بهترین ارزهای دیجیتال برای استیک کردن (staking) و حداکثر سود | بروزرسانی خرداد ۱۴۰۳

۱۶ اسفند ۱۴۰۰
بهترين ارزهاي ديجيتال براي استيك كردن

استیک کردن ارزهای دیجیتال یکی از بهترین روش‌های موجود برای کسب درآمد از آن‌ها است. به نظر می‌رسد افراد زیادی با استفاده از این روش درآمدزایی دارند. البته استیک کردن تنها در صورتی سودآور است که پروژه درست را انتخاب کرده باشید. به همین دلیل در این مطلب بهترین ارزهای دیجیتال برای استیک کردن معرفی کردیم تا راهنمای شما برای کسب درآمد باشد. پس این مقاله جذاب را از دست ندهید.

استیک کردن چیست؟

استیک کردن فرآیندی است که در آن یک ارز دیجیتال در شبکه اصلی خودش قفل یا ذخیره می‌شود. با این کار فرد استیک کننده بر اساس مبلغی که سرمایه‌گذاری کرده سود دریافت می‌کند. دلیل انجام این کار افزایش امنیت شبکه است و با سود و پاداش افراد برای استیک کردن تشویق می‌شوند. این افراد به تائیدکننده‌های شبکه تبدیل می‌شوند و با این کار تراکنش‌های شبکه تائید می‌شوند.
اگرچه استیک کردن یک روش مناسب برای درآمدزایی است اما در همه شبکه‌ها قابل‌اجرا نیست و باید شبکه موردنظر از الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) استفاده کند. اتریوم ۲.۰ در حال ارتقای خود به این الگوریتم است. روش PoS در مقابل الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) قرار می‌گیرد که ارزهایی مانند بیت کوین از آن استفاده می‌کنند.
در روش PoW کاربران باید سیستم‌های کامپیوتری خود را در اختیار شبکه قرار دهند و با حل معادلات پیشرفته و تائید تراکنش‌ها، بلاک جدید به انرژی زیادی نیاز دارد و همچنین زمان تائید تراکنش و اعتبارسنجی بلوک جدید زیاد است. البته باید بدانید که هیچ‌کدام از الگوریتم‌های اجماع کامل نیستند. به همین دلیل شبکه‌های بلاک چین جدید به سمت الگوریتم اثبات سهام حرکت می‌کنند زیرا هم کارآمدتر است و هم مشکلات مقیاس پذیری کمتری دارد.

مزیت‌های استیک کردن

 • الگوریتم PoS نسبت به PoW مزیت‌های زیادی دارد. برای مثال همه می‌توانند در روش اثبات سهام حضور داشته باشند اما در الگوریتم اثبات کار نیاز به تجهیزات گران‌قیمت استخراج (Mining)وجود دارد. در مقابل شما نیز هزاران نفر دیگر با تجهیزات بهتر قرار دارند و به همین دلیل رقابت در این شرایط کار سختی است.
 • در روش PoS نیاز به تجهیزات یا هزینه زیادی برای پرداخت قبض برق وجود ندارد و تنها نیاز است یک دستگاه مانند تلفن همراه داشته باشید. علاوه بر این، هرچه بیشتر استیک کنید سود بیشتری در انتظار شما است. استیک کردن بسیار ساده‌تر از استخراج است و تنها نیاز به کمی دانش فنی دارد.

چه نکاتی را هنگام استیک کردن باید در نظر داشته باشیم؟

قبل از اینکه لیست بهترین ارزهای دیجیتال برای استیک کردن را معرفی کنیم باید به چند نکته دقت داشته باشید:

 1.  فقط در پروژه‌هایی که واقعا به آن‌ها اعتقاد دارید وارد شوید زیرا استیک کردن نیاز به سرمایه گذاری طولانی‌مدت دارد. اگر واقعا به یک پروژه اعتقاد دارید باید وقت و سرمایه خود را وارد آن کنید. قبل از سرمایه گذاری باید درباره پروژه تحقیق کرد.
 2. دقت کنید که تیم توسعه‌دهنده شناخته شده و در دسترس باشد و فضای اطراف پروژه و دید جامعه دارندگان آن ارز مثبت باشد. در غیر اینصورت ممکن است وارد پروژه‌های کلاهبرداری شوید و سرمایه و وقت خود را هدر دهید.
متوسط سود سالیانه نام لاتین – سمبل نام ارزدیجیتال
۵-۷% (ETH) Ethereum اتریوم
۴.۵% (ADA) Cardano کاردانو
۶% (XTZ) Tezos تزوس
وابسته به مقدار و زمان استیک (MATIC) Polygon پالیگان
وابسته به مقدار و زمان استیک (TETHA) Tetha تتا
۵% (ALGO) Algorand الگوراند
۹.۷% (ATOM) Cosmos کازماس
۱۴% (DOT) Polkadot پولکادات
۱۶% (ICX) Icon آیکون

بهترین ارزهای دیجیتال برای استیک کردن:

ارزدیجیتال اتریوم(Ethereum)

بهترین ارزهای دیجیتال برای استیک کردن

اتریوم(Ethereum) دومین ارزدیجیتال محبوب در حال حاضر و یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین برای توسعه‌دهندگان است تا روی آن اپلیکیشن غیرمتمرکز (DApp) راه‌اندازی کنند. اتریوم در حال حاضر از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می‌کند اما در برنامه‌هایی که برای به‌روزرسانی به اتریوم ۲.۰ دارد قرار است به سمت الگوریتم اجماع اثبات سهام حرکت کند. برای این منظور هر شخصی می‌تواند در شبکه اتریوم ۲ سرمایه گذاری کند اما تا زمانی که شبکه راه‌اندازی نشده دارایی شما قفل است و نمی‌توانید از آن استفاده کنید.
برخی معتقد هستند که سرمایه گذاری روی چنین پروژه‌ای ارزش دارد اما در مقابل افراد دیگر معتقد هستند ارزش ندارد. اینکه سرمایه گذاری کنید یا نه فقط به شما و استراتژی‌های شما بستگی دارد زیرا هیچکس نمی‌داند قرار است در آینده چه اتفاقی بیفتد و تشخیص بهترین ارزهای دیجیتال برای استیک کردن گاهی سخت است.
در زمان نگارش این مطلب لازم است ۳۲ اتر در یکی از نودهای اتریوم ۲ استیک کنید. باتوجه ‌به قیمت بالای اتریوم هزینه این کار زیاد است اما هنوز راه‌های دیگری برای مشارکت وجود دارد. برای مثال می‌توانید مقدار کمتری در یکی از صرافی‌ها استیک کنید. این پلتفرم‌ها از ارز شما برای مشارکت در شبکه و تائید تراکنش‌ها استفاده می‌کنند.
همچنین می‌توانید از استخرهای استیک استفاده کنید که گروه بزرگی از افراد مختلف است تا با کمک هم به ۳۲ ارز اتر برسند. بر اساس میزان ارزی که در اختیار استخر قرار می‌دهید به شما پاداش داده می‌شود. برای استیک کردن یا باید از طریق یک صرافی اقدام کنید و یا باید یک Client در شبکه اصلی اتریوم راه‌اندازی کنید و خودتان به یک نود تبدیل شوید. اگر می‌خواهید ۳۲ اتر سرمایه گذاری کنید این روش عالی است.
بر اساس مقدار ارزی که استیک می‌کنید، مقدار پاداشی که به شما داده می‌شود متفاوت است. کارشناسان اعتقاد دارند سالیانه بین ۵ تا ۷ درصد سود به مشارکت‌کنندگان داده می‌شود.

ارزدیجیتال کاردانو (Cardano)

بهترین ارزهای دیجیتال برای استیک کردن

دومین گزینه در لیست بهترین ارزهای دیجیتال برای استیک کردن ارز محبوب کاردانو (Cardano) است. کاردانو یک شبکه PoS است که عمدتا با اتریوم مقایسه می‌شود اما از برخی جهات با اتریوم تفاوت دارد. برای مثال کاردانو با الگوریتم اجماع اثبات سهام خود به نام Ouroboros می‌تواند در هر ثانیه صدها تراکنش تائید کند. کاردانو از ابتدا با همین الگوریتم توسعه داده شد اما اتریوم کم‌کم در حال حرکت به سمت آن است.
صدها برنامه غیرمتمرکز در بستر شبکه اتریوم وجود دارد اما این تعداد برای کاردانو به دلیل تازگی فناوری به‌کاررفته در آن محدود است.
ازآنجاکه کاردانو یکی از اولین پروژه‌های PoS است آن را در این لیست قرار داده‌ایم. استیک کردن در کاردانو تفاوت زیادی با اتریوم دارد و هر زمان که لازم باشد می‌توانید ارزهای خود را خارج کنید. به نظر می‌رسد در اتریوم باید چند سال منتظر باشید تا بتوانید ارزهای خود را خارج کنید. کاردانو چنین محدودیت‌هایی ندارد و به همین دلیل در دسترس است.
کاردانو یکی از بهترین روش‌ها برای مدیریت سود را دارد. اگر افراد زیادی در یک استخر استیک کردن مشارکت داشته باشند کم‌کم مقدار سود کم می‌شود. به این ترتیب افراد انگیزه پیدا می‌کنند تا استخرهای جدید راه‌اندازی کنند و در نتیجه شبکه غیرمتمرکزتر و ایمن‌تر می‌شود.
برای استیک کردن باید از کیف پول رسمی کاردانو یعنی Deadalus یا yoroi استفاده کنید. اگر بتوانید آن را از یک صرافی خریداری کنید استیک کردن بسیار ساده است. در حال حاضر سود سالیانه این ارز ۴.۵ درصد است.

ارزدیجیتال تزوس (Tezos)

بهترین ارزهای دیجیتال برای استیک کردن

گزینه بعدی در لیست بهترین ارزهای دیجیتال برای استیک کردن ارز تزوس (XTZ) است که یک پروژه با تمرکز زیاد روی حاکمیت (governance) در شبکه است. اگرچه همه بلاک چین ها مانند بیت کوین یا اتریوم به نوعی حاکمیت دارند اما روش تزوس متفاوت است.
در این شبکه کاربران دائما پیشنهادهای خود را برای ارتقای شبکه ارائه می‌کنند و سپس این پیشنهادها به رای گذاشته می‌شوند. به این ترتیب یک فضای کاملا دموکراتیک در شبکه وجود دارد. نکته جالب این است که وقتی یک پیشنهاد پذیرفته شود، کاربر به ازای آن پول دریافت می‌کند و پرداخت با ارز شبکه و بلافاصله بعد از پذیرفته شدن پیشنهاد است.
تزوس نیز مشابه کاردانو از ابتدا با الگوریتم PoS راه‌اندازی شد. می‌توانید با استیک کردن (در شبکه تزوس با نام Bake شناخته می‌شود) این ارز درآمد داشته باشید و البته تنها راه برای مشارکت و رای دادن نیز استیک کردن ارز XTZ است. تزوس با این روش افراد را به استیک کردن در این شبکه تشویق می‌کند.
برای تبدیل‌شدن به یک نود و bake کردن در این شبکه باید حداقل ۸۰۰۰ ارز XTZ در اختیار شبکه قرار دهید. صرافی‌های مختلف نیز برنامه استیک کردن این ارز را دارند و می‌توانید از طریق آن‌ها یا مستقیما از وب‌سایت Tezos اقدام کنید. بازده سالانه استیک کردن ۶ درصد است.

ارزدیجیتال پالیگان (Polygon)

بهترین ارزهای دیجیتال برای استیک کردن

ارز پالیگان (Polygon) یا (MATIC) یک پروژه برای افزایش مقیاس‌پذیری اتریوم و گزینه بعدی در لیست بهترین ارزهای دیجیتال برای استیک کردن است. این شبکه خودش را اینترنت بلاک چین های اتریوم می‌داند و هدف آن به عنوان یک پروژه لایه ۲ این است که همه DAppهای اتریوم را به هم متصل کند تا با یکدیگر سازگاری داشته باشند.
با وجود این شبکه تراکنش بین بلاک چین های مختلف اتریوم با هزینه و کمتر و امنیت بیشتر انجام می‌شود. پالیگان در حال حاضر ۶۵۰۰۰ تراکنش را در هر ثانیه پردازش می‌کند و کمک می‌کند تا پروژه‌های مختلف شبکه اتریوم بدون مشکل با هم ارتباط داشته باشند.
این پروژه ارزشمند با اعتبارسنج‌ها فعالیت می‌کند و منظور افرادی است که ارز MATIC خود را استیک و با این روش به تائید تراکنش‌ها کمک کنند. این افراد در حاکمیت شبکه نیز نقش دارند. برای مشارکت در شبکه تنها کافی است ۲ عدد ارز MATIC داشته باشید که یک توکن آن برای شروع کسر می‌شود.
اگر خودتان قصد دارید یک نود در شبکه راه‌اندازی کنید کمی پیچیده است. برای این کار باید کیف پول در بستر وب پالیگان را به کیف پول متامسک خود متصل کنید. بعد از آن فرایند استیک کردن ساده است. میزان سود بر اساس مقدار ارز و زمانی که استیک می‌کنید متفاوت است.

ارزدیجیتال تتا (Tetha)

بهترین ارزهای دیجیتال برای استیک کردن

این پلتفرم بستری برای پخش ویدئو به صورت غیرمتمرکز است که در نظر دارد روش فعلی پخش ویدئو را برای همیشه تغییر دهد. در حال حاضر برای پخش ویدئو در بستر یوتیوب به پهنای باند زیادی نیاز است و اگر شبکه بیش از اندازه شلوغ باشد کاربران ناراضی تجربه چندان خوبی نخواهند داشت.
غیرمتمرکز بودن پخش ویدئو باعث تقویت زیرساخت آن می‌شود زیرا هر نود به افزایش پهنای باند شبکه کمک می‌کند. با این کار هزینه نیز کمتر می‌شود زیرا نیاز نیست مانند یوتیوب یک زیرساخت عظیم توسط افراد فراهم شود.
افراد معتبر زیادی پشت این پروژه قرار دارند که تعدادی از آن‌ها در یوتیوب و Twitch مشغول فعالیت هستند و یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای استیک کردن است.

در این پروژه سه نوع نود وجود دارد:

 •  نود اعتبارسنج شرکتی: شرکت‌های بزرگ مانند سونی یا گوگول که تجهیزات خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهند. برای این منظور باید حداقل ۱ میلیون توکن تتا (Tetha) را استیک کنید.
 • نود نگهبان: این نودها توسط افراد عادی و جامعه Tetha اداره می‌شود. این نودها، نودهای قبلی را بررسی می‌کنند تا معتبر باشند و وظیفه آن‌ها افزایش امنیت در شبکه است. از هر تراکنشی که مخرب باشد توسط این نودها جلوگیری می‌شود. برای راه‌اندازی این نودها باید حداقل ۱۰۰۰ توکن تتا (Tetha) استیک کنید.
 • نود حاشیه‌ای: افرادی که پهنای باند در اختیار شبکه قرار می‌دهند و افرادی که از پلتفرم Theta.tv استفاده می‌‌کنند از این پهنای باند سود می‌برند. هرکدام از این نودها بخشی از یک ویدئو را برعهده می‌گیرد و به این معنی است که هزاران نود در کنار هم باعث بهبود تجربه کاربر می‌شوند.
  برای استیک کردن یا باید از کیف پول نسخه وب تتا و یا از اپلیکیشن تتا استفاده کنید. میزان پاداش و سودی که به شما داده می‌شود بر اساس مقدار و مدت‌زمان استیک کردن است.

ارزدیجیتال الگوراند Algorand (ALGO)

بهترین ارزهای دیجیتال برای استیک کردن

تمرکز این پروژه بر امور مالی و با هدف حل مشکلات مقیاس‌پذیری با استفاده‌ از نودهای اعتبارسنج و تراکنش‌های فوری است. شبکه الگوراند نیز مانند اتریوم از برنامه‌های غیرمتمرکز پشتیبانی می‌کند اما هزینه آن کمتر و سرعت بیشتر است.
روش اجماع در شبکه به صورت اثبات سهام اما با کمی تغییر است و به آن الگوریتم اثبات خالص سهام (PPoS) گفته می‌شود که تمرکز بیشتری بر دموکراسی در شبکه و غیرمتمرکز شدن دارد. برای شروع تنها کافی است ۱ توکن ALGO (Algorand) داشته باشید و به این ترتیب به نظر می‌رسد افراد زیادی جذب شوند.
با وجود این، چنین ایده‌ای باعث نتیجه معکوس شده زیرا کوچک بودن اندازه نودها باعث می‌شود که در تراکنش‌ها شرکت نکنند. می‌توانید با صرافی، کیف پول لجر (Ledger) یا کیف پول رسمی Algorand در بستر وب یا تلفن همراه استیک کردن را شروع کنید. متوسط سود ۵ درصد است اما بر اساس شرایط تغییر می‌کند.

ارزدیجیتال کازماس یا اتم (Cosmos) (ATOM)

بهترین ارزهای دیجیتال برای استیک کردن

در ادامه لیست بهترین ارزهای دیجیتال برای استیک کردن به کازماس می‌رسیم. پروژه کازماس(Cosmos) نیز مشابه پالیگان قصد دارد اینترنت بلاک چین باشد اما این بار برعکس پالیگان تنها روی شبکه اتریوم تمرکز ندارد. تمرکز کازماس روی تمامی بلاک چین ها است و می‌خواهد اما آن‌ها را قابل تعامل کند.
کازماس یک شبکه با روش اجماع اثبات سهام است و کاربران باید ارز اتم (ATOM) را استیک کنند و به اعتبارسنج تبدیل شوند. هرچه ارز بیشتری استیک کنید شانس تبدیل‌شدن به تائیدکننده بالاتر رفته و درنتیجه سود بیشتری دریافت می‌کنید.
برای شروع باید حداقل ۰.۰۵ توکن اتم (ATOM) استیک کنید. بسیاری از صرافی‌ها در حال حاضر برنامه استیک کردن این ارز را دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. متوسط سود سالیانه این ارز نیز ۹.۷ درصد است.

 ارزدیجیتال پولکادات Polkadot (DOT)

بهترین ارزهای دیجیتال برای استیک کردن

پولکادات (Polcadot) یکی دیگر از رقیب‌های اتریوم است که قصد دارد مشکلات مقیاس‌پذیری بسیاری از بلاک چین ها را حل کند و یکی دیگر از بهترین ارزهای دیجیتال برای استیک کردن است. در این شبکه (Polkadot)مانند بلاک چین‌ها دیگر نیاز به اعتبارسنج برای تائید تراکنش‌ها است و این کار با الگوریتم PoS انجام می‌شود. این الگوریتم در شبکه پولکادات مانند بقیه الگوریتم‌ها است و مزیت خاصی ندارد.
برای اینکه اولین بار تبدیل به یک نود اعتبارسنج شوید راه دشواری جلو شما قرار دارد. علاوه بر اینکه باید دانش فنی داشته باشید باید به صورت مداوم ارز DOT وارد شبکه کنید. مقدار ارز موردنیاز گاهی ۳۰ و گاهی ۸۰ توکن DOT است. این تعداد بر اساس شرایط دائما در حال تغییر است. برای استیک کردن می‌توانید از کیف پول لجر یا صرافی و پلتفرم‌های مختلف استفاده کنید. مقدار بازده سالیانه بسیار متغیر است اما معمولا حدود ۱۴ درصد قرار داده می‌شود.

ارزدیجیتال آیکون ICON (ICX)

بهترین ارزهای دیجیتال برای استیک کردن

این شبکه به دنبال افزایش تعامل‌پذیری بین بلاک چین های مختلف است و در هر ثانیه صدها تراکنش را پردازش می‌کند. روش اجماع در این شبکه کمی متفاوت است و به آن اثبات سهام نمایندگی‌شده یا Delegated Proof of Stake گفته می‌شود. به این ترتیب برای اجماع در شبکه و تائید تراکنش‌ها باید حداقل دو سوم شبکه مشارکت داشته باشند. به این ترتیب آسیب نودهای خطرناک در شبکه از بین می‌رود زیرا شانس در اختیار گرفتن دو سوم نودها بسیار پائین است.
هر شخص با هر مبلغی می‌توان ارز خود را استیک کند و استیک کنندگان باید به اعتبارسنج‌ها رای دهند تا بتوانند به کار خود ادامه دهند. استیک کردن این ارز ساده است و می‌توانید از کیف پول، صرافی و افزونه مرورگر ICON استفاده کنید. بازده سالانه این ارز ۱۶ درصد است.

ییلد فارمینگ (Yield farming) یا استیک کردن (Staking)؟

اکنون که با تعدادی از بهترین ارزهای دیجیتال برای استیک کردن آشنا شدید باید موضوع مهم دیگری را بررسی کنیم. اگر درباره استیک کردن شنیده‌اید احتمالا درباره ییلد فارمینگ هم چیزی شنیده باشید. این دو مورد شبیه یکدیگر هستند اما کمی تفاوت وجود دارد. تفاوت اصلی بین این دو، هدف کاربر از ارائه ارز دیجیتال است.
ییلد فارم در واقع استخر نقدینگی است که ارز را در اختیار آن قرار می‌دهید و از نقدینگی شما برای وام دادن به دیگران استفاده شده و در مقابل این کار به شما سود پرداخت می‌شود. هنگام استیک کردن ارز شما در شبکه قفل شده و در ازای آن سود دریافت می‌کنید. ییلد فارمینگ ریسک بیشتری دارد زیرا ممکن است ارزش ارزی که ارائه می‌کنید کاهش یابد. ممکن است وام‌گیرنده نتواند وام خود را پس دهد و یا استخر نقدینگی کار خود را پایان دهد. معمولا درآمد و سود حاصل از این روش بیشتر است اما قطعا ریسک بالاتری هم دارد.


سوالات متداول:

آیا باید ارز دیجیتال خود را استیک کنیم؟

اگر سرمایه کافی را برای استیک کردن ارزدیجیتال در اختیار دارید می توانید اینکار را انجام دهید اما فراموش نکنید که استیک کردن روشی کاملا برد برد و بدون ریسک نیست و با ریسک هایی همراه است و باید دقت داشته باشید که حتما رمزارزهایتان را در یک کیف پول یا صرافی دارای امنیت بالا استیک کنید.

بهترین ارز دیجیتال برای استیک کردن کدام است؟

ارزی است که بیشترین بازدهی را برای شما دارد،باتوجه به جدول بالا همانطور که مشخص است ارزدیجتال آیکون بالاترین بازدهی را دارد.

بهترین کیف پول برای استیک کردن کدام است؟

همانطور که در مقاله بهترین کیف پول های ارزدیجیتال گفتیم، کیف پول تراست ولت یکی از بهترین کیف پول ها برای استیک کردن است.


نتیجه‌گیری

اکنون که با تعدادی از بهترین ارزهای دیجیتال برای استیک کردن آشنا شدید و کمی هم درباره این فرآیند اطلاعات بدست آوردید امیدواریم آینده شما سودآور باشد. دقت کنید که هنگام سرمایه گذاری به همه نکاتی که گفته شد توجه کنید و حتما از برنامه‌ها، اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت رسمی پلتفرم‌ها استفاده کنید.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «بهترین ارزهای دیجیتال برای استیک کردن (staking) و حداکثر سود | بروزرسانی خرداد ۱۴۰۳» با ما درمیان بگذارید.

7 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدیه اسلامی تبار
خوشحالم با تولید محتوای با کیفیت، سطح وب فارسی رو ارتقا می دهیم. امروز سردبیر میهن سیگنال هستم و این هنوز شروع رویاپردازی های منه ...

یک نظر

 • با سلام و خسته نباشید ببخشید یه سوال داشتم شیبا و دوج کوین هم پاداش استیک دارن و اگه دارن چقدره

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *