ارز بی ان بی (BNB) چیست؟ | معرفی بایننس اسمارت چین (BSC)

۰۱ بهمن ۱۴۰۱
ارز بی ان بی (BNB) چیست؟ | معرفی بایننس اسمارت چین (BSC)

بایننس اسمارت چین یا زنجیره هوشمند بایننس (BSC) یک بلاک چین لایه ۱ است که بیشتر با عنوان صرافی بایننس شناخته می شود. رمزارز اصلی این شبکه بی ان بی (BNB) نام دارد. بایننس تا به امروز بیش از ۱ میلیارد دلار در اکوسیستم BSC سرمایه گذاری کرده است تا از رقابت مداوم خود با شبکه اتریوم و سایر بلاک چین های لایه ۱ حمایت کند. بایننس در نظر دارد BNB را به عنوان توکنی برای اکوسیستم BSC قرار دهد تا به بخش های مختلف شبکه از جمله GameFi و صنعت توکن غیرقابل تعویض (NFT) خدمت کند.

به چپ و راست بکشید.
نام ارز دیجیتال BNB (BNB)
نام اختصاری BNB
قیمت BNB ۵۹۲.۳۰ دلار
رتبه در سایت کوین مارکت کپ ۴
حجم معاملات روزانه ۱,۶۴۶,۹۶۲,۶۹۷ دلار
عرضه ی کل ۱۴۷,۵۸۵,۴۴۵ دلار
مقدار در گردش ۱۴۷,۵۸۵,۴۴۵ دلار
وب سایت رسمی https://bnbchain.org/en

ارز بی ان بی (BNB) چیست؟

BNB چیست؟

رتبه فعلی بی ان بی در سایت کوین مارکت کپ

BNB که توکن اصلی شبکه بایننس است برای حاکمیت یعنی استیکینگ و رای گیری به کار می رود و همچنان با ماشین مجازی اتریوم یعنی EVM سازگار است. هدف از ارائه آن، افزایش قابلیت همکاری و توسعه زیرساخت های زیربنایی است که گامی رو به جلو در تلاش های اخیر MetaFi بایننس است.

بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain) چیست؟

بایننس اسمارت چین اولین بلاک چین توسعه یافته توسط بایننس است. این شبکه برای استفاده از برنامه های کاربردی مبتنی بر قرارداد هوشمند طراحی شده است. به لطف عملکرد همزمان BSC با BNB که ظرفیت بالای تراکنش را ارائه می دهد، کاربران می توانند از بهترین های هر دو شبکه بهره مند شوند. علاوه بر این، ماشین مجازی اتریوم توسط BSC پیاده سازی شده و آن را قادر ساخته برنامه های مبتنی بر اتریوم را اجرا کند.

هدف از راه اندازی این پلتفرم این بود که به توسعه دهندگان اجازه دهد برنامه های غیرمتمرکز ایجاد کنند و دارایی های دیجیتالی خود را به شیوه ای با ظرفیت بالا و تاخیر کم مدیریت نمایند. امروزه BSC به زنجیره BNB تغییر نام داده است.

تاریخچه بی ان بی (BNB) و بایننس اسمارت چین (BSC)

بی ان بی و بایننس در سال ۲۰۱۷ تاسیس شدند، در حالی که BSC سه سال بعد معرفی شد. با محبوبیت Binance، BSC نیز محبوبیت پیدا کرد. BSC در زمانی شکل گرفت که جنبش DeFi نیز در حال اوج گرفتن بود. با گذشت زمان و با افزایش علاقه کاربران به راه حل های مالی جایگزین، موارد استفاده از فناوری بلاک چین نیز افزایش یافت.

به گفته مدیرعامل بایننس، Changpeng Zhao، توکن BNB از زمان تولد خود به طور مداوم تکامل یافته است. این رمزارز در ابتدا به عنوان یک توکن ERC-20 در شبکه اتریوم ایجاد شد. سپس در سال ۲۰۱۹، به زنجیره بایننس تغییر مکان داد و به تأسیس شبکه BSC که به طور رسمی در سپتامبر ۲۰۲۰ راه اندازی شد، دامن زد.

امروزه بایننس BNB را به عنوان توکن یک اکوسیستم بزرگتر یعنی BSC در نظر می گیرد. این حرکت بخشی از تلاش بایننس برای پیشرفت در دنیای ارزهای دیجیتال است. BNB اکنون توکن زنجیره BNB است.

توکن BNB و اکوسیستم BNB

توکن BNB مخفف عبارت Build and Build است. BNB ارزدیجیتالی است که به اکوسیستم زنجیره BNB و BNB Beacon Chain و BNB Smart Chain انرژی می دهد. این توکن همچنین به عنوان یک توکن حاکمیتی عمل می کند و جدا از سوخت رسانی به تراکنش ها در زنجیره BNB، بسیار شبیه گس در اتریوم عمل می کند.

مالکیت BNB، برای مشارکت در حاکمیت غیرمتمرکز زنجیره BNB، موردنیاز است. در کنار تغییر نام تجاری، پیشرفت های بیشتری در BNB نیز اعلام شده است. از جمله این پیشرفت ها می توان به ارتقاهای فنی برای تحقق تمرکززدایی بیشتر اشاره کرد. انتظار می رود چنین پیشرفت هایی به نفع کاربران، توسعه دهندگان و پروژه های جامعه باشد.

معماری زنجیره ای دوگانه اکوسیستم زنجیره BNB، قابلیت همکاری را از طریق توکن بومی BNB، که استانداردهای توکن BEP-20 و BEP-2 را تأمین می کند، ممکن می سازد. اما چه چیزی یکی را از دیگری متمایز می کند؟

BEP-2 استاندارد توکن BNB Beacon Chain است، در حالی که BEP-20 توکن ها را در BSC تنظیم می کند. استاندارد توکن BEP-20 اغلب با توکن ERC-20 اتریوم مقایسه می شود زیرا از بسیاری جهات بسیار شبیه به هم هستند. خلاصه اینکه استاندارد توکن BEP-20 برای تولید توکن های ارزدیجیتال برای زنجیره هوشمند BNB استفاده می شود، در حالی که زنجیره BNB Beacon از استاندارد BEP-2 استفاده می کند.

بی ان بی (BNB) را از کدام صرافی ها بخریم؟

بی ان بی را از کدام صرافی ها بخریم؟

صرافی های ارز بی ان بی – عکس از سایت کوین مارکت کپ

شما می توانید BNB را مانند هر ارزدیجیتال دیگری معامله کنید و همچنین از آن در برنامه ها و موارد استفاده مختلف از جمله کاهش کارمزد معاملات صرافی بایننس، پرداخت هزینه تراکنش های انجام شده از طریق زنجیره BNB و خرید کالا و خدمات آنلاین استفاده نمایید.

در واقع صرافی اصلی برای معامله بی ان بی همان صرافی بایننس است. با این حال این رمزارز را می توان در صرافی های دیگری مانند OKX و Bybit نیز معامله کرد.

صرافی های ایرانی که ارز بی ان بی را دارند عبارتند از:

بهترین کیف پول های ارز بی ان بی (BNB) کدامند؟

بهترین کیف پول های بی ان بی و بایننس اسمارت چین کدامند؟

کیف پول های ارز بی ان بی – عکس از سایت کوین مارکت کپ

کیف پول ها این امکان را به کاربران می دهد که دارایی های خود را خارج از صرافی ها و به صورت ایمن ذخیره کنند. اما مهم تر از همه، در مورد شبکه های قرارداد هوشمند مانند BSC و Ethereum، کیف پول ها به کاربران اجازه می دهند تا با dApp های بومی تعامل داشته باشند. علیرغم سن نسبتاً جوانش، BSC در حال حاضر مجموعه ای فعال از برنامه های غیرمتمرکز دارد. برای استفاده از آن ها، سه کیف پول وجود دارد.

گزینه اول برای نگهداری دارایی از نوع بی ان بی و بایننس اسمارت چین، کیف پول بایننس است که به عنوان یک افزونه مرورگر ارائه شده و توسط صرافی بایننس ایجاد و نگهداری می شود. این کیف پول، والت رسمی بایننس برای دسترسی به BSC و زنجیره بایننس است که در مرورگرهای فایرفاکس و کروم، مانند مرورگر Brave، موجود است. عملکرد این کیف پول ممکن است محدود باشد، اما مهم ترین کارها را انجام می دهد و بایننس دائماً در حال بهبود آن است. گزینه دوم و سوم تراست والت و متامسک است که برای تمام کاربران بازار ارزهای دیجیتال نامی آشنا دارد.

آینده ارز بی ان بی (BNB) چگونه است؟

آینده بی ان بی و بایننس اسمارت چین چگونه است؟

روند قیمتی ارز بی ان بی – عکس از سایت کوین مارکت کپ

علاوه بر افزایش تمرکز روی MetaFi، زنجیره BNB همچنین چند پیشرفت تکنولوژیکی دیگر از جمله معرفی زنجیره های جانبی برنامه BSC را اعلام کرده است. BSC یک شبکه بلاک چین مستحکم است حتی اگر در مقایسه با اتریوم، در مسیر نوآوری کمتری قرار بگیرد. در کمتر از یک سال، این بلاک چین از پردازش حدود ده هزار تراکنش در روز (در سپتامبر ۲۰۲۰) به بیش از سیزده میلیون تراکنش در روز در اوج خود (در ماه می  ۲۰۲۱) رسید. با توجه به اینکه اتریوم در اوج خود در همان ماه می، روزانه ۱.۷ میلیون تراکنش را پردازش می کرد، این یک شاهکار شگفت انگیز است.

با این حال، شایان ذکر است که اتریوم در حال حاضر در حال اجرای ارتقای زنجیره ای است که منجر به مهاجرت آن از مکانیسم اجماع PoW به PoS شده است تا سرعت آن را افزایش دهد. این تغییر ممکن است برای شکست BSC از نظر مقیاس پذیری کافی نباشد، اما می تواند برای راضی نگه داشتن توسعه دهندگان dApp و نوآوری در پلتفرم آن کافی باشد. در کل برای سرمایه گذاری در بی ان بی و بایننس اسمارت چین باید مانند هر ارزدیجیتال دیگری تمام جوانب را بسنجید و منتظر هر اتفاق غیرمنتظره ای باشید.

منابع:

https://cointelegraph.com/altcoins-for-beginners/a-beginners-guide-to-the-bnb-chain-the-evolution-of-the-binance-smart-chain

https://finbold.com/guide/binance-smart-chain/

نظرتان را درباره‌ی مقاله «ارز بی ان بی (BNB) چیست؟ | معرفی بایننس اسمارت چین (BSC)» با ما درمیان بگذارید.

7 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدیه اسلامی تبار
خوشحالم با تولید محتوای با کیفیت، سطح وب فارسی رو ارتقا می دهیم. امروز سردبیر میهن سیگنال هستم و این هنوز شروع رویاپردازی های منه ...

یک نظر

  • سلام خسته نباشین Mars Protocal یکم توضیح میدین و تو کدوم صرافی معامله میشه

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *