Play To Earn چیست؟ | همه چیز در مورد کسب درآمد با بازی کردن

۰۹ تیر ۱۴۰۲
Play To Earn چیست؟

Play To Earn یا بازی برای کسب درآمد مدتی است که بسیار محبوب شده است. برخی می گویند که بازی های کریپتو انقلابی در بازی های مدرن ایجاد خواهند کرد، در حالی که برخی دیگر در این مورد شک دارند. با ما همراه باشید تا در مورد بازی برای کسب درآمد صحبت کنیم.

امروزه بازی های ویدئویی به یک صنعت چندمیلیاردی تبدیل شده است. بر اساس برخی منابع، بازی‌ها از تلویزیون، فیلم، موسیقی و سرگرمی‌های درخواستی پیشی گرفته و به بزرگ‌ترین دسته رسانه های جهان تبدیل شده اند. با این حال، بسیاری از فعالیت های اقتصادی که در مورد بازی اتفاق می‌افتد متمرکز است و سود آن به طور کلی نصیب سازندگان می شود. نه فقط این، بلکه محتوای بازی را نیز کنترل می کنند، سیاست هایی را ایجاد می کنند و در موارد مختلف مثلاً کسب درآمد یا ارتقای بازی تصمیم می گیرند.

اگرچه این رویکرد تقسیم سود و مالکیت برای مدت طولانی ادامه داشته است، اما با ظهور بازی های سبک «بازی برای کسب درآمد» همه چیز در حال تغییر است. بازی برای کسب درآمد یک مدل کسب و کار بازی است که در فضای وب ۳ سروصدا ایجاد کرده است و فهمیدن دلیل آن دشوار نیست. تحت این مدل منحصر به فرد بازی، شرکت کنندگان، ارزهای دیجیتال و توکن های غیر قابل تعویض (NFT) به دست می آورند یا آنها را به عنوان هدیه از بازیکنان دیگر در طول بازی دریافت می کنند.

بازی برای کسب در آمد یا Play To Earn چیست؟

عبارت «بازی برای کسب درآمد» معنای واضحی دارد. در بازی که بر اساس این مدل ساخته شده بازیکنان می توانند با انجام بازی درآمد کسب کنند. بازی برای کسب درآمد یک مدل تجاری است که بر روی فناوری بلاک چین کار می کند. به زبان ساده، بازیکنان می توانند یک بازی انجام دهند و به طور بالقوه ارزدیجیتال کسب کنند.

اما این اتفاق چگونه رخ می دهد؟ در بازی های Play To Earn، بازیکنان می توانند دارایی های بالقوه ارزشمند درون بازی را در اختیار داشته باشند. این دارایی ها می تواند هر چیزی باشد، از کارت گرفته تا نوع خاصی از ارزدیجیتال. هرچه بازیکنان بیشتر بازی کنند، دارایی های بیشتری می توانند جمع آوری کنند.

در بازی های سنتی، این دارایی ها فقط در داخل بازی موردنظر ارزشمند هستند. اما در بازی های کسب درآمد، این دارایی ها ارزش واقعی دارند؛ به این معنا که می توانند با دیگر دارایی ها یا حتی ارز فیات مبادله شوند.

در واقع در هر لحظه، بازیکنان می توانند این دارایی ها را به دنیای واقعی منتقل کنند و آن ها را به ارزدیجیتال یا پول واقعی بفروشند. علاوه بر این، برخلاف بازی های سنتی، این بازی ها غیرمتمرکز هستند. این بدان معنی است که توسعه دهنده قادر به کنترل همه چیز از مرکز قدرت خود نیست.

در بازی های سبک بازی برای کسب درآمد، دارایی های درون بازی بین بازیکنان توزیع می شود. با شرکت در اقتصاد درون بازی، بازیکنان برای سایر بازیکنان و همچنین توسعه دهنده ارزش ایجاد می کنند. همه اینها به یک دلیل ساده اتفاق می کند: این بازی ها از دو چیز شامل سرگرمی و امکان کسب درآمد تشکیل شده اند. دو چیزی که مردم به دنبال آن هستند.

برای مطالعه مقاله بهترین بازی‌های متاورسی اینجا کلیک کنید.

بازی های ارزدیجیتال: بازی برای کسب درآمد

بازی های کسب درآمد معمولاً با نام بازی های ارزدیجیتال شناخته می شوند. این نام گذاری دلیل خوبی دارد. نقطه فروش اصلی بازی های Play To Earn این است که با انجام این بازی، می توانید ارزدیجیتال کسب کنید. در ذهن بازیکنان، این می تواند به این معنی باشد که اگر ارزش این ارزدیجیتال افزایش یابد، ممکن است یک شبه به شدت ثروتمند شوند.

اساساً، بازی های مبتنی بر کریپتو مقادیر کمی  ارزدیجیتال به بازیکنان پاداش می دهند. آنها با شرکت در کارها، مسابقات یا هر فعالیت دیگری که در بازی تعبیه شده، می توانند ارزدیجیتال جمع آوری کنند. در اینجا دو رویکرد اصلی وجود دارد که توسعه دهندگان می توانند استفاده کنند. مورد اول استفاده از ارزهای دیجیتال بومی و مورد دوم استفاده از ارزهای دیجیتال موجود است.

بهترین بازی های بلاک چین2022

بازی اکسی اینفنیتی (Axie Infinity)

۱. استفاده از ارزهای دیجیتال بومی در بازی برای کسب درآمد

توسعه دهندگان می توانند ارزدیجیتال بومی  یک بازی را در قالب توکن ایجاد کنند. برای تحقق این امر، آنها باید یک پروژه بلاک چین ایجاد کرده، توکن ها را طراحی کنند و با قراردادهای هوشمند معامله را ببندند. در اصل، این توکن ها مشابه ارزهای معمولی درون بازی عمل می کنند. با این تفاوت که در دنیای واقعی هم ارزش دارند.

محبوب ترین ارزهای دیجیتال بومی SLP و AXS هستند که در بازی معروف Axie Infinity استفاده می شوند. این ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم ساخته شده اند و درست مانند سایر ارزهای دیجیتال، ارزش آنها بالا و پایین می شود. در هر زمان، بازیکنان می توانند آنها را به بازیکنان دیگر بفروشند و مبلغی را دریافت کنند. دو نمونه دیگر از ارزهای دیجیتال بومی محبوب MANA و SAND هستند که به ترتیب مربوط به بازی های Decentraland و Sandbox هستند.

۲. استفاده از ارزهای دیجیتال موجود در بازی برای کسب درآمد

توسعه  دهندگان می توانند رویکرد دوم را برای توسعه بازی های مبتنی بر مدل Play To Earn در پیش بگیرند و به ارزهای دیجیتال موجود تکیه کنند. به عنوان مثال، بیت کوین، اتریوم، دوج کوین، کاردانو و غیره. همه اینها نام های آشنایی هستند. به همین دلیل، بسیاری از بازی های مبتنی بر ارزهای دیجیتال نیز به نام آن ها نامگذاری شده اند. به عنوان مثال، بیت کوین Tycoon، بیت کوین پاپ و غیره. نمونه های دیگر بازی هایی هستند که نام crypto در آنها دیده می‌شود که از جمله آنها می توان به CryptoKitties و Crypto Dragons اشاره کرد.

با اینکه این بازی ها مستقیماً با برخی از ارزهای دیجیتال معتبر به بازیکنان پاداش می دهند، ممکن است مدتی طول بکشد تا مقدار قابل توجهی جمع شود. به عبارت دیگر، فرایند کسب درآمد معمولاً طولانی است و پرداخت ها کم اما واقعی هستند.

 سند باکس بهترین بازی های بلاک چین 2022

بازی سندباکس (Sandbox)

Play To Earn مبتنی بر NFT

بدون صحبت در مورد NFT، هیچ صحبتی در مورد بازی های سبک کسب درآمد وجود ندارد. NFTها دارایی های جمع آوری شده مجازی هستند. آنها می‌توانند در انواع مختلف، از تصاویر گرفته تا موسیقی، وجود داشته باشند.

در بازی، آنها معمولاً به عنوان چیزهایی ظاهر می شوند که بازیکنان به هر حال جمع آوری می کنند. به عنوان مثال، شخصیت ها، آیتم ها، پوسته ها یا سرزمین های مجازی.

NFTها دارایی های منحصر به فرد و غیرقابل جایگزینی هستند که تکرار آنها غیرممکن است. آنها را معادل نقاشی مونالیزا در نظر بگیرید. فقط به جای دنیای واقعی در بازی وجود دارند. این دارایی ها نه فقط در بازی، بلکه در بلاک چین ذخیره می شوند. همچنین، هر یک از آنها ارزش خاص خود را دارد.

فرض کنید دو بازیکن در یک بازی Play To Earn دو شخصیت NFT تقریباً یکسان در یک بازی دارند. اما یکی از آنها کلاه ایمنی قرمز دارد و دیگری کلاه ایمنی آبی دارد. اگر قرار باشد معامله کنند، در نهایت یکی از آنها شخصیت ارزشمندتری نسبت به دیگری دارد.

آیا بازی های کسب درآمد مبتنی بر NFT رایگان هستند؟

در واقع سوال این است که آیا این بازی ها فقط NFT به بازیکنان می دهند؟ خب این بستگی به توسعه دهنده دارد. برخی از توسعه دهندگان بازی های خود را رایگان می کنند. بدین ترتیب بازیکنان می توانند به  عنوان جایزه برای انجام بازی، NFT دریافت کنند. تنها چیزی که لازم است کمی زمان و تعامل است.

برخی دیگر از توسعه دهندگان ممکن است چیزی بیش از زمان درخواست کنند. آنها از بازیکنان می خواهند که حتی برای شروع بازی، سرمایه گذاری اولیه انجام دهند. به طور دقیق‌تر، آنها باید NFTها را از بازیکنان دیگر خریداری کنند. این بازی ها به عنوان بازی های پرداختی نیز شناخته می شوند.

این دو نوع بازی (رایگان و پرداختی) با وجود تفاوت هایی که دارند، همچنان در یک دسته قرار می گیرند. در هر دو، بازیکنان می توانند نوعی ارزش تولید کنند که سود بالقوه به همراه دارد؛ یعنی هر دو از نوع Play To Earn هستند.

مالکیت NFT در بازی های Play To Earn متعلق به کیست؟

NFTها دارایی بازیکنان هستند. پس به توسعه دهنده، بازی یا هیچ کس دیگری تعلق ندارند. حتی اگر بازی خاموش شود، آنها در مالکیت بازیکنان باقی می‌مانند. اکنون این سوال مطرح می شود که بازیکنان با مالکیت NFT چه کاری می توانند انجام دهند؟ این مورد کاملاً به آنها بستگی دارد.

معمولاً بازیکنان تمام تلاش خود را برای افزایش ارزش NFTهای خود انجام می دهند. این بدان معنی است که آنها باید بازی را انجام دهند و برای مدتی به آن متعهد شوند. بعد از این می توانند آنها را معامله کنند. بازیکنان می توانند NFTهای خود را خارج از بازی ببرند و در بازارهای اختصاصی مختلف عرضه کنند. اگر موفق به فروش آن ها شوند، به صورت ارزدیجیتال پول دریافت می کنند.

بهترین بازی‌ها برای کسب درآمد کدامند؟

با افزایش تعداد پروژه های بازی برای کسب درآمد، رقابت در بازار شدیدتر می شود. قبل از پرداختن به ادامه بحث، بیایید برخی از بهترین نمونه های موجود در بازار را فهرست کنیم:

  1. Axie Infinity
  2. The Sandbox
  3. Decentraland
  4. Sorare
  5. Gods Unchained
  6. Alien Worlds
  7. Blankos Block Party
  8. Zoo Crypto — World
  9. Rumble Kong League
  10. Splinterlands

برای مطالعه بیشتر می‌توانید مقاله بهترین بازی‌های بلاک چین را مطالعه نمایید.

چگونه طرح های اقتصادی مختلف Play To Earn کار می کنند؟

هنگام طراحی یک طرح اقتصادی بازی برای کسب درآمد، توسعه دهندگان نمی توانند فقط به سود خود فکر کنند. در اینجا، بازیکنان و توسعه دهندگان چیزی شبیه به شرکای تجاری هستند. نقش بازیکنان در مشارکت، نگهداری دارایی های ارزشمند و توزیع آنها از طریق تجارت است. پس طرح باید به گونه ای باشد که بازیکنان بیشتری را وارد بازی کند. به طور همزمان، با افزایش تقاضا برای مجموعه NFT بازی، سود توسعه دهندگان نیز افزایش می یابد.

در اینجا یک نکته کلیدی در مورد مدل Play To Earn وجود دارد که توسعه دهندگان باید به آن توجه کنند. تولید NFT هزینه دارد و باید نتیجه دهد. توسعه دهنده از کاهش کارمزد تراکنش درآمد کسب می کند. هر بار که یک NFT تغییر می کند، این به معنای سود برای توسعه دهنده است.

فرض کنید هزینه حق امتیاز برای یک NFT ۵ درصد تعیین شده است. سازنده اصلی (توسعه دهنده) هر بار که این NFT به بازیکن دیگری فروخته شود، درآمد کسب می کند. بنابراین، توسعه دهندگان باید مطمئن شوند که یک کارمزد سودآور تعیین می کنند. علاوه بر این، آنها باید به طور مداوم بازیکنان را به انتقال این دارایی ها تشویق کنند.

همین اصل در مورد بازی هایی که بر روی ارزهای دیجیتال بومی اجرا می شوند نیز صدق می کند. در مورد بازی هایی که ارزهای دیجیتال موجود را عرضه می کنند چطور؟ چگونه پول در می آورند؟ خب در بیشتر موارد با نمایش تبلیغات به بازیکنان، درآمد حاصل می شود. عامل کلیدی در اینجا زمان است. تا زمانی که بازیکنان زمان زیادی را صرف انجام بازی ها می کنند تا مقداری ارزدیجیتال به دست آورند، توسعه دهندگان باید به اندازه کافی درآمد تبلیغاتی داشته باشند.

علت محبوبیت بازی برای کسب درآمد چیست؟

بازی های سبک بازی برای کسب درآمد باعث تغییرات بزرگی شده اند. این تغییرات نه تنها نحوه توسعه بازی ها، بلکه نحوه درک بازیکنان از آنها را نیز شامل می شود. ماهیت این بازی ها به این صورت است که  بازیکنان شروع به درک ارزش خود می کنند. آنها دیگر به ارتباطات یک طرفه و اقتصادهای حریص بسنده نمی کنند. آنها خواهان مشارکت بیشتر در بازی ها هستند و می خواهند دارایی هایی را که برای به دست آوردن آنها تلاش کرده اند، داشته باشند. با این حال، برای برخی از بازیکنان، این چیزها چندان مهم نیست. برای آنها، همه چیز به کسب درآمد ختم می شود.

بازی برای کسب درآمد در کشورهای در حال توسعه

در برخی کشورها بازیکنان، بازی های کسب درآمد را راهی برای امرارمعاش می دانند. بهترین مثال از این مورد کشور فیلیپین است. زمانی که بیماری همه گیر کرونا شروع شد، نرخ بیکاری در این کشور تا ۴۰ درصد افزایش یافت. علاوه بر این، حداقل دستمزد در این کشور نسبت به دیگر کشورهای در حال توسعه پایین است. این موارد باعث شد بازی Axie Infinity در فیلیپین به یک پدیده تبدیل شود. در آن زمان، بازیکنان می توانستند با استفاده از ارز SLP تا ۱۰۰۰ دلار در ماه درآمد کسب کنند.

همه اینها تا آنجا پیش رفت که دولت فیلیپین اعلام کرد افرادی که برای امرارمعاش این بازی را انجام می دهند باید شروع به پرداخت مالیات کنند. همان طور که احتمالاً می دانید، Axie Infinity یک نوع بازی با پرداخت پول است. سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که فیلیپینی ها چگونه هزینه ورودی را پرداخت می کنند؟

برای غلبه بر این مانع، بازیکنان جوامع اجاره NFT را تشکیل دادند. در این جوامع، صاحبان توکن های غیرقابل تعویض،Axieهای خود را با هزینه اندک به بازیکنان اجاره می دهند. بازیکنان جدید سپس می توانند Axie Infinity را بازی کنند و بدون پرداخت های اولیه قابل توجه، در یک بازی Play To Earn ارزدیجیتال کسب کنند.

چرا بازی های برای کسب درآمد از شبکه های بلاک چین مانند بایننس استفاده می کنند؟

شبکه های بلاک چین را به عنوان قفسه های دیجیتالی عظیم در نظر بگیرید. تمام دارایی های متعلق به افراد در این قفسه ها ذخیره می شود. خطر سرقت قفسه های معمولی در مورد شبکه های بلاک چین صدق نمی کند زیرا تغییر، حذف یا تکرار اطلاعات موجود در بلاک چین سخت تر است. شبکه های بلاک‌چین به لطف طراحی ذخیره سازی اطلاعات، اطلاعات خود را ایمن می کنند. اطلاعات در شبکه ای از کامپیوترهای توزیع شده قرار دارد که توسط کاربران نگهداری می شود و هر کدام یک کپی از داده های بلاک چین را در خود دارند. این بدان معنی است که اطلاعات تا زمانی وجود دارد که شبکه کامپیوترها (گره‌ها) به درستی کار کند.

هر بازی کسب درآمد با داشتن انبار اطلاعات دیجیتال ایمن، از این شبکه های بلاک چین برای جلوگیری از هر گونه کلاهبرداری، فساد، اطلاعات نادرست و موقعیت های تکراری استفاده می کند.

از آنجا که بازی های سبک کسب درآمد حول NFT و ارزهای دیجیتال درون بازی می چرخند، حفاظت از اطلاعات این دارایی های دیجیتال حیاتی است. از آنجا که سطح نادر بودن یک NFT نقش بسیار زیادی در ارزش آن NFT از نظر پولی ایفا می کند، هرگونه تغییر در اطلاعات آن NFT می تواند مشکلات بزرگی برای اکوسیستم اقتصادی بازی ایجاد کند. شبکه های بلاک چین از وقوع چنین موقعیت هایی جلوگیری می کنند و دارایی های دیجیتالی هر کاربر را تغییرناپذیر و شخصی می سازند.

آینده بازی های Play To Earn چگونه است؟

همان‌طور که فناوری بلاک چین به جریان اصلی تبدیل شده و متاورس تکامل می یابد، شاهد تعداد بیشتری از مردمی خواهیم بود که بازی های Play To Earn را انجام می دهند. الکسیس اوهانیان، یکی از بنیانگذاران Reddit، حتی می گوید که در پنج سال آینده، گیمرها فقط دوست دارند بازی هایی را انجام دهند که به آنها امکان کسب درآمد را می دهد نه بازی های سنتی. از این گذشته، مردم به طور فزاینده ای هوشیار شده و نمی‌خواهند زمان خود را تنها صرف سرگرمی کنند.

کارشناسان همچنین بر این باورند که در آینده، چندان دور نیست که بتوان به عنوان یک گیمر حرفه ای درآمد خوبی کسب کرد. تا به حال، فقط گیمرهای متخصص با بازی کردن پول در می آوردند، اما بازی های کسب درآمد به هر کسی اجازه می دهد حتی اگر بهترین مهارت های بازی را نداشته باشد، درآمد کسب کند. بیشتر این بازی های مبتنی بر بلاک چین، شامل ارزهای دیجیتال هستند که ارزش آن ها را بسیار بیشتر از بازی های غیر بلاک چینی می کند. پتانسیل درآمد این بازی ها به عنوان یک آهنربا برای جامعه متنوعی از گیمرها که دارای سطوح مختلف تخصص و تجربه بازی هستند، عمل می کند.

اینها دلایلی است که باعث می شود میلیون ها دلار به بازی های مبتنی بر بلاک چین تزریق شود. چنین سرمایه  گذاری های عظیمی  توسط بزرگان صنعت و پیش بینی های رشد آینده توسط کارشناسان، همگی به یک چیز اشاره می کنند و آن این است که بازی های Play To Earn آینده روشنی دارند.

منابع:

https://medium.com/udonis/play-to-earn-games-101-how-do-they-work-56b07ad2117c

https://spintop.network/gamepedia/academy/what-is-a-play-to-earn-game?gclid=Cj0KCQiAorKfBhC0ARIsAHDzsltKMEXfwj6tOfXyofqGWPfIvB5Y5iRPebw9VLHq7gVz-G-6WMKiilMaAoFdEALw_wcB

https://builtin.com/blockchain/play-to-earn

https://www.leewayhertz.com/play-to-earn-games/

 

نظرتان را درباره‌ی مقاله «Play To Earn چیست؟ | همه چیز در مورد کسب درآمد با بازی کردن» با ما درمیان بگذارید.

7 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدیه اسلامی تبار
خوشحالم با تولید محتوای با کیفیت، سطح وب فارسی رو ارتقا می دهیم. امروز سردبیر میهن سیگنال هستم و این هنوز شروع رویاپردازی های منه ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *