مونرو (monero) چیست؟

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹
مونرو چیست؟

مونرو یا monero یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال است که اخیرا به علت غیر قابل ردیابی بودنش بسیار مورد توجه فعالان بازار ارز های دیجیتال قرار گرفته. مونرو اخیرا به علت حفاظت از حریم خصوصی، سرعت، امنیت و تمرکز زدایی از بیتکوین گوی سبقت را ربوده است . در این مقاله قصد داریم چیستی و چگونگی نحوه کار کرد مونرو ، نجوه استخراج ، انواع استخر های استخراج و چگونگی انجام تراکنش‌های ناشناس با مونرو را مورد بحثث قرار دهیم. لطفا با ما همراه باشید.

 

مونرو چیست؟

مونرو  با علامت اختصاصی XMR یک ارز دیجیتال بسیار امن، خصوصی و غیر قابل ردیابی است که در آوریل ۲۰۱۴ راه اندازی شد. توسعه دهندگان این ارز رمزپایه ابتکاری، هیچ مقداری از آن را برای خودشان و شرکتشان کنار نگذاشتند و برای شروع و ادامه کار متکی بر خود بودند.
یک گروه هفت نفره مونرو را هدایت میکنند که جز دو نفر آنها، دیوید لاتاپی (David latapie) و ریکاردو اسپاگنی (Ricardo spagni) پنج نفر دیگر تصمیم برناشناس بودن گرفته اند.

تیم توسعه مونرو / عکس از hodlerxl.com

تیم توسعه مونرو / عکس از hodlerxl.com

 

پلتفرم مونرو متن باز (open source) است و از طریق سرمایه گذاری های مردمی ارزش پیدا کرده و از امضای حلقه ای و آدرس های ناشناس، برای پنهان سازی هویت فرستنده و گیرنده استفاده می کند. تیم توسعه دهنده اصلی دائما در حال گسترش مرزهای امنیت و ارتقا این ارز دیجیتالند .

بر خلاف باور برخی از کاربران مونرو یک شرکت نیست و مالک و یا هیئت مدیره ندارد بلکه مونرو نوعی ارز مانند بیت کوین یا اتریوم است.

در سال ۲۰۱۲ داستان پیدایش مونرو  با توسعه پروتکل CryptoNote شکل گرفت که یکی از اولین پروتکل‌های بلاکچین است که مبنای آن حفظ حریم خصوصی بود و راه را برای شکوفایی تعدادی از رمز ارز‌های آینده مهیا کرد.

 

کریپتونوت آغازگر تحول در مونرو بود

کریپتونوت آغازگر تحول در مونرو بود

 

طرز کار مونرو

مونرو بر پایه و اساس یک پروتکل رمزنگاری لایه ای ساخته شده است و با استفاده از امضای حلقوی دارای امنیت بیشتری است. امضای حلقوی اصل ساز و کار مونرو پس از ارسال از کیف پول هاست.

حتی میتوان برای فرار از تحریم ها از ارز هایی مثل مونرو بهره برد

حتی میتوان برای فرار از تحریم ها از ارز هایی مثل مونرو بهره برد

شما با انتخاب استفاده از کلید عمومی یا خصوصی خود می‌توانید کنترل کنید که چه کسی مشخصات تراکنش را ببیند.

در مونرو به دلیل تمرکز بر امنیت نیاز به رمزنگاری بیشتری میباشد ، ازین جهت اندازه ی بلاک آن بزرگتر است که در نتیجه مقیاس پذیری این ارز را بیشتر میکند.
مونرو با استفاده از تراکنش محرمانه ی حلقوی و آدرس های مخفی می تواند مشخصات گیرنده و فرستنده ی هر تراکنش را مخفی نگه دارد.
 حال شاید بپرسید امضای حلقوی چیست؟
برای درک امضای حلقوی به این مثال توجه کنید:
در بانکداری سنتی وقتی چکی را امضا می کنید ، هر کس این امضا را ببیند میتواند تشخیص دهد که این امضا متعلق به شماست.
اما فرض کنید امضای خود را با امضای چند شخص ناشناس دیگر ترکیب کنید و یک امضای جدید بسازید. دیگر افراد نمی توانند پی ببرند که این امضا متعلق به شما یا کس دیگر است.

درباب محبوبیت حلقوی!

درباب محبوبیت حلقوی!

مونرو قابل تعویض است!
مفهوم قابل تعویض بودن یعنی ، مثلا یک ۱۰ هزار تومانی قابل تعویض با دو ۵ هزار تومانی یا یک ۱۰ هزار تومانی دیگر است.
در بیت کوین این امکان وجود ندارد زیرا ممکن است یک بیت کوین از راه غیرقانونی به دست آمده باشد و در سیستم بیت کوین به دلیل اینکه تمام تبادل ها قابل پیگیری است مهم است که بیت کوین چگونه به دست آمده است اما در مونرو به دلیل آنکه از وضعیت قبلیش اطلاعاتی نداریم، قابل تعویض است.

 

تفاوت مونرو و بیتکوین

  • حفظ حریم خصوصی

سیستم شبکه این ارز دیجیتال طوری طراحی شده است که هویت دارندگان مونرو به طور کامل پنهان می‌ماند، به جز صاحبش هیچ شخص دیگری نمی‌تواند از اطلاعاتی مانند مقدار تراکنش‌ها و علت آنها با خبر شود.

غیر قابل ردیابی بودن ویژگی مهم مونروست

غیر قابل ردیابی بودن ویژگی مهم آن مرحوم است

همچنین بخوانید |  آشنایی با بلاکچین

 

  •  تمرکز زدایی

اگرچه هدف همه ارزهای دیجیتال تمرکز زدایی است اما مونرو آن را به معنای واقعی عملی کرده . شبکه مونرو با الگوریتم اثبات کار (POW) ایجاد شده است و توانایی استخراج خود را در اختیار همه دارندگانش قرار داده است در صورتی که بقیه ارزهای دیجیتال با الگوریتم اثبات کار استخراج را فقط در اختیار ماینرهای بزرگ قرار داده‌اند.

 

  • مقیاس پذیری

محدود بودن حجم بلاک در ارزهای دیجیتالی که بر پایه کد بیت کوین هستند مقیاس پذیری یا انعطافشان را کم کرده است. اما مونرو برای نامحدود بودن حجم بلاک های شبکه خود پاداش ماینرها را بدون تغییر طراحی کرده یعنی پاداش بلاک همیشه ۰.۳ سکه در دقیقه باقی می‌ماند. این روش مزیت‌های دیگری هم دارد، که از تورم و ایجاد بازار مالی جلوگیری می‌کند.

هاوینگ یک پدیده خلاقانس که توسط ناکوموتو اولین بار انجام شد

هاوینگ یک پدیده خلاقانس که توسط ناکوموتو اولین بار انجام شد

تغییر نکردن پاداش بلاک به ماینرها انگیزه می‌دهد همیشه به کار خود ادامه دهند، حتی با طولانی شدن زنجیره و اگر این کار را انجام ندهند پاداشی هم دریافت نمی‌کنند.  ولی با محدود شدن بلاک و کم شدن پاداش حتی کمتر از منفعت تراکنش انگیزه ماینرها نیز کم می‌شود، و برای داشتن منفعت بیشتر، تلاش می‌کنند با ایجاد شاخه‌ای جدید سود خود را بیشتر کنند.
از این رو با کم نشدن پاداش بلاک، تورم هم ایجاد نمی‌شود و انگیزه ماینرها برای استخراج همیشگی می‌شود. در نتیجه شبکه بلاک چین آن امن باقی می‌ماند.

  •  قابلیت معاوضه

ویژگی حریم خصوصی مونرو که آن را غیر قابل ردیابی کرده است، قابلیت معاوضه آن را نیز راحت‌تر کرده است. به عبارتی دیگر دارندگان مونرو، می‌توانند تعدادی از ارزها را با هم معاوضه کنند. چون تاریخچه ای از تراکنش‌ها وجود ندارد و مشخص نیست هر مونرو از کجا آمده است و ارزش همه مونروها همیشه یکسان باقی می‌ماند.

ولی ارزهای دیگر مانند بیت کوین با ثبت شدن تراکنش‌ها بین همه اعضای شبکه اطلاعات تراکنش همیشه آشکار است و اگر نقل و انتقالی در موارد غیر قانونی مانند فروش مواد مخدر انجام شود آن بیت کوین ناسالم می‌شود و مقداری از ارزش خود را از دست می‌دهد.

• تعداد سکه‌ها

پاداش استخراج مونرو همیشه ۰.۳ سکه در دقیقه ثابت باقی می‌ماند، در نتیجه با وجود اینکه در ابتدا تعداد ۱۸.۴ میلیون سکه برای استخراج مشخص شده است ولی پس از اتمام استخراج این تعداد، روند آن قطع نمی‌شود و ماینرها برای همیشه می‌توانند به استخراج خود ادامه دهند.

 

استخراج مونرو

بازه ی قیمتی ایسیک (ASIC) که سخت افزار طراحی شده مخصوص استخراج ارزهای دیجیتال است ، بین ۶۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار است.
از آنجایی که برای استخراج مونرو نیاز به دستگاهای ایسیک نیست و با کارت گرافیک میتوان آن را استخراج کرد پس نیاز به سرمایه اولیه زیادی نیست.

شما حتی میتوانید با رایانه شخصی خود مقدار قابل توجهی مونرو استخراج کنید

شما حتی میتوانید با رایانه شخصی خود مقدار قابل توجهی مونرو استخراج کنید

 

مزایای استخراج

زمانی که در سیستم مالی سنتی شخصی بخواهد مقدار مشخصی پول را ب شخص دیگری انتقال دهد ، اعتبار سنجی و ثبت این تراکنش توسط بانک صورت می گیرد.
اگر این تراکنش با مونرو انجام شود ، استخراج کنندگان اعتبار سنجی و ثبت تراکنش را به عهده دارد و این کار بدون نیاز به هیچ گونه بانکی صورت می‌گیرد.

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که : این کار چه نفعی به استخراج کنندگان می رساند؟
استخراج کنندگان در قبال استفاده از منابع خود (سخت افزار و نرم افزار) برای اعتبار سنجی تراکنش (که موجب بوجود آمدن یک بلوک جدید می شود) مونرو پاداش می گیرند.

استخراج هرز مونرو جدید حدود ۲ دقیقه زمان میبرد.  از آنجایی که میدانیم پاداش استخراج کنندگان ۴.۹۹ مونرو است، با یک حساب سرانگشتی میتوان فهمید که هر ۲۴ ثانیه یک مونروی جدید استخراج می شود.

برای استخراج مونرو چند روش وجود دارد، ولی قبل از اینکه به سراغ آنها برویم ، لازم است بدانید استخر استخراج مونرو چیست.

استخر های استخراج مونرو

قبل از شروع استخراج مونرو باید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید به صورت انفرادی مونرو را استخراج کنید یا می خواهید به یک استخر اسخراج ملحق شوید؟
در یک استخر استخراج مونرو، تعدادی از استخراج کنندگان آن در کنار هم جمع می شوند و قدرت سخت افزار های یکدیگر را باهم ترکیب می کنند چون این کار به آنها شانس بیشتری برای تایید تراکنش می دهد و پاداشی که آنها از استخراج مونرو دریافت می کنند نیز بین اعضای استخر تقسیم می شود.

اکثر استخر های استخراج برای ورود از شما هزینه ای دریافت می کنند که بین ۰ تا ۲ درصد متغیر است. تصور کنید ۵ درصد از کل قدرت سخت افزاری یک استخر استخراج متعلق به شما است. این به این معنی است که ۵ درصد از کل پاداشی که بوسیله ی استخراج این ارز بدست آمده است متعلق به شماست.

ماجرای استخر های مختلط ماینر ها!

ماجرای استخر های مختلط ماینر ها!

استخراج بصورت انفرادی برای مبتدیان توصیه نمی شود چون استخراج انفرادی پاداشی نخواهد داشت، مگر اینکه شما برای این کار سرمایه گذاری کرده باشید.
شما می توانید از بین استخر های اسخراج مونرو در بازار، یکی را برای ورود انتخاب کنید.

 

نام استخر هزینه ورود تعداد استخراج کنندگان
MineXMR.com ۱ درصد ۳۲۱۵۷ نفر
SupportXMR.com ۰.۶ درصد ۱۰۳۳۹نفر
Xmr.nanopool.org ۱ درصد ۳۰۱۳۲ نفر
Monero.crypto-pool.fr ۲ درصد ۲۱۹۱ نفر

 

 

روش استخراج مونرو

همانطور که پیش از این بیان شد، استخراج مونرو نیاز به سخت افزار خاصی ندارد و می توان آنرا با یک کامپیوتر شخصی استخراج کرد. اما باید این را هم در نطر بگیرید که هرچه سخت افزار کامپیوتر شما قوی تر باشد، استخراج بهتر خواهد بود.

ملاک های قوی بودن سیستم برای ماینینگ چیست؟
هش ریت بالا : سرعت هش، سرعت پردازش سخت افزار شماست.
مصرف برق پایین : هزینه برق بزرگترین هزینه استخراج است.

  • استخراج از طریق پردازنده رایانه یا لپتاب (cpu)

میتوانید از پردازنده سیستم شخصی خود برای ماینینگ مونرو استفاده کنید. حال باید سراغ نرم افزار های مخصوص اینکار برویم تا مونرو استخراج کنیم.
برای اینکار ترجیحا از نرم افزار XMR-STAK-CPU استفاده کنید. کافیست روی اینجا کلیلک کنید تا وارد سایت گیت هاب شده و این نرم افزار را دریافت کنید.
بعد از نصب نرم افزار آنرا به یک استخر معتبر متصل کنید و کار تمام است!

  • استخراج با پردازنده کارت گرافیک (gpu)

استفاده از کارت های گرافیکی یکی از معقول ترین روش های استخراج است. معقول بودن این روش به این علت است که اگر خرج بیشتری هم کنید نتیجه بیشتری خواهید گرفت.
کارت گرافیک های معروف AMD برای اینکار مناسب ترین هستند. بعد از تهیه و نصب آن کافیست نرم افزار XMR-STAK-AMD را نصب کرده و شروع به ماینینگ کنید. برای اینکار هم کافیست به گیت هاب مراجعه کنید. اما  اگر انتخاب شما کارت گرافیک های انویدیا بود میتوانید از XMR-STAK-NVIDIA استفاده کنید که از اینجا قابل دسترسی است.

کیف پول مونرو

بعد از استخراج مونرو باید به دنبال راهی برای نگهداری توکن های XMR خود در فضایی امن باشید.کیف پول های زیادی در این زمینه وجود دارند. برای شناخت و مقایسه این کیف پول ها به صفحه کیف پول ارز دیجیتال مراجعه نمایید.
هر چند که شاید هنوز کیف پول های سخت افزاری معتبری مثل TREZOR و Ledger Nano S از مونرو پشتیبانی نمیکنند، اما مونرو در برنامه توسعه اکثر کیف پول هاست. در این میان بعضی از کیف پول ها مثل کیف پول آنلاین کوین پیمنت از این ارز پشتیبانی میکنند.

 

سخن آخر

در مجموع میتوان گفت هرچند ارزهای دیجیتالی مثل مونرو در بسیاری از صرافی ها و کیف پول ها پشتیبانی نمیشوند، اما در آینده ممکن است جایگزین بیت کوین شوند!

در واقع مونرو همین الان به علت حفاظت از حریم خصوصی، سرعت، امنیت و تمرکز زدایی از بیتکوین گوی سبقت را ربوده است. باید ببینیم در آینده سرمایه گذاران چه دیدگاهی برای توسعه مونرو خواهند داشت؟

نظرتان را درباره‌ی مقاله «مونرو (monero) چیست؟» با ما درمیان بگذارید.

منبع:گت مونرو
3 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

یک نظر

  • سلام برای ماینینگ مونرو چه ابزاری نیاز داریم؟

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *