کدام توکن های متاورسی را بخریم؟ | معرفی بهترین توکن متاورسی برای سرمایه گذاری

۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
توکن های باارزش متاورسی

ظهور متاورس (Metaverse) در سال ۲۰۲۱ روند بازار ارزهای دیجیتال را به سمت و سوی جدیدی هدایت کرد. تغییر نام فیسبوک به متا تأثیر زیادی بر رونق متاورس گذاشت. متاورس یک صنعت نوپا است که علاقه‌مندان زیادی دارد. البته همه توکن های متاورس ارزش سرمایه گذاری ندارند. ما در اینجا شما را با چند مورد از بهترین آنها آشنا می‌کنیم. پس با ما همراه باشید.
به نظر می‌رسد که اصطلاح “متاورس” در همه‌جا وجود دارد. امروزه این نام را در اخبار، در رسانه‌های اجتماعی و حتی سر میز شام می‌شنوید. اگرچه این فناوری تا تبدیل شدن به جریان اصلی فاصله دارد، اما به سرعت توجه سرمایه گذاران فناوری و ارزهای دیجیتال را به سمت خود جلب کرده است. در نتیجه، توکن های متاورس فرصتی دست‌نخورده برای سرمایه گذاری سال ۲۰۲۲ هستند.
یکی از دلایل توصیه به استفاده از متاورس، سرمایه گذاری شرکت بزرگ فیسبوک روی آن است. این شرکت تاکنون ۱۰ میلیارد دلار برای این پروژه هزینه کرده و آن را آینده فناوری می‌نامد؛ پروژه‌ای که ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین نقشی حیاتی در آن ایفا می‌کنند.

توکن متاورسی چیست؟

متاورس یک فناوری در دنیای مجازی است که در آن افراد می‌توانند بازی کنند و به تجارت بپردازند. بهتر است به آن به عنوان ترکیبی از واقعیت افزوده، واقعیت مجازی، رسانه‌های اجتماعی، بازی و ارزهای دیجیتال نگاه کنید.
در متاورس، ارزهای دیجیتال به عنوان پول عمل می‌کنند. متاورس بر پایه بلاک چین بنا شده است. هر پروژه متاورس دارای توکن‌هایی است که برای انجام تراکنش در آن استفاده می‌شود.
پروژه‌های متاورس متعددی در حال حاضر در حال فعالیت هستند و توکن‌های آن‌ها برای خرید در دسترس قرار دارند. هم سرمایه گذاران و هم علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال به این پروژه‌ها چشم دوخته‌اند. زیرا پتانسیل رشد دارند.
به گفته ماکرو، یک شرکت تحقیقاتی مستقر در بریتانیا، گاهی اوقات سود توکن های متاورس بالاتر از بیت کوین است. پروژه‌های متاورس از بازی‌های مجازی گرفته تا بازار توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFT و حتی برخی از برنامه‌های کاربردی دنیای واقعی را پیشنهاد می‌کنند.

بهترین توکن های متاورس برای سرمایه گذاری

بهترین توکن های متاورس برای سرمایه گذاری

۱. اکسی اینفینیتی (AXS)

اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) یک پروژه متاورس است که در اصل یک بازی است. واحد پول محلی در این بازی، توکن AXS است که در سال گذشته عملکرد نسبتاً خوبی داشت. اکسی یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های متاورسی است که تاکنون بیش از ۵ میلیارد دلار درآمد به دست آورده است. با این حال، عملکرد آن تا اینجای سال حدود ۲۱ درصد است. این ممکن است برای بسیاری از سرمایه‌گذاران امیدوارکننده به نظر نرسد، اما ارزش توکن آن همواره در حال افزایش است.

بازی اکسی اینفینیتی

گیم پلی بازی اکسی اینفینیتی

بازی Axie Infinity دارای محورها یا Axieهایی است که در قالب NFT در دسترس هستند و گیمرها می‌توانند آن‌ها را خرید و فروش کنند. به عنوان مثال، آنها می‌توانند با ترکیب دو محور، محور جدیدی بسازند. همچنین املاک و مستغلات مجازی زیادی در این بازی وجود دارد که می‌تواند سرمایه گذاران بیشتری را به سمت خود جذب کند. سرمایه گذارانی که ممکن است اصلاً گیمر نباشند. به عنوان مثال، یک قطعه زمین به تازگی به قیمت ۲.۳ میلیون دلار فروخته شده است.

نام کوین اکسی اینفینیتی (Axie-infinity)
نماد اختصاری AXS
قیمت ۳۹.۱۱ دلار
رتبه در بین تمام ارزهای دیجیتال ۴۲
حجم معاملات روزانه ۳۳۴,۰۷۰,۴۸۴ دلار

۲. سندباکس (SAND)

سندباکس (SAND)

گیم پلی بازی سندباکس

سندباکس (Sandbox) یکی دیگر از پروژه‌های متاورس است که از زمان ایجاد تا کنون، عملکرد چشمگیری از خود نشان داده است. توکن اصلی این پلتفرم، SAND نام دارد و ارزش آن در طول سال ۲۰۲۱ به طور مداوم در حال افزایش بوده است. به طوری که در نهایت در سه ماهه آخر سال، از مرز ۱ دلار عبور کرد و به مسیر صعودی خود ادامه داد.
این پروژه در حال تحقق چشم‌انداز توکن های متاورس است. سندباکس در اصل یک بازی است اما بر اساس ایجاد و تجارت NFT‌ها فعالیت می‌کند. بازیکنان در این بازی می‌توانند NFT‌ها را با استفاده از توکن‌های SAND ایجاد و معامله کنند.
مانند تعداد بی‌شماری از پروژه‌های ارز دیجیتال، این پروژه نیز بر پایه اتریوم بنا شده است. یکی دیگر از عوامل امیدوارکننده در این پروژه این است که عرضه آن محدود به سه میلیارد توکن است که بیش از ۶۸۰ میلیون از آن در حال استفاده است. ارزش بازار سندباکس تا ۱۹ ژانویه ۲۰۲۲ به ۳.۶۹۰ میلیارد دلار رسید. این توکن تا این موقع از سال جاری عملکرد معادل ۴۶۲.۵۲٪ داشته که یک نکته مثبت در مورد آن است.

نام کوین سند باکس (The Sandbox)
نماد اختصاری SAND
قیمت ۲.۵۴ دلار
رتبه در بین تمام ارزهای دیجیتال ۴۳
حجم معاملات روزانه ۲۳۶,۷۱۰,۲۲۴ دلار

۳. دسنترالند (MANA)

دسنترالند

گیم پلی بازی دسنترالند

دسنترالند (Decentraland) یکی از محبوب‌ترین پروژه‌های متاورس است. یکی از دلایل این محبوبیت، وجود NFTهای موجود در این پروژه بود که منجر به دستاوردهای قابل توجهی برای توکن بومی آن یعنی MANA شد. در واقع افراد زیادی شروع به استفاده از این پلتفرم برای نشان دادن NFTهای خود کردند.
اما عرضه NFT‌ها تنها نکته مهم این پلتفرم متاورسی نیست. یکی از ویژگی‌های اصلی آن، امکان خرید و فروش زمین مجازی است.
ساتبیز (Sotheby’s)، دلال کالاهای لوکس و آثار هنری، یک قطعه زمین در دسنترالند خرید و از آن برای ساختن یک کپی از دفاتر لندن استفاده کرد. این نشان می‌دهد که حتی شرکت‌های بزرگ نیز به پروژه‌های متاورس چشم دوخته‌اند و آینده آنها را روشن می‌بینند.
این پروژه که در سال ۲۰۱۷ ایجاد شد، یکی از پروژه‌های قدیمی متاورس است که زمان زیادی را صرف کرده تا به رسمیت شناخته شود. ارزش بازار دسنترالند تا اوایل سال ۲۰۲۲ به طور چشمگیری افزایش یافته و به ۶ میلیارد دلار رسیده است. عملکرد آن تا این موقع از سال جاری نیز ۲۴۷.۴۵٪ بوده است.

نام کوین دسنترالند (Decentraland)
نماد اختصاری MANA
قیمت ۱.۸۴ دلار
رتبه در بین تمام ارزهای دیجیتال ۴۷
حجم معاملات روزانه ۱۹۵,۱۹۲,۳۸۰ دلار

۴. انجین کوین (ENJ)

انجین کوین

گیم پلی بازی انجین کوین

انجین کوین (Enjin Coin) یک محیط بازی به سبک متاورس است که در آن می‌توانید توکن‌های محلی ENJ را تصاحب کنید. سپس می‌توانید از آن‌ها برای تبدیل به دارایی‌هایی استفاده نمایید که به پیشرفت شما در بازی کمک می‌کنند.
همه چیز در بازی، از پزشکی گرفته تا بهبود ویژگی‌های کاراکتر اصلی شما، با ENJ مانند NFT قابل پرداخت است. این پروژه نیز مبتنی بر بلاک چین اتریوم است و ارزش بازار آن نزدیک به ۲ میلیارد دلار است. عملکرد این توکن در سال جاری تا به امروز ۵۲۴.۰۴ درصد است که هیچ نشانه‌ای از کاهش قیمت را حداقل تا مدت‌ها نشان نمی‌دهد.

نام کوین انجین کوین (EnjinCoin)
نماد اختصاری ENJ
قیمت ۱.۳۱ دلار
رتبه در بین تمام ارزهای دیجیتال ۸۸
حجم معاملات روزانه ۱۰۱,۴۹۵,۶۴۳ دلار

آیا توکن های متاورس ارزش خریدن دارند؟

این که توکن های متاورس در آینده چقدر افزایش قیمت پیدا می‌کنند بستگی به این دارد که متاورس‌های آنها چقدر کاربران را جذب خواهند کرد. به نظر می‌رسد دسنترالند (Decentraland) و سندباکس ( Sandbox) بیشترین توجه را در کسب و کارها به دست آورده‌اند. وقتی شرکت‌های بزرگی مانند آدیداس و سامسونگ زمین مجازی را در این پلتفرم‌های متاورس خریداری می‌کنند، دیگر کاربران به آنها دلگرم می‌شوند. این حرکت می‌تواند ادامه یابد و حتی در چند سال آینده افزایش پیدا کند.
از سوی دیگر، هیچ تضمینی وجود ندارد که دیسنترالند، سندباکس یا اکسی اینفینیتی در درازمدت به عنوان بهترین بازیگران متاورس ظاهر شوند. چندین غول فناوری امیدوارند بر متاورس تسلط پیدا کنند. اگر تلاش‌های آن‌ها موفقیت‌آمیز باشد، رهبران فعلی متاورس می‌توانند به گزینه‌هایی پیش‌پاافتاده تبدیل شوند. سرمایه گذارانی که مایل به پذیرش ریسک قابل توجهی هستند، ممکن است بخواهند در تعداد زیادی از توکن های متاورس، موقعیت‌های کوچک را خریداری کنند.

سخن پایانی

درک مفهوم متاورس در گرو فهم بلاک چین، ارزهای دیجیتال و توکن‌های غیرقابل تعویض است. امروزه تعداد زیادی از توکن های متاورس در دسترس هستند. اما برخی از آنها پتانسیل رشد بیشتری دارند. در کل پیشنهاد می‌شود به عنوان یک سرمایه‌ گذار که دارای مدیریت ریسک است، تمام سرمایه خود را فقط روی یک نوع توکن متاورس صرف نکنید. بهترین کار این است که تنوع ایجاد کنید و مهم تر از آن، توکن‌هایی را که فکر می‌کنید دارای پتانسیل هستند بخرید.
هر یک از توکن‌های ذکرشده در بالا در صرافی‌های ارزدیجیتال خارجی و  داخلی در دسترس هستند، اما قبل از اینکه برای خرید آنها عجله کنید، کمی زمان بگذارید تا در مورد هر پروژه تحقیق نمایید و بفهمید که آیا با استراتژی سرمایه گذاری شما مطابقت دارد!

منابع:

https://www.gobankingrates.com/investing/crypto/best-metaverse-coins/

https://www.fool.com/investing/2022/02/17/3-top-metaverse-cryptocurrencies-are-they-buys/

 

نظرتان را درباره‌ی مقاله «کدام توکن های متاورسی را بخریم؟ | معرفی بهترین توکن متاورسی برای سرمایه گذاری» با ما درمیان بگذارید.

1 نفر این مطلب را پسندید.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدیه اسلامی تبار
خوشحالم با تولید محتوای با کیفیت، سطح وب فارسی رو ارتقا می دهیم. امروز سردبیر میهن سیگنال هستم و این هنوز شروع رویاپردازی های منه ...

یک نظر

  • الان سه سال هست بازار کریپتو خواب در کشورمون هرکسی دراین سه سال بر روی هر کالای سرمایه گذاری کرده بود چندین برابر رشد کرده بود درحالی سه سال گذشته تصور کنید سبدی از دوج،سولانا،مانا،ریون کوین،پکسی گلد داشتید باگذشت سه سال هنوز در ضرر بودید با وجود رشد قیمت دلار

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *