ارزدیجیتال آپتوس چیست؟ | بررسی آینده و پیش بینی قیمت ارز Aptos

۰۴ اسفند ۱۴۰۱
ارزدیجیتال آپتوس چیست؟

اگر به دنبال پروژه های ارزدیجیتال جدید برای سرمایه گذاری هستید، ارزدیجیتال آپتوس مطمئناً یک گزینه امیدوارکننده است که اخیراً سروصدای زیادی در دنیای کریپتو ایجاد کرده است. این رمزارز هنوز در مرحله برنامه ریزی است، اما ویژگی های آن بسیار زیاد است. Aptos قصد دارد مقیاس پذیری را افزایش دهد، در حالی که برخی از گزینه های امنیتی و قابلیت استفاده منحصر به فرد را نیز ارائه می دهد.

به چپ و راست بکشید.
نام ارز دیجیتال Aptos (Aptos)
نام اختصاری APT
قیمت Aptos ۶.۹۷ دلار
رتبه در سایت کوین مارکت کپ ۲۸
حجم معاملات روزانه ۲۴۰,۳۱۶,۸۸۲ دلار
عرضه ی کل ۱,۱۰۱,۴۷۹,۸۳۱ دلار
مقدار در گردش ۴۵۰,۹۰۹,۱۸۶ دلار
وب سایت رسمی https://aptosfoundation.org
وایت پیپر https://aptosfoundation.org/whitepaper

آپتوس (Aptos) چیست؟

Aptos یک بلاک چین لایه ۱ است که از زبان برنامه نویسی Move (یک زبان مبتنی بر Rust) استفاده می کند. این زبان در ابتدا برای Diem ایجاد شد و از آنجا که آپتوس توسط توسعه دهندگان Diem ایجاد شده از همین زبان استفاده می کند. این ارزدیجیتال به کاربران وعده افزایش مقیاس پذیری، قابلیت اطمینان، امنیت و قابلیت استفاده را می دهد. پیدایش Aptos در ۱۲ اکتبر ۲۰۲۲ اتفاق افتاد و شبکه اصلی بلاک چین آن با نام Aptos Autumn در ۱۷ اکتبر ۲۰۲۲ راه اندازی شد. این بلاک چین تاکنون میلیون ها دلار از سرمایه گذاران جمع آوری کرده است. آپتوس موتور اجرای موازی، سطح امنیت بالا و هزینه های تراکنش پایین دارد.

بلاک چین Aptos به دلیل گذشته جذابش هیاهوی زیادی ایجاد کرده است. تمرکز اصلی آن بر ایجاد یک بلاک چین سریع و مقیاس پذیر است. علاوه بر این، امیدوار است ویژگی های اضافی را ارائه دهد که باعث می شود کریپتو برای کاربران عادی در دسترس تر باشد.

ارزدیجیتال آپتوس (APT) چیست؟

ارزدیجیتال آپتوس (APT) چیست؟

رتبه فعلی ارز آپتوس – عکس از سایت کوین مارکت کپ (coinmarketcap)

ارزدیجیتال آپتوس که با نماد APT شناخته می شود توکن بومی پلتفرم Aptos است. توکن APT برای پرداخت هزینه تراکنش در شبکه Aptos استفاده می شود. در واقع کارمزد تمام تراکنش های شبکه بر مبنای توکن APT مشخص می شود. اعتبارسنج ها این فرصت را دارند تا تراکنش های با بالاترین ارزش را در شبکه Aptos به ترتیب اولویت انجام دهند و تراکنش های با ارزش کمتر را کنار بگذارند. نتیجه این است که بلاک چین آپتوس همچنان می تواند زمانی که سیستم شلوغ است، به طور کارآمد عمل کند. در نهایت، هزینه های شبکه نیز مستقر می شود تا هزینه استفاده از Aptos متناسب با هزینه های استقرار سخت افزار، نگهداری و عملیات گره باشد.

علاوه بر این، APT می تواند برای رای دهی حاکمیتی در مورد ارتقای پروتکل و فرایندهای درون/خارج از زنجیره، و ایمن سازی بلاک چین از طریق مدل اثبات سهام استفاده شود.

اعتبارسنج هایی که حداقل تعداد توکن های APT را در اختیار دارند می توانند در اعتبارسنجی تراکنش در بلاک چین Aptos شرکت کنند. مزیت اعتبارسنجی این است که آنها می توانند در مورد تقسیم پاداش ها بین خود و سهامداران مربوطه تصمیم بگیرند. از سوی دیگر، سهامداران می توانند هر تعداد اعتباردهنده را انتخاب کنند تا توکن های خود را با آنها به اشتراک بگذارند تا یک بخش از پیش توافق شده از جوایز دریافت کنند. در پایان هر دوره، جوایز بین اعتباردهندگان و سهامداران توزیع می شود.

در حال حاضر، حداکثر نرخ پاداش برای سهامداران از ۷٪ در سال شروع می شود و این مقدار در هر دوره ارزیابی خواهد شد. با این حال، حداکثر پاداش استیکینگ ۱.۵٪ در سال کاهش می یابد تا زمانی که به ۳.۲۵٪ در سال برسد. با این حال، تمام مقادیر و مکانیسم های پاداش را می توان با رای دهی حاکمیتی تغییر داد.

بنیانگذاران ارز آپتوس (Aptos) چه کسانی هستند؟

تیمی که در پشت ارزدیجیتال آپتوس قرار دارد با نام Aptos Labs شناخته می شود. اعضای این تیم توسعه دهندگان، مهندسان و استراتژیست ها را رهبری می کنند. دو تن از مهم ترین اعضای این تیم شیخ و چینگ نام دارند. این دو نفر زمانی با هم آشنا شدند که روی پروژه بلاک چین Diem در متا کار می کردند. شیخ در مقیاس بندی محصولات تخصص دارد و در زمینه فعالیت در بازارهای سهام خصوصی و سرمایه گذاری خطرپذیر باتجربه است. چینگ یکی از مهندسین نرم افزار اصلی در متا بوده و در گذشته پروژه های توسعه هیجان انگیز و خلاقانه زیادی را رهبری کرده است. هنگامی  که متا تصمیم گرفت پروژه Diem را متوقف کند، شیخ و چینگ تصمیم گرفتند برای ایجاد Aptos Labs به یکدیگر بپیوندند.

شعار Aptos Labs ساخت یک بلاک چین لایه ۱ برای همه است. این شرکت با هدف ایجاد امن ترین و قابل اطمینان ترین شبکه ممکن فعالیت می کند. اگرچه آنها مدت کوتاهی در حاشیه حضور داشته اند، اما ماموریت آنها قبلاً حمایت زیادی را به دست آورده است. در دو دوره مالی، Aptos Labs توانسته است بیش از ۳۵۰ میلیون دلار بودجه جمع آوری کند، شبکه آزمایشی توسعه دهنده خود را راه اندازی کند و میلیون ها تراکنش و هزاران گره را با موفقیت مدیریت نماید.

ویژگی های منحصربه فرد بلاک چین آپتوس (Aptos) کدامند؟

Aptos از عناصر کلیدی بلاک چین سابق Diem و زبان برنامه نویسی Move استفاده می کند. این شرکت همچنین ادعا دارد که شبکه آن می تواند بیش از ۱۳۰ هزار تراکنش در ثانیه را با استفاده از موتور اجرای موازی خود (Block-STM) پردازش کند که منجر به هزینه های پایین تراکنش برای کاربران می شود.

آنها بیشتر بلاک چین ها یا قراردادهای هوشمند را به صورت متوالی اجرا می کنند بلاک چین ارزدیجیتال آپتوس با سایر بلاک چین ها متفاوت است زیرا تمام تراکنش ها به طور همزمان پردازش می شوند و پس از آن تأیید می شوند. تراکنش هایی که شکست می خورند به لطف کتابخانه های STM (حافظه تراکنش نرم افزاری) لغو و دوباره اجرا می شوند.

ترکیب این فناوری ها ظرفیت عملیات کل شبکه را ساده می کند و موجب می شود آپتوس به عنوان یک گلوگاه بزرگ برای دیگر بلاک چین های لایه ۱ عمل کند. این خلاصه ای کوتاه از اجرای قرارداد هوشمند Aptos بر اساس مقاله سفید آنها است که در آگوست ۲۰۲۲ منتشر شد. مدل آنها بر اساس زیرساخت ابری به عنوان یک پلتفرم مقیاس پذیر و مقرون به صرفه برای ساخت برنامه های کاربردی پرکاربرد طراحی شده است.

Aptos امکان ایجاد پروژه های DeFi بر روی بلاک چین خود را فراهم می کند. تاکنون بیش از ۳۰ پروژه DeFi در این اکوسیستم به وجود آمده است. این پروژه ها شامل صرافی های غیرمتمرکز (DEX)، پروتکل های وام دهی و سهام نقدی است.

بلاک چین آپتوس (Aptos) چگونه کار می کند؟

بلاک چین Aptos از نظر تئوری می تواند به ۱۶۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه (TPS) رسیدگی کرده و در عین حال امنیت و قابلیت اطمینان را حفظ نماید. چند مفهوم مهم پشت عملکرد چشمگیر Aptos است که در ادامه به هر یک از آنها پرداخته می شود.

۱. فناوری Block-STM

فناوری Block-STM موتوری ایجاد می کند که به طور مؤثر قراردادهای هوشمند را مدیریت می کند. موتور بلاک چین ارزدیجیتال آپتوس بر اجرای موازی یعنی انجام چندین تراکنش به طور همزمان متکی است. این موتور، عملکرد شبکه را بسیار سریع تر می کند، زیرا یک تراکنش ناموفق، کل زنجیره را متوقف نمی کند. از طرفی تراکنش ها را می توان به طور همزمان پردازش کرد و همه آنها پس از اجرا تأیید می شوند. برای بهبود بیشتر کارایی، یک زمان بندی مشترک برای اولویت بندی برخی تراکنش های خاص در بلاک چین Aptos و مدیریت کارآمد اعتبارسنجی های ضروری لحاظ شده است. در نهایت، حداکثر ۱۶۰۰۰۰ تراکنش می توانند به طور همزمان پردازش شوند.

۲. زبان برنامه نویسی move

یکی از مواردی که Aptos را بسیار جذاب می کند، زبان برنامه نویسی Move است. Move در ابتدا برای بلاک چین Diem طراحی شد. این زبان به قدری انعطاف پذیر است که می تواند به نیازهای مختلف توسعه دهندگان Aptos را رسیدگی کند. کاربران به کمک Move می توانند منابع را سفارشی کنند تا قابلیت کپی یا حذف نداشته باشند. بدین ترتیب خرابکاران نمی توانند کنترل بلاک چین Aptos را به دست بگیرند.

۳. پروتکل اجماع BFT

به جای استفاده از یک پروتکل اجماع که باید از ترتیب تراکنش ها پیروی کند، Aptos این دو فرایند را جدا می کند و به آنها اجازه می دهد به موازات یکدیگر اجرا شوند. این مورد باعث کاهش تاخیر (زمان موردنیاز برای تایید تراکنش های شبکه) و در عین حال افزایش سرعت می شود. برای اطمینان از دقت، تیم توسعه ارزدیجیتال آپتوس یک موتور بیزانسی مقاوم در برابر خطا (BFT) ایجاد کرده است که وضعیت های جداگانه را در زنجیره تجزیه و تحلیل کرده و به طور خودکار اعتبارسنجی ها را در صورت نیاز به روز می کند.

چه چیزی آپتوس (Aptos) را متفاوت می کند؟

درست است که بسیاری از بلاک چین های جدید ادعا می کنند که لایه های هیجان انگیزی هستند که تمام مشکلات مقیاس پذیری را حل می کنند اما همه آنها این توانایی را ندارند. یک جامعه بسیار فعال، سرمایه گذاران فراوان و دسترسی به موتورها و زبان های برنامه نویسی منحصر به فرد به بلاک چین Aptos کمک می کنند تا ادعای خود را در این رابطه ثابت کند. اگر این شبکه به وعده های خود عمل کند، در واقع با زنجیره های لایه ۱ موجود بسیار متفاوت خواهد بود.

مقایسه ارز آپتوس (Aptos) با ارزهای سولانا، اتریوم و آوالانچ

مقایسه ارز آپتوس (Aptos) با سولانا (Solana)

یکی از رقبای اصلی بلاک چین Aptos سولانا است که در حال حاضر داغ ترین لایه ۱ با کارایی بالا است. تاکنون Aptos و Solana دارای سطوح سرعت مشابهی بوده اند زیرا هر دو به موتورهایی متکی هستند که می توانند محاسبات را به صورت موازی انجام دهند. با این حال، Aptos قابلیت اعتماد بیشتری نسبت به سولانا دارد زیرا سولانا قطعی و کاهش ارزش قابل توجهی داشته است.

بلاک چین Aptos افزونگی را به شبکه خود اضافه می کند و آن را کمتر مستعد شکست می کند. هر بلاک چین در Aptos با دو دسته گره شامل گره های رهبر و گره های عادی همگام سازی می شود. در صورتی که گره رهبر شکست بخورد، یکی از گره های دیگر قادر است کنترل را به دست بگیرد. این منجر به نیازهای محاسباتی کمی بیشتر می شود، بنابراین نیازهای سخت افزاری Aptos کمی بیشتر از Solana است. در نهایت، Aptos در ازای نیازهای سخت افزاری کمی بالاتر، قابلیت اطمینان بیشتری را نسبت به Solana فراهم می کند.

مقایسه ارز آپتوس (Aptos) با اتریوم ( ethereum)

بلاک چین ارزدیجیتال آپتوس قبلاً توانسته است از نظر سرعت بهتر از اتریوم عمل کند. در حالی که زمان نهایی شدن اتریوم بیش از یک دقیقه است، Aptos به دلیل تفاوت های سخت افزاری و طراحی، می تواند تراکنش ها را در کمتر از یک ثانیه نهایی کند. اتریوم فقط یک هسته CPU دارد، در حالی که Aptos روی ۱۶ هسته کار می کند.

با این حال، قابلیت اطمینان اتریوم به طور غیرقابل انکاری برتر است. با اینکه Aptos مشکلات زیادی با قطعی ها ندارد، نباید با ثبات اتریوم مقایسه شود چون اختلال در عملکرد اتریوم تقریباً غیرممکن است. اگر نیاز به پرداخت هزینه های بیشتر و مدت زمان طولانی تر برای پردازش تراکنش ها را نادیده بگیریم اتریوم نسبت به آپتوس محبوب تر است.

مقایسه ارز آپتوس (Aptos) با آوالانچ (Avalanche)

گزارش های اولیه نشان می دهد که بلاک چین Aptos در شرایط آزمایشی بهینه، عملکرد بهتری از Avalanche دارد. Avalanche می تواند یک تراکنش را حدود ۰.۷ ثانیه سریع تر از Aptos نهایی نماید. با این حال، در شرایط دنیای واقعی، زمان نهایی کردن تراکنش ها توسط آوالانچ معمولاً حدود ۰.۳ ثانیه کندتر از Aptos است. وقتی صحبت از TPS می شود، آوالانچ با آپتوس قابل مقایسه نیست. Avalanche حدود ۴۵۰۰ تراکنش در هر زیرشبکه را مدیریت می کند در حالی که بلاک چین Aptos بین ۱۳۰۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰۰ تراکنش را در ثانیه پردازش خواهد کرد.

هر دو Avalanche و Aptos عملکرد بسیار چشمگیری دارند، اما بلاک چین ارزدیجیتال آپتوس در قابلیت استفاده عالی است. آوالانچ معمولاً کارمزدهای بسیار بالایی دارد، به خصوص زمانی که بازی های NFT باعث افزایش مبالغ تراکنش می شوند. در همین حال، Aptos هزینه های پایین را برای کاربران در اولویت قرار داده است. روش منحصر به فرد ذخیره سازی مبتنی بر Move به کاربران امکان می دهد موارد را با هم گروه بندی کنند تا هزینه ها را به حداقل برسانند.

ارز آپتوس (Aptos) را از کدام صرافی ها بخریم؟

ارز آپتوس را از کدام صرافی ها بخریم؟

صرافی های ارز آپتوس – عکس از سایت کوین مارکت کپ

Aptos و MoonPay اخیراً برای اجازه دادن به کیف پول Petra فیات روی رمپ شریک شده اند. بنابراین کاربران اکنون می توانند APT را با استفاده از Visa، Mastercard، Apple Pay و Google Pay خریداری کنند. توکن APT را می توان در صرافی های Binance،Coinbase ، OKX و Digifinex خریداری کرد.

صرافی های ایرانی که ارز آپتوس را دارند عبارتند از:

بهترین کیف پول های ارز آپتوس (Aptos) کدامند؟

توکن های آپتوس را می توان برای حفظ امنیت بیشتر به جای حساب صرافی در کیف پول های دیجیتالی نگهداری کرد. از جمله کیف پول هایی که می توانید از آنها برای ذخیره توکن های آپتوس استفاده کنید تراست والت و متامسک است. البته این ها دو گزینه نرم افزاری هستند و در مقابل کیف پول های سخت افزاری امنیت کمتری دارند. با این حال از جمله بهترین ها به شمار می روند.

توکن های غیرقابل تعویض (NFT) در آپتوس (Aptos)

یکی از راه هایی که بلاک چین Aptos امیدوار است در لایه ۱ فعلی بهبود یابد، توانایی آن در پشتیبانی از استخراج NFT است. اگرچه پشتیبانی از NFT اولویت اصلی Aptos نیست، مهندسان Aptos دریافته اند که بلاک چین Aptos به طور غیرعادی در مدیریت NFT موثر است. در کنار توکن آپتوس، این می تواند یک روش اضافی برای سرمایه گذاری ارائه دهد.

دلیل اصلی اینکه بلاک چین Aptos عملکرد خوبی با NFTها دارد، موتور اجرای موازی آن است. آپتوس با این موتور، توانایی کاربران برای تامین مالی حساب های خود و ایجاد NFT را افزایش می دهد. همچنین ابزارهای رابط خط فرمان در Aptos، آزمایش قراردادهای محلی را قبل از استقرار آنها در شبکه آسان می کنند. علاوه بر این، بسته نرم افزاری TypeScript آپتوس به کاربران امکان می دهد اسکریپت هایی را برای ایجاد NFT بنویسند.

همه اینها ترکیب می شوند تا به یک کاربر اجازه دهند همزمان چندین NFT در چندین پلتفرم ایجاد کند. به جای استفاده از منابع گسترده برای ایجاد NFTها در یک زمان، کاربران می توانند چندین نمونه را به طور همزمان مستقر کنند و یک حلقه تکرارشونده از تراکنش ها ایجاد کنند. آزمایش نشان داده است که dev-net قادر است میلیون ها NFT را در کمتر از یک ساعت ایجاد کند. توسعه دهندگان امیدوارند از این ویژگی ها برای ایجاد نسل ساده تر و سریع تر NFT استفاده کنند. همچنین برنامه هایی برای انتشار NFTها در شبکه ارزدیجیتال آپتوس وجود دارد.

آینده ارز آپتوس (Aptos) چگونه است؟

آینده ارز آپتوس چگونه است؟

روند قیمتی ارز آپتوس – عکس از سایت کوین مارکت کپ

چنین به نظر می رسد که Aptos یکی از مطمئن ترین سرمایه گذاری های در بازار ارزهای دیجیتال است. البته، با قطعیت نمی توان در مورد هیچ پروژه ای در دنیای رمزنگاری نظر داد. با این حال، همه چیزهایی که مردم تاکنون در مورد Aptos یاد گرفته اند، آن را مانند یک سرمایه گذاری قوی نشان می دهد.

چندین عامل وجود دارد که موجب می شود آپتوس یک فرصت عالی برای سرمایه گذاری به نظر برسد. اولاً این پروژه ادامه یک پروژه قوی است. علاوه بر این، توسعه دهندگانی که روی آن کار می کنند، افرادی باتجربه و بسیار آموزش دیده هستند که در گذشته روی پروژه های هیجان انگیزی کار کرده اند. علاوه بر تیم قوی، شبکه ارزدیجیتال آپتوس همچنین ثابت کرده است که می تواند از ادعاهای خود با نرخ TPS چشمگیر در طول آزمایش پشتیبانی کند.

Aptos معماری منحصر به فردی دارد که در آن الگوریتم اجماع را از بخش اجرای تراکنش ها جدا می کند. از طرفی زبان برنامه نویسی Move امنیت بیشتری را برای آپتوس به همراه می آورد. این موارد و نیز موارد مشابه موجب می شود آپتوس بر دیگر بلاک چین های لایه ۱ برتری داشته باشد. پس احتمالاً آینده Aptos روشن است. با این حال، از جنبه منفی، برخی از مهندسان ادعا کرده اند که TPS واقعی بلاک چین Apto با آنچه که ادعا می کند متفاوت است.

پیش بینی قیمت ارز آپتوس (Aptos) تا سال ۲۰۳۰

سال پیش بینی قیمت
۲۰۲۳ حداقل قیمت ۱۹.۱۲ دلار، میانگین قیمت ۱۹.۸۴ دلار و حداکثر قیمت ۲۲.۸۸دلار
۲۰۲۵ حداقل قیمت ۴۲.۰۵ دلار، میانگین قیمت ۴۳.۵۵ دلار و حداکثر قیمت ۵۰.۰۱ دلار
۲۰۳۰ حداقل قیمت ۲۸۵.۲۹ دلار، میانگین قیمت ۲۹۳.۲۱دلار و حداکثر قیمت ۳۳۶.۰۱

جمع بندی

در این مقاله به بررسی شبکه بلاک چین آپتوس و همچنین توکن بومی آن APT پرداخته ایم. با توجه به بررسی قیمت های ارز آپتوس در طی یکسال گذشته و تحلیل های تکنیکال انجام گرفته توسط متخصصان ارزدیجیتال پیش بینی قیمت این ارز از سال ۲۰۲۳ تا ۲۰۳۰ نیز انجام گرفته و بر اساس این پیش بینی ها، آپتوس می تواند به یک گزینه سرمایه گذاری جذاب برای معامله گران تبدیل شود.

منابع:

https://learn.bybit.com/altcoins/what-is-aptos/

https://boxmining.com/aptos-blockchain/

https://coinmarketcap.com/currencies/aptos/

https://priceprediction.net/en/price-prediction/aptos

نظرتان را درباره‌ی مقاله «ارزدیجیتال آپتوس چیست؟ | بررسی آینده و پیش بینی قیمت ارز Aptos» با ما درمیان بگذارید.

3 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدیه اسلامی تبار
خوشحالم با تولید محتوای با کیفیت، سطح وب فارسی رو ارتقا می دهیم. امروز سردبیر میهن سیگنال هستم و این هنوز شروع رویاپردازی های منه ...

‫3 نظر

  • من پول ندارم شما تو تبلیغات خودتون میگفتین واسه خرید راه هل دارین

  • هم آموزش ویدیویی و هم آموزشی متنی عالی بود من قبلا یه جا آموزش انتقال NFT به کیف پول دیدم خیلی پیچونده بودن اما اینجا خیلی واضح بیان کرده بودید.تشکر تشکر

  • سلام برابرداشت تترازبینگ ایکس ازم میخوادگذرواژه سرمایه تنظیم کنم .یه گذرواژه ۶رقمی میخواد اون رونمیدونم چیه

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *