آیا می توان بدون احراز هویت بیت کوین خرید؟ | خرید و فروش بیت کوین

۲۲ بهمن ۱۴۰۱
خرید بیت کوین

بسیاری از افراد بر اساس استراتژی‌های معاملاتی یا سرمایه گذاری شخصی به دنبال روش مناسب برای خرید بیت کوین هستند. بسیاری از پلتفرم‌های خرید و فروش نیاز به تأیید هویت دارند و برخی افراد به دلیل حریم خصوصی یا هر دلیل دیگر به دنبال روش‌های جایگزین هستند.

اکنون سوال این است که آیا می‌توان بدون احراز هویت هم بیت کوین خریداری کرد؟

تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا به شما تعدادی از معروف‌ترین روش‌های خرید بیت کوین، آن هم بدون نیاز به احراز هویت را آموزش دهیم.

خرید بیت کوین به صورت دستی و با پول نقد

اولین روش خرید که افراد زیادی هم از آن استفاده می‌کنند خرید با پول نقد است. در این روش لازم است فردی را که بیت کوین برای فروش دارد پیدا کنید و در ازای پول نقدی که به او پرداخت می‌کنید بیت کوین دریافت کنید. طبیعی است که در این روش نیاز به یک کیف پول دارید تا آن فرد بیت کوین موردنیاز شما را برای آدرس کیف پول ارسال کند.

این روش ساده است اما باید به چند نکته خیلی مهم دقت کنید:

 • اول اینکه طرف مورد معامله شما، قابل اعتماد باشد و بعد از دریافت پول نقد، ارز شما را ارسال کند.
 • نکته دوم اینکه حتما در رابطه با ارسال و دریافت ارز دیجیتال به کیف پول آموزش دیده باشید. فرایند ارسال و دریافت، پیچیده نیست اما بهتر است با آن آشنایی داشته باشید.
 • نکته سوم این که به شلوغی شبکه توجه کنید. فرایند ارسال بیت کوین گاهی کند است به ویژه اگر شبکه شلوغ باشد بنابراین کمی تاخیر عادی است.
بازار همتا به همتا یا (P2P) چیست؟

بازار همتا به همتا یا (P2P) چیست؟

استفاده از بازارهای همتا به همتا (P2P)

ممکن است تاکنون اصطلاحاتی مانند همتا به همتا یا نظیر به نظیر را شنیده باشید اما آیا می‌دانید منظور از آن‌ها چیست؟

یک معامله همتا به همتا بین دو فرد و به‌صورت مستقیم انجام می‌شود که در یک سمت فرد ارسال‌کننده و در طرف دیگر فرد دریافت‌کننده ارز دیجیتال قرار می‌گیرد. در این روش نیازی به وجود صرافی نیست و می‌توانید بدون استفاده از آن برای خرید بیت کوین اقدام کنید.

پلتفرم‌های مختلفی وجود دارند که برای معامله همتا به همتا استفاده می‌شوند که در ادامه ۲ مورد از آن‌ها بررسی می‌شود.

LocalBitcoins

LocalBitcoins یک صرافی همتا به همتا برای مبادله بیت کوین است که در سال ۲۰۱۲ تاسیس شد و هم اکنون دفتر مرکزی آن در فنلاند قرار دارد. با استفاده از این پلتفرم می‌توانید بیت کوین خریداری کنید یا حتی بیت کوین های خود را بفروشید. بر خلاف صرافی‌ها در این پلتفرم همه چیز توسط فروشندگان تعیین می‌شود به همین دلیل برخی، این پلتفرم را مانند آمازون یا ای بی (eBay) می‌دانند که در آن‌ها یک کالا برای فروش گذاشته می‌شود.

فروشنده نرخ ارز و روش‌هایی را که برای پرداخت می‌پذیرد اعلام می‌کند و خریدار نیز موظف به رعایت این شرایط است. کارمزدی که LocalBitcoins برای تراکنش‌ها می‌گیرد ثابت و برابر با ۱ درصد است. در حال حاضر بیش از ۱۱۰ هزار نفر از این پلتفرم استفاده می‌کنند و روزانه حدود ۲۵۰۰ بیت کوین در آن جابه‌جا می‌شود. حتی خریدار و فروشنده امکان آشنایی و گفت‌وگو با یکدیگر را دارند تا در آن‌ها اعتماد ایجاد شود.

استفاده از پلتفرم‌های دیگر

دیگر بازار های P2P برای خرید ارز دیجیتال بدون احراز هویت:

 • Bisq
 • HodlHodl
 • Bitrefill
 • Mycelium Local Trader

بیتستان نیز یک صرافی داخلی است که می‌توان از آن تنها برای خرید بیت کوین استفاده کرد. برای استفاده لازم است در ابتدا وارد سایت صرافی شوید و یک حساب کاربری بسازید. برای این کار نیاز به شماره تلفن همراه دارید و باید نام و نام خانوادگی خود را هم وارد کنید. بعد از ساختن حساب کاربری می‌توانید کار خود را شروع کنید اما اگر احراز هویت نکنید در مقدار سفارش محدودیت خواهید داشت.

صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) برای خرید بیت کوین

دنیای ارزهای دیجیتال پر از شگفتی است و ظهور صرافی‌های غیرمتمرکز که بدون نظارت نهاد متمرکز و احراز هویت، خدمات ارائه می‌کنند در نوع خودش بسیار جالب است. چند صرافی غیرمتمرکز معروف وجود دارد که می‌توانید از هرکدام که می‌خواهید استفاده کنید.

امکان خرید بیت کوین بدون احراز هویت وجود دارد؟

امکان خرید بیت کوین بدون احراز هویت وجود دارد؟

صرافی پنکیک سواپ (pancakeswap)

اولین گزینه پنکیک سواپ است که در سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد و هم‌اکنون در بستر شبکه زنجیره هوشمند بایننس (BSC) قرار دارد. حجم معاملات در این صرافی بیش از ۱۰۰ میلیون دلار در روز است که نشان می‌دهد یک بستر مناسب برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین است. با وجود قرارداد هوشمند در این شبکه خیال کاربران از امنیت معامله‌های آن تا حد زیادی راحت می‌شود.

روش کار این صرافی به صورت بازارساز خودکار (AMM) است به این معنی که خبری از سفارش گذاری، قیمت خرید و فروش، سفارش Limit یا Market و دیگر مواردی که در صرافی‌های متمرکز وجود دارد نیست. در مقابل، کاربران روی این پلتفرم معامله می‌کنند که نقدینگی آن از یک یا چند استخر نقدینگی به دست می‌آید. زمانی که معامله انجام می‌شود نقدینگی از یک سوی استخر نقدینگی کسر می‌شود و به طرف دیگر می‌رود.

نقدینگی توسط کاربران مختلف تامین می‌شود و در ازای این کار، توکن تامین نقدینگی (LP) دریافت می‌کنند. در ازای آن نیز سهمی از کارمزدهای تراکنش‌ها دریافت می‌کنند. کارمزد پایه در این صرافی غیرمتمرکز ۰.۲۵ درصد است و این کارمزدها بین تامین‌کننده‌های نقدینگی توزیع می‌شود.

ازآنجاکه این صرافی نوعی اپلیکیشن غیرمتمرکز (Dapp) است، برای دسترسی به آن باید از کیف پول‌هایی که از وب ۳ پشتیبانی می‌کنند استفاده کنید. برای مثال، متامسک (Metamask)، تراست والت (TrustWallet) و والت کانکت (WalletConnect) از گزینه‌هایی هستند که می‌توانند به شما کمک کنند. لازم است تنظیمات کیف پول را طوری تنظیم کنید که به زنجیره هوشمند بایننس متصل شود تا بتوانید از پنکیک سواپ استفاده کنید.

گزینه‌های دیگر در بازار

روش کار بیشتر صرافی‌های غیرمتمرکز مانند هم است به همین دلیل در ابتدا راجع به یکی از آن‌ها توضیح دادیم تا دید بهتری نسبت به روش کار آن‌ها داشته باشید. علاوه بر پنکیک سواپ صرافی‌های غیرمتمرکز دیگر هم وجود دارد که می‌توانید برای خرید بیت کوین از آن‌ها استفاده کنید. برای مثال می‌توان به یونی سواپ (UniSwap) اشاره کرد که در بستر شبکه اتریوم فعالیت می‌کند. به لطف قرارداد هوشمند شبکه اتریوم می‌توانید با خیال راحت از این صرافی استفاده و بیت کوین خریداری کنید.

سوشی سواپ (SushiSwap) یکی دیگر از صرافی‌های غیرمتمرکز است که در سال ۲۰۲۰ از شبکه یونی سواپ منشعب (فورک) شد. این صرافی نیز از گزینه‌های شناخته شده و بزرگ در بازار است و می‌توانید از آن استفاده کنید. دقت کنید که برای استفاده از سوشی سواپ یا یونی سواپ باید کیف پول خود را به قرارداد هوشمند شبکه اتریوم متصل کنید زیرا هر دوی آن‌ها در بستر این شبکه قرار دارند.

کایبر سواپ (KyberSwap) هم یکی دیگر از صرافی‌های غیرمتمرکز است که اخیرا توجه زیادی به آن جلب شده است. این صرافی نیز در بستر شبکه اتریوم قرار دارد و برای خرید هر ارز دیجیتال بدون احراز هویت بسیار مناسب است.

صرافی‌های متمرکز خارجی و داخلی

صرافی‌های متمرکز زیادی وجود دارند که در حال حاضر بدون نیاز به احراز هویت، به کاربران خود خدمات محدودی ارائه می‌کنند. هم صرافی‌های خارجی و هم صرافی‌های داخلی زیادی وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را برای خرید بیت کوین انتخاب کنید. قبل از اینکه چند نمونه از این صرافی‌ها معرفی کنیم لازم است به چند نکته دقت کنید.

 

معروف‌ترین روش‌های خرید بیت کوین

معروف‌ترین روش‌های خرید بیت کوین

 • با توجه به اینکه صرافی‌های متمرکز می‌توانند حساب شما را مسدود کنند ریسک آن‌ها نسبت به صرافی‌های غیرمتمرکز بالاتر است.
 • با وجود ریسک بالاتر، صرافی‌های متمرکز رابط کاربری بهتری دارند و کاربرپسندتر هستند.
 • در صورت بروز مشکل می‌توانید با تیم پشتیبانی صرافی متمرکز ارتباط برقرار کنید درحالی‌که در صرافی غیرمتمرکز هیچ تیم پشتیبانی وجود ندارد.

صرافی کوکوین

صرافی کوکوین یکی از صرافی‌های متمرکز خارجی است که با توجه به حجم نقدینگی بالایی که دارد برای خرید ارز دیجیتال مناسب است. با کوکوین می‌توانید روزانه حجم محدودی بیت کوین برداشت کنید که با درنظرگرفتن قیمت این ارز و قیمت دلار برای بسیاری از افراد مانع بزرگی نیست. تنها چیزی که لازم دارید یک ایمیل است و سپس بعد از ساختن حساب کاربری می‌توانید کار خود را شروع کنید.

صرافی کوینکس

صرافی کوینکس نیز یکی دیگر از صرافی‌های متمرکز خارجی است که مشکلی با حضور ایرانی‌ها ندارد و حتی می‌توانید در آن احراز هویت هم انجام دهید. اینکه این صرافی یا هر صرافی دیگری قابل اعتماد است یا خیر در چارچوب این مطلب نیست و بررسی آن‌ها نیاز به یک مقاله جداگانه دارد. صرافی دیگری به نام اوکی اکس (OKEX) نیز وجود دارد که می‌توانید در آن حجم بیت کوین محدودی در روز برداشت کنید و با درنظرگرفتن اینکه از صرافی‌های بزرگ بازار است گزینه خوبی محسوب می‌شود.

صرافی‌های داخلی برای خرید بیت کوین

علاوه بر صرافی‌های خارجی گزینه‌های زیادی نیز در داخل کشور وجود دارند که خرید بیت کوین از آن‌ها به دلیل واریز و برداشت ریالی ساده‌تر است. همچنین در صورت بروز مشکل می‌توانید راحت‌تر پیگیری کنید و از خدمات آن‌ها بهره‌مند شوید. نوبیتکس و بیت پین دو مورد از صرافی‌های داخل کشور هستند که روزانه تا سقف ۵۰۰ هزار تومان می‌توانید در آن‌ها بیت کوین بخرید. این کار بدون احراز هویت است و مانعی هم برای شما ایجاد نمی‌شود اما برای مبالغ بالاتر لازم است احراز هویت کنید.

از هر روشی که استفاده می‌کنید بهتر است از قبل کمی تحقیق کنید و هدف و استراتژی‌های خود را در نظر داشته باشید. برای مثال، افرادی که می‌خواهند مرتب معامله کنند بهتر است یک صرافی داشته باشند زیرا روش‌های دیگر چندان مناسب نیستند.

نتیجه‌گیری

در این مطلب روش‌های مختلفی برای خرید بیت کوین بدون احراز هویت بررسی شد که سوال بسیاری از کاربران و سرمایه گذاران در ارزهای دیجیتال است. به‌طورکلی می‌توانید از پلتفرم‌های همتا به همتا، صرافی‌های متمرکز، صرافی‌های غیرمتمرکز یا خرید نقدی استفاده کنید. البته این موارد پایان ماجرا نیستند و روش‌های دیگری هم برای این کار وجود دارد.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «آیا می توان بدون احراز هویت بیت کوین خرید؟ | خرید و فروش بیت کوین» با ما درمیان بگذارید.

1 نفر این مطلب را پسندید.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
فاطمه نوروزی

‫3 نظر

 • سلام
  من چند روز پیش از بازار فردوسی از صرافان دستی مقدار ۳۵۰ تتر خرید کردم و آنها برایم یک رسید دادند و گفتند چند دقیقه دیگه پول به مقصد می‌رسد و از انجایکه خودم اولین بار بود خرید میکردم گفتم شاید اینطوری باشد, اما أین اتفاق نیفتاد و پول تا حالا به حسابم نیومد. طرف ادعا می‌کند که تراکنش رو انجام داده ولی من هش معامله رو درخواست کردم و ازآنجاکه مقصد معامله در بستر Trc20 بود من هش رو در tronscan سکن کردم، اما هیچ نتیجه نداشت و فرد الان پاسخگو نیست و تنها چیزی که از او دارم شماره تماس که بلاک کرده و پاسخ نمیده.
  در این مورد اگر همکاری کنید ممنون میشم

 • ممنون از معرفی این صرافی ها

 • بیت برگ تنوع ارزی بالا . یه محیط آسون واقعا ! اصلا رفتید ببینید چه خبره اون طرف ؟

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *