متاورس یا NFT، کدام برای سرمایه گذاری بهتر است؟

۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
متاورس يا NFT

ما قبلا آموزش خرید و فروش NFT و توکن‌های متاورسی را در سایت میهن سیگنال قرار داده‌ایم. امروز قصد داریم در مورد این موضوع که کدامیک متاورس یا NFT، برای سرمایه ‌گذاری بهتر است صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید. البته اگر در زمینه ارزهای دیجیتال اطلاعات زیادی ندارید یا به تازگی وارد این عرصه شده‌اید می‌توانید با مطالعه مقاله راهنمای گام به گام ورود به بازار ارز های دیجیتال شروع کنید.

متاورس (Metaverse) یک جهان سه بعدی است که فضاهای مجازی مختلف را با هم ترکیب می‌کند. می‌توان آن را با نسخه‌ای از اینترنت که احتمالاً در آینده شکل می‌گیرد مقایسه کرد. با متاورس، کاربران می‌توانند در یک فضای سه بعدی با یکدیگر همکاری، ملاقات یا بازی کنند و معاشرت داشته باشند.

این در حالی است که NFT (Non-Fungible Tokens) یک دارایی دیجیتالی است که می‌توان با استفاده از فناوری بلاک چین آن را خرید و فروش کرد. NFTها یا توکن‌های غیرقابل تعویض نوع متفاوتی از دارایی‌های دیجیتالی هستند که بر اساس ارزش و محبوبیت عمل می‌کنند.

امروزه می‌توان توکن‌های NFT را در متاورس معامله کرد. پس شاید بهتر است به جای اینکه به دنبال پاسخ سؤال متاورس یا NFT باشیم، ارزش سرمایه گذاری در متاورس از طریق خرید توکن‌های NFT را بررسی کنیم.

متاورس یا NFT، هر یک به چه معناست؟

متاورس

متاورس یک نمایش مجازی از دنیای واقعی است. کاربران می‌توانند برای شرکت در کنسرت‌ها، بازدید از گالری‌های هنری یا بازدید از مکان‌های مختلف در این جهان مجازی از یک وجود مجازی استفاده کنند. البته متاورس یک مورد نیست. بلکه شرکت‌های مختلف روی انواع متفاوتی از متاورس‌ها کار می‌کنند. اما همه این متاورس‌ها یک هدف دارند: اینکه بین دنیای واقعی و مجازی هم‌پوشانی بیشتری ایجاد کنند.

آنچه در این جهان‌های مجازی به عنوان وسیله مبادله و ذخیره ارزش استفاده می‌شود ارزهای دیجیتال است. علاوه بر این، NFT‌هایی وجود دارند که امکان خرید و فروش آثار هنری دیجیتالی منحصر به فرد را در این متاورس‌ها فراهم می‌کنند.

برای درک توکن‌های NFT که در متاورس مبادله می‌شوند، یک اثر هنری دیجیتالی را در نظر بگیرید. این اثر که متعلق به یک نفر است می‌تواند در متاورس به چندین نفر فروخته شود. اما آنچه به فروش می‌رسد یک نسخه کپی است که ارزش آن به اندازه نسخه اصلی نیست.

در واقع مالک اثر همان یک نفر می‌ماند چون مالکیت در متاورس منتقل نمی‌شود. این همان اصلی است که برای هر NFT صادق است. به همین دلیل است که نمی‌توان گفت متاورس یا NFT. چون NFT همان چیزی است که در متاورس معامله می‌شود.

کاربرد NFT در متاورس

به لطف NFT، کاربران می‌توانند کنترل کاملی بر دارایی‌های دیجیتال خود در متاورس داشته باشند. فناوری بلاک چین تأییدی غیرقابل تغییر از مالکیت است که زیربنای این دنیای مجازی به شمار می‌رود. به عنوان مثال، اگر شما یک قطعه زمین مجازی را در شبکه دسنترالند (Decentraland) خریداری کرده باشید، متاورس مدرک تأیید را در قالب NFT در اختیار شما قرار می‌دهد که توسط بلاک چین تضمین می‌شود.NFT‌ها همچنین در متاورس برای ایجاد محیط‌های انحصاری و تقویت جامعه دیجیتال و تجربیات اجتماعی مهم هستند.

NFT‌های ممتاز برای دسترسی به ثروتمندترین و مرفه‌ترین جوامع دنیای دیجیتال و همچنین امتیازات انحصاری، جوایز شرط‌بندی و سایر کلکسیون‌های سطح بالا استفاده می‌شوند. به عنوان مثال، مجموعه بورد ایپ یات کلاب (Bored Ape Yacht Club) و کریپتو پانک (CryptoPunks) به کاربران منتخب اجازه می‌دهد تا به جوامع ممتاز با محتوای محافظت‌شده و حتی مهمانی‌های آفلاین با رمز عبور دسترسی داشته باشند.

بهترین پروژه های ارزهای دیجیتال متاورس برای خرید و سرمایه گذاری:

بهترین پروژه های ارزهای دیجیتال متاورس برای خرید و سرمایه گذاری

اکنون آنچه مطرح می‌شود سرمایه گذاری روی توکن‌های NFT در متاورس است. مسئله بسیار ساده است. در بین این توکن‌ها نیز مانند هر دارایی دیگری تفاوت وجود دارد. در واقع برخی از آنها از دیگر توکن‌ها بهتر هستند. به این معنا که می‌توانند بازگشت سرمایه (ROI) زیادی را در مدت زمان کوتاهی ایجاد کنند. در حال حاضر چهار مورد برای سرمایه گذاری در متاورس پیشنهاد می‌شود که در ادامه آنها را مطرح می‌کنیم.

دقت کنید با توجه به اینکه چشم‌انداز متاورس در حال تغییر است احتمال اینکه این توکن‌ها در آینده گزینه‌های مناسبی نباشند و با دارایی‌های دیگری جایگزین شوند وجود دارد. پس در پاسخ به متاورس یا NFT باید گفت تنها NFTهایی در متاورس ارزش سرمایه گذاری دارند که آینده‌دار باشند.

۱. دسنترالند (Decentraland)

DCL (Decentraland)که یکی از پیشروان در فضای متاورس است، یک بازیکن رویایی در این عرصه است. این پروژه از سال ۲۰۱۵ توسعه یافته است. جامعه پشتیبان DCL بسیار قوی است. در واقع تا قبل از اینکه متاورس در بین جوامع مختلف تبلیغ شود، دسنترالند فعال‌ترین پروژه درمتاورس محسوب می‌شد. پیشگامان متاورس،  DCL را درک می‌کنند و از آن استفاده می‌کنند. در نتیجه سطح تعامل در داخل این پلتفرم بالا است.

جالب اینکه برای ورود به دسنترالند به دانش چندانی نیاز نیست. زمین در متاورس قطعه نامیده می‌شود و به عنوان NFT در بلاک چین معامله می‌گردد. خرید و فروش این نوع NFT در DCL بسیار رایج است. در واقع می‌توانید با هر بودجه‌ای که دارید، قطعه‌ای زمین بخرید. هر چه زمین به مرکز DCL نزدیک‌تر باشد، گران‌تر می‌شود.

دسنترالند

قیمت برخی از قطعه های دسنترالند – عکس از opensea.io

همچنین زمین‌های کنار جاده قیمت بیشتری دارند. چون بازدیدکنندگانی که از طریق جاده در متاورس سفر می‌کنند، می‌توانند زمین کنار جاده را بررسی نمایند. در نتیجه هنگامی‌که یک قطعه زمین کنار جاده را خریداری می‌کنید، راه‌های زیادی برای کسب درآمد از آن وجود دارد. می‌توانید در آن املاک، نمایشگاه‌ها و غیره بسازید. همچنین می‌توانید زمین‌های خود را اجاره دهید و درآمد کسب کنید. در اینجا متاورس یا NFT معنا ندارد و قطعه زمین‌ها همان توکن‌های NFT در متاورس هستند. نام توکن دسنترالند مانا (Mana) است.

۲. سندباکس (Sandbox)

اگرچه DCL طرفداران وفادار بیشتری دارد و به عنوان عزیز متاورس در نظر گرفته می‌شود، اما چنین به نظر می‌رسد که سندباکس (Sandbox) قهرمان این فضا است. این پروژه توسط سرمایه گذاران معروف و با سرمایه گذاری سنگین حمایت می‌شود. این پروژه به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا هر نوع بازی که می‌خواهند روی آن بسازند و بسیاری از توسعه‌دهندگان به آن به عنوان مقصدی برای ساخت و کسب درآمد نگاه می‌کنند. نام توکن سندباکس، SAND است.

سندباکس

تعدادی از بازی های سندباکس در سایت opensea.io

۳. کریپتووکسلز (Cryptovoxels)

کریپتووکسلز (Cryptovoxels) یکی دیگر از ۴ پروژه برتر دنیای مجازی است که طرفداران وفادار زیادی دارد. در این پروژه متاورسی نیز می‌توانید قطعه‌ای زمین بخرید و هر چیزی را روی آن بسازید. حتی می‌توانید به دیگران اجازه دهید تا روی آن ساخت و ساز کنند. در این دنیای مجازی، شرکت‌ها مالک خیابان‌ها هستند و کاربران مالک زمین‌ها. می‌توانید در این متاورس قدم بزنید و دوستان جدیدی پیدا کنید.

کریپتووکسلز

قیمت برخی از قطعه های کریپتووکسلز – عکس ازopensea.io

۴. ستاره شهر (Town Star)

یکی از پرفروش‌ترین NFT‌های دنیای مجازی در بازار امروز ستاره شهر (Town Star) است. این پروژه توسط تیم‌های بسیار باتجربه در بازار پشتیبانی می‌شود. تنها چیزی که باید در نظر بگیرید این است که هر یک از NFT‌ها توسط افراد متعددی نگهداری می‌شوند. ستاره شهر (Town Star) یک بازی عظیم چندنفره مانند فارم ویل (Farmville) و غیره است. بازیکنان برای ساختن شهرک‌ها بازی می‌کنند تا کسب درآمد کنند و چالش‌های روزانه را برای پاداش‌های Towncoin کامل نمایند.

با NFT‌ها و قدرت گالا (Gala) می‌توانید زمان خود را صرف کنید و با انجام کارهای مختلف ارائه شده در Galaverse به کسب درآمد ادامه دهید. این مطمئناً یکی از بهترین NFT‌های متاورس برای خرید به منظور سرمایه گذاری و رسیدن به درآمدهای مکرر است و یکبار دیگر جدایی دو حوزه متاورس یا NFT را زیر سؤال می‌برد.

چگونه بهترین توکن‌های متاورس را برای خرید انتخاب کنیم؟

هنگامی که فیسبوک تغییر نام خود به متا را اعلام کرد، گرمای زیادی در فضای متاورس ایجاد شد. اما حتی قبل از این اقدام فیسبوک، برای کسانی که فضای کریپتو و NFT را دنبال می‌کردند، واضح بود که همه چیز به سمت متاورس پیش می‌رود.

برای انجام یک سرمایه گذاری درست در متاورس باید نکات زیر را در نظر بگیرید:

  • پروژه متاورسی موردنظر یک داستان معمولی دارد یا چشم‌انداز نوآورانه‌تر و متفاوت‌تری را دنبال می‌کند.
  • بدیهی است که تیم پشت پروژه عامل بسیار مهمی است که باید در نظر گرفته شود. تجربه گذشته تیم مدیریت و مؤسس قطعاً نقش بسیار مهمی در موفقیت آینده پروژه خواهد داشت.
  • همچنین زمانی که قصد داریم بهترین توکن‌های NFT متاورس را پیش‌بینی کنیم، باید نوع سرمایه گذاری پروژه را در نظر بگیریم. چنین پروژه‌هایی می‌توانند عظیم و دارای ذخیره کافی برای تأمین مالی خود باشد.

سخن پایانی

در حالی که متاورس‌ها هنوز در مراحل اولیه توسعه هستند، بسیاری از کسب و کارها در حال حاضر در این حوزه دیجیتال مشغول به کار شده‌اند. متاورس یک فرصت بزرگ برای رمزارزها ارائه می‌دهد. از طرفی این پتانسیل را دارد که نحوه معاشرت افراد، تماشای اجراها، تعامل با برندها، یادگیری و تجارت دارایی‌های دیجیتال را تغییر دهد. دارایی‌های دیجیتال در حال تبدیل شدن به جریان اصلی از نظر کاربرد و پذیرش است زیرا به یک وسیله مبادله در متاورس تبدیل شده است.

NFT‌ها خبر از جهانی می‌دهند که در آن مد دیجیتال به همان اندازه مد فیزیکی پویا خواهد بود. اما این فقط دسترسی به مدهای پیشرفته نیست که جزو NFTها  قرار می‌گیرد بلکه موارد بسیار دیگری را شامل می‌شود. اکنون در پاسخ به متاورس یا NFT باید گفت توکن‌های مبادله شده در متاورس از جنس NFT هستند و با توجه به دنیای پیش‌رو ارزش سرمایه گذاری دارند.

توجه : اخیرا گزارشی عنوان شده که کلاهبرداری های مربوط به ان اف تی ها برای مردم عادی به شدت زیاد شده ، پس حتما مراقب باشید.

 

منابع:

https://www.linkedin.com/pulse/best-metaverse-nft-tokens-invest-nft-trends

https://economictimes.indiatimes.com/markets/cryptocurrency/metaverse-nfts-and-crypto-tokens-heres-why-investors-should-know-about-their-relation/articleshow/89320390.cms?from=mdr

نظرتان را درباره‌ی مقاله «متاورس یا NFT، کدام برای سرمایه گذاری بهتر است؟» با ما درمیان بگذارید.

5 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدیه اسلامی تبار
خوشحالم با تولید محتوای با کیفیت، سطح وب فارسی رو ارتقا می دهیم. امروز سردبیر میهن سیگنال هستم و این هنوز شروع رویاپردازی های منه ...

یک نظر

  • دوستان UNQT داخل چه سایتی خرید فروش میش داخل کدوم کیف پول میشه راحت تر خرید فروش کرد

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *