تفاوت‌ استیبل کوین و بیت کوین چیست؟| استیبل کوین بهتر است یا بیت کوین؟

۲۲ بهمن ۱۴۰۱
تفاوت‌ استیبل کوین و بیت کوین چیست؟| استیبل کوین بهتر است یا بیت کوین؟

در سناریوی امروزی، انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، آلت کوین، استیبل کوین و بسیاری دیگر وجود دارد. بیت کوین پادشاه بازار ارزهای دیجیتال شده است و بسیاری از صرافی‌ها، بیت کوین را به عنوان یک واحد پولی مهم می‌پذیرند. استیبل کوین یک ارزدیجیتال جدید شبیه به بیت کوین است، با این تفاوت که ارزش آن ثابت و دارای پشتوانه است. استیبل کوین در انواع صنایع استفاده می‌شود و به طور فزاینده‌ای جای بیت کوین را در دنیای ارزهای دیجیتال می‌گیرد. در این مقاله به بررسی تفاوت‌ استیبل کوین و بیت کوین خواهیم پرداخت.

استیبل کوین بهتر است یا بیت کوین؟

تفاوت بین استیبل کوین و بیت کوین در این است که استیبل کوین از ثبات بیشتری برخوردار است و آسیب پذیری کمتری در برابر نوسانات ارزش بازار دارد. از سوی دیگر، بیت کوین از نظر ارزش بازار بسیار آسیب پذیر است و همچنان در حال تغییر است. ماهیت پویای بیت کوین آن را برای معاملات و استفاده در زندگی واقعی و همچنین برای معاملات تجاری مناسب نمی‌کند. تفاوت‌های استیبل کوین و بیت کوین به‌طورکلی در زیر آمده است.

ارزش استیبل کوین تتر (USDT) ، به اندازه ۱.۰۰ دلار و ثابت است. ارزش استیبل کوین ها به روش‌های قابل پیش بینی دچار نوسان می‌شود اما چون استیبل کوین‌ها توسط یک نهاد واحد کنترل می‌شوند. قیمت استیبل کوین ها ثابت است. این کنترل مرکزی، آنها را بدون نوسان می‌کند؛ بنابراین استیبل کوین ها برای معاملات تجاری ایده آل هستند. استفاده از استیبل کوین ها کنترل می‌شود و همچنین از آن برای معاملات در دنیای واقعی و غیر از ارزهای دیجیتال هم استفاده می‌شود.

آیا استیبل کوین از بیت کوین بهتر است؟

روند قیمتی تتر – عکس از سایت کوین مارکت کپ (coinmarketcap)

بیت کوین با قیمت‌های متفاوتی قابل خرید است. پیش بینی چگونگی نوسان ارزش بیت کوین در آینده دشوار است. بیت کوین یک ارز غیرمتمرکز است و به همین دلیل عدم قطعیت زیادی دارد که آن را بسیار ناپایدار می‌کند. بیت کوین در حال حاضر برای معاملات تجاری عادی مناسب نیست چون ثبات ندارد و بدون نظارت است. بیت کوین برای اهداف مختلفی از جمله مبادله و معامله، قمار آموزشی و به عنوان روش پرداخت استفاده می‌شود.

همچنین بخوانید |  تتر (USDT) چیست؟

استیبل کوین (stablecoins) چیست؟

استیبل کوین جدیدترین نوع ارزدیجیتال درحال تکامل است. هدف آن ایجاد ثبات قیمت با استفاده از دارایی ذخیره به عنوان پشتیبان است.

استیبل کوین‌ها از آنجایی که سعی می‌کنند بهترین دو معیار جهان ،حریم خصوصی یا امنیت پرداخت‌های ارزهای دیجیتال و پردازش سریع، را ترکیب کنند، محبوبیت پیدا کرده‌اند. با این حال، استیبل کوین تحت تاثیر قیمت‌های بدون ثبات و ثابت، ارزهای فیات نیز قرار می‌گیرد.

استیبل کوین (stablecoins) چیست؟

تاپ ترین استیل کوین ها – عکس از سایت کوین مارکت کپ

با وجود محبوبیت زیاد، ارزش بیت کوین مرتبا درحال تغییر است. به عنوان مثال، قیمت آن در ابتدای فوریه ۲۰۱۷، ۱۴۷۴ دلار بوده که تا ابتدای دسامبر ۲۰۱۷ تا ۱۳۹۸۹ دلار افزایش پیدا کرده است. کمی بعد افت قیمت این ارزدیجیتال آغاز شده و تا ابتدای ژانویه سال ۲۰۱۹ دوباره تا ۳۴۱۶ دلار کاهش قیمت داشته است.

حتی تغییرات قیمت روز نیز می‌تواند نامنظم باشد. غیرمعمول نیست که ارزدیجیتال در عرض چند ساعت بیش از ۱۰ درصد به یک طرف حرکت کند. بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به دلیل نوسانات زیاد در کوتاه مدت برای استفاده روزمره توسط عموم مردم نامناسب هستند. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های استیبل کوین و بیت کوین، نوسان آن است.

یک ارز باید در درجه اول به عنوان یک وسیله مبادله پولی و وسیله‌ای برای ذخیره ارزش پولی عمل کند و ارزش آن در دوره‌های طولانی مدت نسبتا ثابت بماند. اگر کاربران از قدرت خرید فردا مطمئن نباشند، به هیچ قیمتی از آن استفاده نمی‌کنند. قدرت خرید یک ارزدیجیتال باید حفظ شود و تورم باید به حداقل برسد. باید کاربران را تشویق کرد تا توکن‌های خود را بیشتر از این که ذخیره کنند، خرج نمایند. استیبل کوین راهی برای ایجاد این وضعیت عالی ارائه می‌دهد.

بیت کوین (BitCoin) چیست؟

بیت کوین (BitCoin) چیست؟

روند قیمتی بیت کوین – عکس از سایت کوین مارکت کپ

بیت کوین متعلق به خانواده ارزهای دیجیتال است. مقدار فوق العاده ای از قدرت محاسباتی تمام تراکنش‌های بیت کوین را تایید می‌کند. این نوع ارزهای دیجیتالی نه توسط هیچ موسسه مالی و نه مجامع دولتی پشتیبانی و صادر نمی‌شوند. علاوه بر این، آن‌ها هیچ ارزش پولی ندارند. اگرچه بیت کوین قانونی نیست، اما باعث ایجاد صدها ارزدیجیتال معروف به آلت کوین شده است.

مخفف بیت کوین “BTC” است. سیستم بیت کوین شامل شبکه‌ای از رایانه‌ها است که به آنها “ماینر” یا “گره” نیز گفته می‌شود. بلاک چین را می‌توان مجموعه ای از بلوک‌های بسیار منظم دانست. بسیاری از افرادی که برنامه‌های سرمایه‌گذاری بالاتری دارند و مشاغل بزرگ، گاهی معاملات خود را از طریق بیت کوین انجام می‌دهند. دلیل اصلی این است که تغییر کوچکی در قیمت چه به صورت افزایش باشد و چه کاهش، بر آن‌ها تأثیر چندانی نخواهد گذاشت.

تفاوت‌های استیبل کوین (stablecoin) و بیت کوین (BitCoin)

 1. یکی از تفاوت‌‌های استیبل کوین و بیت کوین، ارزش آن‌ها است. ارزش استیبل کوین تتر در ۱.۰۰ دلار ثابت می‌ماند. با این حال، محدوده قیمت بیت کوین تاکنون از صفر تا ۶۱۵۴۷ دلار متغیر بوده است.
 2. نوسانات ارزش استیبل کوین را می‌توان پیش‌بینی کرد. از سوی دیگر، پیش بینی روند تغییر قیمت بیت کوین غیرممکن است.
 3. استیبل کوین‌ها متمرکز هستند و از سوی دیگر، بیت کوین غیرمتمرکز است.
 4. قیمت استیبل کوین همیشه ثابت است، بنابراین ثبات دارد اما در مورد بیت کوین بی ثباتی زیادی وجود دارد.
 5. استیبل کوین برای معاملات تجاری مناسب است. از سوی دیگر، بیت کوین برای معاملات تجاری مناسب نیست.
 6. استیبل کوین‌ها توسط نهادهای نظارتی کنترل می‌شوند. از سوی دیگر، بیت کوین تحت نظارت هیچ سازمانی نیست.
 7.  استیبل کوین‌ها می‌توانند در زندگی واقعی و معاملات نیز استفاده شوند. با این حال، بیت کوین برای مبادله یا معامله، قمار و پرداخت‌ها استفاده می‌شود.

معروف ترین استیبل کوین های ارز دیجیتال

 • Tether (USDT)
 • USDC (USD Coin)
 • DAI (Dai)
 • BUSD (Binance USD)
 • PAX (Paxos Standard Token)
 • GUSD (Gemini Dollar)
 • HUSD (Huobi USD)

سخن پایانی: تفاوت استیبل کوین و بیت کوین چیست؟

با خواندن این مقاله و دانستن تفاوت‌های استیبل کوین و بیت کوین متوجه می‌شویم که استیبل کوین آینده ارزهای دیجیتال است، نه پرداخت‌های بیت کوین. از نظر بحث ارزهای دیجیتال، سرمایه بازار و معاملات سرمایه‌گذاری، بیت کوین همچنان پیشتاز است. با این حال، واقعیت کمی پیچیده‌تر از آن است که در برخی تفاسیر آمده است. باور به اینکه تنها بخش اصلی ارزهای دیجیتال این است که PayPal به کاربران اجازه می‌دهد تا از آن‌ها استفاده و با بیت کوین معامله کنند، باوری اشتباه است.

ارزهای دیجیتال و برنامه‌های کاربردی آنها دائما درحال پیشرفت و به روز رسانی هستند. نوسان قیمت (به ویژه نوسانات رو به بالا) جلب توجه می‌کند و همچنین منجر به افزایش علاقه مالی و بحث می‌شود. به نظر می‌رسد که استیبل کوین مکانیزمی است که از طریق آن رمز ارزها به محبوبیت و استفاده گسترده‌ای برسند.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «تفاوت‌ استیبل کوین و بیت کوین چیست؟| استیبل کوین بهتر است یا بیت کوین؟» با ما درمیان بگذارید.

منبع:askanydifference.com
3 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدیه اسلامی تبار
خوشحالم با تولید محتوای با کیفیت، سطح وب فارسی رو ارتقا می دهیم. امروز سردبیر میهن سیگنال هستم و این هنوز شروع رویاپردازی های منه ...

یک نظر

 • شیبا به راحتی ۰/۰۱ دلار رو تاچ میکنه

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *