همه چیز درباره هاوینگ لایت کوین + اخبار لحظه‌ای هاوینگ Litecoin

۲۸ تیر ۱۴۰۲
هاوینگ لایت کوین

ارز دیجیتال باسابقه لایت کوین که یک به نقره دیجیتال معروف است و موفق ترین انشعاب یا فورک بیت کوین به شمار می رود به زودی شاهد سومین هاوینگ خود خواهد بود. در این مقاله قصد داریم با فرایند هاوینگ و تاثیر آن بر قیمت لایت کوین آشنا شویم.

هاوینگ LTC یکی از مهم ترین اتفاقات سال ۲۰۲۳ خواهد بود. در این رویداد مهم که در ۲ آگوست صورت خواهد گرفت، پاداش ماینرها برای ایجاد هر بلاک از ۱۲.۵ لایت کوین به ۶.۲۵ LTC کاهش خواهد یافت. معمولا در طول تاریخ پس از هر رویداد هاوینگ یک چرخه صعودی رخ می دهد. تا کنون هم قیمت لایت کوین و سایر ارزهای دیجیتال منشعب از بیت کوین همین روند را پیش گرفته اند.

لایت کوین (Litecoin) چیست؟

لایت کوین یک ارز دیجیتال با الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) است. این یعنی امنیت این ارز دیجیتال از طریق ماینرها و کامپیوترهایی که مسائل ریاضی را حل می کنند تامین می شود. بنیانگذار این رمزارز مهندس سابق گوگل چارلی لی در اکتبر ۲۰۱۱ بوده است.

تفاوت لایت کوین با بیت کوین

با اینکه لایت کوین انشعابی از بیت کوین است تفاوت هایی با آن دارد. به عنوان مثال عرضه کل این ارز دیجیتال ۸۴ میلیون کوین یعنی ۴ برابر عرضه بیت کوین است. همچنین الگوریتم SHA-256 بیت کوین در لایت کوین با یک اسکریپت جایگزین شده و زمان بالک آن هم ۴ برابر بیت کوین است. در جدول زیر مهم ترین تفاوت های این دور ارز دیجیتال ذکر شده است:

ویژگی بیت کوین لایت کوین
حداکثر عرضه توکن ۲۱ میلیون ۸۴ میلیون
میانگین زمان بلاک ۱۰ دقیقه ۲.۵ دقیقه
دوره هاوینگ ۲۱۰۰۰۰ بلاک ۸۴۰۰۰۰ بلاک
الگوریتم امنیتی SHA-256 اسکریپت

تاریخ دقیق هاوینگ لایت کوین کی خواهد بود؟

هاوینگ لایت کوین هر ۸۴۰,۰۰۰ بلوک یا تقریبا هر چهار سال رخ می دهد. این رویداد مهم در ۲ آگوست صورت خواهد گرفت. آخرین باری که هاوینگ لایت کوین رخ داد، در تاریخ ۵ آگوست ۲۰۱۹ بود. بنابراین، می توان انتظار داشت که بعدی تقریبا در سال ۲۰۲۳ رخ دهد. با این حال، بهتر است برای اطلاعات بیشتر و دقیق تر، به وب سایت های مربوط به لایت کوین مراجعه کنید.

تاریخ رویداد های هاوینگ گذشته در جدول زیر آورده شده است:

تاریخ ارتفاع بلاک پاداش بلاک
۷ اکتبر ۲۰۱۱ ۰ (Genesis) ۵۰ LTC
۲۵ آگوست ۲۰۱۵ ۸۴۰,۰۰۰ ۲۵ LTC
۵ آگوست ۲۰۱۹ ۱,۶۸۰,۰۰۰ ۱۲.۵ LTC
۲ آگوست ۲۰۲۳ (تقریبی) ۲,۵۲۰,۰۰۰ (در حال آمدن) ۶.۲۵ LTC

هاوینگ چیست؟

در سیستم های اثبات کار، ماینرها در قبال فعالیتشان در بلاک چین (هزینه منابع محاسباتی، برق و غیره)، مقداری از ارز دیجیتال همان شبکه را به عنوان پاداش دریافت می کنند. این پاداش همان کوین های جدیدی هستند که به عرضه در گردش اضافه می شوند.

برای اینکه در طول زمان با ازدیاد تعداد کوین ها اثر تورمی ایجاد نشود، فرایندی به نام هاوینگ (halving) ایجاد شده است. با انجام این فرایند به صورت دوره ای، هر بار پاداش ماینرها نصف می شود. رویداد هاوینگ هر ۴ سال یک بار انجام می شود. برای اطلاعات بیشتر توصیه میکنیم هاوینگ (halving) بیت کوین چیست؟ + ویدئو را ببینید.

شمارش معکوس تا هاوینگ لایت کوین

در سایت bitdegree یک شمارشگر معکوس برای رویداد هاوینگ لایت کوین ایجاد شده تا بتوان دقیق تر زمان باقی مانده را متوجه شد. برای ورود به این صفحه روی اینجا کلیک کنید.

هاوینگ لایت کوین

تاثیر هاوینگ لایت کوین بر قیمت ارزهای دیجیتال

در ارزهای دیجیتالی که از فرایند اثبات کار استفاده می کنند هاوینگ یکی از عوامل تعیین کننده توکنومیکس است. با انجام این رویداد، تنها ماینرهای باانگیزه به حفاظت از شبکه ادامه می دهند. این فرایند باعث حفظ کمیاب بودن کوین ها و کنترل عرضه در گردش آنها می شود و از این طریق به پایداری آن ارز دیجیتال کمک می کند.

معمولا هاوینگ بیت کوین و لایت کوین به عنوان نقطه شروع رالی بازار ارز دیجیتال عمل می کند. بنابراین هاوینگ یک عامل کلیدی برای ایجاد احساسات صعودی در بازار است.

از دیگر تاثیرهای هاوینگ می توان به جلب توجه عموم به ارزهای دیجیتال اشاره کرد. با افزایش فعالیت های جامعه ارز دیجیتال، توسعه دهندگان بیشتری به توسعه برنامه ها و شبکه های مرتبط روی می آورند که به نوبه خود موجب افزایش احساسات صعودی و پذیرش بیشتر ارزهای دیجیتال می گردد.

پس از دو هاوینگ قبلی هم چرخه های صعودی قوی صورت گرفته است. به عنوان مثال قیمت لایت کوین پیش از اولین هاوینگ آن در سال ۲۰۱۵ ۳.۹۸ دلار بود. اما ۲۸ ماه پس از رویداد هاوینگ، قیمت LTC با یک رالی ۷۹ برابری به ۳۱۴ دلار رسید.

تغییرات قیمت لایت کوین بعد از هاوینگ

تغییرات قیمت لایت کوین بعد از هاوینگ در طول تاریخ

پس از هاوینگ دوم هم طی ۲۳ ماه قیمت لایت کوین از ۹۵ دلار با افزایش ۲۷۳ درصدی به سقف تاریخی ۳۵۴ دلار دست پیدا کرد.

اما در این شرایط بازار برخی از تحلیلگران هم نظر متفاوتی دارند. کارشناسان bitdegree معتقدند که :

در بررسی هاوینگ های گذشته چیزی که واضح است این است که هاوینگ‌ها تاثیر چندانی روی قیمت لایتکوین نداشتند.

پس از اولین هاوینگ، قیمت لایتکوین کمی افزایش یافت، اگرچه این افزایش فوری نبود. در زمان هاوینگ، قیمت هر واحد لایتکوین حدود ۲.۹۹ دلار بود، اما بعد از آن، قیمت در حدود ۳.۵ تا ۴ دلار تغییر کرد. سپس، در سال ۲۰۱۸، قیمت لایتکوین به شدت بالا رفت. این افزایش قیمت به هاوینگ‌های لایتکوین ربطی نداشت، بلکه بیشتر به وضعیت کلی بازار مربوط بود. پس از یک سقوط شدید، قیمت لایتکوین در ابتدای سال ۲۰۱۹ شروع به افزایش کرد، اما دوباره در زمان دومین هاوینگ، قیمت افت کرد.

بررسی هاوینگ لایت کوین از نگاه bitdegree

بررسی هاوینگ لایت کوین از نگاه bitdegree

در حالی که اولین هاوینگ ممکن است در افزایش قیمت لایتکوین کمک کرده باشد، دومین هاوینگ با کاهش قیمت همزمان شد و نتوانست این افت را متوقف کند.

پس نتیجه کلی چیست؟ آیا هاوینگ‌های لایتکوین به شکل مورد انتظار کار نمی‌کنند؟

خیر، موضوع از این حرف‌ها پیچیده‌تر است. هیچ کس نمی‌تواند با قطعیت بگوید که چرا هاوینگ‌های لایتکوین در طول زمان خاصی کار می‌کنند یا نمی‌کنند. آنچه واضح است این است که بازار کریپتو ( از جمله لایتکوین ) به انواع مختلف اتفاقات واکنش نشان می‌دهد. اخبار خوب یا بد، رویدادهای بزرگ و کوچک، همه می‌توانند قیمت یک دارایی را تحت تاثیر قرار دهند.

با توجه به این منطق، شاید هاوینگ‌های لایتکوین به اندازه‌ی کافی “بزرگ” نباشند تا تغییرات قابل توجهی در قیمت ایجاد کنند. یا شاید برخی از اخبار مهم که با هاوینگ‌ها همزمان اتفاق می‌افتند، تأثیر آن‌ها را محو کردند؟ دلایل ممکن است زیاد باشند و بنابراین مهم است که تحقیقات زیادی را انجام دهیم تا درک بهتری از اتفاقات در زمان هاوینگ‌های خاص لایتکوین داشته باشیم.

آینده لایت کوین چه خواهد بود؟

به محض اینکه لایت کوین سومین هاوینگ خود را فعال کند، پاداش ماینرها ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت. این فرایند در سال های آینده نیز به صورت دوره ای ادامه خواهد یافت تا زمانی که در سال ۲۱۴۲ پاداش استخراج لایت کوین به صفر برسد. در آن زمان تمام ۸۴ میلیون لایت کوین در گردش خواهد بود. با اتمام استخراج LTC و عدم تاثیر ماینرها کاربران تنها  می توانند این ارز دیجیتال را از یکدیگر بخرند و دیگر هیچ کوین جدیدی ساخته نخواهد شد.

سوالات متداول

هاوینگ لایت کوین کی هست؟

هاوینگ لایت کوین هر ۸۴۰,۰۰۰ بلوک یا تقریبا هر چهار سال رخ می دهد. این رویداد مهم در ۲ آگوست صورت خواهد گرفت.

آیا هاوینگ لایت کوین باعث افزایش قیمت لایت کوین میشود؟

موقتا نه اما معمولا هاوینگ بیت کوین و لایت کوین به عنوان نقطه شروع رالی بازار ارز دیجیتال عمل می کند. بنابراین هاوینگ یک عامل کلیدی برای ایجاد احساسات صعودی در بازار است.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «همه چیز درباره هاوینگ لایت کوین + اخبار لحظه‌ای هاوینگ Litecoin» با ما درمیان بگذارید.

منبع:u.today
8 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
فاطمه عباس زاده
سردبیر بخش تحلیلی میهن سیگنال، مترجم و تحلیلگر در حوزه های مالی، اقتصادی و ارزهای دیجیتال
شیبا اینو رایگان

بعد از تکمیل احراز هویت در جشنواره آبان تتر، شیبا اینوی رایگان هدیه بگیر!

دریافت هدیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *