بیت کوین اس وی (Bitcoin SV) چیست؟

۲۵ آبان ۱۳۹۸
بیت کوین اس وی چیست؟بیت کوین اس وی چیست؟

بیت کوین اس وی ( Bitcoin SV ) یک ارز دیجیتال تقریبا جدید می باشد که از هاردفورک ( انشعاب ) بیت کوین کش بوجود آمده است. اختلاف بین شرکای بیت کوین کش باعث جدا شدن آقای ” کریگ استیون رایت ” از این تیم و بوجود آمدن بیت کوین اس وی شد. Bitcoin SV را با علامت اختصاری BSV نمایش می دهند. در ادامه این مقاله مفید توضیحات مفصلی درباره این ارز دیجیتال ارائه کرده ایم. امیدواریم که مورد توجه و استفاده شما عزیزان قرار بگیرد.

بیت کوین ساتوشی ویژن (Bitcoin Satoshi Vision) چیست؟

بیت کوین SV یا بیت کوین ساتوشی ویژن (Bitcoin Satoshi Vision) ارز دیجیتال جدید و تاثیرگذاری است که اخیرا به بازار وارد شده است. بیت کوین SV پس از آنکه ارزش بازار آن رشد چشمگیری یافت، از لحاظ ارزش بازار در میان ده ارز دیجیتال اول قرار گرفت. این ارز دیجیتال تاکنون در جایگاه خود باقی مانده است و این مطلب نشانگر آن است که چنین پروژه ای را نباید نادیده گرفت و می توان آن را رقیب جدی بیت کوین کش به حساب آورد. این کوین یک نوع ارتقا و آپگریت تحمیلی بود که در بلاک چین بیت کوین کش صورت گرفت. پس از هارد فورک بیت کوین کش، بخشی از زنجیره مسیر جدیدی یافت و این مسیر جدید به عنوان بیت کوین SV شناخته است و پیدایش آن ماه ها به طول انجامیده است.

تاریخچه بیت کوین  SV

خالق بیت کوین اس وی را می توان به نوعی کریگ رایت دانست که مدتی قبل خود را با عنوان ساتوشی ناکاماتو معرفی کرده بود ادعا داشت که خالق و سازنده بیت کوین او است. این فرد که اکنون در استرالیا به سر می برد، اصلی ترین دلیل جدایی بیت کوین SV از بیت کوین کش می باشد و به نوعی می توان او را آغازگر نبرد هارد فورک بیت کوین کش دانست.

طبق نموداری که در کوین مارکت کپ از Bitcoin SV ارائه شده است، پیدایش این کوین جدید از تاریخ ۹ نوامبر ۲۰۱۸ ثبت شده است، اما به طور رسمی می توان فعالیت این کوین را تاریخ ۲۶ نوامبر ۲۰۱۸، همزمان با ورود به مارکت کپ، دانست. این کوین در همان لحظات ابتدایی ورود به بازار، حجم بازاری معادل با ۱.۸۶۶ میلیارد دلار را از آن خود کرده بود و قیمت هر واحد آن حدود ۱۰۸ دلار تخمین زده شد.

بیت کوین اس وی در حقیقت از آگوست سال ۲۰۱۸ با نام BCH SV معرفی شده بود. این تاریخ حتی به قبل از هارد فورک اخیر بیت کوین کش بر می گردد و نشان می دهد که اندیشه جدا کردن بیت کوین SV از بیت کوین کش از مدت ها قبل وجود داشته است. اما به طور رسمی معرفی نشده بود.

در تاریخ ۲۹ نوامبر، بالاترین قیمت این کوین با رقم حدود ۱۲۱ دلار ثبت شده است و پس از آن به تدریج از قیمت آن کاسته شد. البته ممکن است در آینده این مقدار کاهش یا افزایش نیز پیدا کند و هنوز بیت کوین SV  راه طولانی را در پیش دارد. بیت کوین SV با علامت اختصاری BSV شناخته می شود و در حال حاضر بیش از ۱۷ میلیون واحد از آن در چرخه تامین وجود دارد.

ساتوشی ویژن (Satoshi Vision) به چه معناست؟

ساتوشی ویژن یا همان دیدگاه ساتوشی به ایده اولیه ای اشاره می کند که زیربنای ایجاد بیت کوین بوده است. در اینجاست که مسئله پیچیده می شود زیرا خالق بیت کوین و ارز دیجیتال فرد یا افرادی هستند که خود را ساتوشی ناکاموتو معرفی کرده اند. البته هیچ کس نمی داند که ساتوشی ناکاموتو کیست اما با توجه به اسنادی که پیرامون ایجاد بیت کوین در دسترس هستند، واضح است که ساتوشی ایده یک ارز دیجیتال جهانی را داشته است که غیرمتمرکز باشد و کنترل ارز را در اختیار مردم قرار دهد. ساتوشی تقریبا دیدگاه مارکسیستی داشته است و فکر کرده که اگر مردم بتوانند ابزار تولید پول را به تصرف خود دربیاورند، قدرت دوباره به آنها باز خواهد گشت. این دیدگاه سرانجام منجر به توسعه بیت کوین شد.

از زمان حضور بیت کوین، شاهد شکل گیری هارد فورک هایی زیادی از این ارز دیجیتال بوده ایم. بیت کوین کش نیز در نتیجه هارد فورک بیت کوین به وجود آمد و بیت کوین SV نیز هارد فورکی از بیت کوین کش است. بیت کوین SV نسخه ای از بیت کوین است که ادعا می کند قصد دارد دیدگاه اولیه ساتوشی را دوباره احیا کند و تبدیل به محبوب ترین و مقبول ترین ارز دیجیتال جهان شود و کاملا غیرمتمرکز باشد. در سایت بیت کوین SV ذکر شده است:

  • بیت کوین SV پیاده سازی نود کامل از بیت کوین کش (BCH) است و بر حفظ دیدگاه بیت کوین که توسط ساتوشی ناکاموتو در وایت پیپر سال ۲۰۰۸ ابراز شده، پافشاری می کند. بر اساس این وایت پیپر، بیت کوین یک سیستم نقدی الکترونیک همتا به همتا است و بیت کوین SV هم رسالتش تحقق این دیدگاه بیت کوین است. این پروژه قصد دارد دیدگاه ساتوشی (Satoshi Vision) را ارائه دهد که به اختصار SV نامیده می شود. بیت کوین SV که به درخواست شرکت پیشرو در استخراج بیت کوین کش یعنی کوین گیک (CoinGeek) و سایر شرکت ها ایجاد شده است در صدد ارائه پیاده سازی شفافی از بیت کوین کش برای ماینرها است و به کسب و کار ها اجازه می دهد که برنامه ها و وبسایت ها را بر بستر آن به طور مطمئن ایجاد کنند.

در حال حاضر دیدگاه واقعی بیت کوین SV متمرکز بر چهار موضوع مهم و کلیدی است و هدف این دیدگاه آن است که بیت کوین SV را تبدیل به ارزی بهتر از بیت کوین کش و بیت کوین کند. بیت کوین SV در ابتدای امر به موضوع پایداری می‌پردازد:

  • دیدگاه این ارز دیجیتال تضمین پایداری تنها با اعمال تغییرات محدودی است تا پروتکل بیت کوین را به صورت طرح اولیه خود احیا کند و بر بستر پروتکل پایه پایدار، نوآوری را امکان پذیر سازد. بخشی از اهداف آنها احیا کد عملیاتی ساتوشی می باشد تا کسب و کار ها و تیم های توسعه در سراسر جهان را قادر سازند که راهکارهای ممکن را بر روی بلاک چین بیت کوین کش ایجاد کنند. از جمله این راهکارها می توان قرارداد های هوشمند، توکنیزه کردن، مبادلات اتمی و بسیاری از موارد دیگر را نام برد.

موضوع بعدی مسئله مقیاس پذیری است:

  • برای اینکه بیت کوین کش واقعا بتواند به عنوان یک پلتفرم پول جهانی عمل کند، لازم است ثابت کند که آمادگی برای پردازش حجم تراکنش در مقیاس مورد نیاز را دارد. خط مشی بیت کوین SV در درجه اول متمرکز بر افزایش ظرفیت است که قصد دارد آن را از طریق اندازه بلاک قابل تنظیم ماینر و بهبود در عملکرد ایجاد کند.

همچنین در سایت بیت کوین SV در مورد امنیت بیان شد:

  • بیت کوین کش ارز دیجیتال جهانی خواهد بود. برای اینکه چنین موضوعی محقق شود نیاز است که یک سطح امنیتی متناسب با سیستم پول جهانی فراهم شود. از اینرو، پروژه بیت کوین SV بر روی برنامه تضمین کیفیت نرم افزار نود استخراج متمرکز شده است.

تراکنش های آنی برای پرداخت های بیت کوین کش، همچون کلیدی برای بازکردن درب های بازار تجاری سنتی می‌باشد. بهبود های امنیتی می توانند تراکنش های فوری ایمن و بهتری را برای آینده فراهم آورند و خط مشی بیت کوین SV، تراکنش های فوری ایمن را به عنوان اولویتی کلیدی مد نظر قرار می دهد.

آینده بیت کوین  SV

چنانچه مشخص است تیم بیت کوین SV تمرکزی اساسی بر اهداف آینده خود دارد. این تیم حرکتی جسورانه را آغاز کرده و می خواهد فضای بیت کوین را به اهدافی که ساتوشی ناکاموتو در ابتدا مد نظر داشته است، نزدیک تر کند. خط مشی این ارز دیجیتال بر دوام این چهار موضوع کلیدی تاکید دارد و تیم این ارز دیجیتال به تحقیق و راه اندازی یک طرح شفاف برای توسعه بیت کوین SV خواهد پرداخت. در حال حاضر خط مشی این ارز دیجیتال به طور خلاصه مطرح شده است و انتظار می رود که به مرور زمان گسترش یابد و جزئیات بیشتری به آن اضافه شود.

در حال حاضر انتظار می رود که این ارز دیجیتال کمی بی ثبات باشد و احتمالا مدت زمان زیادی در میان ده ارز دیجیتال اول باقی نماند اما اگر این موضوعات را کنار بگذاریم می توان گفت که بیت کوین SV کمی تاثیرگذار عمل کرده است.

در طراحی بیتکوینSV سعی شده است تا پروتکل های اصلی بیت کوین که حاصل دیدگاه ها و نقطه نظرات خالق آن یعنی ساتوشی ناکاموتو است دوباره مورد بررسی قرار گیرد. به همین دلیل نام ساتوشی ویژن (Satoshi vision) بدلیل هدف ایجاد بیت کوین و آنچه که در وایت پیپر (White paper) آن نوشته شده، انتخاب گردید.

سازندگان بیتکوین SV معتقدند که تمامی قابلیت های مفید و کاربردی بیت کوین را در شبکه بلاک چین بیتکوین SV گنجانده اند، از همین رو شرکت ها می توانند به منظور فراهم کردن شرایطی با ثبات و نیز مقیاس مورد نظرشان برای سرمایه گذاری به برند BSV و بلاکچین مبتنی بر آن اعتماد کنند.

از سوی دیگر برای آنکه رمز ارز بیتکوین کش به عنوان یک ارز واقعی بتواند جایگاه مناسبی بدست آورد، این پلتفرم باید سرعت انجام تراکنش ها را بهبود ببخشد و شرایط لازم جهت پردازش حجم معاملات در مقیاس جهانی را داشته باشد که این مسائل در نقشه راه بیتکوین SV با مد نظر قرار دادن افزایش ظرفیت و اندازه بلاک ها بطور کامل در نظر گرفته شده است.

البته پیش بینی می شود که با گذشت زمان جزئیات بیشتری مطرح شود.

سایت های خرید و فروش بیت کوین اس وی  Bitcoin SV

تقریبا میتوان از اکثر صرافی های بزرگ و معتبر دنیا ساتوشی ویژن خرید. برخی از این صرافی ها:

etoro.com
crypto.com
bitbox.me
صرافی بزرگ بایننس

صرفای بیت مکس
صرافی بیترکس
اوکی اکس
کوین اکس
کراکن
بیت فنیکس

کیف پول های بیت کوین اس وی

Atomic Bitcoin SV Wallet  یک کیف پول امن برای نگهداری ارز بیت کوین SV
میتوانید وارد سایت bitcoinsv.io شوید و کیف پول را از github دانلود کنید.
آدرس های BCH و BSV مشترک هستند. یعنی این که آدرس حساب BCH منجر به تولید همان آدرس حساب برای BSV خواهد شد و برعکس.
آدرس های ذخیره شده BCH که قبلا ایجاد کرده اید نیز به عنوان آدرس های سپرده BSV در دسترس هستند.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «بیت کوین اس وی (Bitcoin SV) چیست؟» با ما درمیان بگذارید.

7 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
حامد فولادی
همیشه علاقه به برنامه نویسی داشتم و در این زمینه هرچیزی که نیاز بود رو به خودم یاد دادم. الان به عنوان توسعه دهنده وب و برنامه نویس توی تیم میهن سیگنال فعالیت دارم.

‫4 نظر

  • کدم کشور برای ترید توی بایننس بهتره؟

  • آقا این بی اس وی چه کوفتی خست وقتی بیتکوین ۹ هزار دولار بود این کوفت ۲۰۰ دولار بود الان بیتکوین ۶۰ هزار دولار هست هنوز این کوفت ۲۰۰ دولار هست

  • بسیار مفید بود.ممنون از شما..

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *