پلتفرم انکر (Ankr) چیست؟ | آشنایی با پروتکل Ankr و توکن ANKR

۲۰ مهر ۱۴۰۱
پروتکل Ankr و توکن ANKR

پروتکل Ankr یک ارائه دهنده زیرساخت غیرمتمرکز Web3 است که به توسعه دهندگان، برنامه های غیرمتمرکز و سهامداران کمک می کند تا به راحتی با مجموعه ای از بلاک چین ها تعامل داشته باشند. شما می توانید به APIها و RPCها دسترسی داشته باشید تا به راحتی DApps بسازید، در Ankr Earn سهم بگیرید و راه حل های سفارشی برای نیازهای سازمانی بلاک چین دریافت کنید.

توکن این پروژه ANKR، تمامی فعالیت ها را در پروتکل انکر تسهیل می کند. این توکن برای پرداخت در بلاک چین، پاداش دادن به ارائه  دهندگان و پاداش به دارندگان ANKR برای قرار دادن ANKR خود در گره های کامل استفاده می شود. می توانید ANKR را در صرافی های بزرگ مانند Binance خریداری کنید. امروزه فرصت های زنجیره ای و چند زنجیره ای به شدت در بین سرمایه گذاران و کاربران محبوب شده اند. فعالیت زنجیره ای که قبلاً پیچیده بود، اکنون با اکوسیستم در حال توسعه Web3 ، بسیار آسان تر است. Ankr بخش بزرگی از این حرکت است و برای کاربرانی ساخته شده که به دنبال روشی ساده برای تعامل با چندین بلاک چین هستند. فرقی نمی کند توسعه دهنده باشید یا سرمایه گذار ارزهای دیجیتال، Ankr همواره چیزی برای ارائه دارد.

پروتکل Ankr چیست؟

پروتکل Ankr در سال ۲۰۱۷ توسط  Chandler Song و Ryan Fang تأسیس شد و شبکه اصلی آن در سال ۲۰۱۹ آغاز به کار کرد. این پروتکل مجموعه ای از ابزارهای Web3 (AKA Web 3.0) را ارائه می کند که به توسعه دهندگان، برنامه های کاربردی و سهامداران کمک می کند از طریق یک پلتفرم غیرمتمرکز به زیرساخت های بلاک چین های متعدد دسترسی پیدا کنند. هرکسی می تواند یک گره برای پروتکل انکر فراهم کند و برای ارائه درخواست ها به بلاک چین ها از سراسر جهان، پاداش کسب کند. از سوی دیگر، توسعه دهندگان و پروژه هایی که نمی خواهند گره های خود را راه اندازی و اجرا کنند، می توانند برای استفاده از زیرساخت گره غیرمتمرکز موجود در پروتکل انکر، هزینه پرداخت کنند. کاربرانی که می خواهند در بلاک چین های مختلف فعالیت داشته باشند یا اعتباربخشی را انجام دهند، می توانند از Ankr برای مدیریت آسان فرایندهای خود استفاده کنند.

Ankr در حال حاضر از سهامداری در Polygon (MATIC)، Ethereum (ETH)، BNB Smart Chain (BNB)، Avalanche (AVAX)، Polkadot (DOT) و Kusama (KSM) پشتیبانی می کند. همچنین می توانید از ANKR برای اجرای گره های اتریوم ۲.۰ با پرداخت هزینه ماهانه برای تجربه اعتبارسنجی ساده استفاده کنید.

تاریخچه پروتکل Ankr و بنیانگذاران آن

در ابتدا، پروتکل Ankr به عنوان یک شبکه محاسبات ابری توزیع شده راه اندازی شد. سپس هدف آن استفاده از ظرفیت اضافی شبکه ای از ماشین های غیرفعال برای محاسبات به جای تکیه بر یک ارائه دهنده محاسبات ابری بود. از آن زمان این تیم تلاش خود را برای تسهیل مشارکت، ساخت و استفاده از بلاک چین برای همه گسترش داده است.

چندلر سانگ و رایان فانگ، همراه با استنلی وو، مهندس کامپیوتر سابق Amazon.com، انکر را در سال ۲۰۱۷ تأسیس کردند. سانگ به عنوان کارآموز در خدمات وب آمازون و وو به عنوان مدیر او خدمت کرده بودند. تلاش آنها در نهایت منجر به تولد انکر شد، جایی که سانگ مدیرعامل، فانگ مدیر ارشد اجرایی و وو مدیر ارشد فناوری شد.

حدود ۱۸.۷ میلیون دلار توسط تیم Ankr طی شش روز از اولین فروش توکن آنها جمع  آوری شد. پیش فروش ۱۵.۹ میلیون دلاری نیز توسط تیم انجام شد و فروش آنها برای عموم مردم ۲.۷۵ میلیون دلار بود. از مجموع ۱۰ میلیارد توکن ارائه شده، ۳.۵ میلیارد در مجموع توزیع شد.

Ankr با چشم انداز اینترنت جدید مبتنی بر فناوری دفتر کل توزیع شده، با سیستم ها، برنامه ها و پروتکل های غیرمتمرکز، به صورت خصوصی تر و امن تر طراحی و توسعه داده شد. ایده اصلی آنها این است که نیاز به مقامات مرکزی و واسطه ها حذف شود و به کاربران و مشارکت کنندگان شبکه مالکیت و کنترل داده ها ارائه گردد.

پس از انتشار شبکه اصلی Ankr در سال ۲۰۱۹، یک پروتکل staking به نام Stkr توسط تیم توسعه پروتکل Ankr راه اندازی شد. Stkr به کاربران این امکان را می دهد که اتریوم (ETH) را با aETH به اشتراک بگذارند. به این ترتیب شرکت  کنندگان شبکه برای استیکینگ از طریق پروتکل Stkr پاداش دریافت می کنند.

ویژگی های اصلی پروتکل Ankr

درک این نکته مهم است که Ankr یک بلاک چین نیست بلکه به عنوان مجموعه ای از ابزارها برای سازندگان، سهامداران و شرکت ها عمل می کند. با ANKR، کاربران می توانند به سه روش مختلف مشارکت داشته باشند:

  1. اجرای گره ها و سهام خود
  2. توسعه و استقرار برنامه ها
  3. دسترسی به راه حل های سازمانی

شرکت  کنندگان شبکه به راحتی می توانند گره های خود را مستقر کنند و درآمد غیرفعالی در ازای تأمین انرژی شبکه و روان کردن عملیات برای توسعه دهندگان و کاربران سازمانی که می توانند به Web3 دسترسی آسان و مقرون به صرفه داشته باشند، کسب کنند.

APIهای توسعه دهنده به توسعه دهندگان اجازه می دهند تا از هر نوع برنامه های بلاک چینی به روشی مقرون به صرفه استفاده کنند زیرا Ankr به عنوان یک شبکه رایانش ابری عمل می کند که راه حل هایی را برای شرکت ها و توسعه دهندگانی که می خواهند از اینترنت غیرمتمرکز جدید استفاده کنند، ارائه می دهد. Ankr اشتراک ETH 2.0 را از طریق پروتکل Stkr ارائه می دهد تا سهامداران بتوانند بر اساس موجودی سهام خود سود کسب کنند. شبکه Ankr از گره های استخراج، گره های مرکز داده و گره های محاسباتی تشکیل شده است. در ادامه به توضیح مهم ترین ویژگی های انکر می پردازیم.

۱. زیرساخت غیرمتمرکز

زیرساخت غیرمتمرکز پروتکل Ankr برای پلتفرم های DeFi، پروژه های NFT، بازی های بلاک چینی و انواع DAppها مفید واقع می شود. داشتن تعداد زیادی گره مستقل با کارایی بالا در سراسر جهان که درخواست ها را ارائه می کنند به این معنی است که همه این برنامه ها می توانند دسترسی سریع تر، مقیاس پذیرتر و مقرون به صرفه تری به بلاک چین ها دریافت کنند.

راه  اندازی یک گره بلاک چین به دانش فنی، زمان و تلاش نیاز دارد. هرکسی مهارت مدیریت استقرار گره را ندارد. اگر به یک گره اختصاصی نیاز دارید، Ankr می تواند یکی را برای دسترسی از راه دور راه اندازی کند. پروتکل انکر متشکل از گره هایی است که به طور مستقل در سراسر جهان اجرا می شوند که می توانید در هر زمان از آنها اطلاعات درخواست کنید.

۲. Premium API و RPC

توسعه  دهندگانی که قراردادهای هوشمند و DAppها را در یک بلاک چین مستقر می کنند باید با API  های خاص (رابط برنامه  نویسی اپلیکیشن) کار کنند. با این حال، این معمولاً مستلزم اجرای گره خود و صرف ساعت ها زمان برای همگام سازی آن با وضعیت فعلی بلاک چین است. پروتکل Ankr نیاز به اجرای کامل گره های خود را با ارائه خدمات API فوری و دسترسی RPC از طریق شبکه ارائه  دهندگان گره غیرمتمرکز خود برطرف می کند.

داشتن رابط های برنامه نویسی برنامه های کاربردی (API) و تماس های رویه از راه دور (RPC) به این معنی است که شما و پروژه شما می توانید بدون ترافیک رقیب سایر کاربران در سرورهای مشترک با بلاک چین ها تعامل داشته باشید. با استفاده از یک نقطه پایانی API در Ankr، بدون اینکه خودتان کار راه اندازی را انجام دهید، به کل داده های زنجیره دسترسی خواهید داشت. API تمام اطلاعاتی را که برای اجرای موفقیت آمیز نیاز دارد و نیز تجربه کاربری بهتر برای DApp را ارائه می کند.

۳. توکن های لیکوئید استیکینگ

یکی از مشکلات رایج پروتکل های مالی غیرمتمرکز (DeFi) از دست دادن نقدینگی هنگام سهام داری است. Ankr علاوه بر ارائه استیکینگ در زنجیره های متعدد، توکن های کسب پاداش را نیز ارائه می دهد که نشان دهنده وجوه استیک شده شما است. سپس می توانید از این «توکن های لیکوئید استیکینگ» جدید برای معامله یا استفاده در DeFi برای استراتژی های درآمد اضافی مانند استخراج نقدینگی، کشت سود وام دهی و موارد دیگر استفاده کنید. این مکانیسم به گسترش ارزش سرمایه گذاری های شما برای کسب درآمد در مکان های بیشتر کمک می کند.

برای شروع استیکینگ، باید کیف پول خود را به پلتفرم متصل کنید. از آنجایی که می توانید چندین ارزدیجیتال را از طریق پروتکل Ankr به اشتراک بگذارید، این پلتفرم از طیف وسیعی از کیف پول های ارزدیجیتال پشتیبانی می کند. بیایید به عنوان مثال به استیکینگ ETH بپردازیم. پس از انجام فرایند استیکینگ، aETHb را به عنوان پاداش دریافت می کنید. از آنجا که اتریوم شما در آماده سازی برای اتریوم ۲.۰ قفل شده است، aETHb و aETHc راهی برای دسترسی به ارزش دارایی های سهام شما فراهم می کنند.

۴. نسخه سازمانی پروتکل Ankr

Ankr یک مدل Web3 Infrastructure-as-a-Service برای مشاغلی که به راه حل های منعطف و سفارشی نیاز دارند ارائه می دهد. سازمان هایی که با شبکه های بلاک چین متعدد سروکار دارند، می توانند از سرویس های API و RPC  انکر که از طریق یک پلتفرم نظارت، قابل دسترسی هستند استفاده کنند. از آنجا که نیازهای تجاری معمولاً با نیازهای پروژه های کوچکتر، DApps و کاربران متفاوت است، این راه حل سازمانی به طور خاص به موارد استفاده تجاری پاسخ می دهد.

Ankr به طور منحصر به  فردی به عنوان یک زیرساخت گره و ارائه دهنده خدمات وب غیرمتمرکز فعالیت می کند که به DAppها و بلاک چین ها اجازه می دهد به طور یکپارچه اجرا و با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و در عین حال به کاربران امکان می دهد با واگذاری آسان آنها به گره های اعتبارسنجی، درآمد بیشتری از دارایی های خود داشته باشند. این برخلاف راه حل های متمرکز مانند AWS Blockchain و بسیاری دیگر است.

آیا شبکه Ankr امن است؟

پروتکل Ankr از گره های تأیید در فرایند اعتبارسنجی بلوک استفاده می کند و به همین دلیل می تواند تضمین کند که کیفیت خود شبکه حفظ می شود و هر عامل بدی از سیستم حذف خواهد شد. به منظور اطمینان از ایمن ماندن سیستم و انتخاب تنها بازیگران خوب، انکر از یک سیستم مبتنی بر شهرت استفاده می کند. این کار بازیگران را بر اساس مشارکت گره ها فیلتر می کند. علاوه بر این، یک آزمون عملکرد برای توزیع عادلانه منابع محاسباتی متفاوت آنها بر اساس حجم کاری آنها استفاده می شود.

Ankr همچنین از Intel SGX به عنوان جزء اصلی خود استفاده می کند. این امر به این دلیل که اجراها را در خود سخت افزار پردازش می کند، سطح بالایی از امنیت را در برابر حملات سخت افزاری و نرم افزاری خاص ایجاد خواهد کرد.

هنگامی  که در مورد داده های خارج از زنجیره و پردازش آن صحبت می کنیم، یک سیستم Oracle بومی  یا به اختصار NOS وجود دارد که بین قراردادهای هوشمند درون زنجیره ای و همچنین داده های خارج از زنجیره انتقال داده می شود. این NOS امن است و نیاز به احراز هویت دارد. امنیت منبع داده، خود از طریق TLS 1.2،۱.۳ و Perfect Forward Security یا PFS مدیریت می شود.

توکن انکر (ANKR) چیست؟

توکن ANKR ابزار بومی موردنیاز برای انجام تراکنش ها و پرداخت های بسیاری از خدمات پروتکل Ankr و همچنین مدیریت پلتفرم است. ANKR دارای قابلیت هایی به عنوان توکن ERC-20، BEP-2 و BEP-20 است و همچنین در شبکه های Polygon، Avalanche و Fantom موجود است.

توکن انکر یک عملکرد اصلی در توانمندسازی ارائه دهندگان گره های نهادی و مستقل برای کسب درآمد از ظرفیت اضافی گره های خود ایفا می کند و به مصرف  کنندگان گره اجازه می دهد تا از یک مدل پرداخت به موقع بهره مند شوند، که باعث اختلال در ارائه دهندگان API سنتی بلاک چین می شود و کاربران را مجبور به خرید برنامه های پولی می کند.

ANKR می تواند در اکوسیستم زنجیره هوشمند اتریوم و BNB استفاده شود. ANKR دارای حداکثر عرضه ۱۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ است و یک عملکرد اصلی را در بازار زیرساخت غیرمتمرکز Ankr Protocol ایفا می کند. کاربردهای این توکن عبارت است از:

  1. کاربران Ankr این توکن را برای خدمات Premium با ANKR پرداخت می کنند.
  2. ارائه دهندگان گره مستقل، ANKR را به اشتراک می گذارند و برای کسب پاداش های ANKR به ترافیک سرویس می دهند.
  3. دارندگان توکن می توانند برای کمک به ایمن سازی پروتکل و سهیم شدن در جوایز، ANKR را به اشتراک بگذارند.
  4. برای دسترسی از راه دور به گره Ankr-run پرداخت می شود.
  5. از ANKR برای رأی دادن با مکانیسم حاکمیت انکر استفاده می شود.

به این ترتیب، ANKR می تواند هم به عنوان یک ابزار پرداخت و هم به عنوان یک توکن حکومتی در شبکه Ankr استفاده شود. ANKR یک روش پرداخت برای همه محصولات و بخش مهمی از پروتکل Ankr برای کاربران، ارائه دهندگان و سهامداران است. این امر باعث می شود ANKR بیشتر شبیه توکن CAKE متعلق به PancakeSwap باشد تا یک ارزدیجیتال بومی در شبکه بلاک چین خود مانند BTC یا ETH.

توکن ANKR را از کدام صرافی ها بخریم؟

صرافی های ارز انکر – عکس از سایت کوین مارکت کپ

اکنون این سؤال مطرح می شود که از کجا می توان ANKR را خرید. ANKR یک دارایی رمزنگاری شده است که در بسیاری از صرافی های ارزدیجیتال مختلف یافت می شود. برترین صرافی های خارجی برای خریدوفروش ANKR عبارتند از:

صرافی های ایرانی برای خریدوفروش ANKR عبارتند از:

بهترین کیف پول های توکن ANKR کدامند؟

کیف پول های ارز انکر – عکس از سایت کوین مارکت کپ

از آنجا که توکن ANKR یک توکن از نوع ERC-20  است می توان آن را در هر کیف پولی که از اتریوم پشتیبانی می کند ذخیره کرد.

آینده توکن Ankr چگونه است؟

روند قیمتی ارز انکر – عکس از سایت کوین مارکت کپ

توکن بومی پروتکل Ankr در Coinbase، بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال در ایالات متحده که به دلیل قوانین و مقررات سخت گیرانه اش معروف است، فهرست شده است. لیست شدن در Coinbase مانند یک مدرک قانع  کننده برای پذیرش است. این نشان  دهنده قدرت ANKR به عنوان یک توکن دیجیتالی است و به این توکن اعتبار می بخشد و آن را در بازار ارزهای دیجیتال قابل اعتمادتر می کند.

پیش بینی های متفاوتی در مورد آینده توکن ANKR انجام شده است و پس از بررسی این پیش بینی ها که متعلق به سایت های Walletinvestors، Capital و DigitalCoin هستند می توان گفت که این پروژه چشم  انداز کاملاً امیدوارکننده ای دارد.

آیا سرمایه گذاری روی توکن Ankr خوب است یا خیر؟

در مورد اینکه آیا Ankr سرمایه گذاری خوبی است یا خیر، باید گفت ریسک همیشه عامل بزرگی در بازار ارزهای دیجیتال است. با این حال، تعدادی از اعضای جامعه بر این باورند که ANKR یک سرمایه گذاری خوب است و مطمئناً در آینده سودآور خواهد بود.

نقطه قوت اصلی پروتکل ANKR یک شبکه غیرمتمرکز مبتنی بر ابر است. در ابتدا، برای افراد عادی امکان راه اندازی یک گره وجود نداشت، اما ANKR چنین اهرمی را برای هرکسی فراهم می کند تا بدون انجام هیچ کار سختی از آن بهره مند شود.

پیش بینی قیمت انکر (ANKR)

سال پیش بینی قیمت
۲۰۲۲ حداقل ۰.۰۳۶ دلار، بطور میانگین ۰.۰۳۸ و حداکثر قیمت آن ۰.۰۴۱
۲۰۲۳ حداقل ۰.۰۵۴ دلار، بطور میانگین ۰.۰۵۶ و حداکثر قیمت آن ۰.۰۶۶
۲۰۲۴ حداقل ۰.۰۸ دلار، بطور میانگین ۰.۰۸۳ و حداکثر قیمت آن ۰.۰۹۸
۲۰۲۵ حداقل ۰.۱۲ دلار، بطور میانگین ۰.۱۳ و حداکثر قیمت آن ۰.۱۴
۲۰۲۶ حداقل ۰.۱۸ دلار، بطور میانگین ۰.۱۹ و حداکثر قیمت آن ۰.۲۲
۲۰۲۷ حداقل ۰.۲۶ دلار، بطور میانگین ۰.۲۷ و حداکثر قیمت آن ۰.۳۲
۲۰۲۸ حداقل ۰.۳۸ دلار، بطور میانگین ۰.۴ و حداکثر قیمت آن ۰.۴۵
۲۰۲۹ حداقل ۰.۵۵ دلار، بطور میانگین ۰.۵۷ و حداکثر قیمت آن ۰.۶۷
۲۰۳۰ حداقل ۰.۷۸ دلار، بطور میانگین ۰.۸۱ و حداکثر قیمت آن ۰.۹۵

سخن پایانی

مهم نیست که چه نوع کاربر بلاک چینی هستید، احتمالاً یک سرویس Ankr وجود دارد که به آن علاقه داشته باشید. کاربران می توانند با بلاک چین های مختلف در مجموعه ای که می تواند تمام سرمایه ها را در یک مکان مدیریت کند، سهام داشته باشند. در این پلتفرم امکان دسترسی به ابزارهای توسعه چند زنجیره ای غیرمتمرکز برای سازندگان فراهم است. شرکت ها هم می توانند راه حل های سفارشی موردنیاز خود را برای ادغام محصولات، زیرساخت ها و موارد دیگر با پلتفرم های خود دریافت کنند. تاکنون، Ankr خود را در میان سریع ترین ارائه دهندگان زیرساخت های غیرمتمرکز در حال رشد قرار داده است و همچنان به افزودن خدمات بیشتر برای توسعه دهندگان و کاربران Web3 ادامه می دهد.

منابع:

https://academy.binance.com/en/articles/what-is-ankr-ankr

https://coinmarketcap.com/currencies/ankr/

https://kriptomat.io/cryptocurrencies/ankr/what-is-ankr/

https://www.coinspeaker.com/guides/what-is-ankr-ankr-coin/

https://changelly.com/blog/ankr-price-prediction/#:~:text=As%20per%20Gov%20Capital’s%20ANKR,2023%2C%20and%20%241.7%20in%202027.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «پلتفرم انکر (Ankr) چیست؟ | آشنایی با پروتکل Ankr و توکن ANKR» با ما درمیان بگذارید.

1 نفر این مطلب را پسندید.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدیه اسلامی تبار
خوشحالم با تولید محتوای با کیفیت، سطح وب فارسی رو ارتقا می دهیم. امروز سردبیر میهن سیگنال هستم و این هنوز شروع رویاپردازی های منه ...
شیبا اینو رایگان

بعد از تکمیل احراز هویت در جشنواره آبان تتر، شیبا اینوی رایگان هدیه بگیر!

دریافت هدیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *