علت ریزش بیت کوین | ریزش بیت کوین تا کی ادامه دارد؟

۱۶ دی ۱۴۰۱
علت ریزش بیت کوین | ریزش بیت کوین تا کی ادامه دارد؟

امسال شاهد کاهش قابل توجه قیمت در بازار ارزهای دیجیتال بودیم. یکی از مهم ترین این ارزها بیت کوین است که از قله ۶۷۵۵۹ دلار تا محدوده ۱۵۵۰۰ دلار سقوط کرد. ما در این مطلب قصد داریم در مورد دلایل ریزش قیمت بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال و زمان پایان آن با شما صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

وضعیت فعلی بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین

بیت کوین همچنان در محدوده زیر ۲۰۰۰۰ دلار گیر کرده و از زمان رسیدن به رکورد ۶۸۰۰۰ دلاری در نوامبر سال گذشته، بیش از دو سوم ارزش خود را از دست داده است. وضعیت دیگر ارزهای دیجیتال نیز مشابه بوده است. ارزش اتریوم کمتر از یک چهارم بالاترین قیمت ۴۷۰۰ دلاری خود است، در حالی که برخی از ارزها مانند Luna به طور کامل سقوط کرده و میلیاردها تومان ضرر برای سرمایه گذاران به همراه داشته است.

هر واحد بیت کوین با نماد اختصاری BTC یک ارزدیجیتال با قیمت ۶۹,۴۸۵.۷۲ ارزش بازار ۱,۳۶۹,۰۰۴,۲۰۶,۴۵۹$ است. قیمت این ارز دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته %-۳۸.۳۸۱۸ تغییر کرده است. در بین تمام ارزهای دیجیتال، Bitcoin رتبه ۱ را به خود اختصاص داده است و حجم معاملات روزانه آن ۳۲,۵۲۵,۲۷۵,۵۰۵$ است.


آیا ریزش بیت کوین تمام شده است؟

تحلیل بلند مدت بیت کوین هشدار می دهد که بیت کوین ممکن است تا قبل از پایان سال ۲۰۲۲ به ۱۲ هزار دلار هم برسد. در واقع تحلیلگران پیش بینی می کنند که :

بیت کوین ممکن است تا پایان سال ۲۰۲۲ بیشتر از این پایین بیاید.

بازار کریپتو از پایان سال ۲۰۲۱ به حالت رکود کامل رفت و یک فصل فروش پیش بینی نشده را آغاز نمود. حتی افراد مشهور مانند غول های فناوری مانند ایلان ماسک ، پیتر شف و جاستین سان و سی زی بایننس، در مورد کاهش ارزش ارزهای دیجیتال و تأثیر آن بر آنها صحبت کرده اند.

قیمت بیت کوین از قله 2021 تا امروز-آیا ریزش بیت کوین تمام شده؟

قیمت بیت کوین از قله ۲۰۲۱ تا امروز-آیا ریزش بیت کوین تمام شده؟

نظر کارشناسان در مورد وضعیت بازار ارزهای دیجیتال و ریزش بیت کوین

زمانی که بیت کوین سقوط کرد، کل بازار کریپتو را نیز به همراه خود پایین برد. برای مدت طولانی، بیت کوین در بالای مرز ۳۰۰۰۰ دلار آمریکا قرار داشت اما به طور ناگهانی به زیر این سطح سقوط کرد و سرمایه گذاران را نسبت به چشم انداز آینده بیت کوین نگران کرد. در حال حاضر بیت کوین در محدوده ۱۷۰۰۰ دلار آمریکا تثبیت شده است. اما به نظر می رسد که تحلیلگران رمزارز در مورد ثبات آن مطمئن نیستند.

در بحبوحه سقوط بزرگ کریپتو و ریزش قیمت بیت کوین، این رمزارز در این هفته شاهد رشد بود زیرا قیمت آن از محدوده ۱۶۱۹۸ به سطح ۱۷۱۵۹ دلار آمریکا رفت. اما پس از آن دوباره کمی افت کرد و نتوانست وضعیت صعودی خود را حفظ کند. کارشناسان بر این باورند که بیت کوین ممکن است بیشتر از این پایین بیاید و حتی حمایت ۱۲۰۰۰ دلار آمریکا را نیز لمس کند.

اما در مقابل اگر قیمت بیت کوین بتواند بالاتر از ۱۹۰۰۰ دلار تثبیت شود، با توجه به وضعیت میانگین های متحرک، احتمال تغییر روند نزولی وجود دارد.

گزارش ها نشان می دهند که سرمایه گذاران بیت کوین در حال بازگشت هستند، حتی اگر آلت کوین های اصلی به ریزش ادامه دهند. تحلیلگران اعلام کرده اند که افزایش قیمت تصاعدی یکی از آخرین چیزهایی است که سرمایه گذاران باید از این ارز دیجیتال انتظار داشته باشند.

علاوه بر این، بازار کریپتو به طرز عجیبی از بازار سهام پیروی می کند که توسط چندین عامل کلان اقتصادی و مالی جهانی هدایت می شود. این یکی از دلایل متعددی است که باعث می شود سرمایه گذاران از دارایی های پرریسک تر مانند بیت کوین به سوی پناهگاه های امن مانند املاک و مستغلات و طلا فرار کنند.

سخن بنیان گذار بایننس در خصوص ریزش بیت کوین

سخن بنیان گذار بایننس در خصوص ریزش بیت کوین

سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال بعد از ریزش بیت کوین

با توجه به الگوهای تاریخی مربوط به پدیده هاوینگ بیت کوین، امسال قرار نیست سرمایه گذاران زیادی در بازار ارزهای دیجیتال حضور داشته باشند. سال ۲۰۲۲ مشابه بازار نزولی کریپتو در سال ۲۰۱۸ بود. شاخص های کلیدی تخمین زده اند که با توجه به ریزش های قبلی در شرایط نزولی بازار، قیمت BTC می تواند چیزی بین ۱۴۰۰۰ تا ۲۱۰۰۰ دلار آمریکا باشد.

چنین تحولات قیمتی عموماً سرمایه گذاران را از تنوع بخشیدن به سبد سرمایه گذاری خود با افراط در دارایی های دیجیتال منصرف می کند. اگر ریزش بیت کوین ادامه داشته باشد و قیمت آن به کمتر از ۱۴۰۰۰ دلار سقوط کند، در واقع منجر به از دست دادن حدود ۸۰٪ از ارزش آن نسبت به بالاترین قیمت یعنی ۶۸۰۰۰ دلار شده است.

با این حال سرمایه گذاران زیادی وجود دارند که عاشق نوسان ارزهای دیجیتال هستند. آنها با خوشحالی در شرایط خاص روی بیت کوین سرمایه گذاری می کنند. صرافی های بزرگ ارزهای دیجیتال گزارش داده اند که فعالیت ها در بازار ارزهای دیجیتال به طور تصاعدی افزایش یافته و روندهای گسترده تری دنبال می کنند. سرمایه گذاران حرفه ای بیشتری به بازار می پیوندند و بیت کوین را پذیرفته اند، که نشان می دهد بیت کوین هنوز بزرگترین و قابل اعتمادترین سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال تا به امروز است.


 

علت اصلی ریزش بیت کوین چیست؟

در مورد این سقوط قیمت می توان گفت مجموعه ای از عوامل دست به دست هم داده اند. شرایط اقتصاد ماکرو بسیار منفی است. در کنار این عوامل ماکرو، عوامل بسیار منفی خاص فضای کریپتو مانند ماجرای مسدود کردن برداشت توسط سلسیوس و مسدود کردن موقت برداشت توسط بایننس و لغزش برابری استیبل کوین ترون با دلار نیز بر شدت نزولی شدن بازار رمزارزها افزوده است. اخیرا هم هک و ورشکستگی صرافی FTX و به دنبال آن BlockFi و نیز از بین رفتن ارزش استیبل کوین لونا و سقوط شبکه ترا نیز تاثیر زیادی بر طولانی شدن وضعیت نزولی بازار رمزارزها داشته است.

علت اصلی ریزش بیت کوین چیست؟

این موارد مهمترین علت ریزش بیت کوین هستند.

طبق گزارش کوین بیس و به نقل از کوین تلگراف، فروپاشی FTX، سومین صرافی غیرمتمرکز جهان، بحران نقدینگی ایجاد کرده که احتمالاً موجب افزایش طول مدت زمستان سخت ارزهای دیجیتال خواهد شد. سرمایه گذاران سازمانی زیادی که سرمایه خود را در این پلتفرم قرار داده بودند با ورشکستگی آن دچار مشکل شده اند. سرمایه گذاران خرد هم با از دست دادن وجوه خود در جریان این اتفاق از فضای ارزهای دیجیتال زده شده اند.

پیش از این، سقوط استیبل کوین TerraUSD و رمزارز پشتیبان آن یعنی لونا هم موجب زیان ۴۰ میلیارد دلاری سرمایه گذاران و اثر دومینویی در بازار ارزهای دیجیتال شد.

در واقع ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین ماه هاست که با مشکل مواجه شده اند و عوامل متعددی از افزایش تورم گرفته تا افزایش مقررات و سرکوب استخراج کریپتو در کشورهایی مانند چین، باعث این امر شده است. به نظر می رسد که خریداران ارزهای دیجیتال در مواجهه با تورم جهانی و ریزش بیت کوین از ارزهای دیجیتال دور شده و به سمت سرمایه گذاری های کم خطرتر حرکت می کنند.

تحلیلگران صرافی ارز دیجیتال Bitfinex می گویند:

«سطوح مارپیچی تورم باعث شده است که بازارهای مالی جهانی ریزش کنند زیرا چشم انداز رکود جهانی بزرگ به نظر می رسد».

این امر باعث می شود تمام دارایی هایی که بیش از یک دهه از سیاست های پولی تسهیل کننده بانک های مرکزی بهره مند شده اند، در برابر اصلاحات با افزایش نرخ های بهره آسیب پذیر شوند.

مورگان استنلی می گوید علاقه سرمایه گذاران نهادی به ارزهای دیجیتال، آن را نسبت به تغییر نرخ های بهره حساس تر می کند و باعث می شود بیشتر شبیه بازار سهام سنتی رفتار کند.

سرمایه گذاران خرد، دیگر معامله گران مسلط بر ارزهای دیجیتال نیستند. بیشترین نسبت حجم معاملات روزانه کریپتو مربوط به مؤسسات مربوط به ارز دیجیتال مانند صرافی ها و صندوق های سرمایه گذاری کریپتو است که بیشتر آن از معاملات آنها با یکدیگر ناشی می شود.


ریزش بیت کوین تا کی ادامه دارد؟

چانگ پنگ ژائو، بنیانگذار بزرگترین صرافی بایننس ، گفته است که بهبود بیت کوین از سقوط اخیر ممکن است سال ها طول بکشد:

«من فکر می کنم با توجه به این کاهش قیمت، از بالاترین قیمت ۶۸۰۰۰ دلاری به ۲۰۰۰۰ دلار در حال حاضر، احتمالاً مدتی طول می کشد تا بازگردیم»

مایکل ون دپاپ تحلیل گر مشهور ارز دیجیتال نیز معتقد است با توجه به طولانی تر شدن زمستان ارزهای دیجیتال، سال جاری بدترین سال برای قیمت ها بوده و حداقل تا آغاز سال ۲۰۲۳ نمی توان به بازیابی بازار امید داشت.

با این حال، کارشناسان دیگر نسبت به آینده ارزهای دیجیتال خوش بین هستند. کیانا دانیال، بنیانگذار Invest Diva و نویسنده Cryptocurrency Investing For Dummies، می گوید:

«آنچه که من از بیت کوین انتظار دارم، نوسان کوتاه مدت و رشد بلندمدت است».

نمودار فروش بیت کوین توسط سرمایه گذاران عمده - منبع : Material Indicators

نمودار فروش بیت کوین توسط سرمایه گذاران عمده – منبع : Material Indicators

شرکت بزرگ حسابداری PricewaterhouseCoopers گزارش سالانه صندوق پوشش ریسک جهانی خود را در اوایل ماه ژوئن منتشر کرد. نتایج این گزارش نشان داد در حالی که کل بازار کریپتو نزولی و ریزش بیت کوین کاملاً مشهود بود، دیدگاه مدیران به شدت نسبت به بیت کوین صعودی باقی ماند و ۴۲ درصد پیش بینی کردند بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۲ بین ۷۵ تا ۱۰۰ هزار دلار خواهد بود. ۳۵ درصد هم قیمتی بیش از ۵۰۰۰۰ دلار را پیش بینی کردند.

طبق آخرین گزارش CNBC، بسیاری از کارشناسان ارزهای دیجیتال معتقدند روند صعودی قبلی بیت کوین حداقل در آینده نزدیک تکرار نخواهد شد و افزایش قیمت در بهترین حالت تا قله های قبلی ثبت شده رخ خواهد داد. کارشناسان عقیده دارند فاجعه FTX و اتفاقات بد سال ۲۰۲۲ مشت محکمی به صورت ارزهای دیجیتال بود اما آنقدر کاری نبود که این بازار نوظهور پرنوسان و پرسود را ناک اوت کند.

جمع بندی ریزش بیت کوین

سرمایه گذاران در مورد تأثیر رویدادهای جهانی بر بازار ارزهای دیجیتال کاملاً نگران هستند. حتی پس از نوسانات گسترده در بازار ارزهای دیجیتال، بیت کوین هنوز توسط برخی از کشورهای بزرگ پذیرفته نشده است. در واقع، کریپتو نقش بزرگی در جنگ اوکراین و روسیه داشت، به طوری که قانونگذاران اتحادیه اروپا قصد داشتند بیت کوین را به طور کامل ممنوع کنند! با این وجود، سرمایه گذاران BTC تلاش می کنند تا موقعیت آن را به عنوان برترین ارز دیجیتال جهان حفظ کنند. اما کاهش بیشتر ارزش آن ممکن است راه را برای پیشی گرفتن آلت کوین های بزرگ مانند اتریوم در آینده هموار کند.

پیش بینی پایان دقیق روند نزولی فعلی بازار غیرممکن است اما چیزی که واضح است این است که بازیابی قیمت ها در بهترین شرایط به ماه ها و در بدترین شرایط به سال ها زمان نیاز دارد. احتمالاً پیش از تغییر روند، وضعیت از این هم بدتر خواهد شد بنابراین بهتر است سرمایه گذاران در این شرایط تنها وجوهی را در این بازار پرنوسان سرمایه گذاری کنند که توان از دست دادن آن را دارند زیرا ممکن است بازار به این زودی بازیابی نشود.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «علت ریزش بیت کوین | ریزش بیت کوین تا کی ادامه دارد؟» با ما درمیان بگذارید.

7 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

‫2 نظر

  • سلام و خسته نباشید من داخل واتساپ یه پیام از اکانتی که یوزر و پسورد از سایت usdtbsa.com دریافت کردم داخل اکانت تتر هست میخاستم ببینم میتونم برداشت کنم یا خیر ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *