توکنومیک (tokenomics) چیست؟ به زبان ساده

۲۷ بهمن ۱۴۰۲
توکنومیکس (tokenomics

برای تشخیص ارزشمند بودن یک پروژه ارز دیجیتال عوامل مختلفی را در نظر می گیریم. یکی از این ویژگی ها توکنومیکس است که برخی افراد در درک مفهوم آن دچار مشکل شده اند. در این مقاله قصد داریم توکنومیکس را معرفی کنیم و بگوییم چه تاثیری بر ارزش پروژه های ارز دیجیتال دارد. در ادامه با ما همراه باشید.

توکنومیک (tokenomics) چیست؟

توکنومیکس به سیستم اقتصادی و ویژگی های پیرامون یک رمزارز یا توکن اشاره دارد. این واژه از ترکیب کلمات “توکن” و “اقتصاد” به وجود آمده است.  توکنومیکس عوامل مختلفی از جمله عرضه توکن، توزیع، استفاده و انگیزه هایی که برای حاکمیت و حمایت از اکوسیستم توکن طراحی شده اند را در بر می گیرد.

توکنومیکس یک مفهوم مهم است که در تصمیم گیری سرمایه گذاری باید مدنظر قرار گیرد؛ زیرا در نهایت یک پروژه که انگیزه های هوشمند و طراحی خوبی برای خرید و نگهداشت توکن ها برای مدت طولانی دارد، احتمالاً موفق تر از یک پروژه است که اکوسیستمی را پیرامون توکن خود نساخته است. یک پلتفرم خوب ساخته شده معمولاً به معنای تقاضای بالاتر در طول زمان است، زیرا سرمایه گذاران جدید به پروژه جذب می شوند و این منجر به افزایش قیمت می شود.

به همین دلیل، هنگام راه اندازی یک پروژه، اعضا و توسعه دهندگان باید به دقت توکنومیکس رمزارز پروژه خود را مدنظر قرار دهند تا سرمایه گذاران بیشتری جذب کنند و به موفقیت دست یابند.

چرا توکنومیکس مهم است؟

توکنومیکس مهم است زیرا بلاک چین های عمومی به روی همگان از جمله خرابکاران، باز هستند. توکنومیکس رفتار هر عامل را همسو می کند، پروتکل را تقویت می نماید و در نهایت اعتماد را ایجاد می کند.

توکنومیکس چه تاثیری بر ارزش توکن دارد؟

توکنومیکس می تواند نقش حیاتی در تعیین ارزش یک توکن ایفا کند. عواملی مانند محدودیت تعداد توکن، میزان تقاضا برای خدمات و استفاده از توکن، مکانیسم های توزیع توکن و پویایی عرضه و تقاضا در اکوسیستم توکن، می توانند بر ارزش آن تأثیر بگذارند. برخی از این عوامل ارزش و فوایدی برای پروژه و دارندگان توکن ایجاد می کنند که باعث می شود آن توکن به عنوان یک گزینه مناسب در بلندمدت مطرح شود.

tokenomics

مشخصه های اصلی توکنومیکس چیست؟

ساختار اقتصادی یک رمزارز تعیین کنندهٔ انگیزه هایی است که سرمایه گذاران را تشویق می کند تا یک سکه یا توکن خاص را خریداری و نگهداری کنند. همان طور که ارزهای فیات متفاوت هستند، هر رمزارزی سیاست پولی خاص خود را دارد

. توکنومیکس دو مورد را درباره اقتصاد رمزارز تعیین می کند: انگیزه هایی که توزیع توکن را تعیین می کنند و خدماتی که توکن ارائه می دهد و بر تقاضا تأثیر می گذارد. عرضه و تقاضا تأثیر زیادی بر قیمت دارند و پروژه هایی که انگیزه ها را به درستی تعیین می کنند، می توانند ارزش خود را به شدت افزایش دهند.  در ادامه، متغیرهای اصلی که توسعه دهندگان با تغییر آن بر توکنومیکس تاثیر می گذارند، آورده شده است:

ماینینگ و استیکینگ

روش ایجاد توکن های جدید چه به صورت ماینینگ باشد و چه به صورت پاداش آزادکردن کوین ها از قراردادهای هوشمند یکی از عوامل مهم تعیین کننده گسترش توکن است. بیت کوین با روش استخراج و اتریوم ۲ با روش استیکینگ توکن های جدید را به عرضه خود اضافه می کنند.

سود

پلتفرم های تامین مالی غیرمتمرکز یا دیفای سودهای بالایی را به کسانی ارائه می کنند که توکن های خود را در استخرهای نقدینگی استیک می کنند. با این کار نقدینگی لازم برای پروژه های وام دهی و صرافی ها فراهم می شود و سود به صورت توکن های جدید به کاربران پرداخت می شود.

سوزاندن توکن

برخی از پروتکل ها یا بلاک چین ها از مکانیسم سوزاندن توکن برای کاهش تعداد توکن های در گردش استفاده می کنند. با این کار توازن میان عرضه و تقاضا و در نتیجه آن ارزش توکن حفظ می شود. میم کوین محبوب شیبا اینو بالاترین نرخ سوزاندن توکن را در یک سال گذشته داشته است.

عرضه محدود یا نامحدود

برخی ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین حداکثر عرضه محدودی دارند. برخی مانند اتریوم محدودیت عرضه ندارند. برخی نیز مانند ان اف تی ها بیشترین محدودیت را دارند و گاهی تنها یک نسخه از آن ها وجود دارد. میزان عرضه کل بر ارزش ارزهای دیجیتال تاثیر زیادی دارد.

توزیع توکن ها

تیم توسعه دهنده یک پروژه با تعیین مشخصات دقیق برای توزیع توکن ها سعی می کند کمترین تاثیر را بر عرضه در گردش و قیمت توکن بگذارد.

چه کسی درباره توکنومیک یک پروژه تصمیم می‌گیرد؟

تصمیم‌گیری در مورد توکنومیک یک پروژه، ویژگی‌های آن و نحوه کارکردش به توسعه‌دهندگان یک ارز دیجیتال بستگی دارد. همانطور که پیشتر در این مقاله اشاره شد، توکنومیک یک پروژه شامل جنبه‌های زیر می‌شود:

  • حداکثر عرضه
  • فرایند استخراج یا سوزاندن
  • هزینه‌های تراکنش
  • تشویق‌ها برای دارندگان ارز

این تصمیم‌ها در سطح برنامه کلی اتخاذ می‌شوند که در آن بنیان‌گذاران یک پروژه را در کد کامپیوتری یک پروژه مشخص می‌کنند. پیش از انتشار یک ارز دیجیتال، توسعه‌دهندگان و بنیان‌گذاران خلاصه‌ای از توکنومیک آن را مطابق با وایت پیپر آن ارائه می‌دهند. وایت پیپر مدرکی جامع و مفصل است که مسیر و زمان‌بندی‌های پیشنهادی یک  پروژه ارز دیجیتال را فراهم می‌کند.

سوالات متداول

منظور از توکنومیک چیست؟

توکنومیک ارز دیجیتال مجموعه‌ای از قوانین را ایجاد می‌کند که دارایی افراد درگیر در یک پروژه بلاک چین از جمله بنیان‌گذاران/توسعه‌دهندگان، استخراج‌کنندگان/تاییدکنندگان، سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان را نشان میدهد.

چه عواملی بر توکنومیک ارز دیجیتال تاثیر می‌گذارند؟

چندین عامل می‌توانند بر اقتصاد ارز دیجیتال یا دارایی ارز دیجیتال تاثیر بگذارند، از جمله میزان توزیع ، مقدار قفل شده  و میزان سوزاندن توکن ها.

چه کسی در مورد توکنومیک یک ارز دیجیتال تصمیم می‌گیرد؟

بنیان‌گذاران و توسعه‌دهندگان برای سیاست های توکنومیک یک پروژه ارز دیجیتال تصمیم می‌گیرند.

جمع بندی

به طور خلاصه، توکنومیک نقش تعیین کننده ای در رمزارزها و توکن ها دارد. ساختار اقتصادی یک رمزارز، انگیزه هایی را که سرمایه گذاران را به خرید و نگهداشتن توکن تشویق می کند، تعیین می نماید. توکنومیکس با تنظیم مناسب انگیزه ها و ایجاد ارزش برای توکن ها، امکان بقای پروژه ها و رشد آنها را فراهم می کند. با ایجاد توکنومیکس مناسب، پروژه ها می توانند جذابیت سرمایه گذاری بیشتری داشته باشند و به پایداری و موفقیت بیشتری دست یابند. در نتیجه، مفهوم توکنومیکس یک ابزار قدرتمند است که به پروژه ها کمک می کند تا رشد، رضایتمندی سرمایه گذاران و ایجاد ارزش بلندمدت را در اکوسیستم رمزارزی بهبود بخشند.

منابع:

https://beincrypto.com/learn/tokenomics-basic-guide

https://www.coindesk.com/learn/what-is-tokenomics-and-why-is-it-importan

https://cvj.ch/en/education/basics/the-importance-of-tokenomics

نظرتان را درباره‌ی مقاله «توکنومیک (tokenomics) چیست؟ به زبان ساده» با ما درمیان بگذارید.

منبع:coindesk
1 نفر این مطلب را پسندید.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
فاطمه عباس زاده
سردبیر بخش تحلیلی میهن سیگنال، مترجم و تحلیلگر در حوزه های مالی، اقتصادی و ارزهای دیجیتال
شیبا اینو رایگان

بعد از تکمیل احراز هویت در جشنواره آبان تتر، شیبا اینوی رایگان هدیه بگیر!

دریافت هدیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *