علاقه ایرانی ها به شیبا اینو درحال از بین رفتن است!

۲۸ تیر ۱۴۰۱
علاقه به شیبا اینو کاربران ایرانی

۹ ماه پس از آنکه شاهد رکوردشکنی قیمت شیبا اینو بودیم، علاقه معامله‌گران به این رمزارز از بین رفته است. اما این موضوع دلایل مختص به خود را داشته است که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

به گزارش میهن سیگنال و به نقل از cryptopotato، شیبا اینو دومین میم کوین بازار است. در چند ماه از سال گذشته و پس از آنکه قیمت SHIB در تاریخ ۲۸ اکتبر ۲۰۲۱ (۶ آبان ۱۴۰۰) به رکورد ۰.۰۰۰۰۸۶۱۶ دلار رسید، شاهد علاقه زیاد و هجوم معامله‌گران به این رمزارز بودیم.

قیمت شیبا اینو طی کمتر از یک سال چندصد هزار برابر شد و به پدیده‌ای تبدیل شد که تمام افراد در صدد سرمایه‌گذاری روی آن و عقب نماندن از کسب سود حاصل از افزایش قیمت SHIB بودند.

۹ ماه پس از رکوردشکنی قیمت شیبا اینو، قیمت این رمزارز تقریبا ۹۰٪ کاهش یافته است، احساس اجتماعی برای خرید و معامله آن وجود ندارد و علاقه به آن تقریبا از بین رفته است. در ادامه به بیان دلایل این موضوع می‌پردازیم. اما ابتدا با آمار و ارقام شروع می‌کنیم.

دیگر کسی به شیبا اینو اهمیت نمی‌دهد

شاید علاقه به شیبا اینو کاملا از بین نرفته باشد، اما تعداد اندکی از افراد هستند که هم‌چنان این پروژه را دنبال می‌کنند. محبوبیت شیبا اینو در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ به اوج خود رسیده بود، اما در حال حاضر هیچ اثری از آن محبوبیت باقی نمانده است. این کاهش محبوبیت را از لحاظ اطلاعات و آمار بررسی می‌کنیم.

اطلاعات گوگل ترندز

اطلاعات گوگل ترندز (Google Trends) نشان می‌دهد که جستجو برای کلمه «شیبا اینو» به سطحی مشابهی با قبل از تب‌وتاب ماه‌های اکتبر و نوامبر سال گذشته رسیده است. گوگل ترندز یکی از روش‌های رایج برای سنجش علاقه مردم به یک موضوع خاص محسوب می‌شود.

البته این نکته نیز قابل ذکر است که اصطلاح شیبا اینو برای گونه‌ای از سگ‌ها نیز استفاده می‌شود و رمزارز مدنظر ما نیز اسم خود را از روی این گونه سگ برداشته است. بنابراین، افرادی که به رمزارز شیبا اینو علاقمند هستند حتی کمتر از آمار گوگل ترندز است.

اطلاعات گوگل ترندز در خصوص شیبا اینو. منبع: Google Trends

اطلاعات گوگل ترندز در خصوص شیبا اینو. منبع: Google Trends

اگرچه بسیاری از افراد اذعان داشته‌اند که اگرچه کاهش علاقه به شیبا اینو به دلیل ریزش کل بازار بوده است، اما بیت کوین شاهد این موضوع از جانب خرده سرمایه‌گذاران نبوده است. اطلاعات نشان می‌دهد که تعداد جستجوها برای کلمه «بیت کوین» و «اتریوم» نسبت به بالاترین سطح خود طی ۱۲ ماه اخیر، به ترتیب ۵۰٪ و ۶۵٪ کاهش یافته است. تعداد جستجو برای کلمه بیت کوین و اتریوم نیز کاهش قابل توجهی داشته است اما فاصله بسیار زیادی با سقوط ۹۵٪ علاقه به شیبا اینو دارد.

حضور شیبا اینو در شبکه‌های اجتماعی
اطلاعات منبع تحلیلی IntoTheBlock نکات و اطلاعات بیشتری درباره حضور شیبا اینو در شبکه‌های اجتماعی را نشان می‌دهد. بر اساس چندین اندیکاتور اجتماعی، علاقه به این رمزارز مشخصا در حال کاهش است. برای مثال، اشاره به شیبا اینو در توییتر مدتی است که رو به کاهش قرار دارد.

حضور شیبا اینو در شبکه‌های اجتماعی

این شرایط در پلتفرم تلگرام نیز مشاهده می‌شود. تعداد اعضای کانال‌های شیبا اینو و هم‌چنین احساس اجتماعی نسبت به این رمزارز در حال کاهش است.

وضعیت محبوبیت SHIB در ایران

همه ما بسیاری از افراد در پیرامون خود می‌شناسیم که حتی کوچکترین آشنایی با حوزه رمزارزها ندارند اما به دنبال رشد نجومی قیمت شیبا اینو و هیاهوی به وجود آمده پیرامون آن، به سرمایه‌گذاری در آن اقدام کردند. متاسفانه اکثریت این دسته بدون شناخت از عوامل فاندامنتال و بنیادی این پروژه دست به این کار زده‌اند و عمدتا در قیمت‌های بالا آن را خریداری کرده‌اند که اکنون با ضرر هنگفتی مواجه شده‌اند.

داده‌های گوگل ترندز نشان‌دهنده این موضوع است که سرچ عبارت «قیمت شیبا» در ایران نیز حدود ۹۵٪ از زمان اوج آن در ماه اکتبر گذشته (آبان ۱۴۰۰) کاهش یافته است.این داده‌ها همچنین نشان می‌دهد در ایران مردم استان‌های کردستان، زنجان، آذربایجان غربی، اردبیل و کرمانشاه بیشترین علاقه‌مندی را به شیبا از خود نشان داده‌اند.

چرا علاقه به شیبا اینو (SHIB) در حال کاهش است؟

اول از همه، این موضوع به رشد ناپایدار شیبا اینو مرتبط است که عمدتا بر اساس احتکار بوده است. کریپتوپوتیتو در ماه اکتبر ۲۰۲۱ گزارش داده بود که حجم معاملات آتی SHIB طی ۷ روز تا ۷۸ برابر افزایش یافته است.

قراردادهای آتی عمدتا در اختیار احتکارکنندگانی بود که در صدد استفاده از وضعیت‌های معاملاتی با لوریج بالاتر و کسب سود بیشتر بودند. افزایش تعداد این افراد بیانگر شرایط احتکاری است که بازار را در اختیار خود قرار گرفته بود.

در آن زمان، داستان‌های زیادی از افرادی وجود داشت که توسط شیبا اینو میلیاردر شده بودند. در تاریخ ۳۱ اکتبر ۲۰۲۱ (۹ آبان ۱۴۰۰) قیمت شیبا اینو نسبت به ژانویه همان سال ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰٪ افزایش یافته بود. این موضوع بدان معنا است هر فردی که در ژانویه ۱ دلار بر روی شیبا اینو سرمایه‌گذاری کرده بود می‌توانست در اکتبر همان سال میلیاردر شود.

این موضوع باعث شد سرمایه‌گذارانی که اهمیت نمی‌دادند بر روی چه چیزی سرمایه‌گذاری می‌کنند به سمت شیبا اینو جذب شوند. مردم به سمت شیبا اینو و رمزارزهای تقلید از آن هجوم آوردند. در مقطعی، سایر میم کوین‌ها نظیر فلوکی اینو (Floki Inu) در مکان‌های مانند متروی لندن یا اتوبوس‌های حمل‌ونقل عمومی تبلیغ می‌شدند.

مشکل این موضوع عدم رشد پایدار شیبا اینو بود. هنگامی که افزایش قیمت متوقف شد، علاقه مردم به این رمزارز نیز از بین رفت و افرادی که صرفا به دنبال کسب سود بودند به فروش دارایی‌های شیبا اینو خود پرداختند و دیگر به سمت آن برنگشتند.

اطلاعات IntoTheBlock نشان می‌دهد که تقریبا ۷۲٪ از افرادی که SHIB در اختیار دارند در ضرر هستند. البته با توجه به کاهش قیمت ۹۰٪ این رمزارز نسبت به بالاترین سطح قیمت خود، این موضوع نیز دور از انتظار نیست. اما اطلاعات هم‌چنین نشان می‌دهند که پس از افزایش هزار برابری شیبا اینو، بسیاری از افراد به امید افزایش قیمت چشمگیر SHIB، بر روی آن سرمایه‌گذاری کردند.

معمولا فقط افرادی که باور زیادی به پروژه خاصی دارند، پس از کاهش قیمت شدید، هم‌چنان به آن پروژه پایبند باقی می‌مانند. اما جامعه شیبا اینو کاملا فاقد این مشخصه بود.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «علاقه ایرانی ها به شیبا اینو درحال از بین رفتن است!» با ما درمیان بگذارید.

منبع:mihanblockchain.com
1 نفر این مطلب را پسندید.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

‫3 نظر

  • سلام..عالی

  • سلام خسته نباشید من یکی از دوستانم رو قبل از اینکه نرم افزار آپدیت بشه و حل کپچا و پاسخ به سوال ۴گزینه ای اضافه بشه به زیرمجموعه خودم اضافه کردم اما الان مدتیه چون بعد از آخرین آپدیت حل کپچا و سوال ۴گزینه ای اومده رفیقم انگلیسی بلد نیست جواب بده واسه همینم کلا دیگه استفاده نمیکنه میخواستم بدونم میتونم جی‌میل که دوستم باهاش ثبت نام کرده رو بگیرم و روی وایلد کش خودم وارد کنم و از دوتا اکانت استفاده کنم؟ایا امکان بن شدن یا بلاک شدن توسط وایلد کش هست یانه؟ و اینکه من دیشب با لینک زیرمجموعه گیری خودم مادرم رو ثبت نام کردم اما وقتی به لیست زیر مجموعه‌هام نگاه میکنم به رفررالم اضافه نشده با اینکه با لینک من ثبت نام کرده ممنون جواب بدین

  • سلام چرا نمیشه خرید و فروش کرد باید کلا فروخته شود از ۵ اسفند نمی شود فروخت یکی راهنمایی کنه

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *