انواع قرارداد های ارز دیجیتال ( فیوچرز، فوروارد مزایا و نحوه کسب سود)

۰۳ مهر ۱۴۰۲
انواع قرارداد های ارز دیجیتال ( فیوچرز، فوروارد مزایا و نحوه کسب سود)

در بازارهای ارز دیجیتال، روش‌های مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد. شما می‌توانید در این بازارها ارز دیجیتال مورد نظر خود را خریداری کرده و با استفاده از روش‌های معاملاتی مختلف مانند فیوچرز، فوروارد و غیره اقدام به ترید بکنید. این قراردادها، در واقع در زمینه‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گرفتند که با ورود ارزهای دیجیتال به بازارهای مالی دنیا، به ابزارهای معاملاتی برای سرمایه گذاری ارز دیجیتال تبدیل شده و توسط افراد حرفه‌ای و آماتور استفاده می‌شوند.

در این مطلب، قصد داریم تا شما را با این قراردادها آشنا کرده و نحوه کسب سود و مزایای آن‌ها را بررسی کنیم. هر کدام از این قراردادها به صورت جداگانه بررسی می‌کنیم و پس از این کار، به مقایسه آن‌ دو می‌پردازیم. در مبحث ارزهای دیجیتال، باید بتوانید از این قراردادهای هوشمند استفاده کنید تا سود بیشتری کسب کنید. هرچه توانمندی شما در تحلیل بازار و مقایسه ارزهای دیجیتال با یکدیگر بالاتر برود، بهتر می‌توانید با استفاده از قراردادهای فیوچرز و فوروارد سود کسب کنید. در این زمینه، یکی از بهترین صرافی‌های داخلی را به شما معرفی خواهیم کرد.

قرارداد آتی یا فیوچرز (Futures Contract)؛ مزایا و نحوه کسب سود

قراردادهای فیوچرز، نوع مشتق شده‌ای از قراردادها هستند که در آن طرفین قرارداد ملزم می‌شوند تا یک دارایی را در تاریخ از پیش تعیین شده، با قیمتی که قبلا آن را بین خودشان مشخص کرده‌اند معامله کنند. این نوع از قرارداد، همان طور که از نام آن نیز پیدا است به آینده ارتباط دارد و پس از بستن قرارداد، امکان تغییر در شرایط آن وجود نخواهد داشت.

مطلب پیشنهادی: خرید کردیت کارت

در قراردادهای فیوچرز باید با قدرت تحلیل بالا اقدام کنید تا در بتوانید سود مناسبی را کسب کنید. ورود به بازار ارزهای دیجیتال با استفاده از قراردادهای فیوچرز مزایای زیادی دارد که در صورت حرفه‌ای بودن در این مسیر،‌ می‌توانید سود خوبی کسب کنید. در ادامه، مزایای معاملات فیوچرز و نیز نحوه کسب سود از آن را برای شما شرح خواهیم داد.

مزایای معاملات فیوچرز در بازار ارزهای دیجیتال

معاملات فیوچرز در دنیای ارزهای دیجیتال، مورد استقبال افراد بسیاری قرار گرفته‌اند که این استقبال به دلیل مزایای متعدد این نوع از معاملات است. یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از معاملات فیوچرز این است که شما بدون نگهداری از ارزهای دیجیتال، می‌توانید سود به دست آورید. یکی از روش‌های کسب سود با استفاده از ارز دیجیتال این است که شما یک ارز را خریداری کرده و آن را در والت یا کیف پول دیجیتال خود نگهداری می‌کنید تا قیمت آن افزایش پیدا کند و پس از افزایش و با فروش آن، سود خواهید کرد؛ اما با معاملات فیوچرز می‌توانید حتی با ریزش قیمت ارزهای دیجیتال نیز سود به دست آورید. معاملات فیوچرز این امکان را برای کاربران فراهم می‌کنند تا با تحلیل بازار و ارزهای دیجیتال، از قابلیت‌های لانگ (Long) برای افزایش قیمت ارز و شورت (Short) برای کاهش قیمت ارز دیجیتال سودآوری کنند.

یکی دیگر از مزایای معاملات فیوچرز این است که تریدرها این امکان را دارند تا با استفاده از اهرم‌ها، سود خود را بیشتر کنند؛ یعنی در این معاملات شما می‌توانید سود بالقوه بیشتری کسب کنید. برای این کار، تریدرها می‌توانند در معاملات خود اهرم یا Leverage بالاتری انتخاب کنند که با این کار، سود آن‌ها در معاملات نیز افزایش خواهد داشت.

نحوه کسب سود در معاملات فیوچرز

تریدرهایی که از معاملات فیوچرز استفاده می‌کنند، باید از تبحر و شناخت بالایی در بازار ارزهای دیجیتال برخوردار باشند. برای کسب سود در این بازارها، باید با استفاده از ابزارهای تحلیلی مختلف مانند تحلیل تکنیکال ارزهای مناسب را شناسایی کرده و با استفاده از معاملات لانگ یا شورت اقدام به سودآوری کنید.

زمانی که تشخیص می‌دهید یک ارز دیجیتال در یک بازه مشخص افت قیمت خاصی را تجربه خواهد کرد، باید از معاملات شورت استفاده کرده و در زمان بالا رفتن قیمت نیز از روش لانگ استفاده کنید تا سود به دست آورید.

معاملات فیوچرز به دلیل سودآوری بالایی که دارند، مناسب تریدرهای حرفه‌ای است و این افراد معمولا از روش‌های شورت در زمان ریزش بازار سود زیادی به دست می‌آورند. هرچند این نوع معاملات دارای ریسک‌های معاملاتی نیز هستند و در زمان بستن معامله باید این نکته نیز توجه داشته باشید. برای کسب سود نیز باید مطالعات و دانسته‌های خود از بازار را تا حد ممکن بالا ببرید تا سود خوبی به دست آورید.

قرارداد فوروارد (Forward Contract)؛ مزایا و نحوه کسب سود

قرارداد فوروارد (Forward Contract)؛ مزایا و نحوه کسب سود

در بازارهای مالی مانند ارز دیجیتال که یک بازار مالی نوظهور به شمار می‌رود، اصطلاحات مختلفی استفاده می‌شود. یکی از این اصطلاحات برای معاملات، معامله فوروارد است. این نوع از معامله، شباهت زیادی به معامله فیوچرز دارد؛ اما در ریز جزئیات دارای تفاوت‌هایی هستند. در این بخش، معاملات فوروارد را به شما معرفی کرده و مزایا و نحوه کسب سود از آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

در قرارداد فوروارد، فروشنده متعهد می‌شود که یک کالا مانند ارز دیجیتال را در موعد مقرر در آینده و با قیمتی مشخص شده به خریدار بفروشد. خریدار نیز تعهد می‌دهد که در زمان تعیین شده کالا را با همان قیمتی که مشخص کرده‌اند خریداری کنید. این یک قرارداد دوطرفه است که از طرفین آن در برابر نوسانات بازار محافظت می‌کند. با استفاده از قرارداد فوروارد، تریدرها می‌توانند با تحلیل بازار یک ارز را با قیمت فعلی خریداری کنند؛ با این علم که در زمان مقرر ارزش آن بالاتر خواهد رفت. فروشنده نیز با همین روش و برای جلوگیری از ضرر، دارایی خود مانند ارز دیجیتال را با قیمت فعلی به فروش می‌رساند، در حالی که ممکن است در آینده قیمت آن افت کند.

این روش، برای افرادی که دارای ارز دیجیتال نیستند نیز کاربرد دارد؛ یعنی شخص می‌تواند ارز دیجیتالی که در اختیار ندارد را به فروش بگذارد. نکته مهم در این زمینه این است که ارز را در زمان مقرر باید با قیمت توافق شده به خریدار تحویل دهد.

مزایای قرارداد فوردارد در ارز دیجیتال

قرارداد فوروارد نیز مانند قرار فیوچرز مزایای زیادی دارد که باعث شده تا افراد به دنبال استفاده از این نوع قرارداد باشند. یکی از مزایای مهم در قرارداد فوروارد این است که معامله با قیمتی ثابت انجام می‌شود. زمانی که دو طرف روی یک قیمت توافق می‌کنند، قرارداد بسته شده و در آینده امکان تغییر آن وجود ندارد. این کار، برای سرمایه گذارانی که برای سرمایه خود نگران هستند موثر خواهد بود که ارزش دارایی آن‌ها حفظ می‌شود.

یکی دیگر از مزایای استفاده از این نوع قرارداد، کاهش ریسک سرمایه گذاری است. در این نوع معامله، از نوسانات بازار به دور خواهید بود و می‌توانید با قیمتی ثابت معامله را انجام دهید. همچنین، امکان تنظیم قرارداد به صورت دلخواه در این نوع قراردادها باعث می‌شود تا انعطاف پذیر بوده و سرمایه گذاران با شرایط مطلوب سرمایه گذاری خود را انجام دهند.

نحوه کسب سود در قرارداد فوروارد ارز دیجیتال

نحوه کسب سود در قرارداد فوروارد ارز دیجیتال

در قراردادهای فوروارد، به صورت کلی سه احتمال وجود دارد که ممکن است برای تریدرها مناسب باشد. در سناریوی اول، قیمت کالا در زمان تحویل افزایش یافته باشد که در این صورت خریدار ارز دیجیتال سود خواهد کرد. سناریوی دوم این است که قیمت در زمان تحویل کاهش پیدا بکند که در این صورت نیز فروشنده سود خواهد کرد. در نهایت، قیمت کالا یا ارز دیجیتال تغییری نکند.

برای سودآوری در چنین بازاری باید به خوبی تحلیل ارزهای دیجیتال را انجام دهید. در این بازار و در این نوع معاملات، افرادی که گمان می‌کنند ارز دیجیتال مورد نظر در آینده ارزش بالاتری خواهد داشت، اقدام به خرید می‌کنند؛ در مقابل فروشنده‌هایی که مشکوک به کاهش قیمت هستند، ارز خود را برای فروش می‌گذارند. در چنین شرایطی، افرادی می‌توانند سود بالایی کسب کنند که بازار را به خوبی تحلیل کرده و به دقت بررسی می‌کنند.

در بازار ارزهای دیجیتال، معاملات مختلفی مانند فیوچرز و فوروارد وجود دارند که تریدرها با استفاده از این روش‌ها اقدام به کسب درآمد و سودآوری می‌کنند. روش‌های قدیمی مانند ماینینگ و یا نگهداری از ارز دیجیتال، روش‌های مطمئنی برای سودآوری به شمار نمی‌روند و امروزه افراد با آموزش‌های متعدد در این زمینه، اقدام به استفاده از انواع معاملات آتی یا فوروارد می‌کنند.

ترید حرفه‌ای با قراردادهای ارز دیجیتال در صرافی ایرانی

خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی‌های داخلی و خارجی، برای حفظ سرمایه و کسب سود انجام می‌شود. در این زمینه، تریدرها برای سود بیشتر اقدام به انجام معاملات مختلف می‌کنند که در این مطلب، به بررسی دو مورد از پرطرفدارترین انواع معاملات؛ یعنی فیوچرز و فوروارد پرداختیم. با توجه به این که این نوع معاملات مزایای زیادی دارند و روش‌های کسب سود در آن‌ها نیز نیاز به تجربه و تبحر کافی دارد، افراد تازه کار باید با آموزش‌ها کافی وارد چنین معاملاتی شوند. شما می‌توانید با خرید ارز دیجیتال از صرافی ارز دیجیتال ایرانی، آن را به کیف پول خود در صرافی خارجی منتقل کرده و اقدام به ترید با  انواع معاملات بکنید. صرافی ارز دیجیتال کیف پول من، یکی از امن‌ترین صرافی‌های داخلی است که می‌توانید انواع ارز دیجیتال را در آن مشاهده و با مقایسه و آن‌ها، از جمله اقدام به خرید اتریوم کنید. همچنین، با استفاده از تحلیل‌هایی که این صرافی در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد، می‌توانید از آن برای تریدهای خود استفاده کنید. برای ثبت نام و بهره‌مند شدن از امکانات و قابلیت‌های متعدد صرافی کیف پول من، به وبسایت و یا اپلیکیشن آن مراجعه کنید.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «انواع قرارداد های ارز دیجیتال ( فیوچرز، فوروارد مزایا و نحوه کسب سود)» با ما درمیان بگذارید.

برای این مطلب رای ثبت نشده
اولین رای دهنده باش!
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *