام نیز قابل خرید هستند، اما نه همه آنها!

سوالات متداول

توقف ضرر(استاپ لاس) چیست؟

توقف ضرر، سفارشی است که برای خرید یا فروش سهام در زمانی که به قیمت خاصی می‌رسد، نزد یک کارگزار ثبت می‌شود. این امر به شما کمک می‌کند تا در هنگام معامله میزان مواجهه با خطر خود را محدود کنید تا پول زیادی از دست ندهید. این بدان معناست که شما مجبور نیستید دائماً عملکرد سهام را بررسی کنید، زیرا برای محافظت از خود تدابیری در نظر گرفته‌اید.

آیا می‌توانید با ارزدیجیتال وارد معامله شرت شوید؟

بله شما می‌توانید ارزدیجیتال شده را شرت کنید و گزینه‌های زیادی برای این کار دارید. یکی از آنها استفاده از یک پلتفرم معاملاتی ارز رمزنگاری شده است. همچنین می‌توانید از بازار آتی ارزهای رمزنگاری شده برای رمزنگاری شرت استفاده کنید. برای مثال، می‌توانید قراردادهای آتی بیت کوین را در بورس شیکاگو شرت کنید.

سخن پایانی

هنگامی‌که شما درحال معامله سهام هستید، یک موقعیت لانگ موقعیتی است که در آن سهم می‌خرید و سعی می‌کنید آن را با قیمت بالاتری بفروشید. می‌توانید تصور کنید که سهام را برای مدت لانگ  نگه می‌دارید، هر چند این مدت ممکن است تنها چند دقیقه باشد.

معامله شرت زمانی است که سهامی ‌را وام می‌گیرید و می‌فروشید. این تعداد سهام واقعا متعلق به شما نیست و نیاز به خرید مجدد آنها دارید. اینکه از کدام یک استفاده می‌کنید بستگی به نوع دارایی و عملکرد قیمت هنگام معامله دارد. هر دوی آنها استراتژی‌های عالی برای به دست آوردن تعداد زیادی سود کوچک در طول زمان هستند، اما هر دو محدودیت‌های خود را دارند. اگر دید بلندمدت دارید، باید دارایی موردنظر را خریداری کنید و سپس به افزایش قیمت امیدوار باشید. اگر دید شما کوتاه مدت است، بدون در نظر گرفتن قیمت نهایی، چندین سهام به وام‌دهنده خود بدهکارید.

استفاده از گزینه‌های معاملاتی می‌تواند به شما در کاهش ضرر و زیان برای موقعیت‌های لانگ  و شرت کمک کند. فقط اطمینان حاصل کنید که بیش از حد توان خود را از دست نمی‌دهید و به استراتژی‌های ورود و خروج خود پایبند هستید.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «معرفی کامل اصطلاحات لانگ و شورت» با ما درمیان بگذارید.

منبع:investopedia
1 نفر این مطلب را پسندید.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

‫4 نظر

 • صرافی coinex چه ارزهایی را پشتیبانی می کند.

 • آیا با فیلتر شکن عادی هم می تونیم وارد صرافی کوکوین شویم؟

 • سلام و درود
  در معاملات شرت تارگتی ک مشخص میکنیم میشه نقطه ای ک ما سرمایمون رو میفروشیم و سود میکنیم درسته؟
  سوالم اینه اونجایی ک فروختیم دوباره میشه معامله لانگ باز کنیم یا نه؟

  • سلام . هیچ دلیلی وجود نداره بعد از بستن معامله شورت جهت حرکت بازار تغییر کنه .

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *