ارز نیر (Near) چیست؟ | معرفی نیر پروتکل (Near Protocol)

۱۳ اسفند ۱۴۰۱
ارز Near چیست؟

پروتکل Near یک پلتفرم برنامه غیرمتمرکز (DApp) است که رقیب اتریوم به شمار می رود. این پلتفرم راحتی توسعه دهنده برنامه و کاربری که از آن استفاده می کند را در اولویت قرار می دهد. امروز قصد داریم شما را با ارز Near آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

به چپ و راست بکشید.

نیر پروتکل (Near Protocol) چیست؟

Near یک پلتفرم برنامه غیرمتمرکز است که بر قابلیت استفاده در میان توسعه دهندگان و کاربران تمرکز دارد. Near Protocol به عنوان رقیب اتریوم، از قابلیت قرارداد هوشمند و یک بلاک چین اثبات سهام (PoS) نیز برخوردار است.

Near از فناوری شاردینگ برای دستیابی به مقیاس پذیری استفاده می کند (این فناوری را در ادامه توضیح می دهیم). توکن بومی این پلتفرم ارزدیجیتال NEAR، برای کارمزد تراکنش ها و ذخیره سازی در پلتفرم Near استفاده می شود. دارندگان ارزدیجیتال Near می توانند به اعتباربخشی تراکنش ها و اجماع شبکه کمک کنند.

Near توسط NeaCollective به عنوان یک پلتفرم محاسبات ابری ساخته شد که می تواند میزبانی برنامه های غیرمتمرکز را بر عهده بگیرد. از آنجا که باید موردپسند توسعه دهندگان و کاربران باشد دارای ویژگی هایی مانند نام حساب به جای آدرس های کیف پول است. در نتیجه خواندن آن برای انسان بسیار راحت تر است.

ارز نیر (Near) چیست؟

رتبه فعلی ارز نیر – عکس از سایت کوین مارکت کپ (coinmarketcap)

پلتفرم ارز نیر (Near) چگونه کار می کند؟

امروزه برنامه های غیرمتمرکز در جامعه ارزهای دیجیتال رونق زیادی گرفته اند. با این حال، مقیاس پذیری در اکثر بلاک چین ها همواره به عنوان یک مشکل بزرگ پابرجاست. مسئله مقیاس پذیری در میان بلاک چین ها، به ویژه در میان بلاک چین های قدیمی مانند بیت کوین و اتریوم رایج است. این چالش ها عمدتاً ناشی از ناتوانی بلاک چین در مدیریت تعداد زیادی از تراکنش ها با سرعت های بالا و هزینه های پایین است.

پروژه هایی مانند ارز Near با ساختن یک بلاک چین کاملاً جدید با استفاده از معماری متفاوت به دنبال حل این مشکل هستند. راه حل Near برای حل این مشکل، اجرای اشتراک گذاری است. با استفاده از استراتژی اشتراک گذاری، Near می تواند بلاک چین را به بخش های کوچکتر قابل مدیریت تقسیم کند. این امر بار محاسباتی روی شبکه را کاهش می دهد و در نتیجه توان عملیاتی تراکنش ها افزایش می یابد.

همان طور که اشاره شد، Near از یک سیستم PoS استفاده می کند. گره هایی که علاقه مند به اعتبارسنجی تراکنش هستند، توکن های NEAR خود را برای مشارکت در نظر می گیرند. دارندگان توکن همچنین می توانند در صورت عدم تمایل به اجرای یک گره، سهام خود را به اعتبارسنج انتخابی خود واگذار کنند.

به صورت کلی، اعتباردهندگان با سهام بزرگتر تأثیر بیشتری در روند اجماع دارند. اعتبارسنج ها در شبکه ارز Near از طریق یک سیستم حراج و در هر دوره، معمولاً با فاصله ۱۲ ساعت انتخاب می شوند. در همین حال، DApp ها را می توان بر روی Near درست مانند اتریوم ساخت زیرا زیرساخت Near یک زیرساخت ابری است. زیرساختی که محاسبات بدون سرور و ذخیره سازی غیرمتمرکز داده را با هم ترکیب می کند. Near در سطح جهان بیش از ۱۰۰ سرور فعال دارد که به کمک آنها کار می کند.

بنیانگذاران ارز نیر (Near) چه کسانی هستند؟

پروتکل NEAR توسط کارآفرینی به نام اریک تراتمن راه اندازی شده است. او یک کارآفرین باتجربه در وال استریت است. یکی دیگر از بنیانگذاران این رمزارز، ایلیا پولوسوکین است که بیش از ده سال تجربه در صنعت کریپتو دارد. او سه سال در گوگل فعالیت داشته است. بنیان گذار بعدی که می توان از او یاد کرد الکساندر اسکیدانوف، دانشمند کامپیوتری است که در مایکروسافت کار می کرد و سپس به memSQL پیوست و در آنجا مدیر مهندسی شد. NEAR Protocol دارای یک تیم گسترده از توسعه دهندگان باتجربه است که چندین مدال طلا دارند و برنده مسابقه بین المللی برنامه نویسی دانشگاهی (ICPC) هستند. این تیم ادعا می کند که افرادی باتجربه در ساخت برخی از سیستم های مرتبط با دنیای واقعی هستند. این همان راه حلی است که پروتکل برای بهبود مقیاس پذیری بلاک چین دنبال می کند.

ویژگی های منحصر به فرد ارز نیر (Near) چیست؟

۱. استراتژی شاردینگ

گره ها، در هر زنجیره بلوکی، معمولاً سه عملکرد اصلی شامل پردازش تراکنش ها، ارتباط تراکنش های معتبر و بلوک های تکمیل شده با یکدیگر و ذخیره تاریخچه تراکنش های شبکه را دارند. همان طور که یک شبکه رشد می کند و شلوغ تر می شود، مدیریت این توابع برای گره ها دشوارتر خواهد شد.

ارز Near از یک رویکرد اشتراک گذاری استفاده می کند که شبکه را قادر می سازد حتی با پیوستن گره های بیشتری رشد کند. استفاده زیاد از شبکه باعث می شود که گره های شبکه به صورت پویا به چند قطعه تقسیم شوند. سپس محاسبات روی این قطعات موازی می شود و بار محاسباتی موردنیاز هر گره را کاهش می دهد.

با استفاده از فناوری شاردینگ دیگر نیازی نیست که گره ها کل کد شبکه را اجرا کنند. Near Protocol فرض می کند که تراکنش ها چندین قطعه را لمس می کنند. این مورد، رفتار پیش فرض برای اکثر قراردادهای هوشمند است.

۲. تمرکززدایی

برای حفظ تمرکززدایی واقعی، یک شبکه باید بدون مجوز باشد؛ به این معنی که گره ها برای پیوستن به شبکه نیازی به کسب مجوز نداشته باشند. Near از آستانه اثبات سهام استفاده می کند، یک تکنیک استیکینگ که هم منصفانه و هم قابل پیش بینی در نظر گرفته می شود. این امر از ادغام اعتباردهنده های قدرتمند جلوگیری کرده و مشارکت در مقیاس گسترده را در بین اعضای شبکه تشویق می کند.

۳. رویکرد در اولویت بودن کاربردپذیری

Near Protocol رویکرد در اولویت بودن کاربردپذیری دارد که از یک مدل “امنیت پیشرو” پیروی می کند که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا یک تجربه کاربری شبیه به تجربیات وب برای کاربر ایجاد کنند. Near قبل از هر چیز نیاز به قابلیت استفاده را درک کرده، زیرا توسعه دهندگان احتمالا فقط برنامه هایی ایجاد می کنند که ارزش و قابلیت استفاده را به کاربران خود ارائه دهند. Near امکان اشتراک گذاری راحت، ورود آسان، پیش بینی قیمت و غیره را به کاربران ارائه می دهد.

۴. حاکمیت

ویژگی حاکمیت ارز Near موجب بهبود سریع این پلتفرم می شود. این در حالی است که ورود به جامعه و نظارت بر آن حفظ می شود و پروتکل همچنان می تواند به صورت مستقل به فعالیت خود ادامه دهد. بخشی از اهداف Near حفظ خلاقیت جامعه از طریق اجرای کارآمد، تصمیم گیری و نمایندگی کافی در شبکه است.

چرا باید از پروتکل نیر (Near Protocol) استفاده کنیم؟

کاربران معمولاً به دلیل فناوری اشتراک گذاری منحصر به فرد پروتکل Near که تراکنش های سریع و ایمن را با هزینه های کمتر تسهیل می کند، به سمت این پروتکل جذب می شوند. علاوه بر این، توسعه دهندگان Near را جهت ساخت برنامه هایی که به حجم بالایی از فعالیت نیاز دارند، انتخاب می نمایند.

به همین ترتیب، توسعه دهندگان اتریوم که قصد دارند بریج هایی را برای برنامه خود در Near ایجاد کنند، می توانند از راه حل های لایه ۲ آن نیز استفاده کنند. سرمایه گذاران Near Protocol همچنین می توانند آن را به سبد سرمایه گذاری خود اضافه کنند و با راه حل منحصر به فرد Near برای مقیاس بندی یعنی شاردینگ نگران سرعت تراکنش ها نباشند.

ارز نیر (Near) را از کدام صرافی ها بخریم؟

ارز نیر (Near) را از کدام صرافی ها بخریم؟

صرافی های ارز نیر – عکس از سایت کوین مارکت کپ

صرافی های خارجی که ارز نیر را دارند عبارتند از:

صرافی های ایرانی که ارز نیر را دارند عبارتند از:

بهترین کیف پول های ارز نیر (Near) کدامند؟

بهترین کیف پول های ارز نیر (Near) کدامند؟

کیف پول های ارز نیر – عکس از سایت کوین مارکت کپ

کیف پول های مختلفی برای ذخیره و نگهداری امن ارزدیجیتال Near وجود دارد. از جمله اینها می توان به متامسک و تراست والت به عنوان دو گزینه نام آشنا اشاره کرد. لازم به ذکر است Near یک کیف پول مخصوص خود نیز دارد که با ورود به آدرس wallet.near.org می توانید یک حساب کاربری ایجاد کرده و از والت Near استفاده کنید.

دقت کنید شما می توانید دارایی های دیجیتالی خود را در حساب صرافی نیز نگه دارید اما امنیت لازم را ندارد.

آینده ارز نیر (Near) چگونه است؟

آینده ارز نیر (Near) چگونه است؟

روند قیمتی ارز نیر – عکس از سایت کوین مارکت کپ

آینده پروتکل NEAR به شدت به عملکرد کلی صنعت کریپتو بستگی دارد. وقتی نوبت به سرمایه گذاری در NEAR می رسد، باید مطمئن شوید که از استراتژی درستی استفاده می کنید. این نوع سرمایه گذاری برای کسانی که دارای پروفایل ریسک نامتقارن هستند مناسب نیست. با این حال، هنوز هم یک سرمایه گذاری عالی برای کسانی است که تحمل ریسک بالایی دارند و از موقعیت مالی خوبی برخوردارند. NEAR با اینکه ماهیت نوسانی دارد، یک فناوری جهانی ارائه می دهد که بسیار جای رشد دارد و در مسیر ترقی با سرعت پیش می رود.

پیش بینی قیمت ارز نیر (Near) از سال ۲۰۲۳ تا ۲۰۳۰

سال پیش بینی قیمت
۲۰۲۳ حداقل قیمت ۳.۷۹ دلار، میانگین قیمت ۳.۹۰ دلار ، حداکثر قیمت ۴.۳۹ دلار
۲۰۲۵ حداقل قیمت ۷.۷۸ دلار، میانگین قیمت ۸.۰۰ دلار ، حداکثر قیمت ۹.۴۱ دلار
۲۰۳۰ حداقل قیمت ۴۹.۶۰ دلار ، میانگین قیمت ۵۱.۲۹ دلار ، حداکثر قیمت ۵۷.۸۴ دلار

منابع:

https://cointelegraph.com/news/what-is-the-near-protocol-and-how-does-it-work

https://thedefiant.io/major-cardano-update-saylor-busted/

https://coinmarketcap.com/currencies/near-protocol/

https://www.coincarp.com/currencies/nearprotocol/wallets/

https://priceprediction.net/en/price-prediction/near-protocol

نظرتان را درباره‌ی مقاله «ارز نیر (Near) چیست؟ | معرفی نیر پروتکل (Near Protocol)» با ما درمیان بگذارید.

7 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدیه اسلامی تبار
خوشحالم با تولید محتوای با کیفیت، سطح وب فارسی رو ارتقا می دهیم. امروز سردبیر میهن سیگنال هستم و این هنوز شروع رویاپردازی های منه ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *